Téma: Érkezés

3/10
Tiberio 2020 máj. 22. - 19:33:02 3/10 Előzmény Oooo
(346/386)
Természetesen nem te vagy nevetséges, visszavonom. Ugyanis nem a ti hibátok, ha a tömeg ilyen és ehhez hasonló "példamondatoknak" hitelt ad, mert azt hiszik, hogy megfellebbezhetetlen tekintélytől jön. Ha a pápa használná ezt a kifejezést, akkor azt is gondolnám: őszentsége szerencsétlenül fogalmazott.
9/10
offtopic
Oooo 2020 máj. 22. - 18:53:16 9/10 Előzmény Tiberio
(345/386)
Abban is tévedsz, hogy ez vélemény. Az internet egyik keresője a "letisztult" szóra 0,33 másodperc alatt "Nagyjából 1 170 000 találatot" adott ki.
Ezekből még egy segítő példamondat a Magyar Tudományos Akadémia épületéről:
"A palotához hátulról kapcsolódó négyemeletes épületrész – az egykori bérház, a mai könyvtár – ugyancsak hellenizáló neoreneszánsz stílusban készült, a funkciójának megfelelő, egyszerű, letisztult formában."

Jó nevetgélést!
3/10
offtopic
Tiberio 2020 máj. 22. - 18:06:30 3/10 Előzmény Oooo
(344/386)
Nevetséges! Nem tévedek, és nem érdekel a véleményed. De te hajtogasd nyugodtan ezt a proli szöveget.
9/10
offtopic
Oooo 2020 máj. 22. - 16:51:40 9/10 Előzmény Tiberio
(343/386)
Tévedsz, mert természetesen van olyan, hogy "letisztult". A szinonimái: túldíszítettségtől mentes, feltűnés nélkülien szép, cicomátlan, esztétikusan puritán, klasszikus egyszerűségű stb.
Csak egy példa:
"A bútorok egyszerűek, formaviláguk letisztult. Nem jellemző rájuk a hivalkodás, a díszítettség, azonban eleganciát sugároznak."
3/10
offtopic
Tiberio 2020 máj. 22. - 13:31:50 3/10
(342/386)
Kellene egy számláló, amely számolja, hogy óránként hányszor kell lenyelni a "letisztult" kifejezést a netes fórumok szövegeiben. Csak jelzem: nincs olyan, hogy "letisztult". Csak olyan van, hogy "tiszta". De ugyebár ez az "igényes" tömegnek kevés.

Bizony-bizony csodálatos, amikor egy idegen kultúra éppen ismerkedik. Mily sajnálatos, hogy egyes kultúrák anyanyelve a kés, és a vér a tinta.
10/10
FrippRóbert 2020 máj. 22. - 12:06:54 10/10
(341/386)
Ismét egy film, mely egy átlagos felszínes akciófilm-néző számára élvezhetetlen - a gondolatokat indít meg, nem ugrálós, nem pörögnek az események... az emberi gondolkodás korlátozottságára is felhívja a figyelmet pedig. Nem tudunk kilépni saját bezárt világunkból gondolatilag sem, a nyelvünk ezt fejezi ki. A különböző nemzetek egyes nyelvei külön sajátos gondolkodást is tükröznek. Legalább annyira nehéz olykor eltérő emberi kultúráknak megérteniük egymást, mint amennyire nehéz lenne űrlényekkel kommunikálni. Ez leginkább akkor sikerül, ha valamennyire próbáljuk megérteni a másik kultúra gondolkodását, értékrendjét - azt a nyelven keresztül lehet legegyszerűbben. A filmet letisztult költőiség jellemzi a képi világában is.
10/10
UncleSam 2020 máj. 21. - 22:50:46 10/10
(340/386)
10/10
3/10
Tiberio 2020 máj. 21. - 20:07:03 3/10
(339/386)
Fékezett habzású csillagközi tintapaca.
10/10
Eszter.Sz 2020 máj. 04. - 21:51:01 10/10
(338/386)
Az 'űrlények érkeznek a bolygónkra' témában a legjobb film. Üdítő kivétel a sok 'le akarják igázni a Földet, de egy (sok) amcsi rengeteg csihipuhi árán megment minket' között. Végre más megközelítés. Nagyon elgondolkodtató volt, hogy hogyan kommunikálnánk olyan lényekkel akikkel semmi közös nincs a kommunikációs eszköztárunkban. A főszereplő igazából maga az emberiség által használt nyelv mint a gondolkodást befolyásoló vagy inkább alapjaiban meghatározó tényező volt számomra.
Rég láttam de szerintem megnézem újra, megjött a kedvem ahogy felidéztem. :)
bekukkancs 2020 febr. 24. - 22:34:52
(337/386)
Ahogy egy tudatlan idióta elképzeli ezeket a dolgokat. De legalább ettől vicces és egyben komplett agyhalál :) Ahogy egy nagy elme mondá vala: két dolog van mi végtelen. A világegyetem és az emberi butaság,bár az előbbiben már korántsem vagyok biztos. És jól sejtette :)
10/10
Nótárius 2019 dec. 19. - 14:39:14 10/10 Előzmény manna1956
(336/386)
Úgy látom, hogy valamiért (?) visszalépett arra a korábbi, szétválasztásos és oksági irányos álláspontjára, amit avval a bizonyos, lakonikus《Jó.》rám-helyeslésével már elengedni látszott. Pedig, új érvek híján megerősítőleg, valójában mégis épp "a kommunikációt tanulná meg", és ennek a folyamatos kölcsönhatású/visszacsatolású egyidejűségével, természetesen az agya is egy más működésre állna be. Tehát, ha volna is egyértelműsíthető ok-okozati irány, az a cselekvéskísérő hangadás belsővé válásának analógiája szerint: a beszélt nyelv fiziológiája felől mutatna, a gondolkodás változása felé.
Ugyanakkor a példa szerinti kutya számára is nagyon nehezen hihető (paradoxon?) lenne az emberi szintű jövőbelátás valós képességével való szembesülése. 
Szerintem egyébként, az eltérő megközelítéseink között, egyáltalán nem olyan nagy a távolság, hogy azokat összegyeztethetlen szembenállásként kellene kezelnünk. Ráadásul úgy tűnik, hogy az itteni keretek határain belül már mindketten körbeértünk.
Köszönöm tehát a lehetőséget, hogy mindezt egymást késztetve is átgondolhattuk!
7/10
manna1956 2019 dec. 18. - 12:50:45 7/10 Előzmény Nótárius
(335/386)
Nem a kommunikációt tanulná meg magában, hanem az agya működne máshogy, így lenne képes megtanulni. Fordított az ok-okozat. (Persze fizikai képesség is kéne még hozzá, de ez a legkevesebb)
Tehát ha nem jönnek ezzel, hogy a nyelv megtanulása MIATT tudott máshogy gondolkozni (jövőbe látni), akkor egy szavam sincs. De még a fikcióban is kell némi logika.
És lám, hiába a jövőbelátás, ha nem lehet változtatni rajta. Ha változtatna, nem látta volna azt, amit. De ez örök paradoxon az időutazásban is.
6/10
Rojita 2019 dec. 18. - 00:06:41 6/10 Előzmény manna1956
(334/386)
Igen, én is itt akadtam el. Egy új nyelv megtanulásával, h lett a tanárnő jövőbelátó?

(Hú, de irigyeltem a tudását. Beszélt perzsául, szankszritül, kínaiul, oroszul, … csak amiről szó volt. Hol tehetett szert ennyi tudásra?)

Sok volt a sötét, homályos jelenet. Persze, így misztikusabb volt a látvány.
10/10
Nótárius 2019 dec. 16. - 18:42:55 10/10 Előzmény manna1956
(333/386)
Az az "új struktúra" mibenlététől függ! ;)
Csak illusztrációként: például ha egy kutya megtanulhatná az ember nyelvi kommunikációját, akkor az neki ugrásszerű szintlépés lenne a jövőbe-látási képességét tekintve (is!).
Ugyanez a másik fikciós irányban, egy az emberétől fejlettebb, vagy csak egészen más, eddig ismeretlen intelligencia kommunikációs szintje esetében is fennállhat. Szerintem épp ezen utóbbi verzió egyik lehetséges kimeneteléről szól ez a jó film.

Ha ugyanis azt írjuk, hogy "nyelv", akkor a kommunikáció emberhez kötött értelmezésén belül maradunk. Ez a film viszont pont attól jó, hogy egy elgondolkodtató fikcióval kilép ebből a szűkebb keretből.
7/10
manna1956 2019 dec. 16. - 01:27:00 7/10 Előzmény Nótárius
(332/386)
Jó. Akkor máshogy írom. Attól, hogy megtanulok egy merőben új struktúrájú nyelvet, és gondolkodom, még nem fogom az időt egyben látni, azaz jövőbe látni.
10/10
Nótárius 2019 dec. 16. - 01:12:37 10/10 Előzmény manna1956
(331/386)
„Gondolkodni és beszélni: voltaképpen egy." Babits Mihály

A gondolkodás és a beszéd végülis egyazon dolognak, a tudatnak a szétválaszthatatlan és elsőségi sorba nem rakható megnyilvánulási formája. Tudati tevékenységként, folyamatos egyidejűséggel egymásra hatva, hangos és belső megnyilvánulással, csak együtt értelmezhetőek. A folyamatot mégis megragadni akaró, leginkább elfogadott elméleti leképezés szerint: a gondolkodás a cselekvéskísérő hangadás artikulálódása és ekként történő belsővé válása.

Így aztán a nem létező logikai hiba, nem is teheti semmissé az egész film alapját.
7/10
manna1956 2019 dec. 15. - 23:08:44 7/10
(330/386)
A legnagyobb logikai hiba, ami az egész alapját teszi semmissé. hogy nem a nyelv teszi a gondolkodást, épp fordítva, olyanná fejlődik egy nyelv, amilyen módon gondolkodnak az azt beszélő emberek/nem emberek.
Ezt valamikor olvastam is egy kritikában, amikor még nem láttam a filmet, de valóban így van, és ez nagyon bosszant.
8/10
hvirag76 2019 dec. 15. - 20:20:03 8/10
(329/386)
Ötletes, elgondolkodtató. Persze logikai hibákkal, meg kidolgozatlan részletekkel, ami bosszantó, de azért még élvezhető.
10/10
kecsup 2019 dec. 10. - 21:35:01 10/10
(328/386)
Ez egy nagyon korrekt film. Az egyik legjobb sci-fi az elmúlt évekből, ami elgondolkoztató és nem sima csihi-puhi.
7/10
Ivy00 2019 nov. 29. - 01:00:22 7/10
(327/386)
Nem egy kiszámítható történet, ez jó. Helyenként eléggé "leül", egy idő után kissé már idegesítettek az emlékképek, bár a végén magyarázatot nyernek.
A nyelv megfejtése némileg elnagyoltra sikeredett. Az idegenek itt csak "másodhegedűsök", a hangsúly nem rajtuk van, de nem csoda, mert a végére sokkal inkább lélektani dráma lett, mint sci-fi. Valahogy nem hinném, hogy a főszereplő dönthetett volna másként is. Mert ha igen, nehezen fogadom el a döntését. Hiszen emlékképek formájában már átélte a legnagyobb fájdalmat (igaz, hogy az örömet is). Mazochizmus, ha újra át akarja élni.
A film a hibái ellenére elgondolkodtat.