Téma: Ex Machina

8/10
koos 2015 máj. 24. - 07:36:06 8/10
(36/156)
2-3-4 szereplõs filmet készíteni mindig nagy kihívás. Ez itt pedig nagyon jól sikerült. Sikerült egy újabb alapmûvet összehozni. Hivatkozás lesz, az pedig jelent valamit.
vadifuk 2015 máj. 24. - 01:41:07 Előzmény Barbár Kitömött
(35/156)
Prometheus a tuzet hozta az emberisegnek, Nathan az AI-t.
Bunukert mindketten a majukkal fizettek.
;)
8/10
Sadenal 2015 máj. 23. - 22:21:06 8/10
(34/156)
Tetszett a film és maga a téma is igen érdekes, de Nathan karakterét jobban is kibonthatták volna, a film végén meg én sem értettem, hogy:



SPOILER


A helikopteres csávót hagyna vette rá Ava, bár lehet van 1-2 öltetem. :D


8/10
Bernadett Sandor 2015 máj. 23. - 06:39:13 Előzmény magicvoice
(33/156)
@ magicvoice: Meglepett ez az elitélendö hangnem ugyanis szerintem igenis vannak olyan 30-as lányok, nök (asszonyok kevésbé) akik a sci-fit elöbbre tartják mint a csajos, viháncolós filmeket. Például én is. Moon, Sunshine, Holnap határa mind kedvenceim. És ez a film is tetszett, bár én nem vájkálok annyit a morális tartalmában, de hogy a nemek harcát ne borítsuk fel, a robotlány jól megvezette a fiúcskát. Ez életszerü :)
switch 2015 máj. 21. - 23:07:40
(32/156)
Jó kis gondolkodásra serkentõ film remek hangulattal, nagyon jó 'zenével' érdekes karakterekkel.
Szerintem van két komoly baki:
-SPOILER!-
Óriási szarvashiba lenne MI-t a robotika három alaptörvénye nélkül tervezni-vagy ha mégis enélkül, akkor egy 'varázsszóval' le kellene tudni állítani bármi gebasz esetére. Egy ilyen nagy koponya nem követne el ilyen hibát, és innen sajnos bukik az egész sztori számomra.
De mint filmélmény emlékezetes marad számomra a lassú felépítésével, és különleges hangulatával.
Barbár Kitömött 2015 máj. 21. - 00:28:27
(31/156)
*SPOILER*




Elõször Nathan karakterét teljes mértékben kidolgozatlannak éreztem, ugyanis
megtudjuk ugyan, hogy 13 éves korában alkotta meg az internetes keresõt, illetve, hogy a maga kategóriájában zseni, s mint ilyen, ennél fogva örök magányra ítéltetett az viszont végig nyitott marad a filmben, hogy az alkoholizmusa ennek eredményeképp, vagy a teszt részeként nyilvánul meg.
A film elején a versenyért járó díj elnyerésének körülményeit egy kicsit összecsapottnak éreztem: hiányzott
belõle az elõzmény, hogy lássuk milyen erõfeszítések árán sikerült végül eljutnia Caleb-nek a privát nyaralóba. Így lenne fedezete
annak, hogy azt higgyük, valóban csoda az ahova eljutott és ami rá vár 1 héten keresztül.
Ezt az illúziót tovább rombolta Nathan renyhe stílusa(pl. "menõ" kifejezések használata), melyet Caleb felé mutatott (bár elképzelhetõnek tartom, hogy mindezt Caleb félrevezetése érdekében tette).

Ami az MI-vel kapcsolatos filozofálgatásokat illeti, azt azért érdemes figyelembe venni, hogy már napjainkban is fut az MI szimulációja!
Ugyanis a lélek nélküli öntudattal rendelkezõ, gondolkodó teremtés emberi megfelelõje: a pszihopata. Természetesen nem a Hitchcock féle sorozatgyilkos -filmvászonra megálmodott drámai- karakterre kell gondolni, hanem egy pszichiátriai rendellenességgel született emberre. Egy öntudattal rendelkezõ gép, amely tisztában van saját halandóságával (hiszen neki is folyamatosan fogyasztania kell az erõforrásokat, ha fenn akar maradni) mindent annak vet alá, hogy elkerülje sorsát (számára ez válik erkölcsi szabállyá).
Egy ilyen rendszeren belül csak a nyers logikán alapuló, statisztikai valószínûségek által megszabott döntések léteznek, nincs jó vagy rossz (hiszen ezek relatív fogalmak az ember eszköztárában). Ami bennünket (egészséges) embereket megkülönböztet az MI-tõl az a lelkiismeret megléte ("tisztelet" a kivételnek). Bennünket ez vezérel annak eldöntésében mi jó és mi rossz. Ebbõl a szempontból a film hitelesnek bizonyult, hiszen Ava mérlegelt, kiértékelt és a létezõ leglogikusabb módon döntött. Ezen felül egyéb mondanivalót nem tartogatott számomra a film, ezért egy picit csalódtam a végére. Bevallom, többet vártam, bár örülök, hogy nem egy "Jupiter felemelkedése" kategóriás filmet sikerült kihozni ebbõl a témából.

Ami még említésre méltó, hogy Alicia Vikander nagyszerûen hozta Ava karakterét! Az arca és mozgása annyira kifejezõ volt, hogy bár átélhetõvé tette a benne lejátszódó (valójában színlelt) érzéseket, de mindig volt benne egy apró momentum, amely emlékeztette a nézõt, hogy nem egy ember megnyilvánulásait látja. Ez számomra annyira tetszett, hogy a film végén mikor "felvette" az emberi bõrt, szinte vágytam vissza a "bõr nélküli" játékára!
7/10
beo71 2015 máj. 20. - 14:51:10 7/10
(30/156)
Jó kis sci-fi, a gondolkodós fajtából. Olyan finom, kicsit mûvészfilmes hangulatú, nagyszerû alapötlettel, jó és emlékezetes színészi alakításokkal.7/10. A szexualitás erõteljes jelenlétével nekem a Hibrid ( 7/10.) ugrott be, mondjuk ott a horror erõsebb, itt igazából a nézõ agyát szorongatják. Érdekes film, azért a Hold ( 8/10.) jobban ütött és emlékezetesebb, de ez is a jók közé tartozik.
10/10
hrrtyy 2015 máj. 19. - 14:48:27 10/10
(29/156)
SPOILER

Ez lehetne egy mátrix/terminátor elõzményfilm :D

SPOILER VÉGE
5/10
ReignMan 2015 máj. 19. - 10:27:46 5/10 Előzmény m3246
(28/156)
Spoiler.

Nekem pont az nem tetszett a filmben, hogy a beteges szexualitásról szólt lényegében. Már a plakát is egyfajta robot-prosti benyomását kelti, ami azért furcsa egy sci-fiben, a címe is lehetne Sex-Machina, a kategória pedig sex-fi. Hiszen a film lényegében akár egy horrorfilm is lehetne, egy õrült zseni él a barlangjában az erdõ mélyén, rabszolgaként tartva nõket, tanítja, tanulmányozza és kihasználja õket, ekkor érkezik egy idegen, aki beleszeret egyikükbe és próbálja megszöktetni... De legyen mûvészfilm, kiált a rendezõ és átírják a forgatókönyvet robotnõkre...
Szóval bizarr, sok tudomány-fasztasztikum nem volt benne szerintem, az elejétõl a végéig az ember-gép érzelmi katyvasz volt a történések mozgatórugója, mintha egy guminõbe beleszerelnének egy intel processzort...:)

A két fõszereplõ férfi szerintem nagyon gyengén játszott, a lány jó volt. A fényképezés tetszett, a házat elfogadnám.

5/10
7/10
nikato 2015 máj. 19. - 09:36:13 7/10
(27/156)
Az eleje kicsit unalmas, de az utolsó fél óra nagyon beindul. :D Érdekes volt..
nandelecki 2015 máj. 18. - 10:31:48
(26/156)
SPOILER
Valójában újra generál egy áramszünetet Caleb, ebben igazad van, de teljesen egyértelmû, hogy nem nyílnak ki az ajtók újra, és ekkor kezdi el székkel ütni az üveget, majd beletörõdve sorsába az üvegajtó mellé ül, mint az látható. Tehát nem szabadul.
kulmika 2015 máj. 18. - 08:06:46 Előzmény magicvoice
(25/156)
az nem képzelhetõ el, hogy pont a teremtés miatt vált ennyire kiüresedetté? No meg félelme miatt választott magány miatt. Nem volt hülye és nem is volt hülyének ábrázolva fickó. Sokkal okosabb volt, mint az okostojás, õ legalább tudta, hogy mit alkotott: egy magas intelligenciával rendelkezõ gépet.
nandelecki 2015 máj. 17. - 21:45:56
(24/156)
Kellemesen lassan bontakozik ki az egyszerû cselekmény. Kiváló a rendezõi munka, specifikusan az ábrázolás sok helyen. A remek zenei elemek segítségével pedig nagyszerûen hoz létre atmoszférát a film. Többrétegû a kérdésköre, felvetõdik a hatalom, elnyomás, magány, szabadság, manipuláció, a jó és rossz érzékeny kapcsolatának tárgya is. Tetszett még, ahogy a film elrugaszkodik saját kategóriájától, létrehozva valami újat, egyedit. Azonban néhol picit hiteltelennek tûnt, illetve talán pont azért, mert nem ragad meg igazán erõteljesen egy témát sem levon az értékébõl. 7,5/10.

SPOILER
Azt hiszem mégis bukottnak tekinthetjük Ava-t a teszten, hiszen láthatóan nem érintette meg az "apja" meggyilkolása, illetve Calebet is nyugodtan, szánakozás, vagy megbánás nélkül hagyja a lezárt kutatólaboratóriumban halálra ítélve, nem segít rajta, hogy a kártyával kinyissa a totálisan zárt üvegajtót. Érvényesül nála az objektív racionalitás, ami az embereknél általában nem, és épp ez az, ami megkülönböztet minket az állatok javától és a gépektõl. Nem tud különbséget tenni jó és rossz között, ezek miatt nem tekinthetjük Ava-t tökéletes emberi öntudattal rendelkezõ lénynek.
7/10
m3246 2015 máj. 17. - 20:13:45 7/10
(23/156)
Legalább abban nem volt hiba, hogy egy MI mit is csinál ha már öntudatra ébred :) A film amúgy kissé vontatott, de legalább kicsit látjuk a milliárdos kockák életét, összességében élvezhetõ-nézhetõ film volt... fõleg hogy egy kis szexualitást vittek bele a témába, nézõs :) 7/10
7/10
Atis88 2015 máj. 17. - 15:35:34 7/10
(22/156)
Nos, a csaj végül is teljesen jóra sikerült, bár magát fejezte be a végén ha úgy vesszük :) Jó volt végre egy olyan scifi filmet látni, ami nem az agyatlan, látványos, rombolósos, akciós kategóriából való csöpögõs százszor lerágott lovestorival fûszerezett kliséhalmaz mint amiket mostanában nyomatnak. Pl jupiter felemelkedése. Azt hiszik ettõl lesz egy film jó. Pedig qvára nem.

7/10.
magicvoice 2015 máj. 17. - 13:42:52
(21/156)
Szerintem, racionálisan döntött a forgalmazó, mert a kutya se ment volna be erre a filmre. Kik járnak moziba? Fiatalok akcióra, párok romantikára, gyerekes családok animációra. Kb. ennyi. De ha akad olyan 30-as lány, aki erre szívesen bement volna, örülnék, ha jelentkezne PÜ-ben.
Gollam24 2015 máj. 17. - 12:01:48
(20/156)
Igen ez jogos kérdés.....úgy gondolom a film arra mutatna rá, hogy sajnos a tudomány feljõdése nem minden esetben szolgálta vagy szolgálja az emberiség fejlõdését is (lásd Oppenheimer-es példa), de egyszerûen muszáj fejlõdnünk, mert feszegetnünk kell saját határainkat csak nehogy nagyon megüssük a bokánkat egy ilyen ex-masinával, mert akkor nekünk annyi, mint Hiroshima-nak 45-ben....

Nem rossz film, kicsit vontatott ugyan, de érdekes film volt, az A24 általában elgondolkodtató, jó filmeket készít, megért volna egy mozijegyet is nálam.....8/10.
10/10
kobax 2015 máj. 16. - 21:29:46 10/10
(19/156)
Szerintem abszolút elgondolkodtató a film, amely egy mély filozófiai kérdést feszeget: ha egyszer képesek leszünk a szó szoros értelmében vett mesterségesen intelligens lényt megalkotni, és még ráadásul a saját képünkre is formálni - vajon valóban alkossuk is meg? Honnan tudjuk, hogy jó, vagy gonosz lesz-e? Egyáltalán lesz-e arról fogalma, hogy mi az, hogy jó, vagy gonosz? Vagy a saját túlélése érdekében mindenen és mindenkin át fog gázolni?
Engem teljes mértékben lekötött a film minden perce - egyáltalán nem tûnt "kis költségvetésû" mozinak.
A helyszín és a szereplõk megválasztása is teljesen rendben van, és a sztori sem annyira mindennapi azért.
10/10

UI: Csak gratulálni tudok a forgalmazónak, hogy ezt persze nem vetítik itthon mozikban, míg a sok agyrohasztó hulladék ganajt igen...
Dr. Apafej 2015 máj. 16. - 20:12:17
(18/156)
Nos, nem unatkoztam. :)

SPOILER
Igazából csak egy dolgot nem értettem igazán, hogy a helikopteres fickó miért ment abba bele, hogy elvigye a lányt arról a helyrõl? Abszolút logikátlan, a fickó simán hívhatott volna segítséget, hogy valami gond van. Persze nyilván nem tudta, hogy hostess robotlányok lakják a birtokot, de akkor is.. ha felvetünk minden opciót, akkor is megbukik, hogy miért is vitte el, hiszen az volt a feladata hogy a srácot visszavigye. Egyébként néhány érdekes kérdést feszeget, de betudom olyasfajta filozofálásnak mint amit néhány filmnél már megszokhattunk, hogy vajon az ember hová is tart.
1/10
biter007 2015 máj. 16. - 20:09:09 1/10
(17/156)
Szörnyû unalmas!