5/10
napraforgó 2017 okt. 05. - 04:22:56 5/10
(1495/1535)
Nem, én nem viseltettem ellenszenvvel Kerimmel kapcsolatban sem a kezdetektõl, sem késõbbtõl. De nem is voltam belepistulva, ez igaz. Igyekeztem reálisan látni õt. Õ is átesett egy gyermekkori traumán, az anyja meghalt, sõt, öngyilkos lett, õt magára hagyván. Az apja elhagyta, de ezen sok más gyerek is átesik. Nyilván ez is hatással van minden gyerekre, így Kerimre is, de az anyja öngyilkossága sokkal inkább megrázta. Ennek ellenére viszonylag jó élete volt Meryem és az anyja, az eredeti Nine mama mellett. Becsületes, rendes embernek nevelték, szakmát tanult, kovács lett, lehet mondani, hogy sinen volt az élete. Sajnos ez kisiklott, mert hagyta magát befolyásolni a "nagymenõ", rongyrázós, gazdag barátaitól. Azok az õ életét is tönkretették, nemcsak Fatmagülét és a sajátjukat.
Fatmagül pszichiátere (mert nem pszichológus volt) valóban a teljes traumát igyekezett feldolgoztatni Fatmagüllel, nemcsak a házasságra és az azzal járó szexre készítette föl a lányt, ez igaz. De butaság lenne azt gondolni, hogy lehetséges lenne "csak" a házasságra, szexre felkészíteni, anélkül, hogy a borzalmas erõszakkal és az azzal járó valamennyi tarumával ne foglalkoznának.
Én korábban a Stockholm szindrómával kapcsolatban olyasmire akartam rámutatni, hogy ott egy pszichiáternek inkább az a feladata, hogy rámutasson, hogy az áldozat az elrablója nélkül is élhet teljes életet, lehet boldog, és szexuálisan sem kell csak tõle függenie. Azért ezt látnod kell, hogy itt Fatmagüllel pont ellenkezõ elõjellel foglalkozott Nezihe doktornõ.
Abban igazad van, hogy ez a sorozat sokkal jobb volt, mint egy mexikói tucatsorozat, de hát ezt én is sokszor hangsúlyoztam, hogy nagyon is jól volt megcsinálva. És még azt is elhiszem, hogy igaz történet szolgált az alapjául. De persze rengeteg nõt erõszakolnak meg, így rengeteg történetet lehetett egybedolgozni.

Csak ezt a fene nagy idilli boldogságot, amit ez a sorozat sugallt, azt nem tudom kételkedés nélkül elfogadni. Mert itt azért azt láttuk, hogy egy megerõszakolt lány már mintegy egy évvel (!) az eset után - és akkor még orvosi, pszichiáteri segítség nélkül (!) már szerelmes lett abba az ifjúba, aki egyike volt annak a részeg társaságnak, amelyik megtámadta és megerõszakolta... Mert a második év már gyakorlatilag a tényleges házasságra való felkészüléssel járt, tehát gyakorlatilag egy év elég volt arra, hogy mindketten továbblépjenek a traumán. Persze, maradtak még tüskék, meg volt még mit feldolgozni, de alapjaiban már egymás felé fordultak és sem Kerim nem akart elmenekülni, külföldre, vagy akárhová, és a lány is ragaszkodott a jelenlétéhez, a segítségéhez, a támogatásához. Vagyis már megvoltak az alapok a közös élethez.

De valahogy nem értem meg, hogy azt, hogy én objektíven, reálisan látom a szereplõket, vajon miért jelenti némelyeknek azt, hogy "alapból" nem kedvelem a férfi fõhõst. Miért pont õt, és csak õt és nem mindegyiküket? Mert mindenki Kerimbe van belezúgva és ezért nem bírja elviselni az õt ért kritikát? A mégoly objektív megjegyzéseket sem?
Mert ugye ebben a sorozatban véletlenül sem ábrázolták Kerimet hibátlannak, gáncs nélküli lovagnak. Esendõ ember volt õ is, a maga hibáival, amelyeket igyekezett levetközni, vagy nem is igyekezett annyira...

De hát már nem is igyekszem annyira, hogy meggyõzzem a rajongótábort, mert ugyis fölösleges. És biztos vagyok benne, hogy Engin Akyürek uán találnak másik jóképû ifú színészt, akiért megint lehet rajongani. És nyilván õellene sem lehet majd egy rossz szót sem szólni, mert akkor jajj, itt a világvége...
10/10
baba24 2017 okt. 05. - 02:15:36 10/10
(1494/1535)
Igazából azt gondolom,hogy te alapból nem bírtad a Kerim szerepét illetve elõítélettel kezelted a kezdetektõl!
Szóval te ezt már így könyvelted el!
Én a pszichológusnál se azt láttam amit te le írtál,hanem azt hogy segített neki túllépni azokon a traumákon amiket elszenvedett!
És nem csak azt hogy a szexre és a Kerim elfogadására és a házasságra készíti elõ (Jobb szót nem találtam).
Én egészen mást láttok a sorozatban mint te amivel nincs is baj,mert mindenki másképpen nézi az adót sorozatot!
Nekem az egyik kedvenc sorozatom lett,és talán azért mert nem egy sablonos Mexicói vagy Spanyol tucat sorozat!
De egyébként azt gondolom,hogy mi soha nem fogunk egyet érteni ami mint írtam nem is baj!
5/10
napraforgó 2017 okt. 04. - 07:58:08 5/10
(1493/1535)
"És ismerem a Stockholm szindrómát sokat olvastam róla én is!
Igen ezt kezelni kell,de ha már a kezelést írtad akkor a sorozatban is láthattad hogy Fatmagülnek segítetek és ez által is került közelebb a Kerimhez mert meg látta egy másik oldalát is!
Annyiszor le írtad már hogy az erõszaktevõjével,de ez ebben a történetben nem történik meg mivel nem erõszakolja meg õ ahogy már te is írtad meg fogta de a tényleges erõszakot Erdogan ,Szelim és Vural követte el!"

Most visszatérek erre, a Stockholm szindrómánál épp aról szól a pszichológiai segítség, hogy a sértett el tudjon szakadni az erõszaktevõjétõl!!! Hogy lássa reálisan a történteket, hogy õt kihasználták, megalázták. Itt, ebben a sorozatban a Fatmagül pszichológiai kezelése meg pont arról szólt, hogy össze tudjon jönni Kerimmel, hogy el tudja õt fogadni, fizikailag is a szexet is vele... Mert amúgy más baja nem is igen volt a lánynak. Az elkövetõk ellen folyt az eljárás, õket nem kellett elfogadnia.
Na, szóval itt szó sem volt Stockholm szindrómáról!!!, csak arról, hogy valahogy törõdjön bele az egyik résztvevõ házastársi jelenlétérõl..., sõt szeresse is...
Ahajj, azért ez nekem annyira nem megy....
5/10
napraforgó 2017 okt. 04. - 07:10:53 5/10
(1492/1535)
Ebben a sorozatban Fatmagül egyik segítõje egy nagyon jó ügyvéd volt, Kadir személyében. Sõt kettõ, mert Ömer legalább annyit tett érte, értük. Ezzel sajnos nagyon kevés nõ rendelkezik. És el tudom képzelni, hogy egy hasonló helyzetben megkeresett ügyvéd lazán azt tanácsolja a sértettnek, meg a családjának, hogy inkább egyezzenek meg... Péznbeli kárpótlás a családnak, akkor nincs balhé. Vagy ha csak egy megerõszakoló volt, egy erõszakos udvarló, akkor a házasság a gyógyír. És nincs ügy, a nõ renoméja helyre lesz állítva, stb. Legfeljebb pletykálnak még róluk egy darabig, de kirõl nem?

Amúgy - bár tényleg kicsit megvágták az utolsó részeket, benn maradt az a szimbolikus két rész, ahogy Fatmagül és Rahmi úgy sétálnak el Musztafa Nalcali eléggé elhanyagolt sírja mellett, hogy szinte pillantásra sem méltatják. A másik meg az, hogy Kerim azt fantáziálja, hogy Fatmagül elfut mellettük, a fébevágott fa mellett, és õ nem állítja meg...
Ezel Kerim "elengedte" a történteket, úgy, ahogy Fatmagül javasolta a nászéjszakájukon, vagyis õ is túllépett a történteken.

Én igazából nem tudtam teljes mértékben egyetérteni az ítéletekkel - Szelim és Erdogán esetében szerintem az nagyon is súlyos volt, horror gyilkosok se kapnak ennyit, olyanok akik földarabolták a feleségüket, vagy a nagymamát... Az összes súlyosbító körülménnyel... Münír és Resat megérdemelte, amit kapott, mert igazából mindent õk intéztek, a bûntények eltussolását, rágalmazásokat, becsületsértéseket, stb., stb. Az, hogy Mukaddest valójában csak kicsit büntették meg, vagyis, hogy a börtönbüntetését pénzbüntetésre válthatta, szerintem nem volt igazán megfelelõ, hisz ezzel a családja látta a kárát, hisz ezt a pénzbüntetést atz egész családnak kellett megspórolnia, Rahmi és a gyerekek is megsínylették. Persze ez késõbb lehetett hivatkozási alap Mukaddes megfékezére, de hát... azért annyira nem hiszem, hogy Rahmi átvette volna a kalapot...

És nem értettem egyet Kerim teljes felmentésével sem, mert miféle hülye indoklás az, hogy nem volt abban a helyzetben, hogy megakadályozza a nemi ereõszakot? Szerintem nagyon is olyan helyzetben volt, pia és drog ide-oda, ahogy a többiek "olyan" helyzetben voltak, hogy rá tudtak mászni a lányra, úgy õ meg pont olyan helyzetben volt, hogy leszedhette, lehúzhatta volna õket a lányról, sõt még elõtte le is beszélhette volna õket a dologról... A béna álldogállás, meg bárgyú vigyorgás az én számomra nagyon is azt jelentette, hogy azért õ olyan nagyon nem ellenezte ezt a dolgot.... annyira nem, hogy megakadályozza... És a magyar jog ezt valóban úgy is értélkeli, hogy "akarategységben" volt a többiekkel. Az, hogy õ maga nem csinálta meg, hát az értékelendõ, de hogy miért nem, nem volt rá fizikailag képes, vagy nem akarta, vagy megsajnálta a sértettet, vagy akármi más okból, hát ezeket a körülményeket értekelni kell, nyilván nem lehet egy kalap alatt értékelni, na de hogy azt kimondani, hogy nem bûnös??? Példátlan!!!
Sokkal, sokkal jobb lett volna, ha megállapítják, hogy bûnös, abban, hogy nem akadályozta meg a történteket, hogy nagyon sokáig eltitkolta, eltusolta, de az összes körülményeket értékelve - bár bûnös - ezért, azért eltekintenek a megbüntetésétõl. Magyarországon ilyen esetben pl. kiszabnak 1 év börtönbüntetést 2 évre felfüggesztve. De tuti nem mentik fel!

Nem, úgy alapjaban nem vagyok megelégedve az ítélettel, sem a nagyon súlyosakkal, sem a nagyon enyhékkel. Ekkora különbség azért nem volt az egyéni tettek tekintetében.
De persze lehet velem vitatkozni... és fõleg megmagyarázni, hogy de miért is?
5/10
napraforgó 2017 okt. 04. - 05:23:42 5/10
(1491/1535)
Kedves Baba!
Hidd el képzelni én is el tudok képzelni bármit. Azt is, hogy a malac repül. De elhinni ezt a történetet, hogy az valós, igaz lenne, azt nem tudom és nem is akarom. Mert az se nem normális, se nem általános, még a Stockholm szindróma mellett sem. Azt, hogy igazként tekintsek egy történetre, az kell, hogy itt és most nálunk, velem, vagy a környezetemben is megtörténhessen. Sajnos a megerõszakolás meg is történik sûrûn, én is hallom, látom a hírmûsorokban a különféle játszótéri szatírok megjelenését, a sok, buliból, discóból hazatérõ tinilány erõszakos megtámadását, megerõszakolását, megölését. Sajnos, de mindennaposak ezek a hírek. És hány van még, amely nem is kerül be a hírekbe, mert ott pl. nem ölték meg az áldozatot! És hány, de hány olyan eset van, amikor a hazatérõ részeg, vagy akár nem is részeg férj meggyepálja a feleségét, mert valami nem olyan, ahogy várta, néha megvárva, míg a gyerekek elalusznak, de legtöbbször elõttük és aztán mint egy King Kong, bizonyítandó a férfiasságát, a hatalmát, még rá is mászik az asszonyra és a szó hétköznapi értelmében megerõszakolja.
Van ilyen szép számmal és nemcsak Törökországban. És ezek az esetek nem is kerülnek felderítésre, általában már csak akkor, ha gyilkosságba torkollik az ügy, mert vagy a férj verte agyon a feleségét, vagy az asszony nem tûrte tovább a férfi zsarnokságát és megölte, vagy megtorolta. És nagyon szomorú, de ezek a nõk legtöbbször egyedül vannak, mert nincs olyan apa, vagy báty, valami erõs férfi rokon, aki felléphetne a védelmükben. Vagy mert a család, a rokonok, meg az ismerõsök becsukják a szemüket, fülüket és úgy tesznek, mintha semmit se tudnának (nem beszélve a szomszédokról, akik soha nem láttak, nem hallottak semmit és nagyon meg vannak lepve, hogy ilyesmi történt a falujukban...).

Persze nagyon szép és jó ez az úttörõ filmsorozat, amelyik egyáltalán föl merte vállalni a problémát, és megmutatta, hogy egy árvalány egy félnótás báty mellett is, néhány rendes emberrel, segítõvel, mondhatni önkéntes családtaggal is gyõzhet az õt megtámadó, megerõszakoló "ellenséggel" szemben, lekûzdheti a rágalmazásokat, a közmegvetést és végül is boldog, szép életet élhet. És mint a mesében, minden ellene ármánykodó is megbûnhõdött (még a szomszédságot bujtogató, az ellenük ellenszenvet szító Sükrü is, hisz leégett a háza, õ maga is megégett és ha Kerim és Emre nem menti meg, hát az élete is odalett volna). Ezért volt az a kis beszéd, hogy F. reméli, hogy a többi nõ sem marad magára... (el tudom képzelni, hogy a szerencsétlen megerõszakolt lányok, asszonyok, köztük a 13 éves, meg a gyengeelméjû, ha még meg is vetik õket, kiközösítik, hát milyen élet vár rájuk?)

Visszatérve erre a történetre, abban igazad van, ha Erdogán nincs rossz hatással a többiekre, akkor máshogy alakulnak a dolgok. láthattuk korábban, hogy õ 2 évvel idõsebb volt az unokatestvérénél, és Vurálnál is, Kerimnél is, tehát vezéregyéniség volt már kölyökkorukban is. Most is õ traktálta õket a droggal, - különben megmaradtak volna az alkoholnál. Nem mintha az sokkal jobb lett volna, de a drog hatásai sokkal kiszámíthatalanabbak, pláne, hogy egyénileg kire hogy hat.
10/10
baba24 2017 okt. 03. - 23:06:19 10/10
(1490/1535)
De számomra pont ez a lényeg a szerelmet el tudom képzelni,mert már írtam is!
Az hogy a családomba ez meg történik-e az meg már egészen más kérdés,pont ezért írtam hogy el kell vonatkoztatni nem azt kell nézni hogy a mi életünkben ez lehetséges vagy nem!Nálunk mások a szokások törvények és nálunk a bûncselekményt büntetik is!
És ismerem a Stockholm szindrómát sokat olvastam róla én is!
Igen ezt kezelni kell,de ha már a kezelést írtad akkor a sorozatban is láthattad hogy Fatmagülnek segítetek és ez által is került közelebb a Kerimhez mert meg látta egy másik oldalát is!
Annyiszor le írtad már hogy az erõszaktevõjével,de ez ebben a történetben nem történik meg mivel nem erõszakolja meg õ ahogy már te is írtad meg fogta de a tényleges erõszakot Erdogan ,Szelim és Vural követte el!
Ha Erdogan ezt az egészet nem kezdi el akkor szerintem a másik két fiú nem tette volna meg!
De szerintem elég nagy valóság alapja van a sorozatnak,nem nálunk de Törökországban biztosan ahol még most is mennek ilyen perek a bírósságon kisebb nagyobb sikerrel!
5/10
napraforgó 2017 okt. 03. - 18:18:53 5/10
(1489/1535)
Megüt a guta, leírtam mindent és 5 perccel a vége elõtt az egész elszállt.
Folytatódik az ominózus nap, az este leírása, Fatmagül és Kerim pár szavas beszélgetése, ami miatt Musztafa megharagudott. Láthattuk, hogy az estély után a 4 fiú mulatni indult a tengerpartra mentek, Vurál öblébe. Ittak, drogoztak, majd a feltûnõ Fatmagült kerim észrevette, fölhívta rá a többiek figyelmét.
Idõnként a tárgyalótermet mutatták, hol Szelim, hol Erdogán tette meg a vallomását, persze mentegették magukat, Erdogán el sem akart menni az eljegyzési partira, szelim nem is ismerte a helyet, ahová mentek a parton, blabla, de a bírót nem tudták meghatni. Mindenkire egyesével, minden bûncselekményi alakzat után megállapították a büntetést, majd a végén összesítették az ítéletét. A legsúlyosabb büntetést Erdogán kapta, összesen 21 évet, Szelimet 18 évre ítélték, Resatot talán 7-re, Münírt 5-re és felfüggesztették az ügyvédi tagságát a Kamaránál. A hamis orvosi véleményt adó orvost is elítélték 4 évre és eltiltották a foglalkozásától. Mukaddes egy évet kapott, de ezt pénzbüntetésre váltották. Kerimrõl megállapították, hogy nem követte el a szexuális erõszakot, és bár nem akadályozta meg a többieket, azzal, hogy följelentést tett saját maga és társai ellen, továbbá megbánást tanúsított, valamint tevékenyen segítette a nyomozást, felmentették. Figyelembe vették azt is, hogy a sértettel házasságban él és gyereket is várnak.
Az ítélet után a vádlottakat bilincsben viszik el, õket a tömeg szidalmazza. Fatmagült meg éltetik és gratulálnak neki. Fatma rövid beszédet is mond, õ szerencsére nem volt egyedül a bajban, reméli, hogy a hasonló helyzetben lévõ nõk sincsenek egyedül, vannak segítõik.
Ezután Fatmagül és Rahmi kimegy a temetõbe a szüleik sírjához. Rahmi itt mondja el, hogy családjával visszaköltöznek Ildírbe, itt mindent ismernek, jobban fogják magukat érezni. Kerim is imádkozik az anyja sírjánál, végre megbocsát neki. Fatmáék elsétálnak Musztafa sírja mellett is, de még csak meg sem állnak.
Aztán már csak azt látjuk, hogy Fatmagül és Kerim kézenfogva sétálnak az utcán, Fatma már vagy félidõs terhes és az újságírónõ kérdésére, miszerint vége van-e a történetnek, azt feleli, hogy számára igen, az õ esetében a bûnösök megkapták a büntetésüket, de sokan vannak olyan helyzetben és sorolni kezdi az eseteket, amikor a megerõszakolt nõk nem kaptak elégtételt, 3, sõt 10 éves pereskedés után a bíróság úgy döntött, hogy beleegyeztek a dologba. Így döntöttek 13 éves kislány, vagy szellemileg sérült nõ esetében is. A lényeg, tovább kell folytatni a küzdelmet, nem szabad feladni.
5/10
napraforgó 2017 okt. 03. - 04:17:38 5/10
(1488/1535)
És még valami, én nem akarom lenézni, vagy lebecsülni azokat, akik el tudják hinni ezt a történetet. Nekem is teszett, legalábbis annyira, hogy végignézzem. Már említettem korábban is, hogy tetszett a történet kivitelezése, ügyes volt a rendezés, jó színészek játszottak benne, és szerencsére a történet nem egy szobabelsõben játszódott, mint a mexikói szappanoperák többségében. De ahogy egy mexikói sorozatnál is már az elsõ pillanatban tudom, hogy egy mesét látok, egy kitalált történetet, úgy ítt is hasonlóképp áltam hozzá, számomra hihetetlen volt és épp ezért hiteltelen a sztori alapja maga. Vagyis kénytelen voltam már az elsõ percben megállapítani, hogy ez is egy mese, szép mese, jó mese, sokkal jobb, mint amiket általában látunk.
Csak hát, ha adaptálni akarnám a saját életünkre, az itt és mostra, hát nem valószínû, sõt abszolúte lehetetlen, hogy én, vagy bármely ismerõsöm, rokonom ilyen boldog családi életbe fusson az erõszaktevõjével.
Szerintem, ha az ember õszinte magához, akárki, nemcsak én, mindenki, akkor ezt más sem tudja elképzelni a saját életében. Nem a máséban!, a sajátjában! És ez a lényeg.
Filmen nézve más a helyzet, ott minden lehetséges, ott mindent el lehet képzelni, és mindenbe bele lehet andalodni.
Oké, ezért csinálják ezeket a filmeket és szépen is kaszálnak velük. Ez a cél és nem a valóság megjelenítése, az nem érdekel senkit, abból pont elég van a mindennapokban.
5/10
napraforgó 2017 okt. 03. - 03:54:59 5/10
(1487/1535)
Jól mondod, a Stockholm szindróma egy betegség. Olyankor fordul elõ, amikor ép ésszel nem szeret bele egy ember a támadójába, elrablójába, megerõszakolójába.
Patricia Hearst-tel a sajtómágnás unokájával kapcsolatban emlegették anno. Egy szélsõséges csoport 1974-ben elrabolta a lányt, jó másfél évig fogvatartották. Eközben a lány beleszeretett az egyik elrablójába, vagy a csoport vezetõjébe, erre már nem emlékszem, és annyira asszimilálódott a csoporthoz, hogy aztán már különbözõ bûncselekményekben, így pl. bankrablásban is részt vett velük együtt. A feltalálása után még a gazdag családja pénze, meg a Stockholm szindrómára való hivatkozás sem tudta aztán a lányt kimosdatni, õt is elítélték és börtönbe is csukták pár évre.
De pár éve Natascha Kampusch elrablása kapcsán is emlegették, akit 10 évesen rabolt el egy férfi és 8 éven át egy pincében rejtegetett szexrabszolgaként. Bár ott a fiatal lány 18 évesen megszökött, de ott is kötõdött az elrablójához, aki inkább öngyilkos lett, mintsem, hogy vállalja az igazságszolgáltatást.

A lényeg a lényeg: ez nem normális viselkedés, hanem betegség, amit kezelni kell.

Amit írsz a szerelemrõl, az egyébkét szép és igaz is, és az is, hogy Kerim és Fatmagül szép pár (lehetne, ha az a szörnyûség nem történik meg). Most, hogy tegnap végignéztük annak a napnak az eseményeit, lehetett látni, hogy futólag találkoztak is õk korábban, talán, ha az idõ engedi, akkor mélyebben is meg tudtak volna ismerkedni. Talán még akkor is lett volna esélyük, hogy egy pár legyen belõlük. Hisz láthattuk, Musztafa be akart vállalni egy hónapokig tartó hajóutat külföldre, vagyis nem lihegett volna állandóan a lány nyakába.
Mindenesetre ez az erõszak drasztikusan megváltoztatta mindannyiuk életét, és az egy dolog, hogy az írói fantázia ilyen boldog véget talált ki nekik. A valóság általában az, hogy a szerencsétlen nõ egy életre meg van nyomorítva, testileg, lelkileg alkalmatlanná válik a szerelemre. Bizalmatlan a férfiakkal szemben, nem tudja élvezni a szexet, mégha férjhez is megy, vagy kapcsolatban él, akkor is inkább csak eltûri, elviseli azt. És van, aki egyszerûen csak beleõrül egy ilyen támadásba és többé kevésbé egzaltáltan éli le az egész életét.
Vagyis ez a szép szerelmes idill egyáltalán nem jellemzõ a megerõszakolt nõkre, még azzal együtt sem, ha a szerzõk ezzel valami pozitív utat próbáltak mutatni azoknak a szerencsétlen nõknek, nõk ezreinek, akik hasonló szituáción mentek keresztül.
10/10
baba24 2017 okt. 02. - 20:17:57 10/10 Előzmény napraforgó
(1486/1535)
Nem csak el tudom hinni hanem már írták is,hogy létezik ilyen a világban!
Stockholm-szindróma ez egy ilyen betegség, és sok ilyen ember él a világon!
De ezen kívül számomra a sorozat nem ezt jelentette mert alapjáraton szép pár lettek és igen is hihetõ a szerelmük!
De ez nem az eredeti történet és így nem róhatom fel Kerimnek azokat a dolgokat amelyek egy másik sorozatban történtek meg!
El kell vonatkoztatni!De nem hiszek sem a sárkányokban sem pedig a repülõ táltos paripákban!
De a szerelemben hiszek,és ennek a sorozatnak nagyon sok mondani valója van és sok olyan dologra hívja fel a figyelmet fõleg a saját országában amirõl mélyen hallgatnak és sokszor el tusolják az ilyen dolgokat!
5/10
napraforgó 2017 okt. 02. - 17:52:10 5/10
(1485/1535)
A mai rész annak a két évvel ezelõtti napnak a felidézésével kezdõdik.
Musztafa felébreszti Fatmagült, aki már öltözik és szalad ki a házból a võlegényéhez. Mukaddes meg lamentál vele. Este a Yasaran házba kell menniük segíteni a konyhán az eljegyzési partin. Fatmagül és Musztafa a tengerpartra mennek üldögéni, ahol Fatmagül visszautasítja a srác közeledési kísérleteit. Mukaddes rájuktelefonál, hazaparancsolja a lányt.
Kerim és Meryem a háromkerekû triciklin munkába mennek. Kerim nyitja a mûhelyt, Nine mama meg megy a pácienseihez a gyógyteáival, gyógykenõcseivel.
Meltem és Szelim kibújik az ágyból, Turaner bekopog az ajtón a lányát ébreszteni. Szelim a hátsó ajtón távozik, hogy a lányos szülõk ne vegyék észre.
Erdogán egy tengerparti kávézóban találkozik a dealerével, aki a szokásoson kívül valami jobb cuccot is hozott neki.
Vural a tengerparton sétál, felhívja Kerimet, menjen vele az öbölbe. Kerim elhárítja, csak délben tud elszabadulni a munkából. A háttérben Galip mester egy levelet ír Fahrettin Ilgaznak és elküldi az inassal a postára.
Mukaddes, Rahmi és Fatmagül a tejtermékeket szállítja ki, a Yasaranok intézõje felhívja õket, hogy eeste idõben menjenek segíteni. Mukaddes szerint kell az a kis plussz pénz Fatma esküvõje miatt is.
Musztafa a szüleivel gyümölcsöt szüretelnek a birtokukon. Musztafa megvitatja velük, hogy egy külföldre járó hajóra szegõdne, akkor sokkal többet keresne. Az öregek megpróbálják lebeszélni, akkor hónapokig nem jönne haza ezt a házassága is megsínylené.
Rifat és Münír az Erdogán - Resat féle elllentétrõl beszél, Resat pofonjáról. Münír arra biztatja rifatot, hogy építsen saját birodalmat, ne a bátyjának dolgozzon. Resat jön szembe velük és mondja, hogy elvárja, hogy Erdogán kezet csókoljon neki és bocsánatot kérjen. Mikor kettesben maradnak, Münír bújtogatja Resatot Erdogán ellen.
Erdogán nem akar elmenni az unokatestvére eljegyzésére, de Szelim gyõzködi.
Vural megmutatja a kedvenc tengeröblét Kerimnek, aki nem is tudott errõl az eldugott öbölrõl. Fürdenek, beszélgetnek, Vural biztatja kerimet, hogy vegye feleségül az angol barátnõjét, Christine-t, aki kivinné õt Angliába. De Kerim nem akar elmenni Ildírbõl. Vural nem lelkesedik annyira Cambridge-ért. Aztán elmennek a Yasaran házba, hogy elõbb Erdogánnal beszéljenek, majd Szelimmel találkozzanak. A lépcsõn összefutnak Fatmagüllel és elállják az útját. Végül a lány elsiet, Vuralnak meg beugrik, hogy látták már ezt a lányt, õ volt, aki vízbeesett a birkával.
Musztafa a halásztársaival beszélget egy sörözõben, ahol egy nõ ráakaszkodik. Musztafa elmondja neki, hogy võlegény, ez lelombozza a lányt. Fatmagül felhívja, szeretné, ha elmenne érte a Yasaran házba, ahol mindjárt végeznek. Mukaddes szól a konyhán, hogy õk is ennének, pihennének kicsit. Az eljegyzési parti nagyszabású, a vendégek jól mulatnak. Fatma hamar végez az evéssel és megy egy kicsit leselkedni. A partin a vendég hölgyeknek kis karkötõt ajándékoznak, Meryem is kap egyet. A maradékot a személyzet közt osztogatják. Fatmagül meglátja az egyik cselédéúlányon, õ is szeretne egyet. A konyhán elõkészítik a hatalmas tortát.
Musztafa buszra száll, megy Fatmagül elé.
Kerim, Erdogán és Vurál egy asztalnál ülnek és iszogatnak. Erdogánnak rossz a kedve, ezért elõveszi a dogot is osztogatni kezdi a barátainak is.
5/10
napraforgó 2017 okt. 02. - 04:25:56 5/10
(1484/1535)
Amit Kerimrõl írsz, az mind igaz, én is ugyanezt írtam. A bíróság az õ ítéleténél nagyon is figyelembe vette ezeket az enyhítõ körülményeket.
Az meg, hogy te el tudod hinni, hogy a sértett, az áldozat beleszeret az egyik támadójába (akár megerõszakolta, akár nem - mert az eredeti történetben igen!), és viszont, az a te dolgod. Egyéni ízlés dolga. A hétfejû sárkányt is el lehet hinni, meg a repülõ táltos paripákat.
10/10
baba24 2017 okt. 02. - 00:26:28 10/10
(1483/1535)
Most így vissza olvasva amit írtatok némelyik része elég káprázatosra sikeredet!
Már bocsánat,hogy így fogalmaztam meg!
Már mint érdekesen nézted ezt a sorozatot!Mert még Fatmagülnek is sikerült észre venni a Mustafa sötét oldalát és hogy milyen sorsa lett volna a szegény halász fiú mellett!
Mert õ lett volna az akinek mindig mindenben meg kellett volna felelni Mustafának és a családjának!
Nem sok változás lett volna az életében max annyi hogy nem a Mukaddesz parancsolt volna neki a továbbiakban hanem más.
Én se mentem fel Kerimet,de azt gondolom nem volt akkora a bûne mint a többieknek nem erõszakolta meg a lányt!
Õ jelentette fel saját magát (plusz a többieket is) és együtt mûködött a hatóságokkal is!
Nem menekült el a felelõsség elõl és mindenben meg próbált segíteni is Fatmagülnek!
Igen bele szeretett ahogy a Fatmagül is be szeret a Kerimben!
Számomra ez se annyira megvetendõ dolog mert elõfordul ilyen a való életben is!
5/10
napraforgó 2017 okt. 01. - 17:49:11 5/10
(1482/1535)
Ez így van, nem hogy nem enyhítõ, de súlyosbító körülmény az alkoholos befolyásoltság, a kábítószerfogyasztás. Nagyon extrém esetnek kell lenni, hogy enyhítõ körülménynek számítson... egy szimpla italozás, pár drogbogyó ehhez biztos nem elég.
------
Abban egyetértek, hogy a szerencsétlen Musztafából, aki egy konzervatív török férfi volt, egy egyszerû halász volt, egy olyan nagyformátumú bûnözõt kreáltak, egy pszichopata gyilkost, ahogy írod, aki ráadásul még hirtelen olyan dörzsölt fickó is lett, hogy százezrekre rúgó vagyona volt a bankban, és olyannyira értett a tõzsdéhez, hogy az interneten figyelte a részvények és értékpapírok árfolyamait. Ehhez képest Kerim kimosdatása egyáltalán nem is feltûnõ.
De abban is egyetértük, hogy én sem tudom elhinni, hogy egy megerõszakolt nõ az egyik tettestárssal olyannyira összemelegszik, hogy boldog családi hepiendben egyesülnek. Szép, szép ez a történet, nagyon szépen, nagyon jól van megcsinálva, jó rendezés, jó szereplõk, meg minden nagyon kíváló, csak hát.... egy szava sem igaz.
Andó Gertrúd 2017 okt. 01. - 17:22:02
(1481/1535)
Meg ne bocsässuk mär senkinek ha drog vagy alkohol befolyäsa alatt cselekszik. Nemhiäba sulyosbito körülmenynek szämit mindkettö a törvenykönyv szerint.
Kerim igy nemcsak gyäva alak hanem gyenge jellem is. Elsö pillanattol kezdve unszimpatikus figura.
Andó Gertrúd 2017 okt. 01. - 17:19:06
(1480/1535)
Azert ätmenni egy mäsik forumra beszelgetni, mert mäsoknak az enyemtöl elterö velemenye van ... ez nagyon gyerekes viselkedes.
Nem kell elfogadni a mäsik velemenyet, meg csak meg sem kell erteni, de fel kell fogni, hogy nem mindenki ugy gondolkodik becsületröl, jellemekröl, ertekekröl .
Annyi barlang nincs a vilägon, mint ahäny ember gondolkodik a mäsiketol elteröen :)))

Nagyon nagy hibät vetettek a forgatokönyvirok, hogy ilyen fordulatot vett ez a törtenet. Kerimet nemcsak hogy kimosdattäk bünei alol ( akärmi is lesz a biroi itelet), de boldog csalädot alapithatott azzal a növel, kinek megeröszakoläsäban ugyanolyan bünös, mint a mäsik härom.
Musztafabol pedig aki csak egy egyszerü haläsznak indult, igen konzervativ videki török felfogässsal, pszichopatät es gyilkos kreältak vegül haläl lett a jussa. Ha nincs az eröszak, akkor majdnem biztos, hogy a csaj es Musztafa eltek volna gyerekekkel egy normälis kisvärosi eletet. Es meg az is lehet, hogy Fatmagül verte volna Musztafa fejet a hallal, ha nem megy haza idöben vagy nem fog eleg halat .... ki tudja :))

Egyertelmüen Firat Celik alakitotta a legnagyobbat ebben a sorozatban, kär hogy nem igen lehet lätni uj filmekben.
5/10
napraforgó 2017 okt. 01. - 17:03:15 5/10
(1479/1535)
Ó, bocsáss meg, te ezt sértésnek vetted?
Amúgy meg látom, azért csak tudsz te is gondolkozni, sehol nem írtad, hogy Kerim úrfi bûntelen lenne. Mindenki mindenhol azt írja, hogy ja, igen, õ is bûnös, igen, csak nem annyira, nem olyan mértékben. No, hát én is ezt mondtam eddig is, eztán is ezt fogom mondani.
10/10
HZsuzsanna70 2017 okt. 01. - 16:34:09 10/10
(1478/1535)
ma 12:32 | 1586/1593

"Azért gondolkozz már ember!" Nekem címezve :)

És én itt fejeztem be :D
5/10
napraforgó 2017 okt. 01. - 16:17:57 5/10
(1477/1535)
Kedves Zsuzsanna!

Én ugyan nem téged szólítottalak meg, mert nem neked címeztem a hozzászólásomat. Téged max. Kerim barna szemei érinthettek...
Vegyük sorra:
Hogy ki erõszakolt meg kit tudatosan, avagy alkohol és kábítószer hatására - no, hát mind a három ficsúr. Kerim is alkohol és kábítószer hatása alatt állt, de nem erõszakolt (itt nem). Ha ez nálad enyhítõ körülmény, akkor ez mindannyiukra áll. Csak hát az életben ez NEM enyhítõ körülmény! csak és kizárólag akkor lenne az, ha erõszakkal tuszkolták volna bele az elkövetõbe. De ez itt nem áll meg, mert mindenki önként ivott és maga vette be a tablettákat!
Hogy Erdogán és Szelim mennyire voltak tudatuknál, azt most ne firtassuk, nyilván jobban szokva voltak az alkoholhoz is, meg a partydroghoz is. Amúgy szerintem épp Vural volt leginkább tudatánál, õ még arra is emlékezett, amire Kerim nem, vagyis, hogy õ mégsem erõszakolta meg a lányt.
Azzal, hogy te hasonló esetben szóba sem álltál volna Kerimmel, egyet tudok érteni, nincs köztünk nézeteltérés. Az, hogy a félnótás Rahminak sem bocsátottál volna meg, már kevésbé érthetõ, õ azért nem volt teljesen beszámítható, helyette mindig is Mukaddes döntött. Õt hibáztatni bármiért fölösleges.
Fahrettint hibáztatni lehet, de minek? akkoriban teljesen általános volt, hogy férjhezadták a lányt és senkit nem érdekelt, hogy szerette-e a férjét, vagy sem. Egyéni felelõsség szinten én is azt mondom, hogy nem szabad feleségül venni egy olyan nõt, akirõl tudjuk, hogy mást szeret. Ennek ellenére az, hogy idõnként lefekszel egy olyan asszonnyal, a feleségeddel, aki nem szeret, azért nem minõsül megerõszakolásnak, ha az asszony beleegyezett, tûrte. Persze, nem szép dolog, nem jó, senkinek sem jó, de azért az mégsem erõszak.
Még egy szerelmi házasságban is elõfordul néha, hogy egy asszony úgy enged a férjének, hogy semmi kedve hozzá. Mert legtöbbször ugye nem a nõ kezdeményez, inkább csak hajlik a dologra. De ha nem és mégis hagyja... Hát ez ettõl ez még nem erõszak, csak olyan muszáj.

A büntetések súlyossága meg nagyon is tartalmazni fogja mindazokat a tételeket, amiket az egyes elkövetõk elkövettek, mindenki úgy fog bûnhõdni, annak arányában, amiket elkövettek. Ebben pont úgyanúgy egyetértünk, ahogy te is mondtad (habár az emberrablás hibádzik, mert azt Musztafa követte el és nem Erdogán, vagy Szelim...) A lényeg a lényeg, gyakorlatilag mindenben egyetértünk, na dehát engem alapból utálni kell, mégha ugyanazt is mondom, mint te, meg a barátaid....
Ez szép, nagyon szép.
10/10
HZsuzsanna70 2017 okt. 01. - 15:07:23 10/10
(1476/1535)
Ha már szem akkor nekem is több befutó van, a legújabb Caglar Ertugrul (Yagiz) :D Ha színészi alakítás, akkor viszont Engin Akyürek, mint Musztafa :) zseniális :D

Fazilet: tegnap miután elmentek a vendégeink belenéztem a legújabb részbe, fokozódnak a dolgok :) ha lesz idõm, majd írok FB-n :)