Téma: Felhõatlasz

2/10
keysme 2013 ápr. 06. - 14:36:09 2/10
(380/580)
Nekem sem jött át. Szeretem az elgondolkodtató filmeket, szeretem, mikor a nézõ fantáziára bízzák a történetet, de ez szerintem túl lett bonyolítva a sokszálon futó cselekményével, és a totálisan követhetetlen téridõben való ugrálásával. Erõltetettség, ez a megfelelõ szó rá. Nem beszélve a más filmekbõl lopott elemekrõl, klisékrõl, hadd ne mondjak példát. Ebben a mûfajban sokkal jobb filmek is vannak, fele ennyi nézettséggel.
Superalonso 2013 ápr. 05. - 14:13:35 Előzmény perry
(379/580)
Gratulálok perry, nagyon szép elemzés......
Joccer valóban van egy-két gondolat a filmben, ami picit talán "sántít", de ettõl ez a film még egy igazi mestermû, az utóbbi idõk legjobbja szerintem...
thottee 2013 ápr. 04. - 23:14:54
(378/580)
Minden tiszteletem a tied Perry, ez volt aztán aztán a komoly megfogalmazás :) de teljesen egyetértek veled.

Joccer, azzal a mondattal én sem tudok azonosulni, talán a film szempontjából a kapcsolatokra céloztak vele. Ezt a mûvet amúgy nem a Watchowski tesók írták, õk csak a filmet rendezték.
offtopic
Vinogradov 2013 ápr. 04. - 18:20:09
(377/580)
Valamikor, úgy négy hónappal ezelõtt ígértem egy hosszú írást ebbe a topicba. Ezután a rövid, ám lényegretörõ kis remek után azonban nehéz lesz megszólalni...
perry 2013 ápr. 04. - 17:55:27
(376/580)
Az idõ ez a lusta folyam csak rója útját, nem megállva állandó mozgásban van. Mi pedig mint azok a vízcseppek mely a folyamot alkotják egy töredéknyi idõre kiemelkedünk belõle majd visszahullunk belé.
Történeteink szóló áriaként még hallhatóak, majd elhal az ének, de addig vegyül más hangokkal, keresztezik egymást a hangok és életek, emberek és eszmék és ez így is lesz addig míg az ember nevû lény élni fog a bolygón.
Midig lesznek vezetõk és elesettek, rosszak és jók, gyilkosok és áldozatok, mártírok és árulók, emberek akik járják a "táncot" Mammon vagy Ceres körül.
A gondolat, hogy létezik a nagy harmónia egyre bizarrabban hangzik, sokkal inkább a disszonáns hangok kakofóniája az ami mindennapjaink sajátja.
A jó szándék és akarat mely az igazság letisztult képét szeretné felmutatni, mára téveszmék önös érdekek emberi gyarlóság szövevényes halmazává esett szét.
Az ember igazi tragédiája fejlõdése és múltja is egyben az, az örök stigma amit érdek, hatalom, javak, jogok egyenlõségének, hiú és csalóka képének hiszünk, "lepke" mely nem más mint egy ábránd, illúzió, elérhetetlen színes képzelgés.
Önös érdekek mentén közlekedünk melyt hiteink építõkockái köveznek ki, utak elágazóak és összefonódók, végtelenbe vivõek vagy zsákutcába torkollóak.
Igazságaink keresése a zene ami megfoghatatlan és gyönyörû alkotás mely lehet , hogy érdek, de valami tiszta éteri élményt nyújt.
Ezek vagyunk mi a káosz gyermekei, az újra születés letéteményesei.
Érzelmeinkkel, értelmünkkel rójuk századainkat, romboljuk és építjük magunkat, országainkat rajzolva az emberiség Felhõatlaszát.
Értünk is valamit, nem is, akarunk és nem is akarunk érteni.
Közben elillan az élet piramisok lesznek az enyészetté, városok merülnek víz alá, alá és felé rendelt állampolgárok leszünk amíg a "dal" el nem hal.
Nekem ennyi ez a film.
thottee 2013 ápr. 03. - 14:59:10
(375/580)
Valóban kicsit hosszúra, elnyújtottra sikerült a film, de nem mondanám hogy unalmas, viszont azt igen hogy fáradtan senki ne álljon neki :) Ennek talán leginkább a fõ oka az hogy a különbözõ történeteket részleteiben mutatja be. Nekem összességébe tetszett a film, és aki azt állítja hogy semmi értelme, az nem értette. Több komolyabb dologról is szól, némelyik nyilvánvalóbb míg mások rejtettebbek. Leírom a véleményem, hogy szerintem mik ezek, ettõl függetlenül mindenki azt von le belõle amit akar.

Lehetséges hogy a következõ sorok SPOILERT is tartalmaznak, bár próbálom ezt kihagyni, inkább csak a lényegére összpontosítani.

Elsõsorban számomra legalapvetõbb mondanivalója a filmnek, ami talán a legnyilvánvalóbb, hogy döntéseink és tetteink következményekkel járnak, mely itt a reinkarnációra is utalva, nem csak a jelenlegi életünkre hatnak ki, ezen kívül befolyásolják az egész emberiség jövõjét, másik emberek v. ha úgy tetszik lelkek fejlõdését. Ez megmutatkozik a történetek közötti kapcsolatokban, ahol az elmebeteg kapzsi emberbõl fokozatosan az életét másokért is feláldozó emberré válik, miután nagy nehezen legyõzi a belsõ démonát, és ezt legfõképp a szerelem hatására teszi. Jól megfigyelhetõ a filmben, ahol különbözõ barátságok, kapcsolatok eredményeképpen térnek rá a szereplõk arra az útra mely az életüket teljessé teszi, míg azok akik egyedül vannak v. éppen amíg egyedül vannak leginkább negatív, elveszett személyiségeket jelenítenek meg. A történetek talán egyik fõ mondanivalója közé tehetõ ez is, hogy szükségünk van kapcsolatokra, mert aki magányosan él, az nehezen v. egyáltalán nem tud leginkább pozitív irányba fejlõdni. A karakterek fejlõdésének megértése végett célszerû nagyjából figyelemmel kísérni hogy a történetek éppen melyik korokban játszódnak, bár Tom Hanks karakterének történetében számomra van egy kisebb baki, az 1973 és 2012es sztorit felcseréltem volna, így a könyvkiadó és Dermot Hoggings történetét játszhatták volna 1973ba.

A második lényeges tanulsága a filmnek, hogy sajnálatos módon az emberiség képes korokon keresztül újra és újra elkövetni ugyanazokat a hibákat. A kapzsiság, hírnév és hatalomvágy miatti pusztítást mindenféle formában a természet és az élõlények, beleértve az emberek ellen is, míg a végén ez vissza fordíthatatlanná válik, és az emberiség nagy része elpusztul. Itt jön képbe Henry Goose, Haskell Moore és a világhírû zeneszerzõ története, az olajlobbi, az energialobbi, mely ma is fennálló probléma, és azokat akik ez ellen tenni akarnak, a hatalom érdekek nem hagyják, elpusztítják õket. Ilyen szereplõ Tom Hanks 1973as tudós szerepe, az újságíró csaj, Sixsmith és Somni-451. Somni-t kivéve mind3an kapcsolatba kerültek egy olyan tervrajzzal, mely egy egészséges, ám az olajlobbit tönkretevõ erõmû létrehozását segítené elõ. Õk és Adam Ewingot beleértve azok akik változást akarnak, a rendszert megdönteni, mert ugye ahogy a filmben is elhangzik, a korlátok forrása a szabályok felállítása, és amíg korlátok közt élünk nincs lehetõségünk semmilyen irányú fejlõdésre. A rendszer és a háttérhatalom megdöntése, az igazság felfedése az emberek számára jelentõs momentum mind3 nagyobb Wachowski filmben.

És itt jön képbe a harmadik igazság, mely a film szintén egyik fõ mondanivalója, ha legalább egy ember ráébred és tudomást szerez róla, elhiszi, hogy mi az ami "igaz igaz", változást szeretne egy jobb jövõért, hajlandó is tenni érte, már megérte, mert ugye "mi is a tenger, ha nem cseppek sokasága" :)

Kicsit hosszúra sikerült az írásom, mint ahogy a film is :), fáradtan nem érdemes nekiállni, de csak ajánlani tudom, remek alkotás. köszönöm akik végigolvasták, és remélem hogy segíthettem átlátni a film mondandóját.
8/10
Micia 2013 ápr. 03. - 14:06:43 8/10
(374/580)
A végén próbálták úgy ahogy egyértelmûsíteni,ez max 7-8 perc volt a filmbõl,de az elõtte lévõ 2h 40p továbbra is emészthetetlen.
EndorfinRap 2013 ápr. 03. - 13:42:46
(373/580)
nagyon rég volt már hogy egy filmet nem néztem végig még ha rossz is volt kíváncsi voltam a végére ,de ez... 10/0
walkenhorst 2013 ápr. 02. - 23:46:29
(372/580)
Nagyon sok filmet megemésztettem már, igazán nehezeket is. De ez kifogott rajtam. Bárcsak érteném...
8/10
Micia 2013 ápr. 02. - 17:25:07 8/10
(371/580)
Többnyire élek-halok az ehhez hasonló filmekért,de õszintén szólva,ez már nekem emészthetetlen volt,túlbonyolították.Szeretek gondolkodni a filmek mondanivalóján,ám itt a közel 3 órából minden percet gondolkodással kell tölteni,hogy felvegyem a fonalat,és az kövessem is.
Nagyon ötletes,részletes,de már túlzottan. Lehetett volna valamennyivel egyszerûbben bemutatni,hogyan hatnak egymásra idõk.
mied 2013 ápr. 02. - 15:11:16
(370/580)
Kifárasztott ez a film.Lehet,hogy már öreg vagyok az ilyen túlbonyolított alkotáshoz,de nem értem miért kellett ennyi szálat összekuszálni,ráadásul ilyen hosszan.Nem elgondolkodtatott,hanem felbosszantott.
tóbiás111 2013 ápr. 01. - 21:16:29 Előzmény Bigpapa
(369/580)
Sok hûhó semmiért, a látvány, a költségvetés, ami tényleg rendben volt, de minden más csak utánérzés, az átvezetõ szájba rágó narráció meg tiszta hányás!
dr.66 2013 márc. 31. - 23:51:04
(368/580)
Hááát...Könyvben biztos jobb meg minden,de így filmvásznon egy nagy katyvasz.Pedig vártam nagyon.Persze ízlések és pofonok.
AkosAkos 2013 márc. 28. - 16:43:26
(367/580)
A legmonumentálisabb, az egyik legérdekesebb, mély film amit valaha láttam! 10/10
10/10
offtopic
_Freddy_ 2013 márc. 27. - 10:48:10 10/10
(366/580)
vagy olvasd el Superalonso kommentjét, én leírni nem fogom mégegyszer :D
10/10
_Freddy_ 2013 márc. 27. - 10:46:15 10/10
(365/580)
csak egy kicsit kellett volna odafigyelni, a lényeget a film végén elmondják:

"Létezni annyi, mint érzékelhetõnek lenni. Így hát önmagad megismerése csakis mások szemén keresztül lehetséges. Halhatatlan életünk alakulása a szavainknak és tetteinknek a következménye, melyek egymást erõsítve vezérelnek keresztül minden idõn. Az Èletünk nem csupán a miénk. A méhtõl a sírig kötõdünk másokhoz. A múltban és a jelenben, s minden bûntettel vagy kedves gesztussal a jövõnkhöz járulunk hozzá"
10/10
czky78 2013 márc. 26. - 20:25:45 10/10
(364/580)
Jó ideje nem láttam ilyen jó filmet.
Elejétõl a végéig lekötött.
Nálam ez 10/10.
:)
6/10
komakapitany 2013 márc. 26. - 17:32:46 6/10
(363/580)
zseniális ahogy a mûfajok között ugrálnak, ahogy a vágást, zenét, az egész filmet ezzel összehangolták; remek ahogy a jövõbeli világot megalkották (építészete, atmoszférája); és itt vége is a pozitívumoknak.
a mondanivaló, tanulság a legostobább, bár napjainkban mindenki számára kötelezõvé tett közhely: ami új az jobb.
az egész film pedig (fõként a jövõbeli részek) régebbi, sokszor klasszikus filmekre való "kikacsintás", a kamerabeállításokat, jeleneteket, vágást nézve is sajnos; szárnyas fejvadász, zöld szója (bár erre történik direkt utalás is a filmben:), ötödik elem, tron, stbstb.
a történetek külön-külön kiszámíthatóak, közhelyesek, a nagy cél pedig, ezeknek az összekötése annyi sebbõl vérzik, hogy az tényleg fájdalmas. (persze a buta kapcsolat, csak a színészek azonossága erõsen összefogja õket)
egyébként nem rossz, a látvány, a jelenetek dramaturgiája, ahogy "horrorból" vígjátékba vált, a vágás, az atmoszféra miatt megéri megnézni, de ennél többet nem ér ez a film. sajnos.
10/10
offtopic
_Freddy_ 2013 márc. 26. - 08:07:45 10/10 Előzmény Atis88
(362/580)
ezért jó annak aki érti a filmet :D
5/10
csontfej 2013 márc. 26. - 05:30:04 5/10
(361/580)
Egyszer nézõs részemrõl.Annyira nem jó mint hosszú.10/5.