1/10
stenimore 2015 márc. 07. - 21:22:00 1/10 Előzmény LajtaJ
(36/76)
Hát ez hallatlan,ilyenrõl még nem is hallottam,példátlan a dolog,bezzeg a Hír tv ben,ill az M1-en ott nem vágnak.
10/10
LajtaJ 2013 dec. 08. - 02:11:32 10/10
(35/76)
Az ismertetõben közölt 127 perces filmet az ATV ma 118 percesre megvágva adta le!
7/10
Bob19 2013 aug. 12. - 16:14:35 7/10
(34/76)
Nézhetõ film, de egy pár fokkal a Michael Collins azért jobb volt.:)
Ugek 2012 okt. 13. - 12:06:13
(33/76)
NEM SZABAD KIHAGYNI!
pryor 2012 máj. 12. - 20:44:23
(32/76)
Hányingerem van, hogy már egy filmes portálon is behoztátok a politikát. Menjetek ezzel a hülye politizálós dumával azokra a blogokra, fórumokra, amik arról szólnak, az itteni hozzászólásoknál pedig maradjunk a filmeknél!

Köszönöm!
dantonb 2012 máj. 12. - 08:28:25
(31/76)
Pláne mégha tényleg az is az illetõ.
1/10
rakim 2011 nov. 16. - 19:54:14 1/10
(30/76)
egy hisztéria ez a film...10/5
vénasszonyoknyara 2011 aug. 07. - 20:45:32
(29/76)
Nagyon felkavaró film. Napokig a hatása alatt voltam. A legmegrázóbb jelenetek, amikor az írek a sajátjaikat ölik meg. Sikerült a film készítõinek megutáltatni velem az angolokat. Bár Churchillt eddig sem szerettem.
10/10
sanderb 2011 aug. 07. - 20:12:53 10/10
(28/76)
Na, valahogy így tudok elképzelni egy igazi történelmi drámát. Minden tökéletes.
Súlyos ! 10/10
9/10
Mirax 2010 aug. 16. - 13:42:18 9/10
(27/76)
Húh, ez egy elég nehéz film volt, de ezt jó értelemben mondom. A végén teljes érzelmi roncs lettem. Nagyon tetszett, ahogy megmutatta, a háború hogyan fosztja meg az embert minden emberi érzéstõl, hogyan halnak meg kapcsolatok és barátságok a nagy ideák és célok árnyékában. Nagyon tragikus volt, tele súlyos jelenetekkel és nagy alakításokkal, meg nekem, aki nem vagyok valami expert a témában, jó összefoglaló volt.
Nekem ez jobban tetszett, mint a Michael Collins, de lehet h csak azért ,emrt azt régen láttam, és már nem ilyen friss.
Künge 2009 okt. 06. - 18:33:58
(26/76)
Már láttam jobb alkotást is a témában.
aalfa 2009 ápr. 12. - 12:32:31
(25/76)
Az írek a függetlenségükért küzdöttek a saját szigetükön, míg némely nemzet, csoport a másik kiírtására koncentrál, azt gondolván, hogy õ akkor lesz szabad. pl magyarokban nincs gyûlölet egyik volt megszállónk felé sem, legyen az török, német, orosz, vagy mongol-tatár, és soha sem volt olyan törekvésünk, hogy az ég alól eltöröljük bármelyiket is ezek közül. 44-ben volt ilyen indulat, amikor a saját lakosságunkat írtottuk német segédlettel. A szabadságharcainkat megharcoltuk tisztességel, büszkék lehetünk apáinkra, a népírtás meg azóta is a szégyenünk. Ez vonatkozik az elmúlt években nemzetállamokért kardoskodó albán, bosnyák, csecseny, palesztin stb. népekre is.
10/10
Robi 2009 ápr. 11. - 14:27:43 10/10 Előzmény Künge
(24/76)
Nagyon jó meglátás,tényleg hogy van ez?
Künge 2009 márc. 30. - 22:54:04 Előzmény garethkeenan
(23/76)
Én ahány filmet láttam a témában, az mindig szinte felmagasztalta az íreket. De a többi olyan népcsoportot, akik szintén szélsõséges eszközökkel szeretnék kivívni a függetlenségüket, azt meg illik elítélni. Hogy van ez?
8/10
Ludvik Jahn 2009 márc. 04. - 10:10:54 8/10
(21/76)
Igen jól sikerült, és nem utolsósorban hiteles korrajzot közvetítõ film, külön tetszettek a párbeszédek és a viták, amik feltárták a szereplõk mozgatórugóit.
Mindezek ellenére hiányérzetem volt:
1. A konfliktus a maga teljességében annyira bonyolult, hogy bõvebb tárgyalást igényelne (pl: TV-sorozat), de a néhol felületes ábrázolásért kárpótolnak a remek jelenetek
2. Az angolok helyzetét érdemes lett volna jobban felvázolni, nagyon sok kihasználatlan lehetõséget éreztem abban a jelenetben, ahol Damien a börtönben az angol tiszttel vitatkozik.

UI: Szeretném, ha egy '56-ról készült magyar filmben egyszer majd csupán ennyi kivetnivalót találnék. Rendezõinknek talán mégsem Hollywoodtól kellene tanulniuk...
vuvuvu 2008 szept. 26. - 14:19:09 Előzmény Kárpáti Éva
(20/76)
Óriási tévedésben vagy. Nem I.Erzsébet kezdte, hanem az angol gyarmatosítás már 1170-ben megkezdõdött amikor II. Henrik angol király behatolt az ír szigetre. Az elsõ néhány évtizedben viszonylag kevés angol költözött be, azonban a 13.századtól kezdve egyre fokozódó mértékben fejtette ki nyomását az angol uralom, a nyelvhasználatot és sok más jogot is korlátozó törvényekkel. A településeken belül elkülönült az ír és angol lakosság, nagyon kevés volt az interakció, így a kihasznált ír népesség mindig is jóval szegényebb volt mint az angol. VIII.Henriktõl kezdve (aki Erzsébet apja volt, mint tudjuk) a nyomás fokozódott, pl. Henrik az ír katolikus egyházat, mely monasztikus rendszerben mûködött totálisan szétverte. A legkeményebb évek tehát VIII.Henriktõl datálódnak. Az írek többször megpróbálták lerázni magukról az angol rabigát, de nem sikerült, pedig a francia forradalom alatt kaptak támogatást is a franciáktól, azonban ezeket a kísérleteket mindig vérbe fojtották és kegyetlenül megtorolták. A krumpli éhínség idején pedig, miközben az ír lakosság éhezett 3-4 évig, az angolok kivitték az egyébként bõséges gabona és egyéb termést az országból. Kb. 1 millió ember halt meg az éhínség alatt, 1 millió ember vándorolt ki Amerikába az éhínség alatt és a következõ évtizedekben további 3-4 millió ember. Így a 19.század közepén néhány évtized alatt a lakosság 8 millióról 4 millióra csökkent. Közben az Amerikába kivándorolt írek kint jó pozíciókba kerültek nyelvtudásuk révén és tudást, kapcsolati tõkét és pénzt felhalmozva már támogatni tudták azokat az ír szabadságharcokat és mozgalmakat amelyek a 19.század végétõl kezdtek kibontakozni. Ez vezetett végül az Ír Köztársaság létrejöttéhez is: az angoloknak el több mint 700 év után el kellett elengedniük az íreket.

Én most csak nagyon dióhéjban és leegyszerûsítve írtam le amit olvastam egy ír történelemrõl szóló könyvben. Ajánlom hogy akit érdekel, nézzen utána, de ne a neten, mert pl. a wikipedia is baromira leegyszerûsíti a dolgokat.

A Felkavar a szél egyébként ír forrás szerint hiteles, akárcsak a Michael Collins. Az elõbbi film 1920-1922 között, utóbbi 1916-1922 között játszódik, mindkettõt meg kell nézni ahhoz, hogy az ír szabadságharcról teljes képet kapjon az ember.

Az IRA-ról: nekem azt mondta egy ír ember az IRA-ról, amikor kérdeztem a véleményét, hogy melyik IRA-ra gondolok? Ugyanis az az IRA ami ma mûködik már nem az eredeti IRA. Úgyhogy ha valaki nyilatkozik az IRA-ról, érdemes hozzátennie, hogy melyik IRA-ról nyilatkozik. A mostani IRA-nak nagyon kevés köze van ahhoz az IRA-hoz amely megkötötte a megállapodást az angolokkal és amelynek köszönhetõ az ír köztársaság létrejötte.

Az írekrõl egyébként annyit érdemes tudni, hogy nagyon megosztottak voltak, egészen az utóbbi évekig, talán hasonlóan ahogy a magyarok is manapság.
bczagi- 2008 szept. 23. - 02:33:40
(19/76)
Írországban a család,akiknél laktam nyomta a kezembe a filmet,hogy nézzem meg. Angol felirattal is élvezhetõ volt.
Elég összetett ég bonyolult a volt Írországi helyzet,de az ottani tapasztalatok segítettek. Amíg ott laktam,elég nagy adagot kaptam az ír történelembõl és pár mondatot írül is megtanítottak:D
Megnéztünk egy dokumentumfilmet egy testvérpárról, akiket nem messze öltek meg (az angolok) valami félreértés miatt,el is vittek a házhoz és a nagypapa is részt vett valami csetepatéban. Az egészben az fogott meg,ahogyan viszonyulnak a történelmükhöz. Hogy a 80 éves nagypapától az unokákig teljes egyetértésben és büszkeséggel viseltetnek a népük és fõleg a múltjuk iránt. (Az IRA-t viszont nem szeretik...) Nem mindenben értek egyet az ír felfogással,de abban igen,ahogy a történelmükhöz viszonyulnak.
Magyarországon az a baj,hogy sokakat nem érdekel a múlt,õk nem tanulnak az elkövetett hibákból és nincs bennük tisztelet, akiket meg érdekel,azok közül a hangosabbak a nacionalizmussal el is rontják az egész ügyet és ezekután nem csoda ha sokan nem szeretnek emlékezni.
Írországban is van nacionalizmus,de mivel õk nincsenek így körülvéve,nem csapkodnak annyit,nincsenek is annyira fenyegetve már és persze egész jól is élnek... Nem gyûlölködnek,nem szídnak,csak büszkék. Ezt kéne ellesnünk. (persze mindenhol vannak szélsõségek)
xiongnu 2008 júl. 03. - 22:39:04 Előzmény Rika
(18/76)
Óriási tévedésben vagy.Ebben az idõszakban a Kárp.medence minimálisan lakott terület volt,ezért szinte vér és harc nélkül jöttek be õseink.(ez onnan tudható hogy a talaj rétegeit vizsgálva ebben az idõszakban gyakorlatilag semmi jelentõs csata nem történt-amúgy a másik szakom a régészet-úgyhogy nem írtott ki senki semmit,lehet hogy nem a szélsõséges soviniszta szlovák meg román "szakemberek" munkáit kellene olvasnod,hanem komoly emberek régészeti és történelmi szakmunkáit!!!Vagy esetleg direkt mosol össze?Akik itt éltek, kevés szláv és egyéb népcsoport,plusz az avarok maradékai akik egyazon kultúrkõrbõl tekinthetõk a magyarokkal.

A székelyekrõl meg csak annyit,hogy õk is magyarok,csak egy elõbbi hullámban érkeztek ide mint a "magyarok".Ergo ugyanarról a kutúrkörrõl és népcsoportról beszélünk,csak õk még az avarok elõtti hullámban érkeztek a hunokkal.
Bocs.
Kárpáti Éva 2008 jún. 11. - 16:09:14
(17/76)
Pardon, 500 év kellett.