Kárpáti Éva 2008 jún. 11. - 16:08:10
(16/76)
Hát igen... Mostanában teljesen beleástam magam a szigetország történelmébe. I. Erzsébet kezdte, amikor a katolikusokat írországba számûzte, de Oliver Cromwell volt az, aki fél Írországot (az ír arisztokráciát teljesen) kiírtotta bosszúból, mert a király mellett harcoltak, a maradékot pedig az amerikai gyarmatokra ûzték. Szóval teljesen érthetõ az utálat. Szerencsére mára már viszonylagos béke van, de ehhez egy fél évszázad kellett.
nemethig 2008 jún. 10. - 16:47:30
(15/76)
Te naon jó tudsz angolul (írül), ha még a 70 éves bácsival is megértettétek egymást... úgyhogy biztos szakértõje vagy mindezeknek... meg hát k*csög sem vagy - jajj, de jó...

(offtopic: azért meg nem értem, miért alapeleme a netes csevejnek a megszólalások bunkósága :-((

Ami a lényeget illeti: bizony, a gyarmatok mindig "izomból" akarnak felszabadulni, mert nagyon nem jó másod (harmad-, negyed-) rangú állampolgárnak lenni saját országaikban, van, ahol "elég" ehhez egy Gandhi (na né, õt is egy egymást gyilkoló hazájabeli lõtte le, pedig aztán azok igazán nem írek...)

A kézben lévõ fegyverek mindig könnyen elsülnek, az indulatok pedig aligha higgadnak le úgy, hogy tegnap még háború, holnap már rózsaszín világ... Amúgy azért voltak még olyan forradalmak/szabadságharcok másutt is, ahol a korábbi harcostársak késõbb egymást mészárolták, ugye nem kell sorolnom?)

...a filmnek (már amit én láttam...) egyébként "csak" kulisszája", háttere volt a 20-as évek Írországa, hasonló testvérdrámát kosztümös filmben is elõ lehetett volna vezetni (val'szeg nem is kellene sokat keresgélni, hogy találjunk...) - - - a valódi drámát a három kivégzés (az ír válaszokért, az árulásért, a nem-árulásért) között feszülõ ív adta - igazán függetlenül írségtõl, angolságtól... (... és persze beágyazva írségbe, angolságba...)

(amúgy: tessék szíves lenni elmondani, miért kellene kedvelniük az angolokat az íreknek? mi 40-et is csak nehezen bocsátunk meg az oroszoknak, õk 400-at kaptak ...)
garethkeenan 2008 jún. 10. - 02:42:42
(14/76)
Jajj, de jó, megjött a menetrendszerû polkorrekt köcsög.
Általánosításnak általánosítás, nem tagadom. Dehát én akármennyi írrel beszéltem amíg kinn voltam, a 16 éves kölyöktõl a 70 éves bácsiig mind arra volt büszke mennyire utálja az angolokat, mennyit, kivel, hol verekedett, robbantott, rombolt, stb.(pl.:"olyanok vagyunk mi írek, mint a palesztinok", "te magyar vagy, de semmit nem tudsz ötvenhatról, mi vagyunk az igazi forradalmárok" "az egyetlen tisztességes nemzet az ír")
Nade ha kedvesek, aranyosak is az írek,mi a film mi a tanulsága? Hát hogy ezek olyan izomból fel akartak szabadulni, hogy amikor végleg sikerült, nem bírták abbahagyni, és azóta is egymást gyilkolják.
nemethig 2008 jún. 09. - 16:45:01 Előzmény garethkeenan
(13/76)
Tisztelt garethkeenan,

A filmet még nem láttam, de most jöttem haza Írországból, és nem elõször, de nem utoljára jártam ott. Én nem ilyen írekkel találkoztam...

Nem egyoldalú ez a vélekedés? (-> De az!)

...és mi az, hogy ilyen/olyan/amolyan népség? (-> Durva, elfogadhatatlan általánosítás!)

...és az ír/angol történelem lapjait lapozgatva is erõsen kérdéses, melyik nációra igazabb a szûklátókörûség, az arrogancia. ...vagy gyarmatokon (vö. nem árja, nem szín--------- <szabadon kitölthetõ!> területeken...) minden megengedett?

Örülök, hogy jó a film; eddig csak hallottam róla, most meg is nézem :-)
garethkeenan 2008 jún. 08. - 20:56:52
(12/76)
Az angolokat utálni? Biztos, hogy errõl a filmrõl beszéltek? Miután megnéztem megerõsítette bennem az írekrõl kialakított véleményem. Arrogáns, szûklátókörûm, bunkó népség. A film különben jó.
Rika 2008 máj. 11. - 23:10:11
(11/76)
Hagytátok elvinni a témát. Nem értem a kérdést. A székelyek székelyek, csak rengeteget éltek velünk. Nem véletlen, hogy a történelem folyamán sosem vált a terület igazán Magyarország részévé (pl. török hódoltság idején; más vallási csoportok érvényesültek, mint Magyarországon)
Sose tiltottam meg senkinek, hogy kifejtse a véleményét. Gondolom te se fogod nekem. Az okoskodásom is csak ugyanolyan komment, mint a többi.
szonya 2008 máj. 06. - 09:54:05
(10/76)
Még moziban láttam ezt a filmet és nagyon tetszett,engem is "felkavart",bár az angolokat azért nem utáltam meg:)
Szerintem a film inkább az elhivatottságról vagy a hazaszeretetrõl szól,mint a különbözõ népcsoportok elnyomásáról.
Rika 2008 máj. 05. - 22:08:33
(9/76)
Majd ha tanítod, adok a véleményedre. Persze én sem adtam okot rá, hogy te adj az enyémre. Szlávok laktak itt elõttünk, és a székelyek sem épp õsmagyarok.:)
Kérdezz meg bárkit Székelyföldön, õk megmondják, hogy õk nem románok, nem magyarok, hanem székelyek. De mivel választani kellett, inkább húznak érthetõ okoból a magyarokhoz.
A múltat nem szabad elfelejteni valóban, okulni kell belõle, de nem belékapaszkodni és azt hozni fel mentségre minden egyes támadás ellen. Igenis: bûnösök vagyunk mi, akár a többi nép.
bambina 2008 ápr. 01. - 14:06:55 Előzmény xiongnu
(8/76)
Nem is errõl van szó. Azért valahogy a magyarok is szereztek helyet maguknak, laktak itt mások is elõttünk. De, hogy a múltat nem érdemes emlegetni?! Hogy a fenébe akarsz elõre haladni, ha nem veszel tudomást a korábban történtekrõl? Igenis kell vele foglalkozni, már csak azért is, hogy tanuljunk belõle. Az ilyen borzalmas dolgokat, amiket te is leírtál, nem szabad elfelejteni.
xiongnu 2008 febr. 11. - 11:51:39 Előzmény Rika
(7/76)
Ha nem értesz a történelemhez,akkor nem muszáj hülyeségeket irogatni.
A magyarok nem írtottak ki senkit mikor a Kárpát-medencébe érkeztek.
Ha nem szóltál volna bölcs maradtál volna.
egy történész hallgató
Rika 2007 aug. 11. - 15:06:27 Előzmény cinnamon
(6/76)
Túl sok a múlton való kesergés. Ha mindig csak arra mutogatunk ujjal, akkor sosem haladunk elõre, és mindenki leelõz minket.
cinnamon 2007 júl. 28. - 18:02:41 Előzmény Rika
(5/76)
Csak az a gond, hogy ez nem igazán múlt...
Rika 2007 jún. 22. - 10:37:25
(4/76)
Mocsok amerikaiak, mocsok németek, mocsok olaszok, mocsok magyarok. Melyik nemzet becsületén nincs ilyen folt? A magyarok betörtek a Kárpát medencébe, és lemészárolták az itt élõ népeket. Korábbi társaik a hunok pedig Kinátol Romáig sok nemzetet félemlitették meg. A mocsok japánok megszállták Mandzsuriát. Senki se hivta oket.
és a vilagháborus bunokrol ne is beszéljunk. Hogy képesek pl. a felelos országok végignezni a Trianonrol szolo filmeket.
A multat nem érdemes bolygatni és rágodni rajta.
A németeknel Hitler, olaszoknál Mussolini. De nem hiszem, hogy szidod oket érte, mint ahogy a torok-magyar baratságot is ápoljuk Szulejman ellenére.
A billentyuzet kicsit kerge.
bambina 2007 jún. 11. - 17:51:58
(3/76)
Hát igen, én is így értettem. Miután láttam, pár napig folyton ezen gondolkoztam, meg megy a zenéje a fejemben. Nagyon nagyon jó film. Általában elég érzékenyen reagálok a társadalmi problémákra, úgyhogy azért is, de ez a mûfajon belül is erõs egy darab. A színészek szintén nagyon jók. És olyan problémát dolgoz fel, amirõl én nem sokat tudtam eddig, persze ez lehet az én hibám is, de örülök, hogy mostmár errõl is hallottam.
bambina 2007 jún. 06. - 23:16:44
(2/76)
Hát ez kész. Én vagyok kész. Behalok. Ez naggyon kiakasztott. Inkább majd talán kifejtem késõbb, de írjon valaki valamit ide, mert érdekel a véleményetek!
Kengury 2007 máj. 13. - 14:08:11
(1/76)
már nagyon várom.
szerintem jó lesz,de majd meglátjuk.....