Téma: Foglyok

Edmond Dantes 2020 jan. 04. - 15:31:47 Előzmény filoszemitabéluska
(25/45)
Alábecsülöd a reakcióidőmet: a "rögtön" nálam nem egy hét lenne mint most, de mivel más is visszaírt a beírásodra, régi barátságunk alapján vettem a bátorságot és én is. Amúgy senkinek nem keltem védelmére, csupán a kettős mércét igyekeztem helyre tenni, csekély sikerrel, mint észlelem. Továbbá a 80-as években tudtommal kissé más volt már a helyzet mint a filmbéli 1951-ben, ez talán átjön a filmből, értsd: a túléléshez már nem kellett (volna!) szt-tisztnek lenni. A hölgy jobban tette volna, ha komcsizás helyett hallgat. Nélküle is csinálják elegen..khm..néha én is,karriervágy nélkül.
10/10
wolfat 2020 jan. 04. - 09:08:38 10/10
(24/45)
Nekem nagyon tetszett a film! Egytől-egyig remek szereplők, nagyszerű dramaturgiai megoldások, kiváló operatőri munka és zenei háttér. Sokszor hallani - a saját tapasztalataim is ezt erősítik -, hogy a mai fiatalabb, 90 után szocializálódott generációkkal nehéz megértetni, milyen volt a 90 előtti időszak, különösen a hírhedt ötvenes évek, amelyet a mai idősebbek közül is kevesen éltek meg. Azt hiszem, ez a film alkalmas arra, hogy az értelmesebb, érdeklődőbb fiatalok számára érzékelhetővé tegye ezt a korszakot. Az ún. kádári konszolidáció tényleg jóval puhább volt, de csodálkoznék, ha azok közül, akik azt megélték, a film egy-egy találó jelenete ne idézne fel emlékeket.
Tisztában vagyok azzal, hogy a szakértő hozzászólók többségéhez képest laikus vagyok. Mentségemre azt tudom felhozni, hogy a film potenciális nézőinek a többsége is laikus -, szerencsére! Ezért ahelyett, hogy a kákán is csomót keresne, képes a filmben elsősorban a pozitívumokra figyelni, és ebben a filmben nagyon sok pozitívum van.
10/10
pigor11 2020 jan. 03. - 22:55:03 10/10 Előzmény filoszemitabéluska
(23/45)
És ezt most miért tetted ide? Ha a te apád gyilkos, akkor téged is utálni kell emiatt???
Ok90 2020 jan. 03. - 13:20:14
(22/45)
nagy volt mikor vitte a kisfiú a zsíros kenyeret az ÁVO-snak: " a vendégeket is meg kell kínálni"
7/10
Trivia Showtime 2020 jan. 03. - 11:12:42 7/10 Előzmény Edmond Dantes
(21/45)
Igen.
Az eredeti, valós történet több, a filmben kiaknázatlan lehetőségért kiált.
A feszültségfokozás például számos kívánnivalót hagy maga után. A "bejön valaki, aki nem mehet ki" ily módon történő ábrázolása egy idő után monotonná, unalmassá válik. A sok üresjárat helyett pedig több gondot fordíthattak volna az alkotók a karakterek részletesebb kidolgozására, árnyalására.
Sára (Sodró Eliza) és Ilona (Szamosi Zsófia) alakjának jelentősége alaposan túl lett hangsúlyozva, míg például a családfőről (Fekete Ernő), az ÁVH-s elvtársakról, vagy a bolond Borisról aránytalanul keveset tudunk meg. A pitiáner házmester (Molnár Levente) és Guszti (Porogi Ádám) is gyakorlatilag ugyanazokat a köröket futja mindvégig.
A sztori mindazonáltal így is működik; említésre méltó, összességében értékes alkotás született, amin nagyot dob a Los Angelesben szocializálódott Balázs Ádám profi filmzenéje és a díszlet- és jelmeztervezők munkája.
Deák Kristóf pedig újra bizonyította, hogy a legnagyobbak felé tendál...
10/10
LajtaJ 2020 jan. 03. - 09:58:13 10/10 Előzmény filoszemitabéluska
(20/45)
Még a törlés előtt megadom a két pontot!
10/10
pistipistipisti 2020 jan. 02. - 20:23:19 10/10
(19/45)
Akkor még egyszer megkérdezem, hogy miért lett moderálva a hozzászólásom. Az, ha a moderátor magyarázat, de leginkább ész nélkül moderál és teszi a topicokat olvashatatlanná több mint röhejes. Az eljárásmód pont olyan, mint az ávosoké a filmben.
9/10
martinelgore 2020 jan. 01. - 23:01:49 9/10
(18/45)
Szenzációs film. Korhű design, ruhák, hangulatos zene és elképesztően finom humor. Szuper karakterek, nagyon jó színészek. Csocsó szintű alkotás. Az Örök Tél-lel szerintem az utóbbi 20 év legjobb filmjei közé tartoznak.

Gyarmathy Lívia Szökés c. filmjéből ismertem meg Michnay Gyula történetét, ami nagyot üt. Külön öröm, hogy ebben a filmben is visszaköszön az ő karaktere.

5/10
pihes 2020 jan. 01. - 14:39:41 5/10
(17/45)
Hazánkba is sokszor alakították úgy a dolgokat, hogy abból, lehetetlen helyzetek alakuljanak ki. Akkoriba meg főleg!
Lehet, hogy a helyén volt a film, de nem éreztem különösebben ezt!

5/10
10/10
LajtaJ 2019 dec. 31. - 08:41:42 10/10 Előzmény filoszemitabéluska
(16/45)
Nálad a két pont!
Edmond Dantes 2019 dec. 30. - 21:49:24
(15/45)
Maradjunk annyiban -ezt talan bent hagyjak- hogy tobb volt a tortenetben es a filmben. Forgatokonyviro es rendezo kozepesen teljesitett. Ket kedves szinesznom, Szamosi es Sodro kimaxoltak a szerepuket. Szinhazban utosebb produkcio lenne. Diktaturak abszurd filmes abrazolasaban pedig a csehek jobbak.
8/10
Sweet-But-Psycho 2019 dec. 30. - 09:53:51 8/10
(14/45)
A filmben látott, egyébként megtörtént eset, kizárólag ebben a "böglyös tehénszar puszta" országban fordulhatott elő. És akik azt hiszik, hogy ilyen többet nem történhet meg, lehet, hogy hamarosan csalódni fognak.
10/10
LajtaJ 2019 dec. 30. - 09:43:35 10/10
(13/45)
Michnay Gyula neve már régóta közismert a XX. századi magyar történelmet ismerők körében.
A recski haláltáborból történt bravúros szökése csodálatra méltó hőstettnek minősíthető.
A szökése előtt betanulta a kb. 600 recski rabtársának a nevét és később azt a Szabad Európa adásában fejből felsorolta. A világ ebből az adásból értesült élőben a Rákosi korszak terrorjáról, ami példanélküli hőstettnek tekinthető.
Michnay Gyula ezen a hősies tette okán kiérdemelné, hogy nevét több magyar utcanév, közintézmény, iskola felvegye.
A gengszterváltás felemásságának egyik bizonyítéka, hogy még egyetlen utca, intézmény, iskola sem viseli Michnay Gyula nevét...
4/10
horkoló 2019 dec. 30. - 00:17:40 4/10
(12/45)
Gyenge közepes minden: a színészi játék, az izgalomfokozás, a hitelesség... Kár.
8/10
sexykex 2019 dec. 29. - 13:10:51 8/10
(11/45)
Egy kor, amit a ma embere már nem ért meg. Különleges logikája volt, ami idővel horror paródiába fordult. Én a 60-as évektől kezdődő „legvidámabb barakk”-ban éltem és kifejezetten jól éreztem magam. Miután a „Veled vagyunk Vietnam” plakátok és a „Marx, Engels, Lenin” fotók lekerültek a falakról és már nem kellett a nagy május elsejei tornaünnepélyre készülni hónapokig, megkedveltem a szocializmust. A Rákosi érában talán forradalmár lettem volna, talán ÁVH-s. Nehéz a diktatúrában normális embernek maradni.
A foglyoknak sem mindig sikerült, de a Tanú óta valószínűleg a legjobb film arról a korról.
filoszemitabéluska 2019 dec. 29. - 10:17:04
(10/45)
A kerületünkben próbálkozott, de csúfosan lebőgött.
10/10
Atis36 2019 dec. 29. - 03:42:43 10/10
(9/45)
Hát ültem vagy 10 percet a film után a döbbenettől. Végig lekötött, ezért nem néztem utána hogy honnan ismerős Michnay Gyula neve. Majd vége lett a filmnek. Jött a felirat és összeállt a történet.
Akinek szintén tetszett annak ajánlom a "Szökés" című 1997-es magyar filmet.
A Krisztina5555-öknek pedig a Transformers 8-at és a Halálos Iramban 23-at.
Azokon nem kell gondolkodni!
9/10
swissroll 2019 dec. 28. - 22:08:22 9/10
(8/45)
Mindig lehet jobbat csinálni, de ez alapvetően rendben volt. Talány, feszültség és fordulat tragikomikus befejezéssel. Ráadásul megtörtént események alapján.
9/10
Pünkösdi Kató 2019 dec. 28. - 21:50:32 9/10 Előzmény Krisztina5555
(7/45)
Ha nem tudjuk, hogy ez megtörtént eset vagy legalábbis megtörtént vmilyen formában, akkor elhiszem, hogy unalmas lehet, hiszen valóban lassan történik a cselekmény, megértelek. Engem lekötött a film, mert egy várakozást láthattunk, senki sem sietett, nem is siethetett. A lényeget nem kaptad el, a bizonytalanságot, ami áthatotta a történetet, senki nem tudhatta, mi lesz a köv. lépés. Végig izgalomba tartotta nézőt, hogy mi történik a szereplőkkel, megverik? Lelövik? Sárát az ávós előveszi, hogy valljon? A gyerekek elszólják magukat? A levelet megtalálják? Nekem annyi ilyen kérdésem merült fel.
10/10
Kádár Elekné 2019 dec. 28. - 21:12:10 10/10
(6/45)
Nagyon jó film! Kis humorral is oldja azt a feszültséget, ami a témából árad, különösen annak, aki ezt át is élte!