offtopic
xy1000 2010 márc. 15. - 17:07:02
(22/42)
igen :((
10/10
Kendy 2010 márc. 15. - 17:06:02 10/10
(21/42)
Sajna ez nagy veszteség mert nagyon jó színész volt szerintem is.
:(
10/10
Kendy 2010 márc. 15. - 17:03:51 10/10
(20/42)
Nagyon tetszett!
Sokadszorra látom és még mindig tetszik!

Zseniális szereposztás!
Na meg ahhoz képest,hogy az 50-es években készûlt a mai napig nagyon megállja a helyét!

Sajna ma már nem készülnek ilyen filmek.

Az Imdb-n nem véletlen a 9.0-ás osztályzat!

Hála az égnek ma még lesz pár ilyen jó film.

Kõszívû ember fiai,Egy magyar nábob,Káráthy Zoltán.
Ezek is mind szerintem szeniális filmek.
orgyen 2010 márc. 15. - 17:02:04 Előzmény Szocske74
(19/42)
Bármi is legyen a véleményed, ha leírod nem árt ha elõbb megtanulsz magyarul fogalmazni és helyesen írni.
orgyen 2010 márc. 15. - 16:57:48 Előzmény Christh
(18/42)
Egyetértek veled!

Görgey-rõl régebben és ma is viták folynak. Pld. Kossuth és Görgey ellentétes személyiségérõl és kettõjük viszonyáról szól a Fáklyaláng.

Azért nem értem, hogy nálunk miért nincs igényes filmkészítés (az általad említettek valóban siralmasak), mert a lengyelek az utóbbi 20 évben is tudtak jó történelmi filmeket forgatni: pl. "Tûzzel, vassal"
Ghanima 2010 márc. 15. - 16:09:56
(17/42)
Micsoda veszteség, hogy Görbe János olyan hamar elment...
Ghanima 2010 márc. 15. - 16:01:26 Előzmény feketevipera
(16/42)
Hogy mi??? "Szocreál típusú zene"?? :-)) Tele van magyar népi dallamokkal, dalokkal.
ilali 2010 márc. 14. - 11:07:46
(15/42)
(„… a tényekkel ismerkedjünk meg, ne érjük be a költészetbõl és szóvirágokból egybevegyített legendákkal. Hiszen, valljuk be, még a vértanúk nevét sem nagyon ismerjük, sokszor tévesen is írjuk.”
http://mek.oszk.hu/06100/06162)
feketevipera 2009 dec. 02. - 11:42:11
(14/42)
Helyenként elég erõs a "pártos" hangulata a filmnek, amit alátámaszt a "szocreál" jellegû zene is. Ami még nagyon fontos, az a tömegek szerepének hangsúlyozása, híven a korabeli hivatalos felfogáshoz. Kétségtelen, hogy politikai célokat is szolgált a film elkészítése, ennek ellenére nézhetõ, csak azért némi kritikával kell kezelni.
Szocske74 2009 márc. 17. - 17:52:00 Előzmény szirgabor
(13/42)
Ne sértegess, fõleg nem alaptalanul, mert azt nem viselem el a szüleimtõl, rokonaimtól, legjobb barátaimtól sem, pláne egy ismeretlentõl!
szirgabor 2009 márc. 16. - 23:01:27 Előzmény Szocske74
(12/42)
No comment...
Egészségedre!
Szocske74 2009 márc. 16. - 17:07:50 Előzmény szirgabor
(11/42)
Nocsak!
Ha a történelem ismerete betegség a szemedben, akkor még vagyunk egy páran, akik "betegek" vagyunk a nálad.
Amit a film forgatókönyvének keletkezésérõl írtam, az alkotók sorok között elejtett megjegyzéseibõl egyértemûen kiderül.
Szerencsétlen szerplõket nézve valóban csak azt láttam - újra -, hogy szenvedtek a szerepükben.
Cesare82 2009 márc. 15. - 17:47:35
(10/42)
Érdekes, hogy a 145 perces - minden bizonnyal teljes - változatot sugározták ma délután. 1991-ben láttam elsõ ízben ezt a filmet, utána - hála a VHS-nek - többször is megnéztem, minden jelenetére világosan emlékszem, ám ez a változat újdonságokkal szolgált:

1. A nyitó jelenetben parasztok olvassák Táncsics mûvét. Úgy emlékeztem, hogy Pest-Buda látképével kezdõdik a film.
2. Görgeyt gyalázó jelenetek sokasága látható (Görgey és Petõfi dialógusa, Görgey cinikus megjegyzései).
3. Petõfi konfliktusai: levele nem jut el Kossuth kezébe; Mészáros Lázár kioktatja, a vezérkar szemét is szúrja.
4. A debreceni kávéházban Petõfi a köztársaságot élteti.
5. A két rész közötti felvonásköz. (Nem is tudtam, hogy két részbõl áll.)
6. Záró jelenet: debreceni országgyûlés, Kossuth beszéde, nemzetközi szabadságharcos hadsereg Bem vezénylete alatt vonul.
10/10
Christh 2009 márc. 15. - 16:36:29 10/10
(9/42)
A filmben nem azt kell nézni, milyen politikai érában keletkezett. Elég szomorú, hogy a nagy magyar demokrácia csak Honfoglalás-ra, Sacra Corona-ra, vagy Hídember-re c. filmekre képes. Amíg a mai magyar médiumok és filmesek 3.osztályú filmekre költenek milliókat, ahelyett, hogy értelmes történelmi filmeket készítenének, addig szerintem hallgassunk.
Görgey nagyon ferdén van ábrázolva, a többiek azonban nagyrészt rendben vannak. S ne felejtsük el, hogy bár 53-ban készült, azért a film mondanivalója pl. szabadság kivívása, függeltenség kikiáltása, zsarnok hatalom legyõzése, jobbágyság felszabadítása, a népakarat kifejezésre juttatása..nos, ezek nagyon is közel állnak egy egészséges demokráciához...a mához!
Igen, szerintem is élvezzük Básti Lajos, Zente Ferenc, Szirtes Ádám stb. játékát...megérdemlik...s a film is megérdemli, hogy ezen a szent, ünnepi napon élvezettel nézzük meg! Köszönöm...
szirgabor 2009 márc. 15. - 15:54:39 Előzmény Szocske74
(8/42)
Bár van, amiben igazad lehet, de szerintem te beteg vagy
10/10
hkpcjoe 2009 márc. 13. - 08:21:58 10/10 Előzmény johnny1216
(7/42)
Én is támogatom az elöttem szólókat és nagyo szeretném megszerezni ezt a filmet szintén DVD-n a Rákóczi Hadnagya és a Ludas Matyi stb.filmek után már csak ez a darab hiányzik!
Nagyon jó lenne,ha meg lehetne valahogy szerezni!
Szerintem nagyon szép film,sokszor láttam és sokszor meg is tudom nézni mint a többit!
Igazán hazafias, olyan amilyeneket már nem fognak a mostani ídõkben készíteni .....................
Szocske74 2009 márc. 09. - 18:17:04
(6/42)
Ez a film egy jeles magyar történelmi esemény bemutatása kommunista szemmel. Ilyenné válik minden a kezükben.
A forgatókönyv alapjául szolgáló mûvet Illyés Gyula írta, de minden írástudatlan tetves pártmókus belenyúlhatott a mûbe.
Csodálkozom, hogy egyáltalán adta a nevét a produkcióhoz.
Igaz, lehet, hogy nem akart "átnevelõdni"...
A szereplõk nem élik a szerepet, mert abban olyan figurát kell megformáljanak, amivel még tévedésbõl sem tudnak azonosulni. Igaz, az akkori színészek egy része még bírt némi történelmi tudással. Tisztelet azon maiaknak, akiknek még szintén van. Bár sajna õk vannak kisebbségben.
Az meg, hogy Avram Jancu oláhjai Bem tábornok mellé állnak? Nos, az a kommunista internacionalizmus netovábbja.
Aki ismeri a történelmet, pontosan tudja, a román nemzetiségûek 90-95%-a ellene volt a Szabadságharcnak, és ott segítettek a császárnak és késõbb az orosznak ahol tudtak. Emellett lemészároltak több tízezer magyart Alsó-Fehér Vármegyében, és még több helyen is Erdélyben.
zinaida 2008 márc. 16. - 13:12:02
(5/42)
Mivel '53-ban a lexikon szeint nagy bukás volt a film, nem is néztem még meg sose. Most is csak az utolsó egy órát láttam, és meg kell, hogy mondjam, nem volt olyan rossz. Jó, hát tényleg igaz, hogy Petõfi kicsit öreg volt, meg volt benne egy csomó demagóg szöveg, de íme a bizonyíték: Ha jók a színészek, tök mindegy milyen vacakul van megírva az egész. (Lásd: Dalolva szép az élet - a szöveg és a tartalom egy iszonyat)

Esküszöm Básti olyan tökéletes Kossuth Lajos volt ebben a filmben, hogy ilyet utoljára a papír 100-ason láttam!!!
CtrlAltDel 2008 márc. 16. - 11:50:52
(4/42)
Meg tudná valaki mondani hogy lett a 143 (egyes források szerint 145) perces filmbõl itt -reklám mentesítés után- 107 perc ???
johnny1216 2008 márc. 15. - 20:29:35
(3/42)
Csatlakoznék az elõttem szólóhoz, én is szeretnék hozzájutni ehhez a filmhez.
Bárminemû segítséget szívesen vennék.