április 15. 08:36:52
április 15. 08:36:52
(41/41)
"olyan mintha nem is erőltetné meg magát mászás közben"

van egy rúd nálam az előszobában a két fal közé feszítve, ha arra járok, felugrom és felhúzom magam párszor, ez még nem növeszt combvastagságú bicepszet, csak úgy, a kondiért. na a mászóedző mondta, hogy ne markoljam meg a rudat, hanem csak az ujjbegyeimmel tartsam, mint amikor egy sziklaperemet fogok meg vagy egy repedésbe feszítek (a filmen sok ilyent látunk Alex Honnoldtól).

Hát majd besz*rtam, de nem ment. szóval most erre gyúrok :) nem látszik a megerőltetés, mert annyira kemény a srác, hogy nem utolsó erőfeszítésből mászik. A technika, a tapasztalat és leginkább az állóképesség (hogy órákon át folyamatosan tudjon teljesíteni) sokkal fontosabb.

Amit pedig különösen nem értek: a mászócipő. Ezek a cipők nagyon feszesek, kb fél számmal kisebbek, mint a lábam, hogy a talpboltozat és a lábujjak feszüljenek benne és így egészen apró kiszögelléseken, vagy akár a recés sziklafalnak feszítve is lehessen lépni. De ezt én fél óránál tovább nem bírom, mindenem fáj és elgémberedik. Amikor több kötélhosszat másztunk, és épp biztosító ember voltam és a párom mászott, ki is oldottam a cipőt hogy pihenjen a lábam.

Alex meg kb a tetején cserélt cipőt (de ott azonnal :D
szavazat: 5/10 április 13. 21:49:08
április 13. 21:49:08
(40/41)
Véleményem szerint ez az, aminek nincs semmi értelme. Begyakorolta kötéllel az összes mozdulatot, betanulta az egész falat. Ha leesik, az se nagyobb ügy, mintha felmászik. Kb az az agyi szint, mintha a téli olimpián leszerelnék a védőhálót óriás műlesiklásnál. Félreértés ne essék, magát a felmászást nagyszerű teljesítménynek tartom! A lényeg az, hogy egy profi kötéllel se esik le. Aki viszont nem biztosít, az csak a szeretteit sokkolja egy esetleges balesettel.
Volt már ilyen magányos mászó, aki otthagyta a fogát, és mint szerencsétlen idiótára tudok csak rá gondolni. Persze. 1% esélyt mondott a leesésre. Úgy gondolom, felesleges a hype egy ilyen dolognál. Ugyanígy lehetne akkor rajongani a biztonsági öv nélkül versenyző rallysért és a háló nélküli műlesiklásért is. Nem látok különbséget. Csak azokban a sportágakban ez tilos, itt meg nem tilthatják meg neki, hogy hülye legyen.
április 13. 17:44:22
április 13. 17:44:22
(39/41)
A hegymászás szerelmei között nemcsak kiváló sportemberek vannak. Egy olyan csapat vállalkozott Alex Honnold bemutatására, akiket Alex, az EMBER is érdekelt, barátnőjével, családjával és felkészülését támogató hegymászó barátaival együtt. A filmesek többsége is kiváló sportember, akik átérzik, mennyit kockáztat Alex azzal, hogy mászás közben is követik a kamerák, és idejüket, energiájukat nem kímélve igyekeznek minél inkább a háttérben maradni. Alex nemcsak sport-teljesítményének részleteit osztja meg a (stábbal és a) nézőkkel. A szemünk előtt válik befelé forduló különc gyerekből közvetlen, barátságos, emelett a környezetében felbukkanó, nehéz sorsú emberek támogatójává.
Alex nem hős akar lenni, "csupán" saját képességeit kívánja maximálisan fejleszteni. A "félelem nélküli" teljesítményt tűzi ki célul. Centiméterről centiméterre tervezi meg a mozdulatait, minden testrésze pontosan megkapja a feladatát, és Alex a saját, sokoldalas forgatókönyvét memorizálva jut fel a csúcsra. A sikernek a főhős mellett elengedhetetlen része barátnője, a felkészülésben őt segítő mászótárs, orvosok és gyógytornászok, valamint a teljes filmes csapat teljesítménye is. Köszönet mindegyiküknek a 100 perces élményért.
április 08. 11:36:24
április 08. 11:36:24
(38/41)
vannak, ők az adrenalinfüggők, de nem szoktak sokáig élni. Alex Honnold nem adrenalinra vadászik, hanem szeret (és tud) mászni. Én is mászok (csak hát én kötéllel, bár lekopogom, még nem volt példa arra, hogy a kötél tartott volna meg) és ezért látom az elképesztően kidolgozott technikáját és erejét.
április 05. 20:26:58
április 05. 20:26:58
(37/41)
március 26. 22:59:45
március 26. 22:59:45
(36/41)
nem hiányzik belőle a félelem, csak kontrollálja.

sokféle hobbi van. neki ez.
március 26. 11:36:20
március 26. 11:36:20
(35/41)
Lehet, hogy neked van igazad. Gyerekkoromban Budán még sok üres grund volt, romos épületekkel és megmásztunk elég magas falakat, mindenféle biztosítás nélkül. Ha látom a Free Solo-t, lehet, hogy nem teszem.
március 25. 22:12:09
március 25. 22:12:09
(34/41)
Akkor ez most nem az új Star Wars film, amiben kiszabadítják Hangszórót?
szavazat: 2/10 március 25. 21:47:41
március 25. 21:47:41
(33/41)
Te is meggyőző tudsz lenni: lehet, hogy a csávó nem is akar megöregedni, hanem a zuhanásig nyomja. Ez éppen lehet egy érvényes életprogram; végül is, ha úgy nézzük...
szavazat: 9/10 március 25. 19:55:31
március 25. 19:55:31
(32/41)
Szerintem meg pont, hogy kevesebben fogják.
március 25. 19:36:56
március 25. 19:36:56
(31/41)
Totál értelmetlen, amit ez a pali csinál! Mint, ahogy értelmetlen a cirkuszi légtornászok összes mutatványa, biztosítás nélkül. Az nyilvánvaló, hogy hiányzik belőle a félelem, de ezt a tulajdonságát kamatoztathatná valami hasznosabb célra is. Mint pl. a Coast Guard emberei, akik mások életének a megmentéséért teszik naponta kockára a sajátjukat. Az ő hatása a világra maximum annyi, hogy még többen fogják az életüket feleslegesen kockáztatni a példáján felbuzdulva. Az tagadhatatlan, hogy emberfeletti képességekkel rendelkezik.
szavazat: 9/10 március 25. 11:50:01
március 25. 11:50:01
(30/41)
Az éves jövedelme egyharmadát ajánlja fel karitatív célokra. Ha így nézzük, és hozzáveszem a hozzászólásodat (levonva róla bizonyos következtetéseket a személyedre), már többet tett az emberiségért, mint te fogsz valaha is.
szavazat: 9/10 március 25. 11:43:10
március 25. 11:43:10
(29/41)
És mi a különbség, amit látsz?
Én az egyetlen különbséget abban látom, hogy Alex majdnem teljesen a saját képességeibe helyezi a kockázat mértékét (mivel nagyon óvatos, ezért megválasztja az időjárási körülményeket, minden szirszart, amire mi nem is gondolnánk, amikor mászni indul), míg egy országúti kerékpáros, aki mondjuk heti átlag 100 km-t teker országúton, másokra is bízza a saját életét, és a kockázat mértékét, hiszen tőle függetlenül is jöhet egy vadállat, aki elüti (tekintetbe véve a jelenlegi autókat, amelyek sokkal masszívabbak is, meg jobban is lehet velük száguldozni, egy ilyen baleset többször halálos kimenetelű, mint régebben).

Ahogy ő is mondta, a kockázatot nagyon alacsonyan tartja, mivel a tévedés szinte biztos halállal jár. El tudom képzelni, hogy egy elhivatott országúti kerékpárosnak (heti 2-300 km-el) nagyobb a kockázata egy balesetre, amit persze túlélhet, de lazán meg is nyomorodhat egy életre. Egy profi lesiklónak szerintem az össz-kockázata egy súlyos sérülésre nagyobb, mint Alexnek.
szavazat: 9/10 március 25. 11:28:56
március 25. 11:28:56
(28/41)
Szerintem igazából nem csak önmagáért (kockáztatja életét). Másokért is, mert inspirációt ad, bemutatja az embernek, hogy olyan tettekre lehet képes, amire gondolni sem mert. Ezek úttörő figurák, bármilyen területen is művelik azt.
1969-ben mit adott egy-egy individuumnak a holdraszállás, ami eszement veszélyes volt, és rengetegen meghaltak, amíg sikerült?
szavazat: 9/10 március 25. 11:26:19
március 25. 11:26:19
(27/41)
Ezért kapott tőlem csak 9-et. Kellettek azok a barinős meg anyukás részek is, de egy picit elrontották az arányt. Maga a mászás 20 perce olyan fantasztikus volt, hogy abból kellett volna legalább 40-et, és akkor 10-es. Komolyan, olyan volt, mint egy horrorfilm, bármikor nézem, izgulok, hogy most lezúg-e. :)
Mert amúgy jó volt, hogy előtte bemutatták, mik a nehéz szakaszok, de erre még jobban rá kellett volna menni, vagy több ilyet mutatni, mert amikor a "boulder problem" vagy a "traverse" következett, én bizony megmarkoltam a fotel karfáját.
március 21. 22:56:46
március 21. 22:56:46
(26/41)
jó volt, de csak kb. fél óra, a többi idegesítő picsogás volt a barátnő részéről
Most őszintén! Itt ez az arc, megmászhatatlan stílusban megmászik egy eszement nagy sziklát, és azt kell nézni, hallgatni, hogy mutassa ki az érzelmeit? Ki a búbánatot érdekli? Gyönyörű tájakat mutassanak, nagy teljesítményt mutassanak, ne egy picsogó nőt, olyanból van kismilliárd
szavazat: 10/10 március 20. 11:21:26
március 20. 11:21:26
(25/41)
Meg a gyomorideg is. Tetszett, jó volt.
március 20. 10:40:30
március 20. 10:40:30 OFFTOPIC
(24/41)
tökre nem értem, miért kell leszólni más valakinek a kedvelt sportját.

március 20. 10:38:53
március 20. 10:38:53
(23/41)
sokkal nehezebb kötéllel mászni. mármint kb tízszer lassúbb , körülményesebb, sok plusz súlyt is vinni kell (minimum tíz kiló), két ember kell hozzá, a sziklafalon töltött időnek hatoda-nyolcada maga a mászás, a többi a biztosítási pontokkal, kötelekkel való munka, és a mászópartner biztosítókötelének kezelése.

szóval ami alex honnoldnak 4 óra volt, az neki (egy hasonlóan profi mászópárral) nettó 40 óra lett volna, ehhez már legalább három nap, vagyis két éjszakát a szikán kell tölteni, ami plusz felszerelés, étel, ital, tehát még lassabban tudnak haladni, ezzel korrigálva inkább 5 nap.
szavazat: 2/10 március 19. 19:43:09
március 19. 19:43:09
(22/41)
Jó, akkor menj kötél nélkül sziklafalat mászni, úgy száz métert fölfelé, én pedig tekerek mondjuk 30 kilométert a városban. Meglátjuk, ki ér haza. Nem előbb, hanem egyáltalán.

Amúgy elmés, elegáns a gondolatmenet, csak nem tudom elfogadni, mert én viszont látom a különbséget.