10/10
ecch 2022 dec. 29. - 22:42:57 10/10 Előzmény superzero
(47/47)
De ezt végig mondta is. A teljesítményról szól az egész, ebben nevelekedett. Hogy a jó, sohasem elég jó.
superzero 2021 nov. 24. - 04:57:27
(46/47)
Mentális és önértékelési zavarral küzdő ember vakmerő mutatványa. Egyfajta deviancia. Ha kutakodnánk a múltjában bizonyára találnánk valamilyen traumát ami ilyen fokú kisebbségi komplexushoz vezetett. Valamilyen régi sérelme miatt akar bizonyítani a világnak, hogy elnyerje azt a megbecsülést amit valamikor, valakitől vagy valakiktől nem kapott meg.
Három napig tartott ez a csoda is , és háromig tartott volna a halálának a híre is.
Persze értékelendő az amit tett, nem fogják sokan követni ezen az úton, mert ezt józan eszűek nem fogják kipróbálni. Meghagyják ezt a fajta mászást a saját életüket félvállról vevő még szabad lábon köztünk járó őrülteknek.
Christine1 2021 nov. 23. - 16:00:26
(45/47)
Zseniális írás a filmről és a mászás élményéről: https://puffcinq.blog.hu/2021/11/23/londonban_a_vilag_tetejen
10/10
ecch 2021 júl. 31. - 01:04:39 10/10
(44/47)
Az mókás, hogy az egyik leggenyóbb szakasz a Freerideren az első szakasza.
elemes 2020 jan. 14. - 23:23:39 Előzmény Owl
(43/47)
ezzel nem teljesen értek egyet.

leszögezném hogy szerintem nem jó dolog kötélbiztosítás nélkül mászni, kb azért, amit leírtál.

viszont kötélbiztosítással a mászás sokkal lassúbb, effektív haladás kb az idő tizede, a többi a
technikával bíbelődés és mászópartner biztosítása. a mászás szempontjából: pihenés. persze kötélbiztosítással maga a mászás nehezebb (többlet súly, köztesek vagy expresszek stb), de ezzel együtt is: max 20-25 méter mászás után kiépítek egy stabil pontot, kikötöm magam és felülről biztosítom a partneremet, aki, miután felér hozzám, mászik tovább felfelé, és 20-25 méter után ő építi a következő biztosítási pontot (standot).

alex honnold ilyen pihenés nélkül mászta mega a falat. folyamatosan mászott. szóval a hasonlat a védőháló nélküli műlesiklással csak akkor stimmel, ha egy kötélhosszat mászik valaki (vagy felső biztosítással -- vagy free solo-ban).
10/10
Anna Dé 2020 jan. 14. - 18:31:24 10/10
(42/47)
Rendesen szédültem, miközben néztem. Nem semmi a faszi, életben van még? :D
9/10
Richard Kovács 2019 szept. 18. - 09:53:32 9/10
(41/47)
Nekem nagyod adta ez a film! Amolyan dokumentum jellegű, de mégsem az. Kedvenc részem mikor bemutatja a mászó útvonalat elnevezésekkel.
filoszemitabéluska 2019 jún. 20. - 09:10:45 Előzmény Owl
(40/47)
Igazad van. A hasonlat találó. De nem az óriás műlesiklás (Riesenslalom) ahol nagy sebességgel csúsznak a versenyzők, hanem a lesiklás (Abfahrt) és a Super G.
10/10
ecch 2019 jún. 20. - 00:28:05 10/10 Előzmény Gyenes Tamás8
(39/47)
csodálkoztam is, hogy miért maradt vele együtt...
gabeyramone 2019 ápr. 28. - 01:16:34
(38/47)
Ja, és amúgy azt érti valaki, hogy amikor 16 tavaszán megpróbálja, akkor full sötétben még éjjel indul, de 1 évvel később legközelebb már hajnalban, fényben indul neki, az miért van?
gabeyramone 2019 ápr. 28. - 01:15:01
(37/47)
Nagyon magával ragadott a film, a végén én is szabályosan izgultam.

De akik ott fröcskölődnek, az ugyanúgy megfogalmazódott bennem is. Pár éve ment az Everest című film a mozikban, annak kapcsán jött még jó pár ilyenfajta komment, és úgy érzem abszolút van létjogosultságuk, mert ez tényleg túlmegy már egyfajta határon. Eléggé elriasztott amikor a free solosokat mutatták, akik viszonylag fiatalon meghaltak a közelmúltban, meg ahogy lereagálja Ulie halálát, egy vállrándítással...a társai sem értik.

Amúgy fura valahogy a srác, amikor mondták hogy apukája Aspergeres volt úgy éreztem lehet, hogy ő is örökölt valamit belőle (antiszoc, csak a mászás érdekli).

Ettől függetlenül hihetetlenül érdekes szerintem, hogy milyen dolgokat képesek kitűzni az emberek és megvalósítani.

Az életszemlélettel, hogy a barátnőjével szemben, aki szereti körbevenni magát jó emberemmel, akik feltöltik, és élvezni a mindennapokat, ő csakis a teljesítményre hajt, mert az előző mit tesz hozzá a dolgokhoz, nem értek egyet. Pont ez a fajta teljesítmény mánia okozza szerintem, hogy már óvodás korban stresszelnek a gyerekek, mert nem hozzák az elvárt szuper teljesítményt, akármilyen területen. Mi a baj azzal, ha az ember csak nyugiban el akar lenni és jól érezni magát, anélkül, hogy bármilyen világmegváltó tettet akarna véghez vinni?

Ennek ellenére elképesztően érdekes és nagyon szép képi világú film.
Falmi 2019 ápr. 23. - 14:58:39
(36/47)
Szerintem jó film, a kockázatról annyi, pont az tetszett, hogy itt ha hibázik nincs talán, csak vége. :-) Biztos van máshol is sokféle, ez itt ilyen, vagy bejön vagy nem.
elemes 2019 ápr. 15. - 08:36:52
(35/47)
"olyan mintha nem is erőltetné meg magát mászás közben"

van egy rúd nálam az előszobában a két fal közé feszítve, ha arra járok, felugrom és felhúzom magam párszor, ez még nem növeszt combvastagságú bicepszet, csak úgy, a kondiért. na a mászóedző mondta, hogy ne markoljam meg a rudat, hanem csak az ujjbegyeimmel tartsam, mint amikor egy sziklaperemet fogok meg vagy egy repedésbe feszítek (a filmen sok ilyent látunk Alex Honnoldtól).

Hát majd besz*rtam, de nem ment. szóval most erre gyúrok :) nem látszik a megerőltetés, mert annyira kemény a srác, hogy nem utolsó erőfeszítésből mászik. A technika, a tapasztalat és leginkább az állóképesség (hogy órákon át folyamatosan tudjon teljesíteni) sokkal fontosabb.

Amit pedig különösen nem értek: a mászócipő. Ezek a cipők nagyon feszesek, kb fél számmal kisebbek, mint a lábam, hogy a talpboltozat és a lábujjak feszüljenek benne és így egészen apró kiszögelléseken, vagy akár a recés sziklafalnak feszítve is lehessen lépni. De ezt én fél óránál tovább nem bírom, mindenem fáj és elgémberedik. Amikor több kötélhosszat másztunk, és épp biztosító ember voltam és a párom mászott, ki is oldottam a cipőt hogy pihenjen a lábam.

Alex meg kb a tetején cserélt cipőt (de ott azonnal :D
5/10
Owl 2019 ápr. 13. - 21:49:08 5/10
(34/47)
Véleményem szerint ez az, aminek nincs semmi értelme. Begyakorolta kötéllel az összes mozdulatot, betanulta az egész falat. Ha leesik, az se nagyobb ügy, mintha felmászik. Kb az az agyi szint, mintha a téli olimpián leszerelnék a védőhálót óriás műlesiklásnál. Félreértés ne essék, magát a felmászást nagyszerű teljesítménynek tartom! A lényeg az, hogy egy profi kötéllel se esik le. Aki viszont nem biztosít, az csak a szeretteit sokkolja egy esetleges balesettel.
Volt már ilyen magányos mászó, aki otthagyta a fogát, és mint szerencsétlen idiótára tudok csak rá gondolni. Persze. 1% esélyt mondott a leesésre. Úgy gondolom, felesleges a hype egy ilyen dolognál. Ugyanígy lehetne akkor rajongani a biztonsági öv nélkül versenyző rallysért és a háló nélküli műlesiklásért is. Nem látok különbséget. Csak azokban a sportágakban ez tilos, itt meg nem tilthatják meg neki, hogy hülye legyen.
Piroskca 2019 ápr. 13. - 17:44:22
(33/47)
A hegymászás szerelmei között nemcsak kiváló sportemberek vannak. Egy olyan csapat vállalkozott Alex Honnold bemutatására, akiket Alex, az EMBER is érdekelt, barátnőjével, családjával és felkészülését támogató hegymászó barátaival együtt. A filmesek többsége is kiváló sportember, akik átérzik, mennyit kockáztat Alex azzal, hogy mászás közben is követik a kamerák, és idejüket, energiájukat nem kímélve igyekeznek minél inkább a háttérben maradni. Alex nemcsak sport-teljesítményének részleteit osztja meg a (stábbal és a) nézőkkel. A szemünk előtt válik befelé forduló különc gyerekből közvetlen, barátságos, emelett a környezetében felbukkanó, nehéz sorsú emberek támogatójává.
Alex nem hős akar lenni, "csupán" saját képességeit kívánja maximálisan fejleszteni. A "félelem nélküli" teljesítményt tűzi ki célul. Centiméterről centiméterre tervezi meg a mozdulatait, minden testrésze pontosan megkapja a feladatát, és Alex a saját, sokoldalas forgatókönyvét memorizálva jut fel a csúcsra. A sikernek a főhős mellett elengedhetetlen része barátnője, a felkészülésben őt segítő mászótárs, orvosok és gyógytornászok, valamint a teljes filmes csapat teljesítménye is. Köszönet mindegyiküknek a 100 perces élményért.
elemes 2019 ápr. 08. - 11:36:24 Előzmény filoszemitabéluska
(32/47)
vannak, ők az adrenalinfüggők, de nem szoktak sokáig élni. Alex Honnold nem adrenalinra vadászik, hanem szeret (és tud) mászni. Én is mászok (csak hát én kötéllel, bár lekopogom, még nem volt példa arra, hogy a kötél tartott volna meg) és ezért látom az elképesztően kidolgozott technikáját és erejét.
filoszemitabéluska 2019 ápr. 05. - 20:26:58 Előzmény elemes
(31/47)
elemes 2019 márc. 26. - 22:59:45 Előzmény filoszemitabéluska
(30/47)
nem hiányzik belőle a félelem, csak kontrollálja.

sokféle hobbi van. neki ez.
filoszemitabéluska 2019 márc. 26. - 11:36:20 Előzmény Túrin
(29/47)
Lehet, hogy neked van igazad. Gyerekkoromban Budán még sok üres grund volt, romos épületekkel és megmásztunk elég magas falakat, mindenféle biztosítás nélkül. Ha látom a Free Solo-t, lehet, hogy nem teszem.
dave555 2019 márc. 25. - 22:12:09
(28/47)
Akkor ez most nem az új Star Wars film, amiben kiszabadítják Hangszórót?