Téma: Ghymes

Johann 2012 júl. 22. - 02:10:39
(21/61)
"a Rege, a Smaragdváros, a Héjavarázs... na nekem ez a csúcskorszak."

Ezzel nem vagy egyedül. :) Biztosra veszem, hogy a zenekar rajongói között túlnyomó többségben vannak, akik ugyanígy vélekednek. És talán még azt is megkockáztatom, hogy a "kedvenc Ghymes lemez" versenyt is elég nagy fölénnyel nyerné a fenti három közül az egyik - természetesen a REGE. Az egyszerûen felülmúlhatatlan. Az én értelmezésem szerint leginkább azért érdemes mégis errõl a három lemezrõl együtt beszélni - mint "Ghymes aranykorszakról" -, mert a népszerûségük viszont a Héjavarázsos korszakukra érte el a csúcspontját. No és az is összeköti még ezt a hat évet (kétévente jelentetnek meg új stúdióalbumot), hogy a zenekar összetétele ezalatt az idõ alatt nagyjából végig azonos maradt. (Ez feltûnõ stabilitást jelent ahhoz képest, amit azóta tapasztalunk.)

"de azért egy koncerten az ember csak meghallgatna szívesen régi dalokat is, merthát ilyenek vagyunk."

2004-ben, röviddel az éGHYMESe lemezük megjelenése elõtt kivált két tag (az addigi zenekar fele...), és ezzel egyszeriben eltûnt a cimbalom is a Ghymesbõl. Elment "a cimbalmos a cimbalmával". Természetesen mostanában is játszanak a koncertjeiken régebbi dalokat is (a Smaragdvárosról leggyakrabban a legnépszerûbbet, a Kétszaxist), a Vetkõzõs dalt pedig szerintem valószínûleg éppen azért nem, mert abban igen nagy szerepe volt a cimbalomnak.
convar 2012 júl. 21. - 21:31:15 Előzmény Johann
(20/61)
"Ennek többek között az az oka, hogy ez egy igen régi - 12 évvel ezelõtti - lemezükön (a Smaragdváros címûn) szerepel, azóta többször változott a zenekar összetétele, a hangzás is kicsit másmilyen lett (és a hangszerelés is)."

Igen, ezt én is észrevettem. Vannak korszakaik. Az elsõ még színtiszta "táncházi népzene", kb. az Üzenetig, az már egy olyan átmeneti anyag volt. Ez a korszak különben nekem nem tetszik, nekem azok a dalok még túl "autentikusak".

Nekem a Tûzugrással "kezdõdik" az "igazi" Ghymes, amikor már a saját szerzemények vannak elõtérben, sajátosabb, "világzeneisülõ" hangszereléssel. De: még azért a hegedûvel az élen.

Az ezt követõ albumok: a Rege, a Smaragdváros, a Héjavarázs... na nekem ez a csúcskorszak.

Ezt követõen (ill. már közben is) a hegedû szerepe egyre inkább a háttérbe szorul, miközben a szaxofoné erõsödik. És közben egyre több mûfajba kóstolnak bele, pl. reggae, trópusi népek zenéi stb. Némelyik próbálkozás egész jól sül el, némelyik kevésbé.

Am jó a mai Ghymes is, szeretem, csak már kicsit más, mint ahogy ill. amiért anno megszerettem õket.


"Persze sok jó régi Ghymes dal van, amit elõ-elõ lehetne szedni, de szerintem a rajongók nagy többsége inkább már a készülõ új lemezre vár "türelmetlenül". :)"

Arra is, de azért egy koncerten az ember csak meghallgatna szívesen régi dalokat is, merthát ilyenek vagyunk. Am a megváltozott tagösszetétel ill. hangzás még nem indok arra hogy hanyagolják az örökzöldeket. Akkor adják elõ új köntösben õket, adják elõ úgy, ahogy, amilyen hangszerekkel most tudják. Biztos vagyok benne hogy nagy tetszést aratnának vele a közönség soraiban.
Johann 2012 júl. 16. - 12:59:04 Előzmény convar
(19/61)
S hogy erre a korábbi kérdésedre is válaszoljak: a Vetkõzõs dalt természetesen már régen nem játsszák koncertjeiken. Ennek többek között az az oka, hogy ez egy igen régi - 12 évvel ezelõtti - lemezükön (a Smaragdváros címûn) szerepel, azóta többször változott a zenekar összetétele, a hangzás is kicsit másmilyen lett (és a hangszerelés is).
Mostanában a koncertjeiknek általában a tavalyelõtt megjelent Szikraszemû címû albumuk adja a gerincét. Az idei Ghymes fesztiválon is nagyjából így volt ez, s amikor pedig egyszer Gyula azt mondta, hogy "most egy régebbi dal következik", akkor a 2008-as Álombálomról játszottak. (Nagy örömömre végül több dalt is.)
Persze sok jó régi Ghymes dal van, amit elõ-elõ lehetne szedni, de szerintem a rajongók nagy többsége inkább már a készülõ új lemezre vár "türelmetlenül". :)
Johann 2012 júl. 12. - 15:27:19 Előzmény convar
(18/61)
Meglehet, hogy ügyetlenül fogalmaztam. :) Mindenesetre szerintem vannak olyan meghatározó élmények az életben, amikor a "nagy egész" olyan sokat jelent, olyan sokat ad az embernek, hogy az egyes részletek milyensége, amelyekbõl összetevõdik, már nem is lényeges. Vagy egyenesen hozzátartozik ehhez a bizonyos "meghatározó élményhez", azzal együtt szerette meg az ember, már el se tudná képzelni, milyen lehetne-lehetett volna nélküle. Számomra a Ghymes-fesztivál ilyen meghatározó élménnyé vált. Sok év múlva róla (is) fogok emlékezni erre a nyárra.
Vagy mondhatok mást is: amikor az ember igazán szerelmes, akkor a szíve választottjának még a hibáit is szereti. S ha elszakadnak egymástól, még a másik hibái is hiányoznak, bármennyire zavaróak voltak korábban.
Persze érzem, hogy ez a hasonlat egy kicsit erõs - de mivel Ghymesrõl van szó, talán még ez is megengedhetõ. ;)

Remélem, kivágtam magam. :D
convar 2012 júl. 11. - 08:54:05 Előzmény Johann
(17/61)
"A színes programok, a jó társaság, a finom borok és ételek, a nagy meleg, a gyönyörû táj a Balatonnal és a tanúhegyekkel, mindez együtt örökre felejthetetlen élményt jelentenek."

A nagy melegben mi az élmény? ;D

De am elhiszem hogy fantasztikus fesztivál volt. Jövõre én is tervezem hogy elmegyek, idén még több szempontból is korai lett volna.
Johann 2012 júl. 10. - 12:12:27
(16/61)
Nagyon jó volt a Ghymes fesztivál, bánhatja, aki kihagyta! A színes programok, a jó társaság, a finom borok és ételek, a nagy meleg, a gyönyörû táj a Balatonnal és a tanúhegyekkel, mindez együtt örökre felejthetetlen élményt jelentenek.
A pénteki programok közül ki kell emelnem Kálnay Adél írói estjét, ami gyönyörû volt. Egy novelláját olvasta fel és több versét. (Elõbbi megtalálható itt: http://www.napkut.hu/naput_2002/2002_06/038.htm)
Számomra szintén emlékezetes a szombat reggeli geotúra, csodálatos helyeken jártunk, a bazaltorgonák egészen elképesztõek. Az Esterházy Jánosról szóló történelmi elõadás is megfogott. Csak azt az egyet nem értem, hogyhogy nem avatták még szentté ezt az embert? De akárhogy is nézem, a csúcs a péntek esti moldvai táncház és persze a szombat esti Ghymes koncert volt. Utóbbi fényét Pápai Erika is emelte. Egy igazi "nagy verset" hozott (Szarka Tamás: Évszakok), amire nehéz is jelzõket találni. A koncert másik két vendége egy-egy csángó leány volt, az õ énekük, arcuk tisztasága szinte könnyekig megható volt.
Azt hiszem, ebbõl a rövid bekezdésbõl is kiderül, mennyire sokszínûek voltak a programok, pedig a színházi, bábszínházi elõadásokról, zenés borkóstolókról és egy sor dologról még nem is tettem említést.

Azt hiszem, igazán megérdemelte volna ez a fesztivál, hogy a port.hu is becsületesen beszámoljon róla. Pl. ahogyan a közmédia tette: http://www.hirado.hu/Hirek/2012/07/05/10/Ghymes_Fesztival_a_Szent_Gyorgy_hegyen.aspx
Johann 2012 júl. 03. - 14:22:01
(15/61)
Csalódást okoz, hogy a port.hu a mai napig nem tud a Ghymes fesztiválról (ami most hétvégén lesz).
Ez egészen megdöbbentõ - fõleg annak tükrében, hogy más hírforrások korrekten beszámolnak az eseményrõl, például:
- a hírTV mai Paletta címû mûsorában (16:30) is szó lesz róla (a mûsort megismétlik holnap 6:00-kor és 13:30-kor)
- a TV2 Mokka címû mûsora pedig tegnap foglalkozott velük, a mûsor megtekinthetõ a TV2 videótárában is (itt: http://tv2.hu/mokka/video/ghymes-koncert-a-balatonon).
Mindkét mûsor vendége Szarka Tamás és Szarka Gyula.

De az sincs elkésve, aki csak mostanság értesül a rendezvényrõl: a szervezõk ingyenes sátorozási lehetõséget biztosítanak, és talán még a hegymagasi faluházban is akad szálláslehetõség.
Nem érdemes kihagyni. :)
convar 2012 júl. 01. - 13:36:55
(14/61)
Am errõl a felvételrõl van szó, szal ami kimaradt az ebbõl maradt ki:

http://www.youtube.com/watch?v=900Yeg0nD_Y

Utána pedig a Regét adták elõ:

http://www.youtube.com/watch?v=q07yyHSULvs
convar 2012 júl. 01. - 13:33:18
(13/61)
Érdemes elolvasni, mert egy része nem is került adásba. Pl. a Nicholas Cage-es sztori sem :)

http://www.showder.hu/aktualis/szarka_tamas_es_szarka_gyula
convar 2012 júl. 01. - 03:49:46
(12/61)
Aki lemaradt a MÜPA koncertrõl, de még a tv-ben is, annak:
http://videotar.mtv.hu/?k=ghymes


Am nekem volt egy-két dolog benne ami nem tetszett.. egyrészt irritálóan sokat használták a visszhangeffektet a verzék végén, másrészt Tamás néha számomra túl sokat improvizált hegedûn. A legbossszantóbb talán a Tánc a hóban-nál volt, azt szinte teljesen agyoncsapta vele.
Johann 2012 jún. 24. - 13:19:56
(11/61)
Szûk két hét múlva Ghymes Fesztivál! :)
Ghymes koncertekkel, elõadásokkal, borkóstolókkal, színdarabbal, moldvai bulival és geotúrával vár minket a Szent György-hegy!
Rajongóknak kötelezõ, mindenki másnak erõsen ajánlott. :)
http://www.ghymes.hu/ghymesfeszt/#program
szinhazimado 2012 jún. 17. - 18:15:50
(10/61)
A kedvenc együttesem.
convar 2012 máj. 16. - 02:07:00
(9/61)
cellasto 2012 máj. 16. - 01:57:31 Előzmény convar
(8/61)
fõleg azok a koncertek...minden évben megnézem õket a borfesztiválon,ha tehetem :)
convar 2011 dec. 11. - 22:37:59
(7/61)
Csodálatos zenéjük van.
Johann 2011 márc. 29. - 14:08:38
(6/61)
Nagy örömömre szolgált, hogy március 15-i nemzeti ünnepünk alkalmából a Ghymes együttes két alapító tagja, vezéregyénisége, zeneszerzõpárosa, vagyis a Szarka testvérek is (megosztott) Kossuth díjat kaptak. Mondanom sem kell, nagyon megérdemelték! Tudom, hogy mára már a világzenébõl nagy divat lett, fel is hígult talán... de azt senki sem veheti el tõlük, hogy õk ennek az úttörõi voltak, már akkor népzenei alapú saját zenéjüket játszották, amikor erre még a közönség kevéssé figyelt fel. S azt sem szabad elfelejteni, hogy Szarka Tamás irodalmi színvonalú szövegeket, valódi verseket írt a dalokhoz, amikor épp nem klasszikus verseket zenésítettek meg (Weöres Sándort vagy épp József Attilát). Szarka Gyula legutóbbi szólólemezérõl nem is beszélve, ami Arany János Toldiját meséli-énekli újra.
Rege, Smaragdváros, Héjavarázs, Bakaballada (Hoboval, a szintén most Kossuth díjban részesült barátjukkal közösen kiadott lemez), Messzerepülõ - hogy csak néhányat említsek legsikeresebb lemezeik közül. Én pedig nagyra tartom, hogy mindig gondoltak a gyermekekre is, Bennünk van a kutyavér albumuk méltán lett oktatási segédanyag.

Szeretettel gratulálok Szarka Gyulának és Szarka Tamásnak!
Johann 2010 dec. 03. - 12:45:43
(5/61)
A legutóbbi, óbudai koncertjükön pedig (11.27.) elbúcsúztatták Szabolcsot, aki egy jó ideig nem fog (tudni) velük fellépni, Tamás nagyon megható módon köszönt el tõle, ha jól emlékszem, azt mondta, hogy Szabolcs "bevonul egy színházba" és ezért nem szeretne turnézni egy jó darabig, no és azt, hogy õk nagyon szerettek vele zenélni, koncertezni. Ami azt illeti, én is tiszteltem, szerettem Szabolcsot (úgy érzem, jobban beleillett a zenekarba, mint az elõdje), kívánok neki a továbbiakban is szép sikereket, a Ghymesnek pedig csak annyit kell kívánnom, hogy soha rosszabb billentyûsük ne legyen, mint amilyen Nagy Szabolcs volt!
Az új billentyûsrõl én még semmit sem tudok, gondolom, holnap fog bemutatkozni Nagykanizsán.

Egyébként nagyon szép volt megint ez az óbudai karácsonyi koncertjük, éppen úgy, mint két évvel ezelõtt (szintén advent elsõ vasárnapjának az elõestéjén tartották akkor is), talán annyi különbség volt az akkori meg a mostani repertoárjukban, hogy most eljátszották a Regölést is meg a Kézfogást is.
Jó volt, hogy volt megint gyermekkórus is, aranyosak voltak, és végül - de nem utolsó sorban - azt is megemlítem, hogy teljesen ingyen osztottak finom meleg forralt bort a koncert elõtt, úgyhogy köszönet illeti azért a szép karácsonyváró estéért Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatát is. Köszönjük!
Johann 2010 okt. 21. - 12:49:59 Előzmény blondvic
(4/61)
Én is szeretem a Ghymest, s azzal is egyet értek, amit valaki írt itt, hogy nem volt még rossz felállásuk. (Csak jó meg még jobb.:))
És persze az is igaz, hogy amíg lesznek és zenélnek a Szarka fivérek, addig lesz Ghymes is.
Azt pedig ennyi idõ után elmondhatjuk, hogy a Bori helyett érkezett Jász Andris is nagyon jól helytállt, a szaxofonjátéka kifogástalan, egyedül a hangszerek tárháza szûkült le kicsit: sosem felejtem el, amikor a Csak a világ végire... gyermeklemezük bemutató koncertjén a Margit-szigeten Bori fagottozott, mekkora sikere volt. (Többek között a tévé-macis dallammal :))
Attól tartok, Andris fagottozni nem fog, de persze ezt nem is várjuk el tõle. S az viszont pozitívum, hogy az éGHYMESén szereplõ Parasztínek esetében meg tudták oldani a problémát. Bori ugye népi furulyázott ebben a dalban és az nagyon jól szólt, amióta õ nincs, ez hiányzik. Egy ideig szaxofonnal próbálták helyettesíteni, de az nem volt az igazi, aztán Peti szerzett egy furulyát és az utóbbi egy-két alkalommal már így õ tudta pótolni Bori játékát ebben a dalban is.
Egyébként idén jelent meg a Bennünk van a kutyavér 2010 címû gyermeklemezük, az itt még, a port.hu Ghymes-lapján valamiért nem szerepel, én viszont nagyon megörültem neki, ezért ajánlom figyelmetekbe! (A Ghymes hivatalos oldalán természetesen megtalálható, az elsõ gyermeklemezük, a Bennünk van a kutyavér egyfajta újra kiadása, 3 dalnyi eltéréssel.)
oldindianboy 2008 júl. 23. - 15:09:24
(3/61)
A Ghymesnek még sosem volt gyenge felállása, de az a lényeg, hogy amíg lesznek Szarka-fivérek, addig lesz Ghymes is!
Szerintem a pályájuk csúcsát a Rege címû album jelentette, de az azóta megjelent lemezeik is magas minõségû nép/világzenét rejtenek.
Aki pedig csodát szeretne látni mindenképp nézze meg õket élõben!
Én ilyet más koncerten még nem láttam: a 2 éves kisgyerektõl a 90 éves apókig terjed a közönség összetétele, és mindenki ugyanúgy élvezi a dallamok szárnyalását.
Fantasztikus zenekar!
Miki1900 2008 júl. 15. - 18:38:09
(2/61)
én szeretem õket.