Hohenstaufen 2008 jan. 18. - 18:37:22 Előzmény ades1980
(11/71)
Bölcs hozzászólás. Érzékenysége nem csak magunknak, hanem másoknak is van. Minden filmnek van erkölcsi tanulsága, amely lehet pozitív, lehet negatív, vagy lehet e két véglet közti végtelen tartományban bármelyik pont. Az áttûnések mezején. Ám ha valaki csak negatívan vagy más szemszögbõl pozitívan látja-láttatja a világot, az ne csodálkozzon, ha mûvészete reklámmá silányodik. Minden üzlet, amely mögött nem áll megrendítõ és elsöprõ nagy igazság - összeomlik. Ha nem elõbb, akkor utóbb. Az Örökkévalóságnak kéne dolgozni, nem a mának.
9/10
ades1980 2008 jan. 02. - 10:17:48 9/10
(10/71)
Amúgy ebben a filmben szerintem, pont hogy nincs eltúlozva a zsidóság szenvedése. Végre egy olyan film ami minden oldalt megmutat, sõt, a mai hasonló filmekben sokkal jobban elõjönn a "mi csak folyamatosan szenvedünk". Persze meg van említve, de talán helyesen is, de nem mint fõbûn, hanem mint egy ok, amiért szegény Inez-t börtönbe zárják. Persze-persze lehetett volna más is a bûne, de tény hogy ezzel megmutatják, hogy azt zártak börtönbe akit csak akartak. Persze lehet mélyebbre is ásni, és összeesküvéseket keresni, és talán még találni is...
Viszont ezektõl függetlenül, szerintem egy nagyon szép film.
A címmel sincs gond, mivel pont Goya az összekötõkapocs a két sors között. És valahogy az õ szemén át látjuk a két ember "fejlõdését".
Hohenstaufen 2007 dec. 28. - 21:39:57
(9/71)
A katolikus egyház rászorul a csapásra. A kérdés csak annyi, hogy épülésére, vagy elpusztítására szolgál-e a csapás. Ez a film nem több, mint propagandafilm. Legalább 100 filmet lehetne készíteni e film üzenetének ELLENTETJÉRÕL, amici carissimi. Kiválogatni az éppen aktuális trendnek megfelelõt; s közben megfeledkezni Sztehloról meg a többiekrõl; ahogy manipulálod, s elárulod a saját idegen önmagad...annyira átlátszó vagy... Ugyan csinálj már egy filmet egy nagytiszteletû rabbiról, aki TÖKÉLETES. Nem áll ellen Mammonnak, sem egy SS páncéloshadosztálynak, vagy éppen Bábel tornya lovashadseregének; aki nem hal meg, és mégis él, aki remél, s nincsenek vágyai-hibái... Nem szégyelled magad, Komisszár?
Hohenstaufen 2007 dec. 28. - 19:59:47
(8/71)
A végén csak eljutunk a kérdéshez: ki volt elõbb? A macska, vagy az egér? A választ a film adta meg: a MAJOM.
Hohenstaufen 2007 dec. 28. - 19:50:04
(7/71)
Végignéztem a filmet. A végén az Áldozathóhér megfogta a Hóhéráldozat kezét. Hm. Utólag könnyû szépnek lenni, okosnak, emberbarátnak, megértõnek lenni. Könnyû. Mindazonáltal érdekes lenne, ha a Hollywood-i kompánia filmet csinálna arról, hogy 1945 rettenetes telén, az elején, nem a végén, ki kinek fogta meg a kezét. VILÁGOS?
*Bátorszív* 2007 nov. 25. - 11:47:37
(6/71)
,Hát tisztelt hozzászólók!... Úgy'látszik nagy az egyetértés ezen -a-fórumon (topicban) a filmet illetõen.; :)
Ezt örömmel veszem tudomásul;,... és - yahoo, utolsó, záró mondatán kívül- egyúttal csatlakoznék is az elõttem reflektálókhoz.,;
yahoo 2007 okt. 24. - 11:57:31 Előzmény nil_nocere
(5/71)
Kedves nil nocere el kell, hogy szomorítsalak én is, ugyanis ha ellátogatsz a film official website-jára, bizony a "Goya szemén keresztül", az "eretnek" és "titokzatos" jelzõket nem a felületes filmkritikusok, hanem a hivatalos oldal készítõi adták hazánk fordítóinak szájába (tollába). Habár teljesen egyetértek veled (még annyit megkockáztatnék, hogy Lorenzo nem szerelmes lesz, hanem meglátásom szerint megkívánja Inez-t, nem ugyanaz), így sajnos nem ítélkezhetünk a szóban forgó elõzetes (ctrl+c: több oldalon is szószerint ugyanígy írják le a tartalmat) írója felett fordítás tekintetében. Ha hivatalosan is így aposztrofálják, akkor sajnos bennünk a hiba, hogy túl élesszemûek és tájékozottak vagyunk :)
A film egyszer megnézhetõ, már a történelmi vonatkozások miatt is, de a címet nagyon sutának érzem, megtévesztõ és nem teljesül egészen.
*Bátorszív* 2007 jún. 19. - 02:08:26
(4/71)
~- Ebben bizony igazad van...! A 'hivatalos filmelõzetes kommenterek' egy "csöppet" félretájékoztatták a közönséget... - tán valóban hiányos mûveltségük, és tájékozatlanságuk miatt...- (!?)

... Én is, (ahogy azt lehelet'finoman megpendítettem az 1. sz. nyitó hozzászólásomban····) kicsit más orientáltságú Forman mozira számítottam... ... (~)
De ennek ellenére, utólag megkell állapítanom, hogy egy kiváló film-élménnyel lettem gazdagabb.; ...

-... continuo... ... -
nil_nocere 2007 jún. 18. - 22:02:02
(3/71)
Sajnos megint azon filmelõzetesírók lustaságának lettünk áldozatai, akik meg sem nézik a filmet, mielõtt írnak róla, vagy ha meg is nézik, hiányos mûveltségük miatt fogalmuk sincs hogy az mirõl szól. De lehet, hogy egyszerûen ostobák, vagy ami a legrosszabb: marketingcélokból tájékoztatnak félre.
Nos, mirõl is szól valójában ez a film?
Leszögezhetjük, hogy Goyáról nem. Ellenben Lorenzóról nagyonis! Ez a film voltaképpen egy papról szól, aki a Szent Hivatal (gyk. Inkvizíció) egy magasabb rangú alkalmazottja. Mivel elsõ és utolsó próbálkozása, hogy feljebbvalóit meggyõzze, hogy nincs igazuk kudarcot vall (sikerült ez egyáltalán valakinek a világtörténelemben?!), csalódik a Egyház inkvizíciós elveiben, menekülnie kell. Franciaországban összeakad a liberális értelmiséggel, akik átállítják a saját oldalukra, s Lorenzo mint "francia helytartó" tér vissza Madridba a napóleoni csapatokkal, leszámolni az inkvizícióval és annak haszonélvezõivel. Természeteen ismét fordul a politikai kocka és az Inkvizíció teljesíti kötelességét: megbünteti Lorenzót.
Egy mellékszál: Inez története, aki gyermeket szül s börtönben, tizenöt év múltán kiszabadulva egy csecsemõt keres... és talál.

És most vegyük sorra a filmelõzetesíró tárgyi tévedéseit:
1. Inezt nem eretneknek bélyegzik, hanem judaistának, azaz olyan kereszténynek, akiknek õsei kikeresztelkedett zsidók és aki titokban õsei hitét gyakorolja. A XV-XVIII. sz.-i Spanyolországban ez államellenes, köztörvényes bûncselekméy volt, tehát nem vallási bûn, mint az eretnekség, hanem államellenes bûn.
2. Nem a festõ szemén át látjuk az embereket. Goya csak mellékszereplõ.
3. Lorenzo egyáltalán nem titokzatos, sokkal inkább egy szerencsétlen kisember, aki önhibáján kívül belekerül a nagypolitikai játszmákba.
Mindezek ellenére érdemes megnézni a filmet, mert látványos, fordulatos és végén nem mentes egy jó adag szarkazmustól sem, amit csak a kelet-európai diktatúrákon edzõdött szemlélõ tud értékelni. Bár az elsõ rész lassú meseszövéséhez képest egy kicsit elkapkodott a film második része és a végén meglehetõsen sután szakad meg, nem beszélve az utolsó gyermekdal felesleges kegyetlenségérõl - tanulságul, goldolva az elkövetkezõ századok még nagyobb borzalmaira - mindenképpen tanácsos megnézni.
ladybird 2007 máj. 12. - 23:23:19
(2/71)
Nem egy könnyû film, az biztos. De nagyon jó! :)
ciklon911 2007 máj. 04. - 09:16:43
(1/71)
Imádom Milos Forman filmjeit,róla írtam a szakdolgozatom.Ezt a filmet is biztosan megnézem.