10/10
myatom 2008 márc. 04. - 11:34:38 10/10
(5/25)
>Szerintem az 1800-as évek elején-közepén játszódhat
Sajnos gyakorlatilag semmit nem tudok a skandináv világról (azonkívül, sok ott az evangélikus :o) Ami ezt az idõbehatárolást nehézzé teszi számomra, hogy számomra a filmbõl lejött egy erõs Amerikába-vágyás/-kivándorlás 'feeling' (ami mintha késõbb lett volna aktuális Amerikát illetõen). No persze ettõl még bõven lehet 1800 eleje közepe körül is, hiszen nagyon vaktában tapogatozóm.

>>>>
Viszont elátkozottnak nem nevezném a birtokot...ezt ugye az asszony mondta, aki csak szenvedett ott a férje miatt, de leszámítva hûtlen urát és a kegyetlen intézõt, nem volt semmi "elátkozott" a birtokon.
>>>>
Na ez viszont már nagyon érdekes kérdés. Rögtön azzal kezdve, hogy vannak-e fokozatok az "elátkozottságot" illetõen. (Azt gondolom igen kevés habozással, hogy igen)
A dolog nehezebbik felét elüthetném tréfával is, ha már valaki jelenlévõ jelentõs szereplõ úgy érzi, hogy "elátkozott" a hely, akkor annak kell legyen valami alapja... ;) De az én szubjektív értelmezésem szerint is valahogy némiképp elátkozott volt a hely, például a uradalom gazdáinak házasságának jellegébõl, vagy a férfi prioritás-listájából következõen is.
Az persze hozzátartozik mindehhez, hogy nem valamiféle 'Harry Potteres' varázslásos elátkozásra, hanem a (hierarchiában lévõ) emberek és gyarlóságaik meg a társuló szabadakarat eredõjének romboló hatásaira gondolok elsõsorban. Nem tud(hat)om biztosan, de jelenlegi meglátásom alapján nem vagyok hajlandó osztani azt a manapság talán divatos nézetet, hogy egy birtokos legfontosabb gondolatai a dorbézolás vagy a filmben dominánsabb "elsõ és nemelsõ éjszaka" jogának legteljesebb körû gyakorlása (országtól, nemzeti kulturától függetlenül)

PS: Ami még eszembejutott a film kapcsán, hogy amint elolvastam a DVD-borító ismertetõjét, azonnal éreztem/tudtam, hogy ez a film nekem való, hogy ebben képtelenség csalódni. Elsõre és látatlanba hatalmas volt a bizalmam... :o)
10/10
myatom 2008 márc. 03. - 21:03:39 10/10
(4/25)
Ezek szerint megjelent a regény magyarul is? Lehet, meg kéne szerezni és elolvasni (például, hogy megtudjam mikor is játszódik a cselekmény pontosan ;).
Az külön szép volt, hogy a dán filmrendezõ szembe mert nézni a dán lélek gyarlóságaival a dán-svéd ellentét vonatkozásában (ahogy nagyobb dimenzióban Cseres Tibor is szembe mert nézni magyar vétkekkel a Hideg napokban), ami ellentétrõl én például elég keveset tudok.
A másik ami eszembejutott az azzal kapcsolatos, hogy van-e / létezhet-e kisebb-nagyobb "elátkozott" területe (amilyen például a filmbeli uradalom is) egy országnak, ami számomra az egész történet hitelességét alapozza meg. Bár nem gondolom a kérdést triviálisnak, de azt gondolom sajnos nem elképzelhetetlen...

!!!SPOILER!!!
Azt nem igazán fogtam fel a filmbõl, hogy a feleség a férje ura becses szervének eltávolítása után, hogy maradhatott mellette... Ahogy az sem világos számomra, hogy ha a lelkészfi volt a gyerekgyilkos, akkor hogy hagyhatta börtönben a lányt (legalábbis a 'megvilágosodása' után.
gtothistvan 2008 márc. 03. - 09:05:52
(3/25)
regényben is szép, de ilyen gyönyörû filmet kihozni belõle, teljes mértékben osztom a Myatom véleményét. Miért hiányoznak az ilyen filmek???
10/10
myatom 2008 márc. 02. - 00:10:40 10/10
(2/25)
2,5 óra kihagyhatatlan film-gyönyörûség, minden másodperce aranyat ér. Zseniális forgatókönyv, tökéltes fényképezés, perfekt filmzene, maradéktalanul teljes színészi játék.
Az ilyen filmekért jó, hogy létezik a mozi.
bybi 2007 jan. 19. - 20:39:30
(1/25)
Ajánlott film az életrõl, halálról, vágyakról. Az egyik kedvencem...