Téma: Idõhurok

offtopic
Fehér Dávid 2015 ápr. 26. - 10:37:10
(151/271)
A feltételezés az feltételezést jelent.
*Spoiler!*

Igenám, idõugrás - de ez nem olyan kommersz dolog, a film is erre épít, és azt jól. Nincs a világon olyan ember, aki egy másikkal való találkozásból arra gondolna, önmagával beszél, mondjuk ötven-száz évvel késõbbi énjével. Miért kellene a külsõben keresni azonosságot? A filmben eleve egy mondattal kelti fel a lány érdeklõdését a forma. Nem a fejével.
Te pedig ne gyíkot keress egy szoknya alatt, ha egy bigével összefutsz a Margit-szigeten, csak azért, mert hasonló a gondolkodásod az övével. :-)
Yoshi-Hashi 2015 ápr. 26. - 10:09:07
(150/271)
Ha valamit mondanál, akkor valószínûleg mondod is, nem? Helyes szóhasználat.
SPOILER
Ha tökös csajnak mondanád, akkor tökös csajnak mondod. Ha meg nem az, akkor ne mondd annak. (N.B. szó szerint tökös szegénykém.)
Egy évtized, ha van a két alterego között, a mozgás, az arcvonások, a gesztusok, a mimika, a hanghordozás (nem hangmélység!) nem változnak sokat hormonális hatásra. A csaj meg sem lepõdik, hogy "hm, ez mennyiben hasonlít hozzám", csak szerelmes lesz fél másodperc alatt. Ez meredek, ez a sztori Achilles-sarka.
Szõrös seggel és macsó-dumával talán valamelyik bigére tudsz hatni, de rám nem, ez van.
offtopic
Fehér Dávid 2015 ápr. 26. - 08:17:27
(149/271)
Kötekedés helyett szöveg-értelmezés? Elsõ körben?
*Spoileres!*

Fuss neki még egyszer a véleményemnek, olvasásának: "mondanám", vagyis feltételes, de nem írtam, hogy tökös, csak hogy az LEHETNE és fel is soroltam az okait.
Életszerûtlen lett volna, ha gyanakodni kezd a lány személyiség a férfiéra. Egy olyan lány pedig, amilyen a szereplõ volt, pláne.
Kinek jutna eszébe, amikor hosszú vágyakozás után találkozik valakivel, hogy "jé, ez én vagyok?". Abszurd helyzet - mindenesetre, ha velem szemben áll egy vonzó nõ, aki letaglóz a szövegével, és jók a lábai, nem áll szándékomban azt mondani neki, hogy "te a jövõbõl jöttél, hasonlít a szakállas fejem a tiédre, szinte egyformán büfögünk, továbbá erõs gyanúm, hogy a segged is olyan szõrös, mint az enyém." :D

Ennek annyi az esélye kábé, minthogy Ewan Mcgregor játszik ebben a filmben, amit te írtál az elsõ kommentedben. AZ Idõhurokban Ethan Hawke a paradoxon.

Vigyorogtam volna ezen? :-)
Yoshi-Hashi 2015 ápr. 26. - 07:34:51 Előzmény Fehér Dávid
(148/271)
Ha "tökös", akkor miért van úgy magába zuhanva? Ha tökös, ha maszkulin egyébként is, akkor meg még kisebb a különbség a férfi és a nõi énje között, kevesebb vonása változik meg.
Szóval ezt még gyúrjad egy kicsit vigyorgás helyett, mert józan ésszel belegondolva hiteltelen, hogy a csak nem furcsállja a hasonlóságokat.
offtopic
Fehér Dávid 2015 ápr. 24. - 19:39:14 Előzmény Yoshi-Hashi
(147/271)
*SPOILER!*

Szerintem belefér, hogy a lány személyiség nem ismeri fel a férfit. A lány magába van zuhanva, tökös csajnak is mondanám, ha titokban nem lenne ennyire magányos és boldogtalan. Ki gondolna arra az eshetõségre, hogy saját magával fog beszélgetni egy idõgép segítségével? Meg sem fordult a fejében, hogy õ az, saját maga - vagy vizsgáljak meg egy ilyen után alaposabban egy csajt, ha úgy beszél, mintha a fejembe látna? :D

Tetszett a film, érdekes volt. A mûfajban egész egyedülállónak tûnik.
Yoshi-Hashi 2015 ápr. 20. - 15:51:04
(146/271)
Hogy ne csak az "ah, én X színészre gerjedek" hozzászólások figyeljenek itt:
Nem vállal túl sokat a film, de azt teljesíti. Az idõutazós sztorik alapjáraton három típusba sorolhatók: az egyik esetben nincs idõparadoxon, mivel az idõutazás egyben dimenziók közti utazás is - az idõutas egy párhuzamos univerzumba kerül, ez kiküszöböli a paradoxont. Második esetben az idõparadoxon elkerülése a központi elem (lásd Vissza a jövõbe második része), a harmadikban viszont éppen, hogy paradoxon létrejötte alkotja a mû központi témáját.
Heinlein története kamaradarab jellegû, kevés mozgatott szereplõ, kevés helyszín, az is inkább jelzésértékû. A világról (ti. ahol létrehozták az idõutazás feltételeit), az idõutazás társadalomra gyakorolt hatásairól szinte semmit sem tudunk. A mûben minden alá van rendelve a paradoxon létrejöttének.
Ez persze azzal a veszéllyel járhat, hogy maga a történet öncélú lesz ("a kígyó a saját farkába harap" - a sztori azért kell, hogy elmesélje a paradoxont, a paradoxon azért kell, hogy legyen egy sztori), de Heinlein és nyomában a forgatókönyvíró relatíve jól egyensúlyoz, nem érzem erõltetettnek a mozaik egyes darabkáit. Egyetlen jelentésréteg, de azt jól oldották meg, és még sokat agyalunk a bezáruló körökön.

A színészek jók, örülök, hogy nem hálivúd-stíl, csilli-villi babákat és test-fetisiszta fitnesz-fasisztákat láthatunk a címszerepekben (okés, a karakterek eleve kizárják ennek a lehetõségét, de láttunk már karón varjút...), bár akad néhány logikai baki a mûben.
SPOILA'
Most azt hogy, hogy szemüveges Jane nem ismeri fel, hogy Férfivá változott Joe az voltaképpen õ? Oké, felborult a hormonháztartása, elmélyült a hangja, de attól egy ember mimikája, gesztusai, arcvonásai, hangsúlyai ugyanazok maradnak.
McGregor-Joe azt mondta csaj-Joe-nak, hogy az õ szabad választása volt, hogy összejött Jane-nel. Utána viszont már eleve elrendelésrõl beszél, hogy így kellett történnie, van, amit nem lehet megváltoztatni. Most akkor vagy egyik, vagy másik, vagy szabad akarat, vagy predesztináció.
SPOILA' OFF
offtopic
Roah 2015 ápr. 15. - 17:38:13
(145/271)
Én sem - DiCapriót viszont állítólag nagyon zavarta. Az a Leómánia-õrület, ami körülvette. Abból akart kitörni. Ha nem valami reklám maszlag volt, akkor sok mindent megmagyaráz. Hízás, a Part filmjében, a Tégla, vagy a New York bandáiban a külseje, már ott sem ezzel szépfiú imidzsel dolgozott. Aviátor? Dzsango elszabadul? (Én is bírom a filmjeit.)
offtopic
Roah 2015 ápr. 15. - 17:34:43
(144/271)
Off:

Gilbert Grape? :))) Azért Oscarra is jelölték. Érdekes, régen valahogy jobban játszott, sokkal jobban, mostanában a Wall Street farkasában volt néhányszor tíz perce, amitõl még én is csak kamilláztam: ilyet is tud?

Klassz névsor! ;) :))

Gerard Butler? :)))
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 15. - 13:34:34
(143/271)
ja akkor ezért nem találtam wikin hiába kerestem akárhogy
viszont azt nem írják, hogy becsavarodott volna (mint ahogy emlékeztem valami doku film alapján) csak, hogy láncdohányos és alkesz volt
proklima 2015 ápr. 15. - 09:32:33
(142/271)
Szerintem William James pszichológus volt.
Hugh Everett III amerikai fizikus, aki elõször javasolta a kvantumfizika úgynevezett sokvilág interpretációját, 1957-ben, amelyet eredetileg „relatív állapot” formulának nevezett (Wikipédia).
A multiverzum a “hivatalos” tudományba Everetten keresztül jutott be.
John Gribbin, a multiverzum-elméletek egyik legnagyobb szakértõjének könyve foglalja össze a legjobban a kapcsolódó teóriákat (A multiverzum nyomában).
offtopic
Roah 2015 ápr. 15. - 06:26:10
(141/271)
DiCaprio felszedett néhány kilót, "apásodik" a testalkata, arca, és õ sem lesz fiatalabb. (És görcsösen ki akart bújni egyszer's mindenkorra a Titanicos nyálgép dobozából, szerintem.) A férfiaknak általában is jól áll a kor, a szarkalábak, a érettség, nem?
Nekem sem így, sem úgy nem az esetem, felém Gregory Peck charme-ja a nyerõ. ;) :)))

Spoileres!

De ebben a lány/fiú karakter, a színész arca hasonlít - szerintem eredendõen az alapok, az arc formája -, Di Caprioéra. Áh, nem a haj, az csak bónusz. A sápatag bõrszín, a résnyi szem-forma, a szemzug lapos, és duzzadt kissé, a szem alatti árnyékok - ami viszont mesterkélt, ügyes sminkes kezétõl származik, akárcsak a bõrszín, alapozó, púder, és a többi make-up -, még az elhelyezkedésük is, szív alakú szájforma, az orrnyereg, homlok, halánték.
A ruházat szintén csak egy ráadás, a nyúlánk vékony testalkat, és a nõies mozgás - ami szerintem szándékos -, viszont nem az. Di Caprio fiatal énjét idézte fel bennem - csak érdekesség gyanánt. A Gyorsabb a halálnál 1995-ös alkotás, vagy a Teljes napfogyatkozás, ez:
http://www.port.hu/teljes_napfogyatkozas_total_eclipse/pls/w/films.film_page?i_film_id=2435

A hasonlóság csak a külsõ tekintetében szokatlan. (Egyébként az "író" karakter azért is különös, mert a Teljes Napfogyatkozásban - ami DiCaprio egyik legnagyszerûbb alakítása szerintem, ezt követõen sütötték rá az akkor még fiatal színészre, hogy más, hogy meleg, olyan hitelesen játszotta Arthur Rimbaud-ot, a bi-sexuális, zseni-kölyök-költõ karakterét, amit ha megnézel, eredeti nyelven ajánlom -, is éppoly szembetûnõ a hasonlóságuk, mint a westernben.

Csak furcsa - ez minden. :))))
offtopic
Roah 2015 ápr. 14. - 22:05:07
(140/271)
Nem a film, a külsõ a lényeg. :))))

Amúgy a bár valóban vadnyugati hangulatot idézhet elõ - de itt kizárólag a karakter, a színész(nõ) hasonlít feltûnõen DiCapriora; annak is arra a figurájára, amit a Gyorsabb a Halálnál - ban alkotásban mutatott.
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 14. - 21:55:53
(139/271)
csak egy érdekesség volt egy benyomás semmilyen összefüggést nem említett senki
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 14. - 21:50:53
(138/271)
egyébként elég sokaknak õ ugrott be a mutáns csaj-férfirõl
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 14. - 21:48:55
(137/271)
"Aztán a báros külsõ: rokonszenves karakter. Író! :))) De nekem kapásból beugrott Di Caprio - még a szerelése is! -, a Gyorsabb a halálnál westernbõl. Még a frizurája is olyasféle volt."

értsd: a bárban játszódó jelenet a félig átváltozott külseje nem pedig a csaposé
offtopic
Roah 2015 ápr. 14. - 21:44:32
(136/271)
A külsejükben sok a hasonlóság; olyannyira, hogy a szájtartásuk szinte azonos.

Íme:

http://content.internetvideoarchive.com/content/photos/9351/17812_027.jpg

http://static.filmkatalogus.hu/Gyorsabb-a-halalnal--i42671.jpg

Hogy miért? A rendezõt kellene megkérdezni. A hasonlóság óriási. (Kinek jutna eszébe?! :D Memória.)
offtopic
Roah 2015 ápr. 14. - 20:50:36
(135/271)
Már megoldottam! :))) ;) De nagyon köszönöm! :))))
7/10
offtopic
cellasto 2015 ápr. 14. - 20:48:39 7/10
(134/271)
belinkeltem,ha visszaolvasol pár oldalt :D
megáról lekapod pár másodperc alatt :)
offtopic
Roah 2015 ápr. 14. - 20:47:24
(133/271)
Engem semmi. (Készülök a novellát is elolvasni, ott azért biztosan más.)
Spoileres!

Miért nem mutatták, ki volt a szerelme? (Titkolózás-indok nélkül sosem teszik; vagy ha mégis, a nézõk vagy mérgelõdnek, vagy a film címére sem fognak emlékezni.)
Miért hajazott a ruházata mindenkinek a máséra? (Sejtetés. Elvileg - szerintem - azt a célt szolgálta, hogy kíváncsiságot keltsen. De nekem annyira klappolt, onnantól kezdve, hogy az elsõ öt percben arcmûtétet láttunk, aztán ebbõl a fazonból csapos lett, és idõgéppel játszunk, hogy csak na. Meg amikor "belelátott" a "csapos", és olyan dolgokról beszélt, és úgy, ahogyan csak õ tudhatta. Szóval nem, meglepi nem volt. Abban pillanatban, amikor legyõzte õt a merénylõ, nagy totál volt bennem, csak a mikorokat nem tudtam.
De ez semmit sem vont le az értékébõl, jó film lett.

Azon én is röhögtem! :D A báros részen. Szerintem ez direkt ilyennek szánták, hogy beleálljon mindkét nembe. Igen, elképzelhetõ, hogy eredetiben jobban sikerült.

Ami a lány karakterben nem tetszett, az a szokásos kliséhalom: leg-leg-leg-leg, aham. :D Mindbe így van. Az árnyalást olyan ritkán sikerül filmen szemléltetni. Tényleg a színészen múlik - de ha a szövegkönyve ez, hogy õ a tuti, meg jajdenyerõ, akkor azon a színészi játék sem sokat változtat.
(A lány összes vonása ilyen volt. Sablonos. Nõi karaktereknél Nomi Rapace hozta ezt jól, szerintem, a Tetovált lányban. Szerintem ott brutálisan jó volt a regénybéli és színésznõi párhuzam, ráadásul életemben nem láttam még olyan tenyérbemászó fiktív személyt, akit az alkotás végére nagyon meg lehet ismerni, és kedvelni.)

A fiút jobban hozta, de szerintem itt maga a sztori volt az, ami vitte a hátán az egészet, a filmet, az a sok héj, amiben a történet van: tudomány, képzelet, emberiség, téboly. :)))
offtopic
Irgum76 2015 ápr. 14. - 20:34:27
(132/271)
"William James-Multiverzum-elmélet-E szerint végtelen számú párhuzamosan létezõ, egymástól különbözõ, ám összefüggõ világegyetem létezik"

nem tartozik konkrétan a témához de ha jól tudom (wikin kerestem de nem találtam) az elméletétõl teljesen becsavarodott és halálra itta, bagózta magát