10/10
Semprini 2014 aug. 14. - 11:19:45 10/10
(105/145)
Szerintem is remekmû, az igaz nagy magyar filmklasszikusok közé tartozik, ha csak 10 magyar filmre adhatnék 10 csillagot, ez egész biztosan köztük lenne. Sokszor láttam már, de nem tudom megunni. A Tóték egyébként is az egyik legjobb magyar drámának tartom, regényváltozatát is olvastam sõt színházban is láttam Helyey Lászlóval Tót szerepében. De ez a film az utolérhetetlen csúcs, egy igai aranykort reprezentál, amely már sosem fog visszatérni, csak nosztalgiázni lehet rajta. Mindig rácsodálkozom, hogy régen micsoda színészeink voltak még a kis epizódszerepekre is: Páger, Dégi, Gyenge Árpád, nem beszélve a szenzációs fõszereplõkrõl: Sinkovits Imre komikusi adottságait vajmi kevéssé aknázták ki, színházban szinte csak veretes drámai hõsöket formált meg, filmen viszont volt alkalma komédiázni is, itt lehetõsége van némi tragikomikus vonást is megcsillantani, a színészlegenda Latinovits elképesztõ elánnal adja az õrnagyot, Venczel Vera igazi naiva, és Fónay Márta is remekel. A rendezés is tökéletes, ilyen egy igazi klasszikus: kikezdhetetlen.
10/10
szonya1 2014 aug. 14. - 10:55:47 10/10
(104/145)
Nekem egyik kedvencem, sokszori újranézésre sem tudom megunni. Mindig meg tud nevettetni, miközben egyúttal összeszorítja az ember szívét.
(Mi az, hogy a 9,4 azt jelenti, hogy "legkivállóbb, jobb már nem is lehet". Pl. a 9,5 is több, a 10-rõl már nem is beszélve.)
5/10
kaboca11 2014 aug. 13. - 14:47:47 5/10
(103/145)
Szerintem nagyon túl lett pontozva. (Jelenleg 9,4.) Ez azt jelentené, hogy legkivállóbb, jobb már nem is lehet. Szerintem pedig egyszer nézõs közepes kategória. Ha moziban láttam volna sajnálnám rá a jegy árát.
10/10
LexH 2014 aug. 13. - 11:50:36 10/10
(102/145)
Amikor elõször láttam, elsõsorban a provincializmus ábrázolása tetszett, és az, hogy Fábri a sztorira koncentrál, nem pedig a parabolára. Tudni kell, hogy a film bemutatásának idején a színházak sorra mûsorra tûzték Örkény darabját, s hol Hitlert, hol Sztálint jelenítették meg az õrnagy figurájában. Szerintem az idõ Fábrit igazolta azzal, hogy a hátborzongató komédiát dolgozta ki: így sokkal mélyebb, ma is érvényes jelentése lett.
Újranézve végig azon gondolkoztam, vajon hány pszichopata vezetõt kell egy átlag magyarnak életében elviselnie.
Latinovits és Sinkovits alakítását értékeltem korábban a legtöbbre, ma Fónay Mártáét. Nem is tudom, kapott-e hasonló fõszerepet korábban.
10/10
Kulcskészítõ 2012 ápr. 07. - 17:13:11 10/10
(101/145)
"Lajos báácsííí, Mariska néníí!" :-)))

Fárasztó film, de kellemesen fárasztó, és jól kihasználja az abszurd humor lehetõségeit. Normális emberek kényszerülnek nem normális helyzetekbe egy látszólag nem egészen normális ember miatt, akinek valójában nincs semmi különös agybaja, éppen csak annyira katona, hogy az abszolút gondolkodásmentes, monoton elfoglaltságban tud csak kiteljesedni, ráadásul megszokta, hogy tisztként az õ szava szent.

Venczel Vera meg milyen csinoska volt még itt :-)
dantonb 2012 ápr. 06. - 21:27:15
(100/145)
Ebben tök igazad van.latinovicsban szerintem nincs ,bár kétségtelen hogy mint magánember egy kibirhatatlan fószer lehetett.valamelyik rebndezõ ,talán Sándor pál mesélte ,hogy egyszer valamelyik rendezésébe beleugatott hogy miért nem az atotál kép van és miért nem a másik kb.mire Sándor lebaszta ami akezében volt ,és azt mondta hogy márpedig ez így lesz .mire Latinovics elcsendesedett ,és késõbb elnézést kért.
dantonb 2012 ápr. 06. - 21:22:08
(99/145)
Má bocs de Ákos tényleg nem egy nagy durranás,tudjuk hogy osztogatják manapság a díjakat.Még az oszkárt is nemhogy a budapestért -et.Ákos kvázi ugynaz a szakmájában mint Fábry az övében.mindkettõ túl van fújva.
dantonb 2012 ápr. 06. - 21:18:27 Előzmény madib
(98/145)
magyarországon még van szólásszabadság,de erõsen csorbult.néhány hely van még ahol hozzá lehet férni a hiteles információhoz ,csakhogy utána kell menni ,miközben az egyszerû népre öntik rá ahazudozást és propagandát pl a köztvbõl a kertvkbõl és a megyei lapokból.Ilyenformán a nép zöme nem is tud a dolgokról ,hogy éppen miért is szúrnak ki vele nem kicsit nagyon.
fredi60 2012 ápr. 06. - 20:53:04
(97/145)
Búcsú L. Z.-tól

Rendjén úgy lett volna, hogy amikor
szembe szöktél, düh-köpésként, a vonatnak:
az hátrál meg. A bûn! Az: a konok vak
világ fröccsen szét: a pokol!
S nem ami lett. Hogy a sakál dalol
s a pacsírták vonítnak.

S fölkél a nap vad ragyogással ismét
magyarázva (nekünk megalkuvóknak):
mért nem lett, nem is lehetett segítség.
S a tegnap az úr, nem a holnap!

(Illyés Gyula verse)
10/10
olahmiki1959 2012 ápr. 06. - 17:08:55 10/10
(96/145)
Igen, ebben van valami, csak az ember nehezen fogadja el, hogy van, akit észérvekkel sem lehet meggyõzni.
Épp ezért nem forszírozom tovább a dolgot, akik elolvasgatják az itteni hozzászólásokat, azok pontosan tudják, mirõl van szó.
Nagyon sok igazság van a régi közmondásokban, mondjuk abban, hogy okos enged...
offtopic
vénasszonyok_nyara 2012 ápr. 06. - 15:46:36
(95/145)
Egy elmebetegnek próbálsz valamit megmagyarázni? Csak azt éred el, hogy újabb rohama lesz és tovább rosszabbodik az állapota.
ennyi baromságot... 2012 ápr. 06. - 15:25:02
(94/145)
Pl. az, hogy itt-ott, ha kicsit odafigyelsz, meglátszik azon, ahogy játszott.
Mindegy, hosszú...
10/10
greghouse 2012 ápr. 06. - 15:23:01 10/10
(93/145)
..jó, hogy nem olyanokkal jösz, hogy Ady meg szifiliszes volt, Karinthynek agytumora volt, stb., ezért aztán nekik annyi....Brrr.
10/10
greghouse 2012 ápr. 06. - 15:21:24 10/10
(92/145)
A Jóisten áldjon meg, mi a bánat köze van az õ pszichiátriai problémáinak a film zsenialitásához? Hagyjuk.
10/10
greghouse 2012 ápr. 06. - 15:20:14 10/10
(91/145)
Támogatom!
ennyi baromságot... 2012 ápr. 06. - 12:32:41
(90/145)
Nem az életvitelérõl van szó, hanem a pszichiátriai problémáiról, ami filmen nem annyira feltûnõ.
offtopic
ennyi baromságot... 2012 ápr. 06. - 12:31:45
(89/145)
És? Ettõl még egy nullának tartom a gyereket.
marie1 2012 ápr. 06. - 10:31:44
(88/145)
Sajnálatos, hogy ilyen primitív hozzászólásokkal, szitkozódással torzult el ez a fórum. Ahogy olvasom, már régen nem a filmrõl van szó, hanem teljes személyeskedésrõl, és az ide nem illõ szereplõk díjainak elemzésérõl. Szólásszabadság van, persze, de talán a megfelelõ mûvészek topikjában kellene õket taglalni - ügyelve a hangnemre.

Ez a film zseniális, szórakoztató. Véleményem szerint Latinovits mûvészete egészen különleges, ennek megértéséhez fel kell nõni. Vagy legalábbis megérteni, hogy az Õ szorongásos, neurotikus alkata milyen zseniálisan jól formálja meg az õrnagy személyiségét. De a többi szereplõ is fantasztikus, Sinkovits, Fónay Márta, Venczel Vera...Akkoriban valahogy a színészek nem próbálták a saját személyiségüket a szerep fölé helyezni. Magához a mûvészethez - ezen belül a színészethez is - kell némi egzaltáció - véleményem szerint. Ezért nem tartozik ide az, hogy milyen életvitele volt Latinovitsnak, mint magánembernek. Érdeklõdés szerûen persze lehet kutakodni, de mindenképpen felül kellene emelkedni, mert ez ugye magánügy, és békés olvasók számára ráadásul bántó is...
10/10
olahmiki1959 2012 ápr. 06. - 10:28:22 10/10
(87/145)
Ákos még viccnek is rossz - írod. Oké. Gondoltam, rámegyek a wikipédiára, és mert lusta vagyok, írás helyett bemásolom ide, amit ott találtam Ákos díjairól.

Díjak [szerkesztés]
1993-2008 – tizennégy Mahasz-díj (Arany Zsiráf, Fonogram)
1994 – Huszka Jenõ-díj
1998 – a Magyar Elõadómûvészetért Alapítvány LYRA-díja
1999 - EMeRTon-díj
2001-2008 – négy VIVA Comet-díj
2002 – a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje
2004 – eMeRTon-díj
2004 – Artisjus-díj
2007 – a Music Television regionális elismerése (EMA, Magyarországon elsõként)
2011 – Fonogram-díj - Az év haza klasszikus pop-rock albuma (A katona imája)
2011 – Budapestért-díj
2012 – Kossuth-díj

Szóval. Amint látod, ez egy zsák díj, a LEGKÜLÖNBÖZÕBB kormányok alatt, van benne szakmai díj, közönség díj, és mindenféle egyéb. Ezek az emberek köztudomásúlag egytõl egyig nyálfolyós idióták voltak, amikor Ákosnak ezeket a díjakat adták, de hálistennek jöttél te, és megmondtad a tutit.
Látod, pontosan errõl írtam kicsit lejjebb. Az, hogy te nem szereted Ákost, vagy egyenesen utálod, azért, mert olyan politikai oldalhoz húz esetleg, ami neked nem szimpatikus, az rendben van. Senkinek nincs joga beleszólni, hogy te kivel szimpatizálsz, és kivel nem.
Csak amikor a személyes ellenszenved abban nyilvánul meg, hogy egyúttal az illetõ szakmai teljesítményét is megkérdõjelezed, akkor válik komolytalanná az egész.
offtopic
ennyi baromságot... 2012 ápr. 06. - 09:41:16
(86/145)
Demjén a régi, 15-20 évvel ezelõttig tartó teljesítménye alapján... talán...
Ákos még viccnek is rossz.
Lovasi az meg ki? (az IQ vitéz nõimitátor kutyának és egyéb gyk: tudom, ki az, csak levegõnek nézem)
Tényleg kapott Kossuth díjat? Hogy politikai szimpátia alapján, azt nehezen tudom elképzelni... Nem emlékszem rá, hogy valaha politizált volna (tán a heti hetesben szerepelt egyszer?), ahogy rózsiról sem tudtam mindeddig, hogy kiállt volna valamely politikai oldal mellett.

---
Egyébként mindenféle díjak és kitüntetések: fidesz kormány alatt kaphat olyan ember állami kitüntetést, aki nem elég hû A Párthoz és A Miniszterelnökhöz? (részben komoly a kérdés, mert egyébként nem figyelek oda ilyesmire, de ismerve a fijjúkat, könnyen el tudom képzelni, hogy nem. Persze ha tudtok konkrét példát...)

Arra emlékszem, hogy az elõzõ nyolc évben kaptak olyanok is, akik finoman szólva nem szimpatizáltak az akkori kormánnyal. Köztük olyan féreg is, aki a politikai meggyõzõdése miatt nem volt hajlandó kezet fogni az átadóval, illetve átvenni sem volt hajlandó talán egy olyan díjat, amit a miniszterelnöknek kellett ÁTadnia (és nem õ adományozta ugye...)