1/10
vondermonarchi 2013 aug. 21. - 00:30:17 1/10
(416/516)
Bezony a bajorok munkába is olyan öltönyben járnak ami a bajor népi öltözetet ötvözi, a nõk bezony otthon abban kertészkednek, locsolgatják a muskátlikat, abban járnak piacra , a felszolgálók, eladók is azt hordják. Ugyanígy az osztrákok.
10/10
Emmersson 2013 aug. 21. - 00:29:50 10/10
(415/516)
3/10
-greghouse- 2013 aug. 21. - 00:28:11 3/10
(414/516)
Szerintem kár erre a bájtokat pazarolni. Pár év múlva csak arra fogunk emlékezni, hogy Alfika valami hinnye-de-modern formabontó feldolgozását csinálta meg az Istvánnak, ahol nácik második világháborús gépfegyverekkel lövik a kaszával kapával ugrabugráló koppányistákat, különbözõ fartúrás imitációk vannak, meg elég jó csajok, meg idõnként pléjbekkre váltó, f.om tudja miért folyton lépcsõn rohangáló színészek és/vagy statiszták. Oszt a végén mindenkit ketrecbe zárnak. Ennyi.
2/10
House MD 2013 aug. 21. - 00:27:50 2/10
(413/516)
Végre egy értelmes értékelés.

Szégyen az amit itt csinál a többség vélemény nyilvánítás címszó alatt, gondolom a darab szerzõi nem erre gondoltak amikor a darabot alkották.

Ugyanakkor amit sokan itt csinálnak az kb olyan hogy....jé mennyire hasonlít a fiad a postásra:)

Tisztelet a kivételnek.
Andre1bp 2013 aug. 21. - 00:27:49
(412/516)
Mivel ez itt nem Amerika, ezért nincs ilyen szavunk. Algolul sincs olyan szó, hogy magyarkodás, vagy németkedés stb. mégis létezik a jelenség.
bogoz 2013 aug. 21. - 00:27:11
(411/516)
hatásvadász rendezés, sok helyen erõltetett, már-már túlzottan provokatív akart lenni. A legtöbb színész énekhangja erõtlen volt. Ha nem tévedek, ez egy rockopera, szóval nem értem, miért suttogva énekel az Istvánt játszó Feke Pál. nem igazán éreztem István jelenlétét a színpadon, nem sok vizet zavart. Egy ilyen mögé pedig hogy állhat fel egy egész nép. Tompos Kátya elég furán énekelte az "a" hangokat, de nem is ez lenne a legnagyobb baj, hanem az, hogy a kõszínházi kliséit hozta magával. Stohl nem volt annyira rossz, mint amilyennek képzeltem, de énekhangban õ is gyenge volt. Novák is jobban énekelt Csíksomlyón...ráadásul a tordás számoknál olyan lehetetlenül elcseszték zeneileg. A Laborcot játszó fiú jó volt, bizonyára hálás dolog a lázadó=punk szerepét eljátszani.

Ami hiányzott ebbõl az egészbõl, az az õserõ. Helyette kaptunk egy zagyvaságot fura kommandósokkal, napszemüveges ürgékkel. Legalább a zárókép többértelmû volt.

Pedig szeretem Alföldit. Számomra csalódás volt ez a darab.
1/10
magicvoice 2013 aug. 21. - 00:26:45 1/10
(410/516)
Csendben megjegyezném azok számára, akik mindenkit agyatlan parasztnak tartanak, aki kritikával meri illetni a MESTER zseniális remekmûvét, hogy ezt a darabot 65 millió forint közpénzbõl, a köznek állították színpadra, így bárki elmondhatja róla a véleményét, az is, akinek esetleg nem tetszik. És nem feltétlenül azért, mert nem érti a barma, hogy Alföldi mit akart sugallni vele, hanem, mert nem tetszik neki, amit látott vagy hallott. Egy zenés darab rendezése, különösen egy musical vagy rockopera rendezése egészen más feladat, mint egy prózai darabé. Hogy jó elõadás születhessen belõle, legalább annyi munkát kell fektetni a zenei rendezésbe, mint a színpadiba. Viszont itt ezt csúnyán elnagyolták, aminek meg is lett az eredménye: megfelelõ instrukciók híján a kor legkiválóbb énekesei szenvedtek a szerepeikben. De valószínûleg sokaknak nem tetszett a színpadi látvány sem, nekem legalábbis nem, mert szinte minden az öncélú, keresztényellenes propagandának volt alárendelve. Kezdve a szereposztástól, a jelmezeken és kellékeken, a színpadi mozgásokon át a hangsúlyokig. A véres hittérítést szimbolizáló vörös keresztekkel hadonászó fekete csuhás csuklyás "papok" borzasztóbbak voltak egy ku kluksz kán gyülekezetnél. Már csak a villás farok és a vörös szarvacskák hiányoztak róluk. Aki így látja, - és ami szomorúbb - láttatja a kereszténységet, annak komoly gondjai lehetnek. Ráadásul nincs tisztában vele, hogy Magyarország létét a római kereszténység felvételének köszönhetjük. És elõdeink nem bezárták magukat a kereszténység börtönébe, hanem ezzel biztosították az ország jövõjét. Lehet polemizálni, hogy ennek mi volt az ára, meg hogy mennyi hátránya volt a történelmünk során, de fennmaradtunk a történelem viharában, és ma Európa egyik legõsibb állama vagyunk. Ez az elõadás méltatlan volt a mûhöz, a témájához és a helyszínhez egyaránt, bár lehet, hogy tudatosan gyalázta meg.
Andre1bp 2013 aug. 21. - 00:25:49
(409/516)
Amerikában ugyan az a helyzet, mint itt. Ott a republikánusok csinálják ugyan ezt (a zászlót is echte republikánus birkák rakják ki mindenhova), "amerikaiskodnak", miközben az egészségügyi ellátást is sajnálják a honfitársaiktól. Egy olyan pártot támogatnak, ami abszolút érzéketlen a lakosság 99%-val szemben.
Hungaroharmos 2013 aug. 21. - 00:24:58
(408/516)
Gyerekek,
most ezt a topic-ot is az Alföldi rendezi...? (online?)
Mert úgy tûnik.
1/10
vondermonarchi 2013 aug. 21. - 00:24:38 1/10
(407/516)
Sholt = Stohlt
1/10
vondermonarchi 2013 aug. 21. - 00:23:24 1/10
(406/516)
A színészi teljesítmény számomra még minõsíthetetlenebb volt, mint a rendezés.
Pl: Feke nem tudom milyen színész, de nem egyszer hallottam már énekelni István szerepében( másban is), tényleg a hangja megközelíti Varga Miklósét . Most rendkívül gyenge volt, valószínûleg a rendezõ kérésére nem egyszer visszafogta a hangját ami aztán nyávogássá alakult.
Asztrikot alakító színész ( nem jut eszembe a neve) jó színész, de itt borzasztó volt, igazi mûmájer.
Sholt sosem tartottam jó színésznek, nemhogy egy Koppányt ( aki minden ember agyában maga az õserõ Vikidál formálása által) el tudjon játszani, a hangja pedig édeskevés volt ezekhez a dalokhoz.
Réka volt a legjobb , szerintem ez egyértelmû.
A Familia KFT-s nagyapa által formált Géza csak nézegetett állandóan körbe, azt sem tudtam mit akar.
magyar fõurak elég jók voltak.
Laborc sem volt rossz, a hangja is tetszett.
Udvarost már rég nem szeretem, így nemcsoda hogy a mai alakítása sem tetszett.Hangja sosem volt.

Egyébként elvártam volna, hogy egy rockoperában jó hangú színészekkel dolgozzanak . Ráadásul szinte lehetetlen felülmúlni az eredeti szereplõk hangját, így eleve kudarcra volt ítélve Alföldi rendezése.
10/10
Emmersson 2013 aug. 21. - 00:23:15 10/10
(405/516)
Én nem mondanám nácinak, legfeljebb egyenruhával jelzett külsõ erõszak szervezetnek. Ha náci lett volna, akkor biztosan fekete lett volna a cucc!
perry 2013 aug. 21. - 00:22:04
(404/516)
Olvasgatva a kommentárokat rá kell jöjjek sokszínûek vagyunk, hol zsigerbõl, hol gyûlöletbõl ragadunk klaviatúrát. Vagy teret engedünk az érzelmeknek és az értelemnek.
Az István, a király ami ma látható volt színházi elõadás és sokunk csak televízión látta, számon kérni tõle 1986-t körülbelül olyan mint 2013 azt gondolni, hogy a mû állandó érvényû mondanivalója mellett 86-t írunk. Arról nem is beszélve , hogy ott viszont egy szabadtéri elõadás filme4s megvalósítása történt, az pedig nem igazán a TV-s megoldás
Az az elõadás akár zenéjében vagy mondanivalójában más jelentéstartalommal bírt mint a mai, arról nem is beszélve , hogy a popos hangzó anyag szinte teljességgel át lett dolgozva. Egyrészt szimfonikus töltést kapott, másfelõl veretesebb lett a dallamvezetés ami keveredik az etno stílussal, rockkal vagy népzenével .
A gondolatisága vagy ha úgy tetszik üzenete pedig ugyan azt a lázadást és a rendszer vagy a konformizmus elleni tragédiát közvetíti vagy ha tetszik üzen mint a 86-s elõadás, csak az erõvonalak és jelentés más.
Mindkét esetben az alap tézis a gyûlölet a politika intoleránssága a megvezethetõség hova tovább a szervilis kiszolgálás drámája az ami fõ irány..
Ahol az elvadult indulat az úr ott megterem a gõg, ideológiákkal vagy kényszerrel lehet vezetni vagy megvezetni a "tömeget".
Ami elgondolkoztató kinek mit üzenhet az István, a király napjainkban és mit akart üzenni Alföldi Róbert?
Azt, hogy ne marakodjunk engedjünk teret a közös gondolkodásnak, vagy ne zárjuk be magunkat a magyarságunkba, gondolva a "korona bezárós" jelenetre.
Vagy csak annyit, miszerint a nép vezethetõ, a hatalom a saját érdekeit képviseli, ne tán itt az uralkodó osztály és az uralom örök, mondjuk a világtörténelem ezt bizonyítja.
Azon sem lehet csodálkozni, hogy szinte mindenkiben az 1986-s elõadás testesíti meg az etalont amibõl végül ez az elõadás is építkezik.
Formát bontani, vagy a fennálló rendszernek üzenni, vagy sejtetni a nézõvel ezt minden estben fegyvertény és körmönfont rendezés is, hiszen mint csak azt az itteni hozzászólások mutatják a hatalman innen és túl állóknak is van véleménye, és ha már csak ennyit akart Alföldi akkor már célt ért.
Múltunk és jelenünk tükre, néhol görbetükre ez az elõadás a maga vívmányaival és hibáival együtt.
A '86-s mögöttes üzenettel és nemzeti heroizmusával István nagyságával magyar hagyományok felmutatásával, az egyház segítõ
támogatásával szemben itt nyers és lehangoló tablókat látunk hit, szó és még sok más fajta szegésrõl.
A rendszerváltozás közös ünnepétõl és a gyõzelem mámorától a kiábrándultságig a himnikus eszméktõl a belefásulás hétköznapjáig üzen az elõadás azt, hogy ezt milyen minõségben teszi az megint megér egy "misét".
A TV-s közvetítésben elveszik a tömeg erejének dinamikája, hiába van a sok kamerás felvétel a hatás töredezik a megaluvás már ott kezdõdik, hogy akkor most a cselekményvezetés vagy a vizuális látvány domináljon.
István értelmezésében is van némi ellentmondás, ha direkt szürkítette el és ezzel azt akarta, hogy csak bábként vagy lelkiismeretétõl tépelõdõ figurává váljon akkor ez sikerült, de ezzel pontosan azt a kulcsfigurát sikerült kiiktatni a darabból aki jövõbe vezetõ utat képviselné.
Mellette a többi figura sem fénylik fel egyedül Sarolt alakja Udvaros Dorottya az aki belsõ tûzzel tölti meg a szerepet.
A többiek hol jól vagy kifejezetten rosszul, semmitmondó alakításokban nyilvánulnak meg.
Erõs karakter szereplõk mellett sem Blaskó, sem pedig Stoll nem ad dinamikát az alakításnak, arról már nem is beszélve, hogy az utóbbinak egyetlen jelentõs pillanat sincs sem alakítás sem pedig ének területén.
Az elõadás meglehetõsen felemásra sikeredett erõs rendezõi üzenettel és gyenge színészvezetéssel, alakításokkal.
Illuminel 2013 aug. 21. - 00:21:22
(403/516)
minden trolkodás nélkül tanulj történelmet .... köszi
10/10
Emmersson 2013 aug. 21. - 00:20:47 10/10
(402/516)
Nem bizony :) A németek(bajorok) nem öltöznek indokolatlanul bõrgatyóba és nem jódliznak, ha nem muszáj... Nem tûzik ki a nemzeti lobogót a házukra (mint az amcsik, bár az õ helyzetük kicsit más), csak ünnepekkor! Nincsen a bajnokságban Nemzeti Himnusz a meccsek elõtt, csak a válogatott mérkõzéseken! Stb...
A sértegetést pedig mellõzd, mert én sem beszéltem hozzád illetlenül!
Andre1bp 2013 aug. 21. - 00:20:32
(401/516)
Ez mindenhol van. Ott is biztos van valami kifejezés erre. Viszont itt Magyarországon a politikusok olyan szintre emelték a magyarkodást, hogy sok embernek már egybõl ez jut az eszébe, ha hazaszeretetrõl van szó. Mindez egy meleg, izraeli tanácsadónak köszönhetõen (Arthur J. Finkelstein).
libimama 2013 aug. 21. - 00:18:58
(400/516)
Igazán kedves tõled, hogy utána néztél. Azt viszont nem értem, miért jó neked ez a Robertázás. A stigmatizálás nem a rendezésrõl alkotott véleményedet tükrözi, ugye?
Andre1bp 2013 aug. 21. - 00:12:35
(399/516)
Pedig azok is vannak. Olyanok használják, akik a hazaszeretetet használják fel ahhoz, hogy másokat gyûlölhessenek.
2/10
House MD 2013 aug. 21. - 00:12:14 2/10
(398/516)
Ezzel a hozzáállással már egyet tudok érteni...ha errõl az oldalról nézzük.

Ugyan maga a darab színészi teljesítményével határozottan elégedetlen vagyok, de számomra az is öröm hogy újra valami színvonalasat próbáltak mûsorra tûzni.

Azért ha visszaemlékszünk 30 évvel ezelõtt sokkal több színház vagy tv játék volt mûsoron.

Ma már nem merem leültetni a gyerekeimet a tv elé annyira színvonaltalan a kínálat.
3/10
-greghouse- 2013 aug. 21. - 00:11:26 3/10
(397/516)
No, milyen volt? Én az elsõ fele után átmentem tarantinoba. Ez nem tetszett, már sokan elmondták amit mondanék, a reklám filmekben még elmegy (muszáj), de egy "élõ"(?) rock opera felvételének leadása közben... majd ha nagyon nem lesz mit csinálni vagy unom az életemet, megnézem reklám nélkül.
...Vagy inkább teszek egy kis ciánt az unikumomba. Majdnem mindegy. Jóccakát.