Borella 2011 febr. 19. - 00:34:30
(100/120)
Még nem láttam a filmet, de látatlanban is (az elõzetest és a képeket megnézve, valamint ismerve az angol filmek nagyszerûségét)azoknak adok igazat, akik értékelik ezt a filmet. Austen korához képest kiemelkedõt alkotott, akkoriban nem volt egyáltalán természetes, hogy nõk irodalmi életmûvet hozzanak össze, nem is akármilyet. Az nyilván különcsége velejárója is volt, hogy magányos maradt egy prûd, társadalmi elvárásokra épülõ világban. Amúgy valahol egy életrajzában azt olvastam, hogy igenis volt egy nagy szerelme csak nem lett belõle házasság és homály fedi a történteket, kevés a bizonyíték.
Errõl a korról és filmbeli ábrázolásáról, amit itt többen unalmasnak és "klisének" tartanak, míg szerencsére többen nagyra értékelnek, csak annyit, hogy bár a társadalmi helyezkedés, vagyon, rang és illem meghatározó volt ebben a világban, mégis össze sem lehet hasonlítani az emberek egymáshoz való viszonyulását a mostani korral, a kifinomult stílus, a jó modor, a jó neveltetés, kötelezõ udvariasság, a megválogatott beszéd, gazdag és árnyalt szókincs bizony nem jellemzõ a mai b+-ezõ stílusra és modorra, azt a fajta finomságot és viselkedéskultúrát hátrahagyta a mai ember a hétköznapi primitívség és bunkóság javára, ma úgy tahó és érzéketlen és modortalan és udvariatlan, hogy észre sem veszi és nem is tudja, hogy az, nincs is tisztában a mai átlagember, hogy viselkedése, beszéde és gesztusai tömkelege mennyire bántó és udvariatlan és tiszteletlen a másik emberrel szemben, ami persze nem törvényszerû, mert méág vannak civilizáltabb országok azért, csak mi nem tartozunk közéjük. Valamikor nálunk is tudtak viselkedni az emberek, ezt a régesrégi filmekbõl láthatjuk (már akinek nincs felmenõje, aki elmondhatná), bár kétségtelen, hogy akkor meg a máz és modorosság lehetett zavaró az õszintébb lelkületû embernek, de mindenesetre a közmorál egész más volt. A népi demokrácia betett ennek a világnak és a stílusnak úgylátszik mindörökké, mert abból a bunkóságból átléptünk a pláza- és maimenõstílus bunkóságába, amit a reklámok és filmek is erõsítenek az átlagemberben, amit azon túl, hogy nem szokás a legkevésbé sem figyelembe venni a másik embert egy emberi társadalomban, nem szokás ráfigyelni a másikra és normálisan kommunikálni vele, de pl. valaha felfoghatatlan tolakodásnak számított volna az is, ahogy ma naponta telefonálgatnak vadidegen ügynökök nyálas behízelgõ hangon vadidegen embereknek, nekik ez munka, de bele sem gondol, aki az ilyeneket dolgoztatja, hogy mekkora modortalanság, tapintatlanság ez. Azt mondani idõs magányos özvegy embernek, aki esetleg rokona hívására számít, hogy vele vagy a kedves nejével akarnak beszélni; vagy álomutazást ajánlani valakinek lerohanva a kagylót felvevõt izibe, de azt nem tudhatja, hogy pl. haldoklót ápol-e éppen az illetõ és nem óhajtja hallani a kecsegtetõ ajánlatot. Austen korában ha valaki valamit akart idegen embertõl, be kellett jelentkezni, illett elõre szólni, És ezer ilyen alapvetõ különbség van, persze mind a "modern" korra való hivatkozással, ami jó ürügy arra, hogy nyugodtan át lehessen gázolni másokon.
Aki tehát cseppet sem fogékony a korábbi századok ezerszer finomabb és árnyaltabb világára, s nem csak a modorbeli, de esztétikai kifinomultságára és szépségére, az természetes, hogy halálra unja magát és lecikiz egy minõségi filmet.
És most élvezettel megnézem, mindjárt kezdõdik.
csibi04 2010 dec. 24. - 18:41:52
(99/120)
Nõknek való( nem is pontoztam ), én spec. elaludtam rajta.
eberti 2010 dec. 24. - 17:39:11 Előzmény donbosco
(98/120)
"1795-ben szerelembõl házasodni ostobaságnak számított."

a mai magyar viszonyok között nem különben!!
trudy 2010 dec. 19. - 14:35:32
(97/120)
Jól sikerült alkotás, és remek kikapcsolódást nyújt, ha már unjuk a klisés "szõke nõ, menõ pasi, szex, bugyuta sztori" felállású romantikus filmeket.

Mivel ez csak egy életrajzi ihletésû film, természetes, hogy nem maximálisan valósághû képet kapunk Jane Austen életérõl, de a rendezõk valószínûleg figyelembe vették, hogy a mai ember számára is szórakoztató produkcióval kell elõállniuk, és ezt tökéletesen ötvözték a kor hangulatával.

Hála istennek a filmbõl kivették a részüket az amerikaiak is, ez látszódik is abban, hogy sokkal monumentálisabban kivitelezett és látványosabb lett a végeredmény, mint általában az angol filmek esetében, valamint Anne Hathaway bájos arca is sokat dob a film élvezeti értékén, és az okos lázadó fiatal nõ szerepe is nagyon jól áll neki.

A filmet egyértelmûen a két fiatal közt kibontakozó szerelem jelenetei viszik el, az érzelmi oldala szerintem ritka jól ki van dolgozva, hiszen kapunk örömöt, bánatot, vágyakozást, dacolást és csalódást, és Anne-nek valamint a Tom-ot alakító James McAvoy-nak köszönhetõen tényleg el is hisszük azt, hogy mindez olyan szép és megható.

Igazából gyenge pontot nem igazán találok a filmben, ezért ajánlom mindenkinek, aki szeret kicsit visszakanyarodni a klasszikus dolgokhoz és az élet valódi értékeit elénk táró történetekben elmerülni.
torkoskos 2010 aug. 29. - 21:23:45 Előzmény donbosco
(96/120)
Az, hogy a kedves kolléga sablonosnak és klisésnek nevezte a filmet, sokáig elriasztott, hogy magam is megnézzem. (Talán mert ez a hozzászólás volt legfelül.)
Látva azonban a filmet, én úgy vélem, hogy egy a 18-19. század fordulóján játszódó, Jane Austen modorában megírt történet pont ilyen. Hosszú ruhák, franciás táncok, finom modor, társadalmi beidegzõdések, érdek- vs. szerelemházasság stb. Ahhoz, hogy a film hihetõ és a korba illõ legyen, ilyen klisét és sablont kell használni. (Persze ha valakinek ellenszenves ez a sablon...)
Egyébként pedig - ilyen alapon - minden szerelmes mozi sablonosnak és klisésnek volna mondható.
5/10
donbosco 2010 júl. 24. - 19:11:24 5/10
(95/120)
Nekem nem tetszett, rém sablonos, klisés szerelmi történet volt, a színészi játék sem adott hozzá semmit.

Max 5/10, én nagyon unatkoztam.
9/10
Numa 2010 jún. 27. - 15:47:11 9/10
(94/120)
Nagyon jó film! Szép tájak, fényképezés, ruha. Nagyon jól ábrázolja a kort. A szereplõk is jók, sõt még a játékuk is. Vannak benne fordulatok, izgalamas egy szóval majdnem hogy kitûnõ. Csak azt ne higgyétek, hogy igaz!!! Jane Austen-nek nem volt ilyen udvarlója, sõt nem is volt, de ha mégis, mert ezt boztosan nem tudhatjuk akkor sem ilyen siheder. =)
lenccs 2010 márc. 31. - 12:08:08
(93/120)
Nekem meg nem:-)
lenccs 2010 márc. 31. - 12:07:34
(92/120)
Egyezzünk ki; Neked az:-)
lenccs 2010 márc. 31. - 12:04:30
(91/120)
Na, akkor most kérek elnézést az ironizálásért... Eszetlen jelzõ a nívótlanra volt:-) Sorry!
Én csak felvilágosítottalak, hogy, akit te nívótlannak nevezel, az egy világirodalmi klasszikus író...ez tény, ezen te már változtatni nem tudsz;-)
lenccs 2010 márc. 31. - 11:44:36
(90/120)
Korszakot meghazudtoló stílusban írta meg a "leányregényeit"...talán ezért vált "klasszikussá". Ízlések és pofonok;-)
Az olvasás élménye jobban megérintett egy Austen regény által gimis koromban, mint egy Odüsszeusz olvasása közben...(és szerintem pont annyira romantikus, mint Tolsztoj, csak nem verekszenek, harcolnak benne annyit:-))
lenccs 2010 márc. 31. - 11:30:38
(89/120)
:-) majd egy párhuzamos univerzumban, pár száz évvel korábban élj, és légy olyan hatással a népre, hogy másképp alakulhasson;-)Itt ezt dobta a gép...
lenccs 2010 márc. 31. - 11:14:49
(88/120)
Nem "nívótlan" te eszetlen, Austen klasszikus!!!!!!!
lostbabe 2010 márc. 31. - 10:55:30
(87/120)
10/10
erdovirag 2010 márc. 25. - 21:56:55 10/10
(86/120)
Ez a film fantasztikus volt... Gyönyörû ruhák, a táj..a szereplõ választás is kitünõ.
Kicsit vonakodva indultam neki, de maximálisan megérte. Imádom ezt a kort, hogy mennyire máson alapult minden.
10/10
1/10
Rahar 2010 márc. 17. - 16:11:10 1/10
(85/120)
Az elõbb fejeztem be a fõszereplõnõ élettörténetének az olvasását a wikipédián, azért szép számmal akadnak eltérések a leírtak és a film tartalma között. A színészek játéka nagyon jó, a képi megvalósítás is jó, de számomra elég unalmas és kiszámítható az alaptörténet és a cselekményvezetés, persze engem ez a kor nem érdekel. Számomra sajnálatos, hogy a fõszereplõnõ életének csak egy szakaszát mutatják be és nem az egészet, valamint lehetett volna az írónõ életérõl megmaradt dokumentumokhoz, forrásokhoz is sokkal jobban igazodni. Így csak végigszenvedtem az egész filmet, 10 pontból 1 pontra értékeltem.
lenccs 2010 febr. 23. - 09:49:19
(84/120)
A forgatókönyvíró, nagy szerencsénkre, nagyon felkészült Jane Austen könyveibõl, így gyönyörûen be volt építve mindegyikbõl valami.

SPOILER!!!!

Amikor vége volt a filmnek, arra gondoltam, ha happyending lett volna, akkor ráfogható lett volna, hogy Austen írta:-)

A karakterek csodálatosak voltak (a családot és minden egyéb "tartozékot" is beleértve!). Lefroy megérte a pénzét, s képes volt a varázsa alá vonni, míg Jane az az éleseszû nõ volt, akiket imádtam a regényeiben.

Austen rajongóknak kötelezõ darab:-)
Lena09 2010 febr. 10. - 18:06:20
(83/120)
Imádom!!Még csak szinkronosan láttam,de biztos nagyon jó eredetiben is.Csak nagyon szomorú a vége:(
10/10
dreenn 2010 febr. 07. - 23:05:23 10/10
(82/120)
Annyit vártam már, hogy kijöjjön DVDben, de kicsit csalódtam. Igaz, majdnem minden esetben sikerült eltalálni a szinkronhangokat, azonban egy volt, ami nem tetszett, és pont az, ami pedig az angol verzióban nagyon.... James McAvoy hangja. Nem illett sem a karakterhez, sem a színészhez a szinkronja, úgyhogy azt hiszem én maradok az angol feliratos változatnál, mert azt jobban élveztem. Azt hiszem James McAvoy-t nem lehet szinkronizálni - eddig egy filmjében sem találtam jónak a szinkronját -, õt eredetiben kell hallani, úgy az igazi.:)
xzibit2010 2010 febr. 07. - 10:06:38
(81/120)
úgy ahogy mondja az elõtte szóló.
Nekem is megvan már! :D