Téma: Keresztanyu

macsek1121 2021 febr. 09. - 18:59:55 Előzmény Rojita
(1098/5118)
Igaz, Józan László tényleg kárpátaljai, őt valóban lehet nyúzni.
De én nem is ezt a kérdést vetettem fel, a színészek nyilván némi akcentussal mondják az ukrán szövegüket, ebben a korban már nem is lehetne másképp.
Engem pont az ellenkezője érdekelt: hogy vajon Magyar Attila magyar beszéde mennyire tükrözi a jellegzetes ukrán akcentust. Mert egészen másképp beszélnek magyarul a franciák, a dánok vagy éppenséggel a litvánok. Az például 100 százalék, hogy ilyen kiejtéssel nem lehetne pl. svéd az anyanyelve, mert egészen más hangzókat használna.
De lehet, hogy erre is odafigyeltek az alkotók - vagy Józan László.
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 18:21:48 6/10
(1097/5118)
Ráhibáztál, majdnem egyidősek. Mezei Léda (Gina) 34 éves, Gonda Kata (Viki) meg 31.
No, majd Márk kinyomozza, nem is kell hozzá, csak 50-60 rész.
offtopic
luci87 2021 febr. 09. - 18:10:18 Előzmény napraforgó
(1096/5118)
Ez érdekes lesz mindenesetre...Ha Gina apja, jó későn születhetett, mert én nagyjábol hasonlo koruaknak nézem őket Vikivel...Timi azért jóval idősebb.
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 17:45:02 6/10 Előzmény luci87
(1095/5118)
Hát, ha Gina apja egyben Viki nagyapja, akkor már elég idős lehet, cirka 70 éves.
offtopic
luci87 2021 febr. 09. - 17:36:07
(1094/5118)
Hát nem tudom mikortól meddig volt ez divat, én 70 es években voltam alt. Isk. as. Nekem is volt. Gina ahhoz túl fiatal, hogy az övé legyen... A papája nem tudom hány éves lehet..
offtopic
guess.who 2021 febr. 09. - 16:39:40 Előzmény napraforgó
(1093/5118)
A templom emeletén megmaradhattak a (sosem létezett) hivatali vendégszobák... És még teljesen ingyen pontos, csilingelő ébresztőt is kap minden reggel hatkor. :)
offtopic
guess.who 2021 febr. 09. - 16:38:18
(1092/5118)
Igen, feltűnően sokszor készítenek ebédet, pucolnak répát, krumplit stb. a jelenetekben (a DÖ-ben szerintem soha nem volt ilyen, csak egy-két alkalommal rakosgatott valami salátát az asztalon Katáng Daninál), elég gyanús, hogy nem a kukába dobják az egészet...
offtopic
guess.who 2021 febr. 09. - 16:36:38 Előzmény luci87
(1091/5118)
Igen, nála a humor forrása az, hogy más kifejezést használ, mint az itthoni magyarok. Ez végső soron még rendben is lehetne (hiszen valószínűleg van némi kisebbségi érzése a magyarokkal szemben, ezért igyekszik nagyon választékos lenni és szépen beszélni), ha szótárból tanulná a nyelvet - de mivel állítólag a felesége tanítja, aki maga sem tűnik nyelvzseninek, nem világos, hogy a fura kifejezéseit honnan szedi Tatarenko.
Még az lehet, hogy egyes ukrán szavakat tükörfordítással magyarít, ezért ilyen döcögős a beszéde...

Egyébként szerintem ő az, aki elég rendben van (bár sokszor esik túlzásba a körülményeskedős szöveggel), jó karakter.
offtopic
guess.who 2021 febr. 09. - 16:32:22 Előzmény napraforgó
(1090/5118)
Régen az ilyen kishatárátkelőkön csak nappali, elsősorban munkaidőhöz alkalmazkodó átjárás volt (és az is elsősorban személyforgalom), éjszakára bezárták. Az Uniós (pontosabban a schengeni belső) határokon ma már teljesen megszűntek a határőrposztok, Ukrajna felé viszont Uniós külső határ van, ott szerintem totál esélytelen, hogy éjjel ne legyen senki. Hacsak nem tolnak a sorompóhoz valami beton harckocsizárat. :) De mivel eddig éjszakai jelenet nem volt szerintem soha (pedig micsoda vécés poénokat lehetne elereszteni!), így nem is foglalkoztak azzal, hogy ezt megmagyarázzák.
Pitykéék is mindig nappal váltják egymást (bár Vikicske múltkor panaszkodott, hogy hosszú napja volt, menne haza, szóval lehet, hogy pl. reggel 6-tól este 6-ig vannak és délben váltanak.
6/10
Rojita 2021 febr. 09. - 16:12:15 6/10 Előzmény macsek1121
(1089/5118)
Éppen ezért a sorozat színészei mind Józan Lászlót "nyúzzák", h helyesen ejtik-e ki az ukrán szövegüket, mert Ő kárpátaljai....

Van pár ismerősöm, akik határ mellett nőttek fel és szerintük, ott mindenki beszéli a a határ mindkét oldalának nyelveit. (Nagyapám pld a Bánságban született, szerb, német és magyarok lakta településen. Úgy nőtt fel, h játék közben a gyerekekkel felváltva használták a 3 nyelvet.)
macsek1121 2021 febr. 09. - 15:44:21 Előzmény guess.who
(1088/5118)
Nem is írtam komolyan:)
Amúgy abból, hogy Tatarenko papa a magyar határ közelében lakik, szerintem még nem feltétlenül következik, hogy tudnia kellett volna már gyerekkorában magyarul. Ráadásul nem tudom, hogy az átkosban mennyire lehetett csakúgy átmászkálni a határon. Viszont ha felnőtt korában kezdett magyarul tanulni, akkor le a kalappal, nagyon jól beszél. Egy ilyen nehéz nyelvet egy külföldinek felnőtt korában megtanulni, annak az összes nyelvtani szabályát, ragozását stb. szinte lehetetlen. Olyan külföldit például egyet sem ismerek, aki az alanyi és tárgyas ragozást tudná helyesen használni, pláne az általa nem túl gyakran használt igéknél. Ugyanez érvényes a befejezett/folyamatos igékre, és még lehetne hosszasan sorolni.
Tatarenko papa akcentusa pedig meg fog maradni, felnőtt korban akkor is megmarad, ha az ember évekig gyakorolja éjjel-nappal -legalábbis néhány nagyon-nagyon ritka kivételtől eltekintve.
Én inkább pont az akcentuson filóztam, hogy vajon az alkotók mennyire ügyeltek arra, hogy a színészek jellegzetes ukrán akcentussal beszéljenek magyarul, vagy esetleg úgy gondolták, hogy külföldi-külföldi, akcentus-akcentus, mindegy csak legyen. Én - ha jól emlékszem - eddig csak két ukránt hallottam magyarul beszélni - nem egymással :) -, de mintha sokkal zártabban beszéltek volna. De régen volt és egyiket sem órákig hallgattam, úgyhogy pontosan nem tudnám megítélni. Más kérdés, hogy egy magyar színésznek majdnem olyan nagy kihívás megtanulni pont ukrán akcentussal kiejteni a magyar szavakat (vagy pont francia vagy pont svéd vagy pont litván akcentussal, mindegyik jellegzetes és teljesen más), mint az idegen nyelvű szavakat akcentus nélkül.
6/10
Rojita 2021 febr. 09. - 15:36:15 6/10
(1087/5118)
Lévén, h ez egy vígjáték akar lenni, sztem a szamovár emlékeztetni akar a kabaré-irodalom egyik örökzöldjére. (Körmendi: A három nővér. A régi moszkvai Baszmannaja utca és az előkerülő névnapi ajándékok....) Annyiszor ismételték, h biztos a fiatalok is ismerik.

Nincs itt különösebb kulturális összemosás, hiszen a napokban, amikor Vikicska meglátogatta Igort a szüleinél már előkerült a szamovár és akkor is kiderült, h nem használják már napjainkban, úgy kellett a szekrény teteji porból előkotorni.
Róza mamánál is elővették, de nekem úgy tűnt, csak a vendég kedvéért. Nem használhatják rendszeresen.

Ha melegen akarják tartani ezt a szamovár- poént, még előveszik párszor az ötletet. (pld. Gálvölgyi főfő viszi vkinek ajándékba, vagy venni akar egyet...)

https://www.youtube.com/watch?v=NBb_1oOAXXE
offtopic
luci87 2021 febr. 09. - 13:16:57
(1086/5118)
Én gondoltam,hogy lesz benne egy csavar,nem maradnak ők egész nap ágyban..ahogy akarták..:)!
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 13:06:14 6/10
(1085/5118)
Az nem ismeretlen Gina előtt, hisz az övé. Talán csak nem nézegette a beragasztott bélyegeket.

Egyébként ilyen beragasztgatós bélyeges takarékkönyvem nekem általános iskolás koromban volt, azután már nem használtak bélyegeket. Réginek mondták ezt a betétkönyvet, de nem tudom, milyen régi lehet? Gina gyerekkorában kapta az apjától? Nem emlékszem, nem figyeltem, amikor szó volt róla.
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 12:59:57 6/10
(1084/5118)
Igen, ha nem is ittam még szamovárból teát, de ismerem a működési elvét. Egy nagyon erős teakoncentrtumot higitanak forró vizzel, mindig csak annyit, amennyi épp szükséges, ami elfogy.

Sótonyi hol alszik? Van a kolbászdában néhány vendégszoba? Vagy van külön panzió?
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 12:53:51 6/10
(1083/5118)
Talán ma megtudjuk, elvégre marad még egy darabig, mint mondta.

Ginácska viszont hová viharzott el? A nővéréhez nem mehet, mert akkor oda a titok, barátnője meg nincs, azt Tivadar nem hagyná.
Tivinek fel fog tűnni, hogy Gina távozását nem vette föl a kamera.
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 12:50:58 6/10 Előzmény kék szem
(1082/5118)
A Huba meg a Babos fia, igaz?
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 12:49:49 6/10
(1081/5118)
Tudom, nem is feltételeztem. Csak megjegyeztem, hogy nem a harangozó lányok voltak.
6/10
napraforgó 2021 febr. 09. - 12:48:23 6/10
(1080/5118)
Lehet, hogy csak vizforralóból öntötték át a melegvizet a szamovárba és onnan csak ráeresztették a filterre (látszott a madzagja). Igy legalább elegánsabbnak tűnt.
De tetszett, hogy Gálvögyi még visszalépett az asztalhoz és elvitte a zserbószeletet... Ez akár privát is lehetett,ha szereti a zserbót.
kék szem 2021 febr. 09. - 12:45:11
(1079/5118)
Szkandert az anyja tarthatja el, mert valamilyen munkát végezni még nem láttam. Csak a gyurmázóban, a kocsmában vagy a tűzoltószertárban volt látható.