Téma: Kódjátszma

5/10
DrAnonymus 2015 febr. 03. - 09:17:46 5/10
(22/122)
"Sokan, akik hiányolják a hitelességet, elfelejtik, hogy ez NEM egy dokumentumfilm, hanem egy dráma, ami szándékosan torzít, hogy nagyobb hatást érjen el. Ennyi. Ennek tudatában kell nézni ezt a filmet."


Ezt elfogadom, de akkor végeredményben mit kap a nézõ? Egy középszerû drámát. Egy "tisztességes iparos munkát", ahol minden a sablonok szerint mûködik:
- van benne tipikus autista tudós figura - már ahogy Hollywood elképzeli a tudósokat
- kapunk egy kötelezõ (de a homoszexualitás miatt gyenge) szerelmi szálat
- megvan a kötelezõ feszültség a csapatban - majd "meglepetésszerûen" a kritikus helyzetben váratlan összetartás ami megmenti a helyzetet
- a fõszereplõ erkölcsi döntési dilemmája az egyén vs társadalom vonatkozásában
és még sorolhatnánk

Ez a film így gyenge vagy inkább átlagos, és sablonos.
Tulajdonképpen csak Charles Dance és Mark Strong beszólásai tudták kicsit feldobni az egészet.
Maximum annak lehet érdekes, aki nagyon ritkán néz filmeket, és nem ismeri már kívülrõl ezeket kötelezõ elemeket - vagy még nem unja õket.


respect77-nek köszönet a tartalmi kritikáért, tudtam, hogy itt ott sántít a film, de ilyen részletesen nem.
9/10
Kumpirka 2015 febr. 02. - 21:47:18 9/10 Előzmény h.tibi91
(21/122)
Csatlakozom. Ugyan három jelöltet még nem láttam a nyolcból, de eddig nekem is ez a favorit.
Ottofan1 2015 febr. 02. - 17:51:21
(20/122)
Ezzel teljesen egyetértek.
Látom itt egyesek a hitelességet hiányolják és támadják a filmet, hogy nem történelem hû. Azért vannak eltúlozva, kicsit átírva a dolgok, hogy egy élvezhetõ film legyen és ne egy száraz dokumentumfilm ami a kutyát nem érdekli.
Ennyi.
10/10
h.tibi91 2015 jan. 31. - 16:19:38 10/10
(19/122)
Azt hiszem ezzel meg is lenne az idei Oscar gyõztese, legalábbis hatalmas esélye van rá.
A film témájában több társadalmilag kényes témát jár körül, így a nácizmus és a második világháború borzalmai, valamint a homoszexuálisok társadalmi perifériára szorítása, illetve a 20. század eltérõ gondolkodásmódja.
A történetet ismerõknek nyílván nem kifejezetten izgalmas a film azonban a rendezés számukra is lebilincselõvé teszi azt.
Egyszerûen magával ragadó Morten Tyldum munkája a korabeli felvételek filmbe illesztése, valamint a vágás szintén átlagon felüli.
A színészi alakítások is rendben vannak, de nem gondolom, hogy Benedict Cumberbatchnak komoly esélyei lennének a díjra, de maga a jelölés helyén való.
Mindenkinek ajánlom, aki egy hangulatos filmre a második világháború háttér történéseinek egyikérõl, illetve a téma iránt érdeklõdõknek!
A jelöltek közül nekem eddig ez az Oscar nyertes!
10/10
respect77 2015 jan. 31. - 00:15:55
(18/122)
Egyet kell értenem Una pura formalita-val: ez nem egy jó film. Max. az tartja annak, aki nem ismeri Turing valódi történetét. Azon túl, hogy Turing feltörte az Enigma kódot és homoszexuális volt a vászonról visszaköszönõ sztorinak nem sok köze van a valósághoz. Hadd soroljak fel csak néhány ilyen elég lényeges eltérést:

SPOILER

- A film úgy ábrázolja Turingot mint valami autistát, akibõl teljesen hiányzik minden szocializációs érzék. Különc volt, de ettõl azért elég távol állt. Ha valakirõl készítesz egy filmet, akkor szerintem az a minimum, hogy legalább megpróbálod az illetõt valósághûen ábrázolni.

- A kódtörõket úgy ábrázolták, mint egy 5-6 emberbõl álló elkülönült kis csapatot, akik az utolsó pillanatban értek el áttörést, amikor már majdnem leállították a programot. A valóságban a kódtörõk kezdettõl fogva értek el eredményeket és több ezer ember dolgozott a projekten.

- A kódtörõ gépet a filmben Christophernek hívják Turing gyerekkori barátja (és elsõ szerelme) után. A valóságban Bombe-nak nevezték el a gépet, semmi köze nem volt Turing gyerekkori barátjához.

- A filmben van egy jelenet miszerint közvetlenül a kód feltörése után lehetõség lett volna megállítaniuk a segítségével egy német támadást egy hajókonvoj ellen, amelyen az egyik kódtörõ testvére utazott, de Turing utasítására mégsem tették, mert nem akarta, hogy a németek rájöjjenek, hogy feltörték a kódot. A valóságban nem volt ilyen eset (nem volt a nevezett kódtörõnek ilyen hajón utazó testvére) és arról, hogy mely információkat használják fel támadások meghiúsítására felsõbb, katonai szinten döntöttek, nem Turing.

- A film szerint azért tartóztatták le Turingot 1951-ben mert szovjet kémnek gyanították. A valóságban 1952-ben tartóztatták le és azért mert meleg volt.

- A film sokkal közelebbinek állítja be Turing és az egyik kolléganõje, Joan Clarke kapcsolatát, mint amilyen a valóságban volt. Az igaz, hogy Turing eljegyezte a nõt, majd késõbb bevallotta neki, hogy homoszexuális és felbontották az eljegyzést, de a film többnek állítja be a kapcsolatot, mint ami volt. (Gondolom kellett a filmbe egy férfi-nõ szál, még ha igazi szerelmi szálat itt nem is nagyon tudtak ábrázolni.) És persze egy hollywoodi filmben csak szép emberek lehetnek.
A filmben Clarke-ot játszó színésznõ: http://i61.tinypic.com/2db3yup.jpg
Clarke a valóságban: http://i60.tinypic.com/20fop6f.jpg

- John Cairncross (aki valóban kémkedett a szovjeteknek) ábrázolása, mint Turing egyik közvetlen kollégája. A valóságban Cairncross egy másik épületben dolgozott és arra sincs bizonyíték, hogy valaha is találkoztak volna Turinggal. Így aztán természetesen ez az egész szál arról, hogy Cairncross a homoszexualitása elárulásával zsarolta egyszerûen nem igaz.

- A katonai parancsnok, Alastair Denniston ábrázolása, mint aki ellenséges Turinggal és azon van, hogy leállítsa a programot. Gondolom itt is kellett egy klasszikus "hollywoodi gonosz" figura, mert a valóságban ez sem így volt és Denniston családja ki is kérte magának ezt az ábrázolást.

Én nagyon vártam ezt a filmet, mert Turingról már sokat olvastam ismeretterjesztõ fizikai és kozmológiai könyvekben, de ez a film nekem csalódás, mert nem a valóságot mutatja be. Amellett, hogy tudom és el is fogadom, hogy néha szükség van filmes túlzásokra, lerövidítésekre, változtatásokra stb., de ez szerintem túl megy az elfogadható határon. Gyakorlatilag teljesen megváltoztatták a sztorit, csak a nagyvonalú vázát hagyták meg. Nem is értem az Oscar-jelölést, meg a kritikusi áradozást. Bár az Oscar egy ideje már alaposan felhígult, szóval talán nem meglepõ.


(A primtív homofóbok meg tehetnek egy szívességet.)
8/10
vandorbab 2015 jan. 29. - 10:41:15 8/10
(17/122)
Kötelezõ történelmi tisztelgés Alan Turing elõtt, amely régi adóssága volt Angliának.
Izgalmasan és érthetõen kukkolhatunk bele egy korszakalkotó zseni magányába.
Meglepetés nélkül.
10/10
Petrucc 2015 jan. 29. - 04:21:15 10/10 Előzmény Una pura formalita
(16/122)
SPOILER!

De sok negatívumot találtál ebben a kiváló filmben!
- Nem látjuk, mert jelen esetben nem is az a lényeg, hogy hogy éli a magánéletét, hanem az, hogy befolyásolja ez a személyiségét, illetve a munkáját. Arról nem is beszélve, hogy 2015-ben senkinek nem kell bemutatni, mit jelent, ha valaki homoszexuális. Miért pazarolnák erre a játékidõt?!
- Igen, hihetõ a jelenet, ugyanis épp feleségül készül venni egy nõt, ami elég komoly lelki megterhelést okozhat számára. Ilyenkor hajlamosak vagyunk a hozzánk legközelebb ülõ embertõl is segítséget kérni, csak, hogy találjunk valami megoldást.
- Kellett egy személyes szál ahhoz, hogy megértsük, mennyire fontos dologról volt szó. A mai világban, itt Európa közepén ezt szinte fel sem tudjuk fogni.
- A legtöbb tudományos projekten csak néhány tudós dolgozik. :)
- Nem akart börtönben menni. Nem mellesleg, a filmnek is kellett egy keret. Nem hinném, hogy ez valóban így történt.

Szerintem nagyszerû film, hatalmas alakítással, abszolút 10/10.
10/10
Mortix 2015 jan. 28. - 20:42:39 10/10
(15/122)
Nagy-nagy szerencsénkre -és az övékére is- a nagyobb matematikusok, csillagászok egyéb professzorok és tehetségek életét ritkán rontja el hollywood. Most is ez történt. Ez a film bemutatja amit be kell, nem mutatja amit nem feltétlenül kell. Kissé egyszerûsített néhol nyílván túlszínezett, de megismerjük Turing nevét, és még mellé egy abszolút szórakoztató filmet kapunk.

(Akinek szintén bejön, nézze meg John Nashrõl készült filmet is)
10/10
Dusi96 2015 jan. 28. - 15:48:56 10/10
(14/122)
Nem bírtam várni az itthoni premierig,úgyhogy megnéztem eredeti nyelven.
Szerintem jól sikerült alkotás.Nem kiemelkedõen jó és sajnos nekem is vannak több ponton kérdõjelek a fejemben,de összességében tetszett.
Ha a filmtõl eltekintünk és csak a színészi játékot nézzük,akkor azt kell mondjam,hogy Benedict Cumberbatch fantasztikus színész! :)
offtopic
cellasto 2015 jan. 27. - 15:33:29
(13/122)
persze-persze
nem otthon vagy,hogy itt vezényelgess :D
offtopic
grace08 2015 jan. 27. - 15:24:00
(12/122)
Bizonyára senkit, de ez engem hidegen hagy, ellentétben veled, aki a komplexusait itt próbálja kompenzálni.
De ne aggódj, már mindenki rád figye, szóval leülhetsz és bebefoghatod.
offtopic
cellasto 2015 jan. 27. - 15:14:55
(11/122)
és a te siránkozásod szted kit érdekel? :d
offtopic
grace08 2015 jan. 27. - 15:05:11
(10/122)
Azt sem tudod mirõl szól a film, de jössz ide okoskodni, magas lóról osztani az észt.
Mit zavar téged,ha valaki amcsi filmeket néz? Mi közöd van hozzá?
És ki a túrót érdekel, hogy te miben hiszel és miben nem?
trojka 2015 jan. 26. - 12:46:36
(9/122)
Magtudná mondani valaki mozikban feliratosan megy vagy szinkronnal?
6/10
Una pura formalita 2015 jan. 26. - 11:55:05 6/10
(8/122)
Spoiler

Pozitívum

Aki nem ismeri Alan Turing munkásságát, illetve az általa elszenvedett megaláztatást és igazságtalanságot, az egy bár túlsztárolt, de megfelelõen szórakoztató filmet kap Benedict Cumberbatch kétségtelenül nagyszerû alakításával.

Negatívum

Ez a film valójában Hollywoodnak készült végtelenül leegyszerûsített történelemfelfogásban. Hiányzik belõle mindaz a mélység, ami igazán komolyan vehetõvé tehetné. Csak néhány példa:
- Turingot sosem látjuk férfi szeretõkkel. Nem tudunk meg semmit arról, milyen lehetett a magánéletben. A kényes amerikai ízlésnek ez biztos túl sok lett volna.
- Komolyan hihetõ az a jelenet, ahol Turing bevallja addig minden eszközzel titkolt homoszexualitását valakinek, aki emberileg egyáltalán nem áll közel hozzá?
- A kód megfejtése után, a tengeralattjáró-támadásra való figyelmeztetés körül kibontakozó vita hiteltelen, az egyik kódfejtõ személyes érintettsége pedig a jelenetet nem drámaivá, hanem teljesen nevetségessé teszi.
- A világháború egyik legnagyobb jelentõségû tudományos projektjén mindössze néhány tudós dolgozik? És egyébként Turingon (meg Joan Clarcke-on) kívül mit csinált a többi?
- Turing "illetlen viselkedése" miatti letartóztatása után egy teljesen ismeretlen rendõrnek minden ok nélkül nemzetbiztonsági titkokat fed fel. Mi van???

Egyébként pedig végig az volt az érzésem, hogy ebbõl a történetbõl sorozatot kellett volna csinálni. Kár, hogy az alkotók inkább hírnévre mintsem minõségre és hitelességre törekedtek.
moderator2 2015 jan. 26. - 08:55:01
(7/122)
Kedves Felhasználók!

Kérünk Benneteket, kerüljétek a sértõ és személyeskedõ hozzászólásokat, különben továbbra is törölnünk kell véleményeket a topikból. Elõre is köszönjük!

Üdvözlettel:
Moderátor
9/10
_Freddy_ 2015 jan. 25. - 15:01:30 9/10
(6/122)
Nagyszerû alkotás..régen láttam ilyen filmet ami ennyire lekötötte volna a figyelmem, amikor belekezdtem csak annyit tudtam, hogy valami Enigmát próbálnak majd feltörni. És ahogy haladtunk elõre, egyre izgalmasabbá vált számomra, végig azon izgultam vajon sikerül e feltörni. Benedict és Keira tökéletes játéka, az igaz történetet feldolgozó film, a kihívások, a tanulságok, a viccek mind nagyszerûek voltak. Úgy vélem ennek a filmnek valóban ott van a helye az Oscar gálán, talán még nyer is valamit. :D

10/9
9/10
Catharin 2015 jan. 22. - 13:34:24 9/10
(5/122)
Nagyon,nagyon jó film! :)
A végén még meg is hatódtam ,végig leköti az ember figyelmét,érdekes,jó történet,jó színészek.Szerencsére nincs benne "true love" nem kell nézni a szerelmi vívódásokat,a homoszexualitás sem jelenik meg igazán,csak beszélnek róla.
Mindenképpen nézze meg aki teheti,jól sikerült alkotás.
k11zoltan 2015 jan. 17. - 23:44:11
(4/122)
Érdekes történetet dolgoz fel ez a helyenként unalmas film.
10/10
bruderlein 2014 nov. 26. - 14:18:03 10/10 Előzmény Edmond Dantes
(3/122)
Valamikor februarban lesz magyar bemutatoja.. Legalabb ket masik film is keszult mar rola korabban (bar mind a ketto TV film volt, ha hol tudom), de hidd el nekem, ez a mostani, kifejezetten jo! :) (najo, picit elfogult is vagyok, de en mar 3szor lattam :) )