Téma: Körhinta

10/10
awxdful1 2010 febr. 08. - 00:33:16 10/10
(23/63)
Kedvenc jelentem:
http://www.youtube.com/watch?v=KyJEM6Qm71Q

Errõl a filmrõl mindig a nagyszüleim fiatalkora jut eszembe..., ritkán tudom végignézni sírás nélkül...
10/10
awxdful1 2010 febr. 06. - 21:55:35 10/10
(22/63)
Az egyik legjobb magyar film!!
Leen 2009 febr. 10. - 21:24:12
(21/63)
Páratlan alkotás-nagy kedvencem a mai napig. Bármikor meg tudnám nézni.:)
pottyos86 2008 okt. 25. - 20:30:17
(20/63)
Ez az egyik legjobb magyar film!!! :-)
csimpyaki 2008 okt. 05. - 13:59:34
(19/63)
AZ 1956-os Körhinta a magyar film második hõskorának kezdete. Egy zseniális rendezõ, Fábri Zoltán elsõ komolyabb lépése...
Fábri szakított az addig megszokott történetmeséléssel, nem a párbeszédek és a képek összekapcsolására épített, hanem próbált egy újfajta vizuális élményt nyújtani az akkori idõk mozilátogatóinak. Ezért tartja mindenki zseniálisnak a körhintás és a táncos jelenetet, majd ezek összekapcsolását. Ezért fogadta Cannes meleg szívvel ezt a filmet... ( igaz díjat nem kapott )
A vizuális élmények mellett korrekt korrajzot kapunk a paraszti társadalom szigorú szabályokra épülõ világáról.
A színészi alakítások kitûnõek, Törõcsik Mari gyönyörû, a helyszín a csodálatos debreceni Nagyerdõ...
Nem is kellett ennél több egy tartalmas vasárnap délelõtthöz...
bluebird 2008 okt. 05. - 11:27:51
(18/63)
Csodálatos film! Minden fillérjét megérte a felújítás!
8/10
Tenebra Mors 2008 jan. 14. - 01:14:58 8/10
(17/63)
Szegény Soós Imre eleinte nagyon be volt skatulyázva ebbe a "komcsi talpnyaló" szerepbe XD. De az Ijfú szívvel nevû borzalommal ellentétben ebben tényleg jó, ha nem is az egyik legkiválóbb és legjobb alakítása.
De hagyjuk is Soós-t, Törõcsik Mari az igazi! XD
Nemcsak észvesztõen szép (szerintem) ilyen fiatalon, hanem még jól is játszik. Igaz, kicsit passzív szerepnek tûnik, de a körhintán való "visszameredést" a gyerekkorára, a felhõtlen évekre nagyon jól átadja. Illetve a végén, mikor "fellázad". Ha nem Törõcsik játsza, akkor az a jelenet(sor) nem is lett volna olyan, amilyen.
Barsi Béla valóban jól játszik szintén, nagyon eredetien adja elõ a kétségbeesett, és dühös apát.
Igazából szerintem nem lehet Patakit utálni azért, amit tesz. Ki akar lépni a TSZ-bõl. Ki ne akart volna kilépni a TSZ-bõl? Egy kizsigerelõ, undorító, kétkezi munkát romba döntõ, agresszív barom rendszerbõl? Fõleg egy paraszt érezhette át ennek visszásságait. Azonban a TSZ-en kívül ugye nem nagyon volt más. Igaz, hogy 1955-56-ban az enyhülés idején már kiléphettek a TSZ-bõl - csak éppen nem volt érdemes, mert akkorra annyira szétk*rták a komcsik a magyar gazdaságot (átérzem ezt - nem véletlenül). Így nem volt más: szövetkezni kellett mással, aki kilépett. Pataki pedig egy régi neveltetésû ember, másfelõl, régi értékrendekkel. Valószínûleg õhozzá is adták a feleségét, nem pedig õ választotta (ez látszik is kapcsolatukból, szerintem). Pataki tisztességes ember, a családját akarja fenntartani - ahogy a szülei is nevelték, valószínûleg. Õ csak jót akar a családjának, boldogulni akar, törleszteni az adósságokat. Ez viszont nem mehet másképp, csakis úgy, ha egy "kulák" pártfogását megszerzi magának. Ez pedig akkoriban csakis a házasság útján volt lehetséges.
Jó, könnyen beszélek, nem nõ vagyok, valószínûleg máshogy gondolkodnék Mari helyzetében. De Pataki nem szemét ember igazából, csak egy családjáért aggódó apa, s abban a helyzetben nincs más megoldás!
Mondjuk a dolog úgyis "jóra" fordul, s ez is ad az egész filmenk egy intellektuálisabb, nyitottabb vonalat. Hogy mégis miért jó az, ha ismét kapcsolatba kerülünk a TSZ-szel? Kétlem, hogy Fábri célja az volt ezzel, hogy megmutassa: a TSZ-szel való kapcsolat újrafelvétele lehet az egyetlen esély a boldogulásra.
Vagy inkább Pataki változott meg? Nem lehet tudni, és érdekes elgondolkodni rajta.

Jó film, nézhetõ, s ez a legfontosabb! Hiszen a korban rengeteg volt a propagandaszutyok, melyek végignézése egyenlõ egy sajtreszelõvel való közösüléssel. Ez viszont kellemes meglepetése a kornak. Szórakoztat is, és mûvészi is, emellett el is gondolkodtat és bár nem nyíltan, de azért bizonyos kereteken belül az igazságot próbálja meg bemutatni.

8/10
Lyanos 2007 okt. 14. - 18:43:24
(16/63)
A táncos jelenet fantasztikus! Szavakkal leírni nem lehet.

Más: Ránki György kiváló filmzenéje elérhetõ külön is valahol?
10/10
kisGabi 2007 okt. 14. - 13:50:27 10/10
(15/63)
morzsa leírta a gondolataimat. Csodálatos film!
verdeleth 2007 szept. 01. - 02:55:48
(14/63)
Na ezt is megnéztem El vagyok ragadtatva Bár nagyon régi film mégsem poros, jó képet ad a korról, de a szerelmi szál is gyönyörû és felejthetetlen jelentek vannak benne, ami bizony kiemeli a magyar filmek közül sokan elmondták elöttem, és tényleg: a táncos jelenet egy csoda Nekem is azt tetszett a legjobban Tetszett a sok visszatérõ körhinta motivum Egyszóval egy igaz kincs ez a film
perry 2007 júl. 13. - 07:58:51 Előzmény morzsa
(13/63)
Akkor mondok még egy filmes unikumot, amikor Soos Imre és Töröcsik Mari táncol felváltva a " kamerával " egyszer az egyik majd a másik arca látható a gyorsuló táncban, ez is egyedül álló.
10/10
morzsa 2007 jún. 20. - 10:12:57 10/10
(12/63)
ha van gyönyörû magyar film, amikre igazán büszkék lehetünk, akkor a Körhinta az.
olyan pillanatokkal van teletûzdelve, hogy legfeljebb Hitchcock Madarakja (amit még nem tudtam végignézni) veheti fel vele a versenyt.
de mindezzel együtt érzékeny, lélekemelõ film is.
hogyan lehet ezt ilyenfajta zsenialitással egybeköti? rejtély.
a két legszebb jelenet amikor Máté táncba viszi Marit. abban minden benne van, de a fél világ legalább.
és amikor Máté bánatában szétroppantja a poharat. három darabba hullik az üveg. a filmtörténelem egyik legszebb jelenete. nem is tudom mit mondajak. még.
maszat 2007 jún. 20. - 00:59:53
(11/63)
Ja es a tartalmi leiras annyira gaz, hogy jobb volna, ha nem is volna.
maszat 2007 jún. 20. - 00:57:41
(10/63)
A szovetkezeti vita egy dolog, sot fontos dolog. Viszont konnyu iteletet mondani ma ebben a vetuletben. Szornyu, de ennek ellenere meg ma is aktualis, csak maskepp.
zszoltan 2007 jún. 16. - 14:36:53 Előzmény kevinspéci
(9/63)
Én valahogy sohasem voltam az érdekházasságok a híve.
A szövetkezeti vitához meg nemigen tudok hosszászólni semmit.

A film maga egészen jó kis dráma, de valahogy - talán azért, mert ez a 'régi magyar film' nem igazán az én stílusom - nem sikerült felküzdenie magát abba a kategóriába, amit feltétel nélkül tudnék ajánlani.
A színészi játék viszont szerintem is jó volt.
10/10
borzi84 2007 jún. 15. - 20:48:03 10/10 Előzmény kevinspéci
(8/63)
Természetesen ebben igaza van, én nem is erre gondoltam, hanem a szövetkezetbõl való kilépésre. "Minek onnan kilépni, ahol minden szép és jó?!"
kevinspéci 2007 jún. 15. - 13:43:08
(7/63)
Milyen okvetetlenkedés? Csak a legjobbat akarja a családjának. Van pofon, amit szeretetbõl kapsz a szülõdtõl.
kevinspéci 2007 jún. 15. - 13:41:02
(6/63)
Szerintem a fatert alakító Barsi Béla a legnagyobb.
10/10
borzi84 2007 jún. 15. - 12:31:57 10/10
(5/63)
Nagyon jó film, jól van megcsinálva! Már csak azért is, mert szimpátiát érzek, a "Szövetkezetes" Mátéval (Soós Imre) és okvetetlenkedõnek érzem az apát. (A valóságban persze azzal értek egyet, aki ki akar lépni a Szövetkezetbõl, a gerinces paraszt emberrel...)
marky 2006 dec. 02. - 10:57:13
(4/63)
igen, ezért is alap a film számomra!