Téma: Lolita

1/10
offtopic
Segítõ Béka 2011 aug. 24. - 10:43:36 1/10 Előzmény magyar krokodil
(77/157)
mindannyian idegesítõek vagyunk, maximum még senki sem mondta a szemünkbe."


köszönjük, leléphet
1/10
Segítõ Béka 2011 aug. 24. - 09:44:51 1/10 Előzmény Facing.the.Plastic
(76/157)
mert? ezen mit kell gondolkodni? ez se különb sokkal a szappanoperáknál
1/10
Segítõ Béka 2011 aug. 24. - 09:42:54 1/10
(75/157)
rohadt idegesíõ a kiscsaj
1/10
Segítõ Béka 2011 aug. 24. - 00:33:04 1/10 Előzmény MiaLarge
(74/157)
mit gondolkodtál ezen?

szánalmas film.
1/10
Segítõ Béka 2011 aug. 24. - 00:20:46 1/10
(73/157)
életem egyik legrosszabb filmje, semmi történet, unalom és döghalál, ennél még a lét elviselhetetlen könnyûsége is jobb, pedig az is elviselhetetlen

a filmtörténet 100 legrosszabb filmjei közé való
10/10
abradan 2011 aug. 07. - 02:25:52 10/10
(72/157)
Nabokov zsenijét Irons valósággá formálta. Swain és a rendezés pedig remek partner volt ebben. 10/10, ez az ami nem kérdés. Mia, pár ajánlat: Betty Blue, A szeretõ, Végzet (Irons), Lopott szépség, Összeomlás, Fanfan (Pérez és Marceau), Orfeusz, Oldás és kötés, Az angol beteg...
10/10
MiaLarge 2011 aug. 06. - 18:18:23 10/10
(71/157)
Tudtok ajánlani hasonlóan kiváló és elgondolkodtató filmeket?
10/10
MiaLarge 2011 aug. 06. - 18:13:06 10/10
(70/157)
Jeremy Irons nagyot nõtt a szememben, kiváló színész!
A film pedig : 10/10.
9/10
od.gszal 2011 máj. 14. - 14:09:04 9/10
(69/157)
Ahhoz, hogy a filmet teljes mélységében átérezzük és átélhessük, szükséges elolvasni a könyvet, mert vannak a könyvben olyan részletek, amelyeket alig, vagy nem lehetett átvinni a filmbe. Ami viszont átjött, az viszont nagyon jól sikerült.

SPOILER!!!
Tévedés egyébként azt hinni, hogy ez a film a pedofíliáról szól - még akkor sem, ha Humbert pedofil, márpedig a könyv alapján egyértelmûen az -, ennél sokkal mélyebb rétegekbe megy le, csak éppen ha két felnõtt ember között mutatta volna be a történteket, nem lett volna ilyen botránykõ a saját idejében, és nem ütne még mai nap is nagyot.
Ami akkor érvényes volt Humbertre, az ma sokkal inkább érvényes nagyon sok emberre. Humbert egy álomképet üldözött, és amikor azt hitte, hogy megtalálta, egyszerûen bekebelezte, megfojtotta és uralta álmának a tárgyát, a mögötte lévõ ember - vagy gyerek - nem érdekelte, csak a saját testi-lelki vágyainak a beteljesítése. A filmben sajnos nem fejtik ki, a könyvben rájön erre, de már késõ, Lolita meggyûlölte õt, nem hajlandó visszamenni hozzá. Humbert csak onnantól szereti igazán, szívbõl Lolitát, amikor már Lolita nem az az álomkép többé, mégis hiányzik neki. Amikor megöli a vetélytársát, ezzel a tettével igazából önmagát öli meg, önmagának azt a részét, amivel tönkretette ezt a kapcsolatot. Mert lehetett volna másképpen is, ha a kezdetektõl fogva egyenrangúként kezeli Lolitát, ha nem csak kiéli a vágyait rajta, hanem apja, társa, barátja és partnere is lesz egyben, és hagyja, hogy amennyire lehetséges, a saját életét is élje Lolita.
Nos, a mai médiairányította világban már nagyon sok ilyen ember van, mint Harold, még akkor is, ha nem pedofil, mert csak a saját önzõ vágyai, az elképzelései fontosak arról, hogy milyen legyen a partnere, nem a másik ember, ezért kihasználja a másikat, aki érzelmileg, anyagilag elnyomható, zsarolható, megfélemlíthetõ. Aki aztán vagy ki tud szabadulni a börtönébõl, vagy nem.
Szóval én azt tanultam meg a filmbõl - azaz inkább a könyvbõl -, hogy ne legyünk ilyenek, mint Humbert az elején, ne az álmunkat, hanem a másik embert szeressük és tiszteljük, akarjuk megismerni és megérteni. És ha valahogy a másik oldalon találnánk magunkat, akkor pedig onnan akkor is el kell menni a lehetõ leghamarabb, ha félünk valamitõl.
DollyHaze 2011 ápr. 18. - 16:43:18
(68/157)
ez egy jó film, komolyan.
nagyon gondosan építették rá a könyvre, sok olyan dolog van benne, ami esetleg jelentéktelennek tûnik, de ha vki olvasta a regényt és esetleg járatos Nabokov irodalmában, akkor tudja, h itt most vmi rejtett, fontos motívumot látott/hallott.
Ez a változat jóval közelebb áll a regényhez, mint 1962-es - annak ellenére, h azon Nabokov maga is dolgozott. (nem csoda, mert az író szövegkönyvét össze-vissza vagdalta az a rendezõ, és kimaradt minden él, minden zamat.) Nagyon szép feldolgozás, Jeremy Irons félelmeteset alakít.
Csak angolul szabad nézni! :)
Kattrin 2011 jan. 16. - 11:04:16
(67/157)
SPOILER

Én az elején azt hittem, ill. majdnem végig azt hittem, h a férfi Lolitát fogja megölni. Jó, h nem így lett.

A befejezés nem tetszik, amikor elmondják, h a férfi a börtönben hal meg, Lolita pedig szülés miatt. Jobb lett volna egy happy end: a pénzbõl Lolita és a férje kifizetik az adósságaikat, Alaszkában vesznek egy takaros kis lakást, a férj megkapja a jól fizetõ munkát, amit ott ígértek neki, a maradék pénzt befektetik, h legyen mibõl egyetemre járatni a gyerekeiket és maradjon öreg korukra pénzük. A férfi pedig túlléphetett volna Lolitán. Bár ahogy viselkedett, ez nem egy reális elképzelés.

Lolita tudatosan választotta ezt az életformát: Az "apjának" azt mondta, h megdolgozott a zsebpénzéért, amiért kapott is egy pofont. A férfinek rosszul esett szembesülnie az igazsággal, ezért ütötte meg Lolitát. Aztán amikor a férfi próbálja kikérdezni Lot, de õ nem tudja semmire a választ, és azt mondja: õ másra specializálódott.

A férfiben erõs agresszivitás élt, amit azonban elfojtott, de a történet során fel-feltört belõle, pl. amikor Lolitát megpofozta vagy a kórházi jelenet. Ezért gondoltam, h féltékenységében képes lenne megölni a kislányt.

A cigarettázó, kutyás férfira elõször azt hittem, h maga az ördög. Több jel is utalt erre, pl. amikor elõször jelenik meg a történetben, nem látjuk az arcát. (Amikor Lolita négykézláb áll, és a kutyát nézi.) A következõ jelenete, amikor Lo "apjával" beszél, nagyon hatásosan van megrendezve: a hol kigyulladó, hol elalvó lámpa; és amit elõször mond, azt nem érti meg elsõre Lo "apja", de másodszorra már mást mond a kutyás férfi, valamilyen ártalmatlan dolgot; ráadásul rögtön tudja, h van valami Lo és az "apja" között. Aztán amikor újra felbukkan a színházban... persze késõbb megtudjuk, h követte õket. Végül a halála: több golyót is kapott, már kibuggyant a száján a vér, de még mindig élt, elmászott az ágyáig is. Elõször arra gondoltam, h lehet, h mégis õ az ördög, és nem lehet megölni. De végül meghalt, tehát csak egy perverz alak volt a sok közül.

Egyik perverz megölte a másikat. Volt köztük különbség? Persze az "apa" sokkal visszafogottabb jelenség volt, mint a kutyás férfi, és õ csak egy "nimfácskát" szeretett. De számít ez?
Alexboy 2010 szept. 08. - 11:08:12
(66/157)
Megmondom õszintén, nem nagyon szoktam romantikus filmeket nézegetni, de amikor ezt megnéztem, egy napig elgondolkodtatott utána! Szomorú a vége:( Nagyszerû alkotás, remek képek!
10/10
mivett93 2009 nov. 21. - 14:59:07 10/10
(65/157)
Eddig egy filmen sem bõgtem el magam, de Lolita kihozta belõlem és akárhányszor nézem meg mindig elfogom magam sírni rajta. Nagyon jó színészeket válogattak és teljes egészében tetszik a film. Érthetõ, hogy a zene is iszonyat jó, mert Ennio Morricone a zeneszerzõ. Mint tudjuk nagyobb az együttérzés, ha ismerõs a fájdalom. Határozottan mondhatom, hogy a Lolita a kedvenc filmem.
nokeka 2009 aug. 02. - 23:56:51
(64/157)
Kevés alkotás tudta velem igazán hûen elhitetni a valós érzelmeket, a romantikát (még akkor is ha az alapvetõen mélységesen beteg). De ennek a filmnek sikerült. Lenyûgözõ alkotás.
csaj 2009 ápr. 17. - 17:52:37 Előzmény beryll
(63/157)
igen, ez nagyon találó:D
kisinyov 2009 ápr. 10. - 01:23:04
(62/157)
ja,és a zene!! hát ahhoz nem kell kommentár...mindent visz
kisinyov 2009 ápr. 10. - 01:20:09
(61/157)
amúgy a film egy mestermû,10/10
kisinyov 2009 ápr. 10. - 01:18:59 Előzmény martien
(60/157)
20 vagy afölötti ????????????
naaaaaaaa,annyira azért mégse
úgy néz ki 13-14.nek ahogy az a nagykönyvben megvan írva,de sztem 12-nek is elmegy(mondjuk egy érettebb 12-nek)
Lery 2009 márc. 27. - 00:50:36
(59/157)
Furcsa, hogy ez valamikor egy igen deviáns mûnek számított, ebbõl csak az látszik, hogy milyen álszent hülye világban élünk

Na, nekem nagyon bejött a film, érdekelne a könyv is, de leginkább a 62es változat
9/10
beryll 2009 márc. 23. - 21:56:24 9/10
(58/157)
Bár beteg az alapötlet, de tetszett. :) 9/10