Téma: Ma Reggel

offtopic
kõmacska 2012 aug. 02. - 23:53:55 Előzmény kõmacska
(8712/8852)
A képen látható lány 2006-ban halt meg, 100 éves korában. Vásárhelyi család voltak, jómódú parasztok, több tanyájuk is volt, az egyik Kutaspusztán (õ hoszú ú-val mondta: a kútasi tanya). Az apja tanult ember volt több nyelven beszélt, németül és románul biztosan; ezért nemhogy tagja volt a vásárhelyi kaszinónak, hanem õ volt annak a gazdasági vezetõje vagy micsoda. De a családját nem becsülte meg (inkább a szeretõjét vagy szeretõit). A gyerekei nem tanulhattak, hanem be voltak fogva a munkába – a lány szerint úgy bánt velük, mint a cselédekkel. Õ rettenetesen haragudott azért, hogy nagylány létére libákat kell õriznie a tanyán. Meg persze minden egyebet, ami jött – mosni, fõzni, kenyeret sütni, kemencét tapasztani stb. Dühös volt, hogy míg mások szép ruhában korzóznak a városban, õ nagylány létére is libapásztor. Lóval járt ki a tanyára, azt mondogatták neki – "Majd meglátod, ha sokat lovagolsz, szõrös lesz a p*d." Na, ennyit a vásárhelyi folklórról. Tudott citerázni és szép hangja volt; a testvéreivel gyakran rendeztek otthon házi koncerteket. Egy vasutas fiú megkérte a kezét – amikor lánykérõbe jött hozzájuk, õ éppen a kemencét tapasztotta, nem mert elõbújni belõle. Aztán abból a házasságból nem lett semmi. Az apja egy idõ után elvált, a kútasi tanyán összeköltözött a szeretõjével, és minden vagyonát rá hagyta. Ennek annyi haszna volt, hogy az államosításkor mindent a szeretõtõl vettek el, a gyerekei kvázi nincstelenek lettek addigra, tõlük már nem volt mit beállamosítani. Úgyhogy legalább nem lettek agyonverve, mint reakciós kulákok. A papa csináltatott egy márvány családi sírboltot a vásárhelyi temetõben – de a lánya annyira haragudott rá, amiért semmibe vette és cselédként kezelte, hogy sose ment ki hozzá a temetõbe. A gyerekei mind olcsó, egyszerû kis sírokba temetkeztek ott, ahová épp sodorta õket az élet; egyikük se maradt Vásárhelyen, és holtukban se tértek oda vissza.
A kép, amit bemásoltam, azért érdekes, mert abban az idõben az embereknek nem volt saját fényképezõgépük; ha készültek is fotók, azokat profi fotós készítette, általában mûteremben. Még az 1972-es Fotográfia c. film is arról szól, hogy a falusi emberekhez profi fotósok járnak ki, õk készítenek róluk beállított, profi képeket, mert a falusiak nem fotóznak. Ha ez '72-ben is még így volt, hogyne lett volna így '22-ben. A mellékelt kép viszont annyira homályos, életlen és spontán, mintha egy amatõr készítette volna. És gondosan szét van vágva, valakit levágtak róla, akinek az emlékét is el kell felejteni.
Ugyanebben az évben (tehát 1922-ben, októberi keltezéssel, de még könnyû nyári ruhában) több kép is készült a lányról, azok már mûtermi, profi felvételek, ráírta gyöngybetûkkel a nevét, meg hogy "Emlékül"; aztán a többit valaki tintaceruzával erõsen és durván addig satírozta, amíg a felirat teljesen olvashatatlanná nem vált. Már nem lehet tudni, mi lett onnan eltüntetve. És hogy a képek miért maradtak nála. Kinek és miért nem adta oda.
A film libás jelenetében, amikor a színésznõ elkergeti a libákat – hát, az eléggé õt idézi. "Nem takarodtok innen, buta népség!" A szöveg, a hangsúly, a hanglejtés... nagyon ismerõs. Például nem azt mondta: "Takarodjatok", hanem azt, hogy "Nem takarodtok". Eléggé csodálkoznék azon, ha valaki ilyen szöveggel kergetne szét egy kóbor kutyafalkát, azon meg pláne, ha mindezt az úri kaszinó kellõs közepén tenné...
Nem pusztán szép volt, hanem volt benne valami finom harmónia, rendezettség, tartás, erõ, kedvesség, ami miatt nagyon jó volt a közelében lenni. Általában tisztelték az emberek – annak ellenére, hogy egész életében elnyomott, alul levõ senki maradt. De ez talán jó is így. Mindig arra vágyott, hogy úrinõ lehessen – hát, sose lehetett az. Nem is baj.
Viszont bennem felmerült, hogy ez a sztori majdnem úgy illik rá, mint Hamupipõkére a cipõ.
Azon gondolkoztam, hogy ettõl az országtól már annyi mindent elvettek, elraboltak, széthordtak, állandóan vádaskodtak, nyomorítottak, aláztak, vertek, bántottak, hülyítettek, hazudoztak és hazudoznak, bántanak, aláznak, lopnak, rabolnak, hülyítenek most is folyamatosan, sõt a java nyilván még hátra van… és még ezt a kis regényes szerelmes románcot is ellopták... hát... na mindegy, ez is elmegy a többi között. Vannak, akik nem képesek elviselni azokat, akik náluk jobbak. Kiemelkedni két módon lehet – vagy sok energiát, munkát kell belefektetni; vagy szét kell verni, bele kell rúgni abba, aki jobb. Talán meg is ölni, eltüntetni az emlékét is (mint Káin Ábelt).
Viszont él az Úr Isten, aki egyszer megítéli mindenkinek a cselekedeteit és a szíve szándékait, és megadja mindenkinek a bérét, amit érdemel. Kinek jutalommal fizet, kinek örök kárhozattal. Egyszer majd mindenki a maga helyére kerül.
"Egy szó kiált: A pusztában készítsétek az Úrnak útát, ösvényt egyengessetek a kietlenben a mi Istenünknek!
Minden völgy fölemelkedjék, minden hegy és halom alászálljon, és legyen az egyenetlen egyenessé és a bérczek rónává.
És megjelenik az Úr dicsõsége, és minden test látni fogja azt; mert az Úr szája szólt.
Szózat szól: Kiálts! és monda: Mit kiáltsak? Minden test fû, és minden szépsége, mint a mezõ virága!
Megszáradt a fû, elhullt a virág, ha az Úrnak szele fuvallt reá; bizony fû a nép.
Megszáradt a fû, elhullt a virág; de Istenünk beszéde mindörökre megmarad!" (Ézsaiás 40)
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 23:43:09
(8711/8852)
Jó, hát ez parasztvakítás, csúsztatás. Egyet mondj, amikor a Fizess ilyen párhuzamai nem vaktában elõráncigált, környezetükbõl kiragadott dolgok voltak.

Ezeknek akkor hiszek, ha emigrálnak....
Seven7Crown 2012 aug. 02. - 22:57:13
(8710/8852)
Orbán kezd önmaga árnyéka lenni, mert olyan témákat kell hitelesen elõadnia, amihez fingja sincsen, így a többi seggnyalóját is magával rántja!

A tranzakciós adókról csak az nyilatkozzon, aki vagy nagyon ért hozzá, vagy nagyon jól betanult róla egy hazugságon nyugvó szöveget, de neki egyik sem megy, és bár megértem, hogy a csõd rákényszeríti ezekre a bakikra, de most nézzük, hogy mivel akarta népét már megint átverni:

1; A magyar tranzakciós adó kicsit hasonló elven mûködik, mint az áfa, vagyis minden pénzügyi mûvelet után fizetni kellene egy meghatározott összeget, aminek a bevétele a közmunka-program egy bizonyos részét fedezné./Amivel azért annyira nem kéne büszkélkedni, mert ez nem igazi munka!/

2; A franciáknál, viszont csak a spekulatív p. mûveletek után vonnak le egy bizonyos osztalékot, ami nem azonos a nálunk megfizettetett pénzügyi szolgáltatások után fizetett összegek jellegével és mennyiségével sem!
Arról nem is beszélve, hogy ezeket a pénzek nem egy ezer sebbõl vérzõ ország megsegítésére vannak fordítva, ahogy azt a Fidesz állítja!

Csupán a nevében azonos a két adónem, viszont teljese másról van szó!

Tehát G.Sz. Andrásnak fölösleges Orbánnal együtt hülyének nézni az embereket, mert most már lassan a 2/3-d is kezd rájönni, hogy átverték õket!

Akik, pedig jól jártak az egykulcsos adóval, õk is kezdenek belefulladni a bõség zavarába!:P
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:47:26
(8709/8852)
És felõlem lehetne jobboldali (hol olvastad, hogy nem), csak ne pszichopata és/vagy rasszista legyen.
De sajnálom, hogy nem értetted az üzenetét...
Például a fidesz eddig sunyin lapító mérsékeltebbjei kiállhatnának, hogy ebbõl elég, és rögtön duplájára nõne a pártjuk támogatottsága is... Mondjuk az Orbán-fanok elhúznának a jobbikba, de a õket százszorosan pótolnák azok, akik nem azért szavaztak 2010-ben jobbra, hogy szétdúlják az országot...
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:43:05
(8708/8852)
Egyébként te is feszt Gyurcsányozol, mint csengõ...
Holott egy sokkal betegebb ember épp most dúlja szét éppen az országot.
De beszélj csak a bukott exrõl, egy politikai múmiáról, hajrá.
SZIA.
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:40:08
(8707/8852)
A mondandóm lényege ez volt: "a problémák túlnyomó többségét a miniszterelnök személyisége maga generálja."
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:38:00
(8706/8852)
Szövegértés?
Az állításod az volt, egyedül Orbán tudja az országot elvezetni.
Azt soroltam fel, akik egy paranoid-skizofrén személyiségnél kevésbé rosszak.
Ez nem jelenti azt, hogy jók vagy vágyottak a szememben, csak hogy ennél a zembernél kevésbé kártékonyabbak.
Egyébként Gyucsány a tizedét nem merte megtenni annak, amit a téged lefélázsiaizó Orbán:xDDD

Olvasd csak el a hsz-eimet, mennyire szoktam a jelenlegi politikai garnitúrát isteníteni...
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:31:18
(8705/8852)
He-he, azt hiszed, válaszolok majd.
Na ja...
Rádhagyom, bogozd ki, hogy jutottunk el a kurvák szótól Gyurcsányig, és tovább:)
Persze levegõben is hagyhatod az utolsó érdemi hsz-em, amiben az általad idecitált Gyurcsányt Orbánnal tromfoltam meg.
Ha nagyon kínos, elhiszem, könnyebb kötözködni, csak erre én nem vagyok vevõ.
De ha annyira élvezed, és nem sajnálod erre az idõt, javaslom keress hozzá alkalmasabb partnert!
Ajánlom Czene Attila elvtársat:)
Szia!
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 18:14:56
(8704/8852)
Magas labda. Bárki jöhetne a jobbikon és az volt OPNI kezeltjein kívül....
Azt hittem, nem tudok azzal újat mondani, hogy a problémák túlnyomó többségét a miniszterelnök személyisége maga generálja. Nagyobb csapás, mint a világgazdasági válság és az emútnyócév együttesen...
olahmiki1959 2012 aug. 02. - 16:08:30
(8703/8852)
Egyetlenegy dologra térek csak vissza.
Az, hogy a felsorolt érveim egyikére sem válaszoltál érdemben, illetve csúsztattál, azt megszoktam.
De az általad imádott Gyurcsány saját szavait talán mégsem kellene figyelmen kívül hagynod.

Az õszödi beszédben õ maga mondta el, - tehát nem az aljas, szemét jobboldal, - hanem Gy.F. saját maga ismerte el, hogy nem csináltak semmit, illetve csak annyit, hogy trükkök százaival hozták vissza a sz*rból a választást.
Én tudom, hogy baromi nehéz elfogadnod, hogy az imádott Gy. F. ilyen egyértelmû módon leleplezte saját magát, de hát ez van.
Ha ti olyan okosnak és objektívnak gondoljátok magatokat Proktorral, akkor ugyan mondd már meg nekem, hogy a 2006-os zavargások ugyan miért törtek ki???
Azért, mert a nép azt mondta, hogy ez olyan mértékû gazemberség és aljasság volt, amit már nem lehet elnézni.
Az meg nevetséges, hogyha valaki kimondja az igazságot szeretett bálványotokról, akkor rögtön Gyurcsányozást emlegettek.
Ez a legkönnyebb dolog, mert nem kell elgondolkodni a mondanivaló igazságtartalmán, hanem az igazságot kimondó embert lehet minõsíteni.
Ez is egy színvonal, meg vitakultúra, bár ennek a szónak a megértése talán nehézségeket okoz nektek, hõn szeretett barátoddal.

Azt, hogy homokba dugjátok a fejeteket, és csak azokat a dolgokat akarjátok megérteni, ami nektek tetszik, azt persze lehet, csak nem vezet sehová.

Én pedig Gy.F.-nek teljes szívembõl kívánok minden jót, és minél hosszabb további ellenzéki politizálást, már csak azért is, hogy valami értelme és tartalma is legyen meglehetõsen szegényes életeteknek, és továbbra is ugyanolyan erõbedobással tudjatok gyûlölködni, mint eddig.
-csengõzoli-- 2012 aug. 02. - 15:37:48
(8702/8852)
Ádámka, nem hittem volna,hogy ennyire nem tudod tartani a fonalat, most felveszem Miki stílusát és elmagyarázom.
Elkezdtünk a baloldali médiáról beszélgetni,hogy SP plágiumát mennyire felfújták a neten, Gyurcsányé mellett meg mennyire elmentek.
Namármost ebben a beszélgetésbe te belehoztad Orbánt,hogy de bezzeg...
Erre kérdeztem én,hogy "Hogy jön ide Orbán?", hisz nem lehet úgy vitatkozni, eszmét cserélni,hogy bármilyen témáról is legyen szó,te azért adsz igazat a baloldalnak,mert bezzeg Orbán.
Nem,próbálj meg elvonatkoztatni és a konkrét témára válaszolni.
Tehát egy Sp-rõl és Gyurcsányról szóló beszélgetésben milyen kérdés az,hogy "Hogy jön ide Gyurcsány?"
Ádámka, elmentek otthonról?
Seven7Crown 2012 aug. 02. - 15:18:15
(8701/8852)
Hát hogyne komálnám!:D
A csodálatos magyar jövõ mindent visz!:D
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 15:10:20
(8700/8852)
Nyilván máshogy látjuk. Ennek ellenére össze kellene fogni, de az összes ellenzéki párt fél éve egyhelyben topog.
Ha így marad, én biztos nem fogok regisztrálni!
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 15:08:19
(8699/8852)
Közmunkára majd azt viszik, aki regisztráltatja magát, de nem szerepel a Kubatov-listán, ergó nem Fideszes.
A honfoglalók majd osztják a 2050-re vonatkozó terveiket, azok nem fognak közmunkázni....
A Jobbik-tábor pedig lehet a közmunkafelügyelõ.

Na ez a jövõkép.... Remélem, komálod.
adamnagysweetmovie 2012 aug. 02. - 15:04:55
(8698/8852)
Mindkettõt te citáltad ide.
Jól van, szakadj le rólam, kímélj meg magadtól.
Köszönöm!!!
Seven7Crown 2012 aug. 02. - 15:00:09
(8697/8852)
A gyûlölködés még a gyõzelmüket is jelentheti!
Vicces, ahogy lenézik, és hülyét csinálnak a szavazóikból, ráadásul sikerélmény hiányában, a rajongóknak példaképként állítják be szeretteik gyilkosát!
A magyar gazdaságot, pedig Simor távozásával akarják valamennyire helyre pofozni úgy, hogy az MNB utolsó tartalékait, a magánnyugdíjpénztárak kifosztásához hasonló módon felhasználva újra kirúgják innen az IMF-et, és az így ellopott pénzünkkel, még Új Magyar Gazdasági csodával is nagyképûsködhetnek, és izmozhatnak a most szarban lévõ országok elõtt!
Seven7Crown 2012 aug. 02. - 14:16:31
(8696/8852)
Ha majd nem lesz mit elfoglalni, akkor sem lesz nagy gáz, mert a honfoglalóinknak még mindig ott lesz a közmunka, amire Orbán annyira büszke!:D
A Nemzetgazdasági miniszter szerint, pedig egyébként is meg lehet élni havi nettó 47 ezer forintból!:P
-csengõzoli-- 2012 aug. 02. - 13:43:06
(8695/8852)
Azt hiszem újabb klasszikus született :D
danton-b 2012 aug. 02. - 13:15:39
(8694/8852)
Egy abibi ,hogy Gyurcsány nem plagizált ,hiába kapta elõ szokás szerint ajobboldal hogy SP plagizálásáért is Gyurcsány afelelõs ,meg a vörösiszapért is ,meg az idõjárásért is.Szánalmas.
danton-b 2012 aug. 02. - 13:14:00
(8693/8852)
Téged is sikerült kissé megdolgozni a propagandagépezetnek.Mi az hogy Gyurcsány és az önkény?,mi az hogy hatalomvágy? Ne keverjük az egészséges ambíciót az Orbán féle beteges zsarnoki attitüddel mán.Hibákkal való nem szembenézés? Pont errõl szólt Öszöd,hogy nézzenek szembe a párttársai azzal .na és aztán azóta is ezt a csontot rágják a korlátoltak.
Gyurcsány maga volt a tökély,ami persze nem jelenti azt hogy soha nem hibázott.Pl abban is hogy azt hitte hogy az MSZPben nincsenek gerinctelen figurák.