donnaquijote 2013 márc. 29. - 09:52:55
(86/106)
Én egy igaza csemegét ajánlok azoknak, akik szeretnének közelebb jutni ehhez a korhoz. Szerb Antal "A királyné nyaklánca" valódi irodalmi kaland. Az író így foglalta össze mûve lényegét:
„Ez a könyv Marie Antoinette királyné nyakláncának híres történetérõl szól, vagyis a francia forradalom elõzményeirõl. A szokott történelmi életrajzoktól egyrészt abban különbözik, hogy nem életrajz, másként és fõleg pedig abban, hogy nem elégszem meg az események elmondásával, hanem igyekszem elmagyarázni azokat, elõzményeikkel és következményeikkel együtt.
Így kísérlem meg egy rendkívül kalandos és mégis elejétõl végig igaz történet keretében bemutatni XVI. Lajos korának francia társadalmát, irodalmi és érzelmi életét, nevezetes figuráit, és az egészet egy eleven és szuggesztív tablóba állítani össze, amely képet ad arról, hogy miért kellett kitörnie a francia forradalomnak.”
A brilliáns mû elolvasása alig több idõt igényel mint a film végignézése. Senki nem fog csalódni.
offtopic
Vinogradov 2013 márc. 28. - 16:20:55
(85/106)
Lesz még rá esély, bizonyára... :)
stanmore 2013 márc. 27. - 23:34:26 Előzmény Vinogradov
(84/106)
Ez teljességgel lehetséges,mivel afilmet nem láttam,mindössze a bárgyú felkonferálásból tudtam következtetni,ami törénelmietlen és sematikus és egy kosztümös limonádét sejtetett.Kár hogy mire eme hozzászólásodat olvastam, a film már lement.Egyszer talán még megnézem.
Vinogradov 2013 márc. 27. - 13:42:00
(83/106)
Ez a szöveg a port.hu magas szellemi koncentrációjú mûhelyében fogant - némi eufémizmussal, vagyis inkább iróniával élve. A film limonádé - a maga szerzõi módján, de a rendezõ, Sophia Coppola nem csinál átlagos mozikat. Ez sem az. Limonádé, de különleges limonádé. Ilyet nem iszol minden nap, az biztos!

Aki történelmi hûséget keres benne, az természetesen csalódni fog. Az MA egy sajátos indie-fílingû és zenei aláfestésû (megjegyzem, én kedvelem az efféle csilingelõs muzsikát!) örömködés. Tényleg az - nagyon kellemes hangulata van, amit megdobnak a kosztümök és egy sajátos, keserédes melankólia (a végén egy kevés drámával). Kissé dekadens a maga módján, s az ember könnyen talál benne hibát, ha nagyon akar keresni (fõleg ezért a sok negatív komment).

De én nem fogok, mert szeretem - ahogy SC filmjeit is, mióta láttam az Elveszett jelentést.

Amúgy, látod, ismét ott vagyunk, ahol a Hídember esetében, csak ez egy még kevésbé klasszikus látásmódú, még elvonatkoztatottabb, még különlegesebb darab. Itt is egy sajátos szerzõi életrajz-feldolgozással, egy kivételes tétellel állunk szemben. Nem akkurátusan korhû (sokan emlegetik azt a bizonyos converse-cipõt - http://bubblegrunge.files.wordpress.com/2012/05/ma2.jpg), de nem is ez a lényege. Ez egy ízig-vérig posztmodern tétel - s ha nem ránt be a hangulata, a sajátos életérzése, akkor nem érdemes kipróbálnod. Ha viszont igen, vétek kihagynod.
stanmore 2013 márc. 27. - 10:04:01
(82/106)
" A frusztrált királynõ a gátlástalan kicsapongásba menekül, amivel kivívja a nemesség és a köznép haragját. Mindez megpecsételi sorsát."
Micsoda baromság.Lehetett volna Szent Erzsébet akkor is lecsapta volna a fejét a forradalmi csõcselék,amelyik vért akart.A király nem volt kicsapongó ,hanem inkább egy nyárspolgár,mégis lecsapták a fejét ,mintahogy a Bastille bevételekor az egyáltalán nem vérengzõ csupán kötelességüket teljesítõ ,kifejezetten a népet megkímélni akaró sváci gárdisták fejét is lándzsára tûzték.
Egy ilyen film ,ami egy ilyen felkonferálással indít, csak limonádé lehet.
trudy 2012 dec. 31. - 13:36:11
(81/106)
Már régóta meg akartam nézni, de valahogy mindig elodáztam, mert tartottam attól, hogy mi van, ha nagyon unalmas... és hát igen, valóban eléggé vontatott és inkább dokumentumfilm, mint dráma, mert nagyon a tényekre koncentrálódik az egész. A ruhák, a képi elemek gyönyörûek, Kirsten Dunst nagyon jól alakít, csak hiányoltam belõle a mai kor emberének szánt üzenetet, a mondanivalót. A modern zenei aláfestésen én is csodálkoztam, de igazából se nem vesz el a film értékébõl se nem tesz hozzá, bár talán picit 'fogyaszthatóbb alkotás' érzése van tõle az embernek. A trailer, a nagy nevek alapján valami kultikusabb filmre számítottam.
2/10
Szenzor 2012 dec. 24. - 10:57:37 2/10
(80/106)
Nem tudom ez a film mit akart közölni és mutatni, de a forgatókönyvíró nem volt magánál szerintem, csak a színászi játékok miatt adtam neki egyáltalán kettest.... Rettenetesen unalmas és semmitmondó volt a film, nem is tudom a többiek mit néztek, ezt a filmet egyáltalán? Csak vártuk és vártuk hogy történjen valami, de semmi és a vége... Összenéztünk párommal és azt gondoltuk amit te is most olvasó :)
8/10
Edmond Dantes 2012 szept. 28. - 21:55:23 8/10
(79/106)
Elolvastam az utolsó 10-12 kommentet: nálam mindenkinek igaza van. Nézhetõ, jó film, az utolsó negyede kissé összecsapva. Az nem baj, hogy az elfogást, kivégzést kihagyták. Úgyis tudjuk, és ez itt nem történelemóra. Erõs színek, szagok, nõi nézõpont stb.=mûvészi hatás. Mai zene: jelentõs ötlet, jó kontraszt a bemutatott miliõvel. S mint szinte mindig: arra ösztönöz, hogy utánanézzünk a történelmi eseményeknek, legalább a Wikin. S mint szinte mindig: rájövünk, milyen keveset és/vagy rosszul tudtu(n)k az adott korról. Már ezért megéri-megérte megnézni. 10/8
Ezüstliliom 2012 szept. 23. - 20:56:29 Előzmény szabbogi
(78/106)
A modern zene engem is nagyon zavart. Úgy tûnt, csak akkor használt a rendezõ korabeli zenét, mikor az udvar unalmas, visszataszító voltát ecsetelte, vagyis a barokk zenét összekötötte a negatív dolgokkal. Ez nekem elég visszatetszõ volt.

Ráadásul azon morfondírozom, hogy miért barokk zene volt - én annak hallottam -, mikor már a klasszicizmusban jártunk...
5/10
antaresz 2012 szept. 22. - 23:04:02 5/10 Előzmény szabbogi
(77/106)
Nekem tetszett..a zene eleinte zavart...de jobban zavart, hogy a filmnek nincs vége, ill. csak annak, aki nem tudja mi volt a történelemben..szóval csak az nézze meg, aki nem tudományosan szeretne elmerülni...próbáltam költõi lenni.Hiányzik a vége tisztelt rendezõ és ez nem miattam hiba! 5 pont, bár minden szereplõ tizest érdemel.
fo.ma 2012 szept. 22. - 15:41:10 Előzmény planeta
(76/106)
Tényleg csak a 'bulinak' élt, de szerethetõ módon. Legalább is a film szerint.

Jó kis film, Kirsten D. kiváló játékával.
7/10
szabbogi 2012 júl. 16. - 17:36:18 7/10
(75/106)
Életrajzi szempontból jó, bár a vége felé kezd kissé unalmassá válni. Szerintem nem kellett volna ennyire hangulatot rombolni a modern zenékkel, de nyilván direkt van így, szóval ízlések és pofonok. Én mindenesetre az elején, mikor még csak az elektromos gitárzene ment, elgondolkodtam, hogy jó filmet töltöttem-e le. Nálam egy 7-est ér.
10/10
planeta 2012 márc. 26. - 21:10:24 10/10
(74/106)
Már igazán nem kötekedni akarok, de ki a bánat írta a fülszöveget? Nemhogy a filmet nem látta, de történelemóráról is hiányzott :P
XVI. Lajos, amint megcsalja a feleségét az egyik udvarhölggyel??

A film amúgy az életrajzok alapján hitelesebb, mint a korábbi róla szóló filmek, tetszik vagy sem, tényleg csak a szórakozásainak élt, a világ minden pénzét elköltötte volna...
turzó katalin 2012 febr. 29. - 09:18:14 Előzmény barbi_112
(73/106)
A szülés nem volt túlzás, régen - hihetetlen - de így zajlott!Olvassátok el pl Marie Antoinette-rõl szóló életrajzi könyvet!
Crazy Horse 2012 febr. 13. - 21:04:35
(72/106)
Szeretnivaló film.
Anno mikor elõször láttam, semmit nem tudtam a róla, de egész végig volt egy olyan érzésem, hogy a film elkészítésében, kosztümök, jelenetek, kameramozgás megtervezésében, szereplõ választásban erõs nõi hatás van jelen. És lám ki a rendezõ? :))
Dorcsina 2012 febr. 13. - 20:28:00
(71/106)
Vááááá
Imádom !
Amúgy...Ha jobban figyeltek, az 53. percnél megláthattok egy hamisítatlan pasztelkék tornacsukát !;)
Cool !^^ xÐ
8/10
Babito 2011 dec. 07. - 17:05:25 8/10
(70/106)
A film története gyenge, bár javarészt a történelem írta úgy ahogy, persze amennyi realitást megtartottak belõle az alkotók.DE kicsit úgy hatott rám mint a Büszkeség és balítélet. A történet halál unalmas, nulla cselekmény, mégis le sem tudtam enni róla a szememet.Szerintem tök érdekes, hogy végre a nõ szemszögébõl látjuk a dolgokat, hogy õ mikor volt magányos, aztán erre hogyan reagált és végül mi sült ki belõle. A zenék 10/10-esek és annyira tetszett, ahogy a teljesen korhû ruhák és díszletek mellett ezek a post-punk meg new wave számok megszólalatak. Imádom a díszleteket a ruhákat, a parókákat, a légkört, mindent. A történet miatt 10/8
barbi_112 2011 dec. 07. - 14:09:14
(69/106)
Én az elsõ kb 50 percrõl lemaradtam, de ami utána jött az nézhetõ volt. Mondjuk nekem (is) kicsit túlzás volt az a rész mikor a pezsgõt, a habos sütiket, a kiskutyákat, és a rózsaszín ruhákat meg cipõket mutogatták :) Persze ez nem történelmi film volt, de sok mindent átvettek a modern korból. Kirsten Dunst-ot alapvetõen nem szeretem, szépnek sem tartottam soha, de itt jól nézett ki, helyes volt, fõleg akkor volt szép mikor a vége felé abban a természetes, fehér színû ruhában volt. A ruhák, a díszletek is tetszettek, a képi világ is szép volt.
SPOILER (talán):
A szülési rész azért erõs túlzás volt, hogy az egész udvar bent volt mikor szült, gyanítom azért az életben nem így lehetett.

Egyszer megnézhetõ volt, és nem ez lesz a kedvenc filmem az biztos.
dantonb 2011 dec. 06. - 20:52:35
(68/106)
"A frusztrált királynõ a gátlástalan kicsapongásba menekül, amivel kivívja a nemesség és a köznép haragját. Mindez megpecsételi sorsát."

Hát azé nem egészen így volt .Mert a forradalomban akár egy szentnek is lecsapták volna a fejét.Ez csak utólagos okoskodás a csõcselék mindenképpen a királyi pár halálát kívánta.Gondoljunk csak pl a Bastille bevételekor a népre habozva lõni nem akaró svájci gárdisták fejét is lándzsára tûzték.
motivator 2011 okt. 18. - 17:31:00
(67/106)
Valóban inkább nõknek való a film.Szerintem teljesen rendben van,valaki írta,hogy a színésznõ rémség,(szerintem kifejezetten szép) és amúgy sem a színészek külseje a lényeg,hanem hogy jól játszák a szerepüket,a tékozló,bájos hercegnõ(késõbb királynõ) szerepét szerintem megfelelõen játszotta.A lefejezésrõl meg annyit,hogy ez a film eleve szépítve,kellemesebben adta elõ a történeteta valósághoz képest,sok mindent kihagytak,mert nem illett volna a hangulatához,attól mert történelmi témát dolgoz fel,nem lett történelmi dráma,csak egy vidám "csajos-film",ami pl.számomra élvezetes volt.