1/10
trikaja 2016 júl. 30. - 10:52:15 1/10
(202/222)
Ezt 10 éve szerettem 14 évesen. Tegnap láttam ezt is és mit mondjak, nagyon vontatott és érdektelen. Nagy elszántság kell ahhoz, hogy Mátrix fanok legyenek.
10/10
Viktor6665 2015 nov. 18. - 23:28:00 10/10
(201/222)
Mivel nem tudok megváltoztatni a szavazataim, így másodjára nézve így változtatnám meg õket:
Mátrix 10/9
Mátrix Újratöltve 10/8
Mátrix Forradalmak 10/7
offtopic
cellasto 2014 nov. 30. - 09:42:05
(200/222)
inkább ne folytassák szerintem.
az utolsó rész botrányosan rosszra sikerült
már a másodikat sem lett volna szabad megcsinálni,de legalább az megállta a helyét valamennyire :P
7/10
Andrew8 2014 nov. 30. - 09:36:26 7/10 Előzmény Killermonkii
(199/222)
SPOILER:
A vége azért nem lett egyértelmûen lezárva nem? Lehetne akár folytatást is csinálni az építész miatt aki elég ideges lett az Orákulumra. :) Jó leírást írtál, de Neo nem kerül vissza, hisz meghalt nem?
Killermonkii 2013 szept. 27. - 00:46:22
(198/222)
Egy hosszabb magyarázot próbálok írni, mivel rengeteg komment olyasmin akad fenn amit ki lehet következtetni.

SPOILER

Kezdjük az elején. Maga a történet adott, több mátrix létezett ezelõtt, az elsõ kettõ sikertelenül zárul. A mátrix ami a filmen megjelenik már az 5. ilyen mátrix ciklus, tehát volt eddig 4 kiválasztott, ami a második részig többé-kevésbé ugyanazon módon eljutott a forráshoz, ahol az elõzõ kiválasztottak mind az emberiség megmentését választották, így ziont lerombolták a gépek, a kiválasztott visszatért a forráshoz, kiválasztott 23 embert (16 nõ, 7 férfi) hogy újraépítsék Ziont. Elmondta nekik hogy vissza fog jönni, ergo a próféciát maga a kiválasztott gyártotta.

Viszont a 6. ciklus(amit nevezhetnénk az orákulum játékának is) más, ugyanis Neo szeretett egy nõt, úgy döntött nem indíttja újra a fõprogramot hanem elmegy hogy megmentse. Így csöppenünk bele a 3. részbe, a végkifejletbe. A Smith program elszabadultával lehetõség nyílik Neo számára arra, hogy tárgyaljon a gépekkel a békérõl, magával a "Deus ex Machina"-val a gépi intelligenciával. A gép beleegyezik, hiszen a Smith program már olyan szinten van, hogy azt õ sem tudja megállítani. Erre rögtön van is egy utalás ahogy Neo-t belépteti a mátrixba, a Smith(aki ekkorra már magában hordozza az orákulumot, legyen orákulum-smith) megkérdezi tõle hogy tetszik-e amit mûvelt a hellyel(óriási vihar, teljesen elsötétült ég). Tehát már saját kedve szerint formálja a mátrixot, és mint láthattuk Bane példáján akár ki is léphet belõle. Ez sem az emberek, sem a gépek számára nem biztonságos.

Neo elkezd csatázni az orákulum-smithel, a végén a gödörben el is jutnak arra a pontra, amit az orákulum-smith már elõre látott, és ami miatt egymaga harcolt Neo-val. Ám valami történik, amit a smith nem ért meg. Neo folyton feláll, és tovább harcol. A végkifejletben Neo elgyengülve fekszik, az orákulum-smith pedig tudja hogy itt a vég, õ gyõzött. Mivel ezt elõre látta. Viszont itt visszakanyarodnék az orákulum-neo beszélgetésre, ahol az orákulum azt mondta, "nem látunk túl azon a döntésen, amit nem értünk meg". Egy gép képtelen dönteni, így képtelen megérteni azt is hogy Neo miért áll fel. Az utolsó lökés Neo számára az volt, amikor az orákulum megszólalt a Smith programból "aminek kezdete van, az véget is ér Neo". Itt már tudta, hogy egy vég van. Az egyenlõséget ki kell zökkenteni, tehát el kell pusztulnia(hiszen tudjuk, hogy az építész feladata az egyenlõség fenntartása, az orákulumé a kizökkentése), hogy az utána lévõ egyenlõtlenséget kezelni lehessen. Ezért mondja az orákulum hogy az õ feladata az egyenlet felborítása. Az orákulum-smith lemásolja Neo-t, itt nem biztos pontosan miért de a Smith program kitörlõdik. Két lehetõség is létezhet, az egyik szerint, ahogy lemásolódott, így a gépek közvetlenül fértek hozzá a Smith programhoz, és a végén a Neo-ba vezetett impulzusok által képesek voltak törölni azt, és ismét kiegyensúlyozni az egyenletet. A másik szerint a Smith program feladata Neo megölése, (mint tudjuk Rama-tól a programok nem létezhetnek cél nélkül), és mivel a feladatát beteljesítette törlésre került. Ezt a feladatot önmagától képtelen volt az építész megtenni, mivel õ nem billenthette ki az egyenletet az egyensúlyból. Neo visszakerül a forrásba, a mátrix pedig újraindul.

Hogy miért fontos az orákulum?

Az orákulum program feladata eredetileg az emberi faj tanulmányozása. Az elmúlt 5 ciklusban olyan szinten ismerte meg az emberi fajt, annak reakcióit, hogy képes volt irányítani azt. Emellett felismerte hogy gépek és emberek egyaránt létezhetnek békében. A célja az lett hogy a háborúnak véget vessen. A Smith program elszabadulása pont kapóra jött. Minden egyes szó, és mondat, amit a mátrixon belül intéz a becsatlakozottakhoz komoly jelentõséggel bír. Hogy Trinity szerelmes lesz a kiválasztottba--> Így biztosan kötõdni fog az emberi fajhoz, és a 2. részben nem indítja újra a primer programot. Hogy Neo nem kiválasztott --> Nem helyezõdik akkora nyomás rá, csak egy átlagos katona a hajón. Elmondja Niobe-nek hogy õ dönthet Neo sorsáról (odaadja-e a hajót, vagy nem). Minden apró mondat, minden kis utalás azért történik, hogy Neo képes legyen elmenni a gépek városába, és lehetõsége legyen tárgyalni. Seraph egy érdekes utalást tesz a 2. részben. Az õ feladata megvédeni azt, ami a legfontosabb. És nem a kiválasztottra utal, hanem magára az orákulumra. Erre a kibernetikus elmére, ami mindent elõre látott, és mindenre kihatással van. Szándékosan várja meg a Smith-t, hogy aztán lemásolja õt, így ott lehessen Neoval a végsõ csatában, hogy felnyithassa a szemét("aminek kezdete van, az véget is ér Neo").

A film végén az építész nem véletlenül mondja neki hogy veszélyes játékot játszott. Összességében ennyi, egy érdekesség még, ami számomra nagyon sokáig nem volt világos : Neo azért lát amikor megvakul, mert kiválasztott lévén magával a forrással van összeköttetésben. Nem véletlenül tudja az õrszemeket lekapcsolni, felrobbantani, ezért látja Bane-t(Smith-t), a 3 vezetéket ami egyenesen a forrásba vezet. És ezért nem látja Trinity-t.
Ezen kapcsolat révén képes csatlakoztatás nélkül bekerülni a mátrixba. Nem is véletlen, hiszen ahogy lekapcsolja az õrszemeket direkt kapcsolatba lép a forrással.

Szerintem kiváló trilógia, remélem ezzel tudtam 1-2 embernek segíteni. Nem vagyok egy Szophoklész, nem fogalmazok szépen, de még érthetõen se, úgyhogy nagyon szívesen várok minden kérdést, és felvetést!
offtopic
Sz Peter 2013 máj. 27. - 08:28:15
(197/222)
Az már az elsõ részbõl összejött!
10/10
Keló Scofield 2013 ápr. 28. - 14:00:09 10/10 Előzmény joey90
(196/222)
Lehet valakinek nem tetszik, oké, dehogy más filmekbõl lett volna össze rakva? Pont a rendezõ testvérek alkottak valami szenzációsan újat a filmvilágban ezzel a trilógiával.
10/10
joey90 2013 ápr. 27. - 18:47:31 10/10 Előzmény Ng123
(195/222)
Nq123 -> Nem egy másik filmet néztél meg véletlenül? Ez a "The Matrix - Revolutions" c. film topicja.
Egyébként inkább maradj a szappanopera kategóriánál, azokat még lehet, hogy megérted :P

sawyerx -> Látom, te is nagyon benne vagy a témában :D Hogy több filmbõl lett összerakva azt erõsen kétlem, és nem tudom ezt honnan szedted. Utalnék elõzõ hozzászólásomra: te a második csoporthoz tartozol. Inkább nézd meg az elsõ részt még egyszer és próbáld megérteni a film lényegét. Vagy sértõdj meg azon amit írok és vágj vissza valami csúnya beszólással (gondolom utóbbit választod :D )
4/10
sawyerx 2013 márc. 17. - 20:58:22 4/10
(194/222)
Na ez az a film, ami több filmbõl lett összerakva, illetve egy kalap sz*r, egyedül az ostrom kötött még úgy le istenigazán.
A végén meg fél órát ütik-verik egymás, közben nyomják egymásnak az elvont dumákat, ááá, nem is írok kritikát, hosszú lenne.

ismét nagyon jóindulattal: 6/10
1/10
Ng123 2013 febr. 23. - 20:54:30 1/10
(193/222)
Gagyi B kategóriás akciófilm
10/10
Neo 077 2013 jan. 30. - 13:50:14 10/10
(192/222)
Jó, beszállok én is a pontozásba:
Mátrix: 10/10 mert egyszerûen tökéletes, nem, ne is vitatkozzatok, tökéletes a világon legjobb sci fi
Mátrix 2: 10/9 (és neo ebbe is odabasz nagyon)
Mátrix 3: 10/8 (de csak azért mert meghal benne és kevesebb az akicó mint a többibe).
10/10
Keló Scofield 2013 jan. 02. - 13:58:11 10/10
(191/222)
Nekem is tetszett.
Olvastam, hogy az "igazi Matrix függõk" csak azt sajnálták, hogy szinte a végén lévõ uccsó 17 perces Neo vs. Smith párharc játszódik ebben a világban, a többi a valóság. Nos...
10/10
joey90 2013 jan. 02. - 13:40:51 10/10 Előzmény atomotnektek
(190/222)
2 csoport van: az egyik szereti a Mátrixot, a másik nem érti. Ha szeretnéd megérteni, nézd meg többször az elsõ részt. Nekem is akkor kezdett tisztulni a történet, mikor másodjára néztem.
****SPOILER****
Szerintem hatalmas az ötlet, hogy ez a "világ" amiben mi is élünk, ez a mátrix. Ez nem a valóság, csak egy számítógépen futó program, ahova mindannyian be vagyunk kötve, a tudtunkon kívül. Igazi sci-fi = )
Sz. Péter 2012 okt. 26. - 11:48:51 Előzmény Kulcskészítõ
(189/222)
Legközelebb névre címezz!

Tehát szövegértelmezés:
"akik a legelsõ részt lefikázzák. (ha nem jön be a mûfaj nem kell megnézni)"

Te azt írtad, neked tetszett az elsõ rész. Akkor?
10/10
Keló Scofield 2012 okt. 26. - 11:36:22 10/10
(188/222)
SPOILER

Egyetértek veled, annyiban módosítanám talán, hogy a végén nem kapunk pontos választ Neo-val mi is történik valójában, csak annyit látunk, hogy a gépek "elviszik". A végén az Orákulum is mondja a kiscsajnak, gyanítja hogy még találkoznak vele, gondolom itt még a készítõk belekalkulálták az esetleges folytatást.

Persze lehet a trilógiában sorrendet felállítani, de akit rabul ejt ennek a sorozatnak az a különleges atmoszférája, ami páratlan, az "Matrix függõvé" válik:). Én is ott voltam mindhárom rész premierjén és emlékszem a "Forradalmakat" egyidõben mutatták be mindenhol a világon, én sem hagyhattam ki:).
atomotnektek 2012 okt. 25. - 20:59:23 Előzmény Kulcskészítõ
(187/222)
Ízlés dolga.
Nekem nem jött be egyik sem. Legtovább az elsõ részt bírtam elviselni, kb. 40-50 percet...
Finoman szólva nem kedvenc.
8/10
borkasztik 2012 okt. 25. - 20:46:37 8/10
(186/222)
Én nagyon szeretem ezt a részt is :) Végig izgalmas esemény dús volt, és különösen az tetszett hogy nem az a szokványos Happy end lett a vége, hanem veszteségekkel. A drámai gyõzelemmel volt egy fájdalmas szépsége ennek a filmnek Itt mertek végezni a fõhõssel. (Most ezzel nem azt akarom mondani hû de örültem ennek vagy ezt várom minden filmben, de nem sokan csinálnák meg ezt a fõhõssel csak mert közönség nem ezt várná el.)

Az elsõrész maga volt az új stílus, magával ragadott és sokadik megnézés után kezdem megérteni 100% ban mit is akarnak mondani.

A második rész ben meg a kiválasztott tovább fejlõdését láthattuk ahogy egyre jobban megismeri a kepésségiét és azok határait stb Imádtam a francia pasassal meg a nõjével együtt :) Na és mikor a karambolban lassítással lehetett figyelni hogyan hajlik meg a kamion, az hatalmas élmény volt a moziban :)és maga a látvány ellenére történet is volt.

a 3. rész meg tényleg maga a forradalom volt :) Igazi csatával ahol nem csak beszélnek a közelgõ gépekrõl hanem cselekszenek is :)

Szerintem tökéletesen volt felépítve a trilógia. Néha nekem is hiányzik és elképzelnék további részt, de lehet rontana a színvonalán.
Bármikor szívesen megnézem, bármelyik részét.
1/10
DrAgy 2012 okt. 25. - 19:29:45 1/10
(185/222)
Sz@r ebbõl az összes rész kár vitatkozni :DDDDDDD
1/10
Kulcskészítõ 2012 szept. 06. - 00:28:03 1/10
(184/222)
Te meg pont olyan butaságokat írsz, mint a sablon-beszólogatók:
"Ha nem jön be a mûfaj, nem kell megnézni."
A mûfaj bejön, na de amíg nem nézem meg, honnan tudnám, hogy milyen? Ha meg már megnéztem, véleményem is van, nem logikus? OMG...
Sz. Péter 2012 júl. 24. - 23:42:20
(183/222)
A Kulcskészítõ (hú milyen eredeti név) pont olyan butaságot írt mint akik a legelsõ részt lefikázzák.
(ha nem jön be a mûfaj nem kell megnézni)
Ugyan mennyivel nagyobb ökörség a folytatás(ok) mint az elsõ rész? Abban - ilyen alapon - nem volt értelmetlen csihi-puhi, hatalmas "bölcsességek"? Dehogynem.
Abba is ezer helyen bele lehetne kötni de minek?
Itt befejezték a sztorit. Ennyi.