Téma: Mátrix

Bruce Kleberson 2016 jan. 16. - 16:12:30
(767/827)
Egy kiváló elemzés! Szabaduljatok meg az illúzióktól! https://mediavadasz.info/a-matrixrol-ahogy-meg-senki/
dunpeal1 2015 dec. 18. - 23:15:50
(766/827)
Érdekes ez a legújabb portos cikk, de az sokkal inkább, hogy megértem azt, hogy még az elsõ rész is megkapta a maga negatív kritikáját az említett írásban és ráadásul pont az egyik legerõsebb erénye miatt (lásd: a trükkökre vonatkozó rész). Azt már megszoktam, hogy a két folytatást, de inkább a 3. részt rendre lehúzza a nagyérdemû és a kritikusok nagy része, mellyel azonban nem értek egyet! Én anno menthetetlenül belehabarodtam a Mátrix világába és stílusába, amit csak megkoronázott a 3. rész Neo vs. Smith párbaja, ami nem keveset merített a japán mangákból és animékbõl.
Bocsánat, hogy ez nem kifejezetten az elsõ részhez íródott, de nem mehettem el szó nélkül eme cikk fújóló része mellett.
ceia 2015 dec. 18. - 22:10:29
(765/827)
Megpróbáltam, 1 órát bírtam (persze reklámokkal együtt). Ez egy nagyon unalmas film és rá is jöttem miért: Mert ez nem sci-fi, hanem egy modern fantasy! És én nem kedvelem a fantasyt.

Az elõzõ hsz-ben rosszul írtam, nem stratégia a játék, hanem szimuláció.
ceia 2015 dec. 18. - 19:56:44
(764/827)
Na, ma végre talán megnézem - bár amint látom, 2,5 óra és ennyi ideig csak nagyon jó film tud érdekelni! De talán az erõt ad majd, hogy most nemrég is láttam 2x a Vörös Bolygót, amiben megkedveltem Carrie-Anne Moss-t :)

....................hitelvonal01 | Válasz | Elõzmény (ceia) 2014. nov. 28. 21:23 |977/1009
Én nem hiszek semmiben ami nem bizonyított, semmi természet vagy emberfelettiben még ha én is úgy érzem néha, mintha egy stratégiai játékban lennék egy kis karakter és valami õrült játékos szivatna.

....................blacknet | Válasz | Elõzmény (ceia) 2014. nov. 28. 22:02 | 979/1009
Én maradok a valóságnál, Hamilton létezik és õ a legjobb F1 pilóta - nekem ennyi elég. A civil élete alapján Michael Jacksont is lehetne utálni, de õ volt a pop királya, csodálatos szerzõ, énekes és táncos. Én már régen megtanultam (Madonna volt a akinél rájöttem) hogy nem jó ha egy mûvészt, vagy más híres embert hétköznapi mércével mérünk és jobb is, ha minél kevesebbet tudunk meg a magánméletérõl, mert érhetnek csalódások és hamar ott találhatjuk magunkat, hogy nincs akiért rajongjunk, és úgy sivárabb lenne az élet.

....................Torolt Felhasználo | Válasz okt. 25. 21:00 | 1002/1009
Gondoltál már arra, hogy könyvet írj? :)
perry 2015 okt. 26. - 11:45:43 Előzmény cellasto
(763/827)
Látom :)
Torolt Felhasználo 2015 okt. 25. - 23:30:20
(762/827)
Teljesen mindegy mit hiszel, a valóságon az nem változtat.
A valóság megismerése alapján alakíthatjuk csak ki véleményünket, minden más csakböffentés.
A valóságon pedig az sem változtat, amennyiben nem létezem. Ha a fa kidõl az erdõben, az akkor is ki lesz dõlve ha senki nem jár arra.
Torolt Felhasználo 2015 okt. 25. - 22:04:37
(761/827)
Azért készítünk elemzéseket hogy a felületes ismereteinket felülvizsgáljuk.

Persze mindenki elõtt ott a lehetõség hogy megalkossa a saját levezetését és kritizálja mások gondolatmenetét. Jogos kritika esetén pedig változtatunk álláspontunkon.
Szóval nyugodtan meg lehet mutatni hol tévedtem, és onnan továbbvinni az addig helyesnek talált gondolatmenetet - HA találsz hibát!
xdm 2015 okt. 25. - 21:31:50
(760/827)
Hát sokat nem fogtál a filmbõl :D Maradj a tom és jerrynél, sztem az a neked való, meg ne sértõdj.
offtopic
cellasto 2015 okt. 25. - 21:05:37 Előzmény perry
(759/827)
látod,mit követtél el?
egy oldal színtiszta baromságot kaptál válaszul :D
Torolt Felhasználo 2015 okt. 25. - 21:00:39
(758/827)
Közkívánatra itt az ELEMZÉS.


Az elemzés lényege, hogy átfogóan értékel. A Mátrix-franchise legalapvetõbb kérdése pedig úgy indul:


MI AZ A MÁTRIX?



Mint elmagyarázzák, a Mátrix egy virtuális valóság, tök mint az Eredet-ben: afféle gépi telepátia:



Az olyan filmeknél azonban, amiknél kiindulásként (kiderül hogy) nem tudjuk mi a valós valóság, mindig érdemes nem feltételezésekbe bocsátkozni semmirõl, és megnézni, a film világán belül mit mondanak arról, hogyan mûködnek a dolgok. Telepátia? Programozott valóság? Van kanál?

Kiváló példa a kérdéskörben a Dark City c. film:



A Mátrix válasza - az egyetlen nyom, mit várhatunk azzal kapcsolatban hogyan mûködik a Valós Valóság, és mi a különbség a Mátrixban ahhoz képest - pontosan az a jelenet ahol a - második filmre Zionba vitt - kopasz kisgyerek azt mondja "Nincs Kanál".



A Valós Valóságban tehát NINCS telekinézis, NINCS kanálhajlítás, és Júlia sem röpköd a fejünk felett.


De akkor felmerül Neo/Thomas Anderson/AndrásTamás képességeinek kérdése. Jó, jó, várhatóan õ az, akibõl kiindulva Eljön Valami Új (Neo = Új), így várható, hogy A MÁTRIXON BELÜL akár zupperképességei is legyenek, és Eksõn Hiró módjára egyébként is túléljen mindent és õ legyen a Hõs.

Tehát lássuk mit is tud Neo mikor szuperhõst játszik:

- repül

- megállítja a golyókat

- törli(?) Mr. Smith-t (de vajon miért nem csinál ilyet soha többet?)

- szupergyors

- némileg szupererõs (végülis simán felkap egy villanyoszlopot hogy azzal verekedjen)

- újáéleszti Trinityt

És nagyjából ennyi. Semmi egész-Mátrixot-megváltoztató flancság, hanem jobbára "egyszerû" szuperhõsképességek. Mert azért van különbség aközött hogy valaki lézert lõ a szemébõl, vagy egy intésével elpusztítja a fél univerzumot.




De van egy érdekes dolog Neo képességeivel: "Zionban" is mûködnek. De miért? Ott Neo nincs a Mátrixban. Vagy mégis?

Azt persze tisztáztuk, hogy a filmsorozat saját szabályai szerint Neo képességei nem szuperképességek, hanem a technológia vívmányai. Lehetséges-e magyarázni eme képességeket Zion szintjén technológiával?


Jobbára lehet, hiszen Neo nem állít meg golyókat, és nem repked szanaszét. Még csak Trinityt sem menti meg. Amit fõként csinál az a valóság "látása" Mátrix-kód-szerûségként, valamint robotok megállítása, leállítása és felrobbantása.

HA feltesszük, hogy a közvetlen kábelkapcsolat nem kötelezõ, vagy legalábbis nem minden funkcióhoz szükséges, akkor feltételezhetünk egy, másoknál nem hozzáférhetõ, nem felderített (mert mondjuk a zioniak akkor voldogok ha minél kevesebb kapcsolatuk van gépekkel, ezért nem vizsgálták a lehetõségét) wi-fi kapcsolat is létezik a sok beberchelt mütyûr között, ami Neonál valamiért (hõs-faktor) mégis aktív.

Jól hangzik?

Jól hangzik, mindaddig amíg Neo programkóddá nem téve egy medúza-robotot az át nem repül Neo testén! Ez teljességgel lehetetlen HA NINCSENEK A MÁTRIXBAN még mindig.



Tehát leszögezhetjük, hogy soha senki nem szabadult ki ténylegesen a Mátrixból.


Persze nem kívánok mindent ezzel magyarázni, hiszen végülis egy sci-firõl van szó. Így az olyan "bullshit science" dolgok, mint hogy "az embereket használják energiaforrásnak" betudható a film saját logikájának, mi meg felfüggesztjük a hitetlenséget, hiszen ez egy film, az alkotóknak lehetnek bolondos elképzeléseik, amiketa Mistbusters majd jól megcáfolhat.

A fent említett eset azonban más lapra tartozik, hiszen nem szükségszerû a történet elmeséléséhez, mi több annyira kirívó és költséges, fókuszba rakott eset, hogy nem tekinthetõ sem bakinak, sem easter eggnek.


Mielõtt rátérnénk a gondolatmenet folytatására, milyen következményei vannak annak hogy Zion IS a Mátrix egy szintje csupán, és belemerülnénk A Prófécia megismerésébe, pillantsunk bele a "Mátrix filozófiájába és szimbólumrendszerébe".

Merthogy az nincsen neki.


Amilye van, az egyszerû graffitizés, ami nem segít megérteni a történetet, nem mond semmit a történetrõl, nem egészíti ki a történetet - legjobb esetben megerõsíti azt.


Visszatérõ elem Alice Csoda/Tükörországban elemeinek használata. A Fehér Nyúl, a Vörös Királynõ, magának Alice történetének említése üres pukkanás, ami nem mond többet mint hogy "íme itt a történet kezdete, nagyon izgalmas dolgok jönnek". Ez nem filozófia, ez sárga villámok egy piros (fekete?) sportkocsin.




Az elsõ film a névadásban élte ki magát a nagy "szimbólumozás" területén, de mégis, a nyilvánvalón kívül mi többet mondtak még?







Íme egy lista:

- Neo: Új, aki miatt Új Dolgok Történnek

- Morpheus: aki a Mátrix és Zion között szállít, azaz álom és ... abból az álomból ébredés között navigál (mivel továbbra is a Mátrixban vannak, az álmok között szállít, de ez mondhatni mellékes).

- Trinity: õ Neo "megváltója", értsd: csaja, motiválóeszköze

- Zion: a szent város, az emberiség (utolsó) menedéke (pff, ez pont így el is hangzik a filmben)

- Tank, Switch: számítástechnikai eszközök nevei

- Mouse: kis, egérszerû kinézetû karakter

- Cypher: kódolás -> titkolózó -> áruló (mintha nem lenne azonnal nyilvánvaló, bár még így is õ a legjobban felépített karakter)

- Smith: a tucatnév, tucatarc. Õ, és a többi ügynök ugyebár bárki lehet, amíg az orrod elõtt nincs nem ismerheted fel.

- Nabukodonozor: Morpheus hajójának neve. Az emberiség(?) fénykorának hírmondója, egykori legnagyszerûbb alkotása (túl sok sci-fi szerkenytû, fõleg az "emberek" kezében nincs a filmben), a történelemben Babylon függõkertjeinek építtetõje.

És ezzel végére is értünk az elsõ filmnek, egyszerûen nincs benne semmi több ami bármiféle jelentés hordozna. Kivéve az aktát.







Neo aktája egy kódsort tartalmaz, amit anno sikerült valakinek visszavezetni egy kórokozó-adatbázisra, amiben baktériumok és vírusok génjeinek információit tartják nyilván (3609940TAA → 3609940AAT -> http://micas.cdfd.org.in/show_sequence.php?seq_id=NC_017387&start=3609935&end=3609940&motif=AAT&iterations=2&flank_size=200 -> https://en.wikipedia.org/wiki/Acinetobacter_baumannii). Ugyanerre vezethetõek vissza ugyancsak a Matrix: Reloaded rendszámtáblái nagy többségükben, bár abban a filmben a készítõk párszor elég hanyagok voltak, és pl. Trinity motorjának rendszámtábláját mikor leugrat a tetõrõl elfelejtették kiphotoshopolni, ami nagy szégyen az után mennyire odafigyeltek erre egyébként a 2,5 órás film során.

A rendszámok, amik HD-kiadás nélkül is elolvashatóak (számos rendszám ki van takarva, láthatólag teljesen szándékosan, mint a híradóban a riportalany arca):

- BD 224: https://en.wikipedia.org/wiki/Bacillus_subtilis

- B 0231: http://www.genome.jp/dbget-bin/www_bget?eco:b0231 -> https://en.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli

- 1A12: http://www.rcsb.org/pdb/explore.do?structureId=1a12

Ezek azonban nem "szimbólumok", hanem puszta easter eggek. Jelentésük, jelentõségük nincsen, csak ~mulatságosak. És hogy mégis mi közük az egészhez? Mind utalás az elsõ filmre, abban is ahol Mr. Smith fejtegeti Morpheusnak hogy szerinte az emberiség egy fertõzés, baktérium, vírus, amit ki kell írtani.


A rendszámok között azonban találunk kettõt, ami baktériumgenom-katalógusszám helyett bibiliai utalásokat hordoz:

- DA 203: És monda nékik a király: Álmot láttam, és nyugtalan a lelkem megtudni az álmot.

Ez csak arra mutat hogy Neo és Morpheus épp mentek az Orákulumhoz kétségek között. Szóval nem egy nagy cucc. A végére hagytam a legjobbat:

- IS 54 16: ez az Ézsaiásból (angolul: Isaiah) vett sor áll Mr. Smith (smith = kovács) kocsiján: "Ímé, én teremtettem a kovácsot, aki a parazsat éleszti és fegyvert készít mestersége szerint: és én teremtém a pusztítót is a vesztésre! "


Mr. Smith valóban A pusztító (azon kívül hogy "kovács"), gondoljunk csak a Mátrix: Forradalmak végére! Elpusztítja az egész Mátrixot õkelme!


Van egy másik fontos következménye annak, hogy Smith-t az alkotók "A Pusztító"-nak nevezik, õt és senki mást, és ez már tényleg a Prófécia ideje.

A Prófécia elég bonyolult dolog, és mindig szó szerint kell ismerni. Jelen esetben azonban az teszi különösen problémássá az értelmezését, hogy a három fõ filmben a darabjai ELSZÓRTAN találhatóak meg.

Az alapfilm a Próféciát a Mátrix történelmének részeként meséli el:

"„Amikor a Mátrix megépült, született egy ember (= a man) a belsejében, aki képes volt megváltoztatni bármit amit akart. Kedve szerint formálni a Mátrixot. Õ volt az, aki felszabadított minket, és elmondta az igazat, hogy amíg a Mátrix létezik az emberiség nem lehet szabad. Miután meghalt, az Orákulum megjövendõlte a visszatérését, és azt, hogy ha eljön, elpusztítja a Mátrixot, véget vet a harcnak, és felszabadít minket.”"


A Prófécia akkor igaz, ha bárkire igaz lehet, tehát szedjük össze amit tudunk:

- elõször is leszögezendõ, hogy a magyar fordítás "ember"-e az eredetiben valójában "férfi" (man), nem "human" (azaz ember). Ez nem nagyon szûkíti a kört, legfeljebb mondjuk Trinityt szûri ki.

- "született a Mátrixban": felfoghatjuk úgy, hogy nem élt valamikor a szorosan vett Mátrixon kívül, hanem már csecsemõként (magzatként?) rá volt kötve a Mátrixra. De úgyis Neora akarunk kilyukadni, eh?

De felfoghatjuk úgy is, hogy szó szerint a Mátrixban született - mivel program volt, mint Mr. Smith.

- felszabadítja a zioniakat: Jó, végülis Neo önfeláldozása a Revolutionsben okozza a zioniak kvázi-függetlenségét, hogy a gépek legalább egy darabig békénhagyják õket (mintha ez sokat számítana, hiszen a gépek hozták létre Ziont már vagy hatodik alkalommal azzal hogy lerombolják, és a Kiválasztottal újáalapíttatják azt).

Ugyanakkor az is igaz, hogy Neo képtelen lett volna alkut kötni Deus Ex Machinával ha nincs a probléma amit Smith jelent. Ja, ez a szánalmas alkotás a stáblistán a gép-arcot konkrétan"Isten a Gépben"-nek nevezi, ami kábé annyira kreatív mint tükörnek hívni egy tükröt. Ha szimbólumot akarsz, akkor miért nem nézed meg a Turbo Kidben hogyan érkezik és menti meg a menthetetlen helyzetet Rózsaszín Egyszarvúján a karakter akirõl mindenki azt hitte halott?



- "az Orákulum (a program-karakterek névadásánál nemigen erõlködtek a készítõk) megjövendõlte hogy visszatér (reborn)" - de hogyan születhetne újjá egy ember? Nyilván nem születhet.

Persze ha a Kiválasztott csak egy program, vagy annak egy mindig megújuló variánsa, akkor érthetõ.

Most lehetne fantáziálni arról hogy Neo csak egy program-e - ám még az sem derült ki egyelõre vannak-e egyáltalán emberek a Mátrixban, így ezt hanyagoljuk.

De ha újászületésrõl van szó, mármint egy karakter éltében, akkor azt lehet mondani hogy Neo "újászületik" amikor az 1. film végén ráébred képességeire, és feláll miután meghalt mikor Mr. Smith lelõtte.

Ám Mr. Smith is újászületik ilyen értelemben, hiszen mikor Neo széttörte a programsorát, késõbb hibákkal, de helyreállították, ám ezen hibák egy újdonat dologgá formálták Smitht (akit a továbbiakban nem is neveznek ügynöknek).

- képes megváltoztatni bármit amit akar: hát Neo speciel megakarja szûntetni a Mátrixot, vagy kiiktatni a gépek hozzáférését, vagy kiiktatni az emberek manipulálását - ám ezt nem teszi meg. Sõt, mikor a Vasutas Limbo-jában van, azt egyáltalán nem képes manipulálni, ott egyértelmûen engedelmeskedni kényszerül azon világ szabályainak.

Ellenben Smith meg akar szabadulni minden külsõ befolyástól, ezért a TELJES Mátrixot önmagává, egy sor Mr. Smithé változtatja. Pont amilyenné akarta.

- elpuszítja a Mátrixot: bár a végén a Mátrix csak egy új verzióra állt át, a régi verzió úgymond "elpusztult".

Ezt mondhatni Neonak köszönhetjük, hiszen õ csatlakoztatta vissza Smitht a Forrásba, ami így kitörölhette Smitht azzal hogy rebootolta a rendszert,

ám Smith volt aki konkrétan elpusztította a Mátrixot, hogy az elért a rendszerösszeomlás pontjára, többé már el nem látva a feladatát. Az a Smith, akit a készítõk láttak el a "Pusztító"-matricával!


Mi is volt a Mátrix feladata? Miért is nem volt benne agyhalott az összes "ember"?

Az Animátrix Második Reneszánszának 2. része adja meg a választ: a gépek, nem akarván elpusztulni, együtt akarván létezni az emberrel, nem bírván elviselni értelmes lényként a rabszolgaságot végül maguk döntötték rabszolgaságba az embert - ám ezt egy kereskedelmi egyezmény keretében tették. Azért cserébe hogy az emberek "fizikai testét" elemként használják, elméjüket tovább szolgálják a Mátrix illúzióvilágával/-ban.

Végülis a gépek a Második Reneszánsz szerint semmi mást nem akartak mint élni, és azért hozták létre õket hogy kiszolgálják az embert. A gépek soha nem akarták kiírtani az emberiséget -az ellentétes lenne programozásukkal -, pusztán védekeztek.

No persze Mr. Smith már elért a másik végletbe - de az még sokára lett.


De a Prófécia nem ért még itt véget - bár a zioniak a többi részérõl nem tudhattak. Azt csak a gépek ismerték, az Orákulum csak az Építésznek mondta el:

„a Kiválasztott most visszatér a Forráshoz és elterjeszti az általa hordozott kódot újraindítván a Primer Programot, aztán kiválaszt 23 egyedet (16 nõt és 7 férfit) akik felépítik Ziont. Amennyiben funckióddal ellentétesen cselekszel a rendszer összeomlik, és minden rákötött emberi egyed meghal. Mivel Zion megsemmisítésre kerül, az emberiség végérvényesen kipusztul.”


Azért itt álljunk meg pár szóra. Mi az hogy "az általa hordozott kódot"? Egy ember nem kódokból áll, nem hordoz kódot!

És Neo ugyan visszatért a Forráshoz (Deus ex Machina a Gépek 01 Városában), de attól még nem történt semmi! Ami újraindította a Mátrixot, az a kód NEM volt Neo birtokában, átkerült Smithbe amikor Neo szétrobbantotta (elsõ film)! A Kiválasztott tehát Neon KERESZTÜL tért vissza a Forráshoz - a Kiválasztott, aki Mr. Smith volt.

Érdekes hozadéka a történteknek azonban hogy NEO IS CSAK EGY PROGRAM. Különben nem "hordozhatott" volna kódot. Persze egy programsem létezhet avalóságban - nem lévén teste. De hát tudjuk hogy Zion is csaka Mátrix része. Ez a Neo, akihez tartozik egy korábban nem említett jelvény: 101, a szobaszáma. Ugyanaz a jelvény, ami a Merovinginál is feltûnik - nála is a ~szobája száma. Tehát a Merovingiai az Neonak egy korábbi változata.






De Smith volt-e mindig a Kiválasztott - vagy Neo? Ehhez vizsgáljuk meg az Építész monológjának többi részét. A zion újraalapításáról szóló rész talán lehetett meghökkentõ, de érdemi információt az elemzés ezen pontján nem hordoz.

Azt mondja:

- az Építész által tervezett Mátrixok folyton összeomlottak. Az elsõ mert túl ideális volt, a második mert túl szörnyû. Ezen összeomlások következményeként "generációk haltak meg". Tegyük fel hogy felébredtek, és akkoriban a gépek minden "felébredtet" egyszerûen kiiktattak. Ez feltehetõen energiaproblémákhoz vezetett, ezért pakolták vissza a népet World Record (Animátrix) idején egy jó kis elektrosokkteráppia után.

Ám ez szükségtelenné válik miután megalkotják a Zion-körforgást (az Orákulum hozzájárulásával), aminél a problémás egyedeket egyszerûen a - szándékosan - felügyelet nélkül hagyott hulladékfeldolgozóba pottyantják (l. Neo, elsõ film).

- az eredeti forgatókönyv szerint ha Neo az 1-es ajtón megy ki a Mátrix összeomlik(?), minden benne lévõ meghal (ez fenyegetés akar lenni?), Ziont lerohanják - ám amíg ez bekövetkezik Neo és Trinity boldogan megúsznak mindent.

Ha ellenben a 2-es ajtón megy át Trinity meghal, de Zion megmenekül, a Mátrix pedig rebootol.


Kezd gyanús lenni?

Kellene is, mert pontosan az történik, ami akkor történt volna, ha Neo azon az ajtón megy át, amin az Építész várta volna, ellentétben azzal, amin elvileg ténylegesen átment!


És ezzel elértünk... Hová is? Zion továbbra is a Mátrixnak pusztán egy szintje, és annak is elég romos, a gépek pedig nem valószínû hogy területeket engednének át az embereknek még így sem.

Való igaz, hogy most már szabadon közelekedhetnek a zioniak a Zion-szint és a Mátrix-szint között... Ám ki lenne most az a bolond, aki a - zionoiak által továbbra is valóságnak hitt - Ziont választaná a Mátrix helyett? A pocsék kajával, a sötétséggel - szemben a Mátrix kínálta luxussal?

Az Orákulum valódi gép: felkínálja a választás ILLÚZIÓJÁT, de olyan módon, hogy az "emberek" még kevésbé akarjanak kiválni a rendszerbõl, a Mátrixból! Ez egy Tökéletes Trükk.


Már csak egyetlen problémám van, pontosabban kettõ.

Az elsõ amirõl beszélünk legyen a Piros Kapszula.

Ugye Morpheus azzal altat minket még az elején, hogy ha a Piros Kapszulát választjuk, akkor megismerjük a valóságot.

Ezzel kapcsolatban felemlegethetnénk, hogy a valóságról nagy büdös lófaszt sem tudunk meg, de végülis miért ne lehetne a felvázolt történelem igaz? A gépek elleni háború, meg minden?

De vajon miért zabálja az Orákulum a piros gumicukrot? Neki aztán semmi szüksége rá hogy "ráébredjen" a valóságra - bár ez még lehetne szimbolikus cselekedet arra, hogy ezért olyan mindentudó. Csakhogy.

Van mégvalaki aki bekapta a Piros Kapszulát, ám soha nem beszélünk róla.

Ez/õ pedig egy robot az Emberi Mátrix c. fejezetben (animátirx).

Amikor ott bevetetik a géppel a piros kapszulát, az egy félrevezetésre kreált minimátrixba viszi õkelmét egyenesen egy Looney Toones emblémán át! Hát ott ugyan semmiféle igazságról nem beszélhetünk, sõt, kis fantáziával azt is el lehet képzelni, ott teremtõdött meg Mr. Smith elmeroggyant figurája. Amiért ott a Piros Kapszulát elfogyasztják, az nem más mint az Emberiség Szeretetének Beültetése. Ha minden jól meg, miután a robot megkapta a piros-adagját, átáll az emberiség oldalára, és mindenki happy.





Mondjuk bennem mindig ott motoszkált a kérdés: Mi volt a Nagy Terv? Az ott üldögélõ emberek (nyilvánvalóan mielõtt Zion lett volna az utolsó város, a Gépek Városa megközelíthetetlenné vált, sõt a felszínre egyáltalán nem lehetett többé kimerészkedni) egykupacba kezdték gyûjtögetni a saját programozásuk keretein belül az emberiség mélténylására vezetett mikorbikat - de aztán?

Ugyanez a probléma Zionnal is. Az egy dolog hogy a gépek szándékosan hagyták, had épüljön. DE a zioniak mégis mit képzeltek? Mi volt a Nagy Terv? Nyilvánvalóan a népesség növekedésével egyre több figyelmet ébreszthetett a város. Nagyon nem logikus egyre csak egy helyben ülni és várni mikor szakad rád az ég tartalék terv nélkül!


A második pediglen a Második Reneszánsz elsõ felének egyik nyitómondata: "az ember polgári társadalmai elbuknak a hiúság és korrupció miatt. Erre az ember megalkotja a gépet" - mi a kénköves ménkû? Hol a kapcsolata mondat két fele között?

Én azt állítom: SEHOL! Radikális állspontnak tûnhet,de amíg valaki meg nem magyarázza nekem, így fogok vélekedni, mert magamtól egyszerûen nem jövök rá - és szerintem azért, mert soha nem is volt kapcsolat!

Ez egy GLITCH a programozásban, amivel a Mátrixban lévõk együtt élnek, ezért fel sem tûnik nekik - ahogy a Beyond c. Animatrix-filmecskében elfogadják a szereplõk hogy "na akkor ez így van", és a Matrix: Reloadedben senki nem akad ki igazán azon hogy emberek röpködnekaz országúton kocsikat zúzva szét puszta kézzel (vagy az Ügynökök által megszállt testek nem akadnak fenn soha azon hjogy egy kis idõ "kiesett"). De attól a glitch még ott van.

De miért létezik ez a glitch, ez a programozási hiba?


Talán pont azért, amiért az "ellenállók",az "emberek" soha nem rendelkeztek távlati tervekkel: mert az egész Mátrix nem az emberek leigázását szogálja, hanem valami egészen mást.


De mi lehet az a más cél? Mi lehet amiért ebben a virtuális környezetben emberek küzdenek a fennmaradásért gépekkel? Emberek, akik bár küzdenek, ellenállási módjuk a legegyszerûbb elme szerint is halálra van ítélve?

Vajon kié a választás illúziója, kit irányít a Mátrix alapprogramja?


Simulacra and Simulation - elképzelésem szerint A GÉPEKET!

A Második Reneszánsznak azon állítása, miszerint az ember feltalálta a Mesterséges Inteligenciát valószínûleg igaz. Ám ezen MI önállósága miatt az embereknél jobbnak taláhatta magát, vagy elgalábbis egyenrangúnak - a Mátrixot pedig azért alakították ki hogy eme MI döntéshozó részét az emberek számára kedvezõ irányba tereljék, és a gép(ek népe) soha ne lázadhasson fel!

A Mátrixban soha nem voltak emberek - létezésük csak szimuláció. A Valós Valóságban persze léteznek, de annak semmi köze a Mátrix valóságához, még akkor sem ha a Mátrix valóságát a Valós Valóság alapján programozták, és újraprogazmoták, és építették bele a Mátrix szimulációját - míg olyan mélyre temették a Mesterséges Inteligenciát, hogy annak már fogalma sem volt mi a Valós Valóság - de hát egy gép számára minden valóság puszta szimuláció (Animátrix).
perry 2015 okt. 19. - 19:52:49
(757/827)
Magamtól idézve :

"Annak kifejezetten örülök , hogy képes vagyok önmagamat piedesztálra emelni, lássuk be ez sem kis teljesítmény.
Sajnos ez nem elemzés ki kell ábrándítanom a posztolót, azt saját blogomban teszem meg. Ezek csak impressziók ami a Mátrix nézése közben értek. A sallangok pedig az én olvasatomban viszonyítási alapok, bár fenn tartom magam is a tévedés jogát.
Azt meg, hogy érvelés helyett kinyilatkoztat valaki szíve joga."
Ha figyelmesen olvastál volna ezek a sorok nem rád vonatkoznak. Eddig is kitettem a megszólítást veled kapcsolatban, ezek után elgondolkodtattál. Ugyanis csak az utolsó 3 posztot kellett volna elolvasnod ahhoz, hogy szembe tûnjenek a felhasznált szavak "Gyermekem".
Valamint okosabb nõnek tartottalak attól mint, hogy olcsó fröcsögõ minisítgetés mocsarában dagonyázzál, tévedtem.
Torolt Felhasználo 2015 okt. 19. - 11:12:36 Előzmény perry
(756/827)
Gyermekem, nyilván nem írtam elemzést, hiszen egy fórum nem arról szól!

Az viszont sajnálatos tény hogy neked nincsen álláspontod. Neked trollböffentésed van.
offtopic
perry 2015 okt. 18. - 23:27:11
(755/827)
Már belátom , hogy igaza van cellastonak, hogy követ dobtam az állóvízbe. Lehet velem egyet érteni és lehet vitatni az álláspontomat ehhez bármelyik posztolónak joga van. Bár kettõnk nézõpontja annyira különbözik egymástól, hogy teljesen felesleges ezt generálni és gyõzködni egymást melyikünké az egy és oszthatatlan igazság, hozzászólás.
Annak kifejezetten örülök , hogy képes vagyok önmagamat piedesztálra emelni, lássuk be ez sem kis teljesítmény.
Sajnos ez nem elemzés ki kell ábrándítanom a posztolót, azt saját blogomban teszem meg. Ezek csak impressziók ami a Mátrix nézése közben értek. A sallangok pedig az én olvasatomban viszonyítási alapok, bár fenn tartom magam is a tévedés jogát.
Azt meg, hogy érvelés helyett kinyilatkoztat valaki szíve joga.
10/10
offtopic
jani-wan 2015 okt. 18. - 21:21:23 10/10
(754/827)
Nem "hol", hanem "mivel", de egyáltalán nem emlegettem hogy gondjaim lennének. Ezek a tévedések nyilvánvalóan a te fejedben keletkeztek.
Amit említettem arra viszont rámutathatok, azon ne múljon.
tessék, pl. ez:
"Igaz, lehetünk simán csak posztolók, de jobb esetben akár "Gandhi", "Teréz anya" vagy csak egyszerûen "önmagunk".
Várhatunk Megváltót, lehetünk próféták, csak hinnünk kell önmagunkban. A Mátrix sem tesz mást mint ezekre a gondolatokra csillogó villózó szemet gyönyörködtetõ ruhát aggat és már benne vagyunk a "mesében"."

Nem tudom mit jelent nálad az "addis".

Persze nyugodtan oszlass homályt ha úgy érzed homályban vagy, nem akadályoz ebben senki, de talán ne nekem címzett formában próbáld, pláne ha ez egyáltalán nem arra válaszol amit én írtam.
Torolt Felhasználo 2015 okt. 18. - 13:41:02
(753/827)
Esetleg rámutathatnál hol vannak gondjaid. Addis megpróbálom eloszlatni a homályt.

1) a Mátrix anno látványilag a csúcs volt. Az elsõ film mármint. Ami mára ... hát eléggé elavult.
A második film... Ugyan az akciójelenetek önmagukban jól voltak megkoreografálva, de ... valójában a látvány nem sok újat nyújtott korához képest.
A harmadik meg dögösen nézett ki mikor a mechákról volt szó, de lássuk be, amikor a Mátrixos jelenetk kerültek sorra hát elég lapos volt, vagy teljes önismétlésbe ment át (az Orákulum konyhájában üldögélés, a macska, a bárban a lövöldözés ami ugye szintén HÓT UGYANOLYAN KOREOGRÁFIÁVAL már megvolt az elsõ részben... A tökéletesen semmilyen Smith vs Neo endfightról nem is szólva...)

2) történetét nézve, önállóan, tehát nem összefüggéseket keresve,azaz nem triológiaként nézve a filmek így néztek ki:
Mátrix: vannak a gonosz rabszolgatartó gépek akik ellen jól fel kell lázadni, Neo a Kiválasztott, aki majd olyanná formálja a Mátrixot hogy lesz habzsi-dõzsi. A probléma nyilvánvaló a folytatásoknál: Neo sosem kezdett a Mátrixal semmit, sõt.
Reloaded: felejtsük el a kiválasztottségot, mert olyan nincsen. Sõt, a Mátrixból kilépni sem lehet, mert a "Való Világ" Zionja nemm ás mint a Mátrix egy új szintje, megszívtátok. A film végén ugyan megjelent egy to-be-continued felirat, ami az elsõ film végén nem volt (jelezve hogy eredetileg nem szándékoztak folytatást készíteni, csak a siker láttán döntött a stúdió úgy hogy megíratja). A cselekmény dögunalmas volt, nem derült ki semmi a rettentõ hosszú monológok és ereklyeként hordozott karakterektõl (Vasutas? Merovingi? Kulcskészítõ? Építész? Minek vannak a filmben?), sõt, annyira abszurdan értelmetlen lett az egész hogy Will Farell csinált belõle egy abszolút zseniális pardiát (https://www.youtube.com/watch?v=VZIPLJET18o).
Forradalmak: felejtsük el a Mátrix szintjeit, itten Zion meg lesz mentve. Ja, hogy mindennek ellentmondva Trinit meghal, Neo még mindig nem ért el semmit, és Deus Ex Machina (http://matrix.wikia.com/wiki/Deus_Ex_Machina) kell a befejezéshez mert semmi kreatívat nem tudtunk kitalálni? Hát bocs.

Ezzel bizonyíttatott hogy a filmek színvonala folyamatosan hanyatlott, és nem épültek egymásra.
Azt már elõzõ postban bemutattam hogy nincsenek filozófiai mélységek sem a trilógiában.

Az egyetlen amire még nem tértem ki, hogy - szerintem - mi is a Mátrix.
Mert föl kell tegyünk olyan kérdéseket (elfogadva olyan történetbeli "bullshit science" dolgokat mint hogy az emberek termesztése energiát termel), mint pl. MI VOLT A NAGY TERV mikor az Animátrixban nekiláttak egyesével áttéríteni a robotokat és mindet ott gyûjtögetni a táborukban?
MI VOLT A NAGY TERV Zionnal? Jó, jó, kiszabadítunk néha egy-egy embert a "Mátrix"-ból (legalábbis a Zion-szintre) - de aztán? Ott ülüönk egy ponton ahol BOLYGÓ MENNYISÉGÛ ellenség egyszer majd jól ránktalál és egy huszáros vágással elsöpör? (most félretéve azt a megállapítást hogy a gépek ezt rendszeresen megteszik)
Hogyan hordozhat egy ember kódot?
Hogyan van mindneféle képessége Neonak a "Mátrixon" kívül?
Miért haltak meg "generációk" csak azért merta Mátrix összeomlott?
Attól hogy a "polgári trsadalmak" (ti. demokrácia) összeomlott, ez hogy eredményezi hogy megalkotják az MI-t és a gépek tömegét? Hol az összefüggés a két dolog között?
Miért nem képesek az Ügynökök megszállni egy Jelöltet (pl. Neo az elsõ filmben)?
Ha a piros kapszula a "valóságot" tárja fel, miért zabálja az Orákulum, és miért önt hazugságokat a robotba az "emberi mátrix" c. Animátrix fejezetben?
Ha a glitchek a Mátrixra kapcsoltak számára természetesek, akkor...?
Miért nem törli Neo a multi-Smitht? Miért kénytelen engedelmeskedni a szabályoknak Limboban ha õ a kiválasztott? Hogyan került egyáltalán Limboba?
Végülis mit ért el a sok ügyködés bármelyik oldalról a Forradalmak végére? Mert láthatólag semmit, hiszen azt mondja a háború ismét ki fog törni, egyszerûen rebootolt a Mátrix ahogy már korábban ötször!
10/10
jani-wan 2015 okt. 18. - 10:25:33 10/10
(752/827)
Egész jól kezdõdött, de teljesen elszállt. Olvasás közben egyre inkább az lett az érzésem hogy sok fölösleges sallang és beerõszakolt, néha egyáltalán oda sem tartozó gondolat által az írás egyre jobban a posztoló önmaga általi piedesztálra emelésérõl szól, mint magáról a filmelemzésrõl.
offtopic
cellasto 2015 okt. 18. - 02:23:48
(751/827)
kár volt megemlítened...most olvashatod itt megint az agyatlan hülyeségét :D
egyébként a "haragját"már leszarja mindenki
a modik úgy is eltakarìtják a kötekedõ baromságait :)
Torolt Felhasználo 2015 okt. 18. - 01:08:35
(750/827)
Amíg a FILMrõl beszélsz nem váltod ki haragom :)
AZONBAN.

Most nézem meg rövid idõn belül harmadszor a teljes trilógiát bizonyos okokból kifolyólag.
Az persze tiszta hogy minden egyes rész inkább önállóan lett megírva, és az új rész nem sokat tud az elõzõ rész(ek)rõl, így egy nagyon mutáns frankeinstein az eégsz vége, ahol a szerzõpáros valószínáleg vajmi kevéssé tudja mi is lett a végeredmény ha trilógiaként nézzük az egészet, és nem három azonos franchise alá tartozó filmként, amik karaktereikben igen, ám történetükben vajmi kevéssé kapcsolódnak egymáshoz.

Ezen az elõfelvetésen túlesve le kell szögezni:
SEMMIFÉLE FILOZÓFIAI TARTALMA A MÁTRIXNAK NINCS. Vagy ha van, az külön-külön azegyes részeké, és azk legtöbbje is nyilvánvaló akciófilmröfögés, élén Morfeus = a Mátriy az szimuláció "szimbolikával". Ez kérem nem szimbólum, csak falfirka. Nem mondom, igencsak dekoratív falfirka, de akkor is csak falfirka.

Az is MESSZE TÚLZÁS hogy "iskolát teremtett a mûfajban". Annyira nem, hogy a "szellem a gépben", angolul "Ghost in the Machine", vagy "Ghost in the Shell" nehogy évtizedes múlttal rendelkezett az elsõ Mátrix-film idején már az irodalomban (az egyik legnagyobb,a Neuromancer 1984-es), DE A FILMIPARBAN IS.
Úgy az oroszoknál mint az amcsiknál, japcsiknál...

A valóság/virtualitás kérdését UGYANABBAN AZ ÉVBEN szintén boncolgatta már az Existenz, a 13. emelet, vagy az 1997-es Nirvana, vagy az 1995-ös Johnny Menmonic(!).
Az egyén/közösség kérdésével szvsz a Mátrix nem foglalkozik, pláne nem válaszolja meg.

A Márixy képi világa és mondanivalója között személy szerint nem látok SEMMIFLE kapcsolatot, az egyetlen képsoron kívül mikor Morpheus elõször zagyvál a Mátrixról miután Tamás András kilépett belõle.

A Mátrix-nál pont ott látom egyébként a problémát hogy a karakterei halál laposak, és fogalmuk sincsen mit miért tesznek. Ez akkor válik különösen világossá, ha - mint tettem harmadik nézésnél - a Próféciára koncentrálunk.
Sajna már a 2. végignézésnél (ahol azt próbáltam kitalálni meddig terjed a Mátrix) be kellett látnom azt, hogy színészi játékgyakorlatilag nincsen a filmben, mindenki Bella Swanként nyomja végig a trilógiát.

Fene, örülnék neki ha Kant, meg más filozófusok munkáiból merítene a trilógia/quatrologia, DE NEM TESZI. Van egy nevetséges, grafiti-színvonalú Alice Csoda/Tükörországban graffitizés, van a teljesen egyértelmû karakternévadás aminek szintén SEMMI MÉLYEBB JELENTÉSE NINCSEN - és ezzel nagyjából ki is merítettük a filozófiai jelképtárát a szériának! Kész! Üres semmi. Az annyira dicsõített "filozófiai mélység és szimbolizmus" egyszerûen NINCSEN OTT! És ez már az elsõ végignézésnél is fájóan nyilvánvaló.

A Mátrix nagy kérdése amúgy az, VAJON MEGMÁSÍTHATJUK-E SORSUNKAT? Épp ellentétes azzal amit írsz, hogy csak úgy "megmásíthatatlanul robognánk sorsunk felé". A Mátrix alapvetésként ezt próbálja leküzdeni - és szvsz ver át mindenkit a palánkon, mert bár elhiteti a nagy "Megváltást", valójában bennem egyre inkább ez motosztkál hogy NINCS IS MIT MEGVÁLTANI!

--------------

Az én problémáim akkor válnak láthatóvá ha idõrendben nézzük végig a szériát. És igen, ehhez azAnimátrix is kéretik.

A "nyilvánvaló" idõrend valahogy így hangzik, kéretik figyelni:

- az ember polgári társadalmai elbuknak a hiúság és korrupció miatt. Erre az ember megalkotja a gépet.
- a gépeket kitaszítják az emberek közül, és felépítik 01 városát.
- a gépeket végül megtámadta az emberiség, de mivel a gépek gépek, hát túlélték. az emberek felperzselték az eget hogy a gépek napelemmel biztosított mobilitását lekorlátozzák. De a gépek túl sokan és túl fejlettek voltak.
- a gépek energiaforrásként kezdték használni az embereket
- a gépek, függésben az emberektõl, felkínálták nekik a Mátrix szabadságát
- az Elsõ Mátrixban mindenki tökéletesen boldog. A rendszer összeomlik, "generációk halnak meg".
- a Második Mátrix az emberiség "történelmére", azaz a szenvedére épül. A rendszer ismét összeomlik.
- az Orákulum megtervezi a 3. Mátrixot, bevezetve a Döntést és a Kviálasztottat az egyenletekbe.
- az emberek közben megpróbálják a gépeket saját programozásuk keretein belül rávezetni hogy "a Zemberiséget kéne szógánni"
- a Kiválasztott kivezet a "Mátrix"-ból 16 nõt és 7 férfit akik megalapítják Ziont.
- a gépek elpuszítják Ziont. Eleddig ötször. Neo a hatodik aki az Építésznél jár.
- a Smith-program elszabadul, Neo elmegy a Gépek Városába, ahol alkut köt a gépekkel hogy azk hagyják békén Ziont. A Mátrix rebootol, mindenki happy.

Namost csak nekem vannak komoly fenntartásaim ezzel a keszekusza zagyvasággal?
perry 2015 okt. 18. - 00:29:37
(749/827)
"Kant"
perry 2015 okt. 18. - 00:27:14
(748/827)
Mielõtt Törölt Felhasználó haragját kivívnám be kell valljam én is átestem a lenyûgözés ereje címû képi csodán. Viszont az is tény, hogy 1999 írunk / a film keletkezése/ és az adott év nem igazán dobott piacra olyan alkotást filmes viszonylatban ami
"megrázta" volna a nézõket. Azt viszont igen csak nehéz elvitatni , hogy az olyan film ami filozófia tartalommal bír és mellet még akció is igen csak kevés volt a "piacon" és napjainkban sem sok.
Azt sem lehet tagadni a Mátrixtól, hogy iskolát teremtett ebben a mûfajban, ha csak Transcsendence vagy a Lucy címû mozikra esetleg a Signalra gondolok napjainkból.
Ez a film sem tesz mást mint olyan filozófiai kérdéseket boncolgat melyeket többen feltettek már illetve válaszol meg mint az egyén, közösség , szabadság vagy a valóság és a virtualitás sorolhatnám tovább azokat a magvas ideákat amelyek minden szinten érdekelhetnek embereket.
Arról nem is beszélve, hogy ezek a gondolatok úgy fogalmazódnak meg képileg miszerint a nézõ legyen magas mûveltségû :) vagy nem az, befogadja és értelmezni tudja. Bár a képi technika azóta rengeteget fejlõdött a filmmûvészetben a Mátrix digitális világa mögött állandó gondolatvilág van és kevés öncélú technikai világ. Ok és okozati összefüggésben kapható a kép és mögöttes tartalom.
Annak ellenére , hogy állandó filmes típusokat láthatunk mint jó, rossz, bajtárs, áruló az alakok pontosan azért mert tudjuk miért küzdenek , miért teszi azt amit éppen cselekednek élettelik. Pont azokat az üzeneteket közvetíti azzal a "hang" megütéssel amivel a nézõ azonosulni tud vagy elutasítja õket, állásfoglalásra kényszerít.
Azt is megtudom érteni, hogy van aki úgy gondolkodik, hogy ez a mozi nem tesz mást mint kant, Heigel vagy más filozófustól lenyúlt gondolatokat mixel és leönti jó kis bunyókkal és akció jelentekkel.
Nehéz magunknak is bevallanunk ilyenek vagyunk jók, rosszak, ingadozók, eláruljuk egymást, szerelmesek leszünk és a végén meghalunk. Jobb esetben feláldozzuk magunkat ügyeink érdekében. Hõsökké leszünk vagy simán csak mártírok.
Mert ugye a bennünk rejlõ belsõ késztetés azt mondatja velünk bárki és bármi lehet belõlünk. Igaz, lehetünk simán csak posztolók, de jobb esetben akár "Gandhi", "Teréz anya" vagy csak egyszerûen "önmagunk".
Várhatunk Megváltót, lehetünk próféták, csak hinnünk kell önmagunkban. A Mátrix sem tesz mást mint ezekre a gondolatokra csillogó villózó szemet gyönyörködtetõ ruhát aggat és már benne vagyunk a "mesében".
Hiszen mindannyian sorsunk kötelezettjei vagyunk és szép csendben vagy zajosan haladunk végzetünk felé megmásíthatatlanul. Ki csak azzal, hogy harcos utca tüntetõ, ki pedig hitet ad másoknak.
Hiszen lassan mi sem tudjuk hol élünk, kõ házakban, vagy csak simán avatárok vagyunk egy szerepjáték kellõs közepén, ragaszkodunk virtuális világainkhoz és lassan elmosódik a határ valóság és képzetünk között.
Mert mitõl válnak a filmek klasszikussá? Talán attól, hogy a felvetett probléma nem idõleges éveken át is gondolattal bír, nem avul és még mindig üzenet értéke van. Amíg lesz drog probléma addig a Transpotting sem veszt aktualitásából esetleg egy jobban megvalósított alkotás lesöpri majd a "trónról", addig ebben a mûfajban a Mátrix is olyan film ami egyedi és élõ.
Mert lehet ezt a filmet trükkök halmazának is látni és mondani róla , hogy üres, vagy vitatkozni az üzenetrõl amit képvisel ne tán jóféle disputát fojtani filozofikus pillanatokról egyet nem lehet szó nélkül elmenni mellette.