Téma: Memento

8/10
StJust 2015 jún. 09. - 12:32:11 8/10
(185/205)
Azért azt látni kell, hogy ez csak egy film, persze, hogy nem tudná így megoldani, pl. az 50 elsö randi is hülyeség. Itt a szerkesztésre kell figyelni, érdekes, hogy hogyan bontakozik ki visszafelé a cselekmény. Végig tudjuk, hogy mi lesz a vége, és visszafelé csöpögtetve kapjuk meg az információkat. Nolan szereti ezeket a puzzledarabkákat, a Csillagok között-ben is jól szétszedte a történetet.

Kicsit hirtelen lett vége a sztorinak, mintha elszakadt volna a filmtekercs a moziban, de nem volt ez rossz.
6/10
Atis88 2015 máj. 24. - 18:28:17 6/10
(184/205)
A sztori is jó és a színészek is jók, de nekem hosszúra lett nyújtva a végkifejlethez vezetõ cselekmény. Éppen ezért vontatottnak éreztem a vége felé. Másfél órában talán élvezhetõbb lenne. És ha jobban belegondolok azért nem hiszem, hogy egy ilyen memória gondal küzdõ ember érdemben tudna nyomozni, azt meg pláne nem hiszem, hogy direkt csinálna magának egy megoldhatatlan ügyet.
Ennek ellenére 6/10. Többször viszont nem igen fogom megnézni. Néha az eredetet juttatta eszembe és az nekem valahogy izgalmasabban hatott, ezért nem is tûnt fel, hogy több mint 2 órás.
1/10
stenimore 2015 máj. 20. - 02:55:42 1/10
(183/205)
A film egy szenvelgõ vontatott marhaság.
9/10
pb69 2015 ápr. 06. - 18:01:58 9/10
(182/205)
Ez egy remek film, ajánlom mindenkinek. Bejön a történeti (rövidtávú memóriazavar) és a rendezõi (cselekmény két végérõl való indulás) alapkoncepció is és a technikai (fekete-fehér jelenetek, vágások, rövid átfedések stb.) megvalósítás is.
A színészi játék ha nem is kiemelkedõ, de kifejezetten jónak mondható. Külön kiemelendõ, hogy ilyen kicsi szereplõgárdával is mennyire jól tudták forgatni a szálakat.
A sztori tartalmas és fordulatos, viszont egyáltalán nem könnyû film. Résen kell lenni, sok dolgot fejben tartani, odafigyelni és akkor nagyjából összeállhat a kép. Elsõ megtekintésre viszont valószínûleg nem fog minden darabka a helyére kerülni. Nem csak ezért, de mindenképp többszörnézõs kategória.
Elõször feltétlen az eredeti verziót ajánlatos megnézni, hisz alapból az lett a nézõknek szánva és abban jön át igazán a kuriózum. 2. vagy 3. nézésre már javaslom a rendezõi (kronológiai) változatot is. Úgy is élvezetes és merõben más élményt nyújt, ráadásul ott már tényleg összeáll minden.

SPOILER!
Kemény, hogy a fõszereplõt mindenki kihasználja. Ki így, ki úgy, eltérõ mértékben is, de valamiképp mindenki (még a recepciós is). Sõt, maga Leonard is visszaél a betegségével és szándékosan megvezeti magát.

Nekem egyedül az nem világos, amikor Leonard felírja 6. tényként Teddy rendszámát. Mondja is, hogy direkt félrevezeti jövõbeli önmagát, hogy megbosszulja Teddy ténykedését. Ez sikerül is, hiszen ez a film legkomolyabb kulcsmomentuma, minden késõbbi döntés szinte ebbõl fakad, ahogyan a végkifejlet is.
Na most ekkor már tudja Teddy rendes nevét és azt is, hogy a rendszám az elõbb-utóbb minden kétségei kizáróan el fogja vezetni hozzá. Kvázi tök egyértelmû, hogy Teddy halálos ítéletét írja alá a rendszámos tetkóval. Ha viszont meg akarja ölni, akkor miért nem teszi ezt meg már ott akkor? Vagy ha ezt nem akarja, akkor miért nem írja rögtön a képre, hogy Teddy a tettes és meg kell ölni?
sawyerx 2015 márc. 23. - 17:20:35 Előzmény sawyerx
(181/205)
Nem volt rossz film, mindenképp többször optimális megnézni, hogy minden a helyén legyen. Csak ugye aladinnn(ka) kommentjének köszönhetõen írásához mérten néztem a filmet végig...
offtopic
sawyerx 2015 márc. 20. - 17:31:13 Előzmény aladinnn
(180/205)
lásd az apád f*szát, a spoiler fogalmát nem ismered???
aladinnn 2014 nov. 28. - 18:53:13
(179/205)
Így látatlanban is lenne egy tippem a gyilkosra. Lásd: a 23-as szám c. film.
10/10
offtopic
zottyo534 2014 nov. 02. - 20:47:55 10/10
(178/205)
Nem, a DVD lejátszókon nincs olyan gomb, hogy visszafele játssza le a jeleneteket, azt az egyedi, elszigetelt esetet kivéve, ha mégis van a lejátszón ilyen gomb. Ellenben a Mementó DVD lemezen van egy olyan extra, hogy idõrendben legyenek a jelenetek.
Edmond Dantes 2014 nov. 02. - 19:52:51
(177/205)
Jól értem-e? Van olyan alkalmazás h "visszafelé" lehet lejátszani egy filmet? Memento egyébként nincs már meg. Tehát szimplán "visszafelé" lejátszva kijön(ne) egy lineáris, idõben elõre haladó Memento-film? Érdekes...Bár úgy meg valszeg elég szimpla lenne, mert egyetlen nagy dobása asszem ez a idõ-hátraarc, de azért köszönöm az infót.
10/10
offtopic
zottyo534 2014 nov. 02. - 19:13:18 10/10
(176/205)
A DVD-n lehet választani, hogy idõrendben legyenek a jelenetek.
Edmond Dantes 2014 nov. 02. - 17:18:12
(175/205)
Érteni? Deeehogynem lehetett, mint írtam, kb 8-10 változatban lehetett érteni/értelmezni, onnantól kezdve h kb a 3. percben a halott (?) ember fölpattan a földrõl + szemüvege is reá.
Azt írtam: számomra követhetetlen. Viszont kétségtelenül nagyon mûvésziesen az...másoknak.
De hát én már a Forma 1-bõl is kiûzettem, ugyebár...az is nagyon bonyolult, pedig azokat a futamokat nem is a végérõl kezdik visszafelé, pedig milyen érdekes lenne úgy: slusszpoénként felállnának a rajtvonalon :)
4/10
breeder 2014 nov. 01. - 18:40:40 4/10
(174/205)
Érdekes film volt! De még egyszer nem szenvedném végig.
Se a szereplõk játéka, se a történet nem fogott meg!:(

4/10
Edmond Dantes 2014 okt. 26. - 17:16:45
(173/205)
A fõhõs betegsége: Anterograde amnesia: rám tegnap kb a 3. percben átterjedt, kóros aluszékonysággal tetézve. Nyugi, nem fáj(t). Ma újból nekiugrottam, 4-8-szoros gyorsítóval enyhítve tegnapi mentális bántalmaimat. Így legalább gyorsabban kigyógyultam a filmbõl. Most pedig átpörgettem pár itteni hszt, amik tisztes igyekezettel és spoilerrel v anélkül mesélik el a történetet nagy vonalakban úgy 8-10 változatban, a részleteket illetõen a mutációk száma a végtelen felé közelít...v az Anterograde amnesiám még most is tart...
Ja és a naaagy rejtélyrõl annyit h a film legelsõ kockáiban -ha jól emléxem võ. Anterograde amnesia- egy halottnak tûnõ fekvõ ember talpra ugrik és a mellette fekvõ szemüvege meg hopp! fel/vissza az orrára...hát fene nagy a spoiler innentõl. De minden érdeklõdõt megnyugtatok: ettõl még -számomra- tökéletesen követhetetlen marad ez a cucc, úgyhogy mindenki reménykedhet, ha belevág...h semmit se fog érteni belõle. Sokadszorra sem. Viszont nagyon mûvészi és magyarázható.
Anterograde amnesia óh...
wowow 2014 okt. 26. - 14:10:38
(172/205)
Annak idején még moziban néztem meg. Tegnap láttam, hogy adják a tévében. Nekem annyi az emlékem a filmrõl untam nagyon. Aztán egyre inkább a hülyeség bontakozott ki, érthetetlen, vagy méginkább: értelmetlen volt a film. Amikor már sokadszorra "feküdt" a motorháztetõre, akkor már nagyon ideges voltam. Jobb lett volna otthagyni a francba ezt a filmet, de ha már kifizettem a mozijegyet, akkor bent maradtam. Kár volt.
10/10
benvenuto1 2014 okt. 26. - 01:11:15 10/10
(171/205)
Ritkaság, hogy ennyien ennyiféleképpen látták a filmet. Ez egy lélektani dráma, nem szokványos.
Ha csak az idõs házaspár történetét venném ki belõle, már akkor is megérte volna. De hát az fikció a fikcióban. Végül is minden az. Viszont elgondolkodtat az is, hogy hányan élik az életüket állandóan cédulázgatva, és a számuk egyre nõ.
grebel 2014 okt. 25. - 00:11:00 Előzmény Superalonso
(170/205)
Az ilyeneknek mind te, akik elárulják a film végét, ki kéne törölni a hozzászólását.
10/10
Gergely Springer 2014 okt. 05. - 10:02:33 10/10
(169/205)
A film az egyik legjobb bizonyítéka annak, hogy Christopher Nolan zseniális rendezõ.
Kár, hogy nem lehet 11 pontot adni, így csak 10/10.
Csonger 2014 aug. 27. - 23:00:42
(168/205)
SPOILER

Most gyorsan megnéztem negyedszer is, ezúttal az események kronológiai sorrendjében. Így bizony még könnyebben érthetõ minden, és remekül érzékelhetõ, hogy a csaj kihasználja a srácot, és a bajszos fickó is játszik vele, röhög rajta...
Csonger 2014 aug. 27. - 10:09:29
(167/205)
Arra is csak most figyeltem fel, hogy Teddy többször is próbálja elkérni a Jaguart Lennytõl, sikertelenül. Nyilván nem azért próbálkozik, hogy egy sportkocsit vezethessen, hanem mert kettejük közül õ tudja, hogy mi van a csomagtartóban.. :)
Csonger 2014 aug. 27. - 10:05:01
(166/205)
Nagyjából 2 évente megnézem ezt a filmet. Tegnap néztem meg harmadszor. Az elsõ két alkalommal nem értettem meg. Ezúttal úgy érzem, hogy végre megvan, bár még mindig van egy momentum, amit nem tudok hová tenni. Éspedig:
- Natalie rábök Lenny bal mellére, ahol még nincs tetkó. Meg is kérdezi, hogy oda majd mi fog kerülni. Azt feleli, hogy oda majd azt írja, hogy megtalálta a gyilkost.
- Az egyik fotón (ami Teddy szerint a tettes meggyilkolásakor készült) Lenny nagyon vidáman mutat a bal mellére.
- A film legvégén, a tetoválószalon felé tartva Lenny lehunyja a szemét, és látja, amint a felesége öleli õt. És közben a bal mellén ott egy tetkó: I’VE DONE IT.

Na ez az, ami engem most összezavar…. Két lehetõség van:
- A feleség mindvégig életben van, Lenny magára tetováltatja, hogy ”megtettem”, és boldogan élnek, míg meg nem halnak.
- A feleség még élt, mikor õ már elkezdte magát tetováltatni, és a „megtettem” feliratot valahogy késõbb eltüntette a mellkasáról.
Egyiknek sincs értelme, így biztos valami harmadik megoldás az igazi, de nem tudom, hogy mi. Az I’VE DONE IT feliratos bevillanások a film végén csak képzelõdések lennének? Ábrándozás csupán?