Atesz1987 2015 okt. 05. - 16:50:57
(143/383)
Mint mondtam, egy adott stressz helyzetben még sok laikus is meg tudja õrizni a hideg vérét. Itt nem is errõl van szó. Ez egy hónapokon át tartó kilátástalan helyzet egyedül, magányosan, egy szûk, zárt térben. Egy-egy kudarc után, még a legstabilabb ember is elgondolkodik, hogy véget vessen az életének, dühöng, de aztán túlteszi magát rajta, és küzd tovább. Persze ezt nehéz úgy bemutatni, ha a filmbõl eleve kihagyjuk azokat a részeket, amikor beütött a szar... Így akkor értem, miért nem áll össze, miért nem mûködik az egész film. Te olvastad, hozzá tudod képzelni, ami a vásznon nem jelent meg, de mi, akik nem olvastuk a könyvet, nem értjük az egészet, nekünk nincs meg a történet kémiája. Ha Ridley azt hitte, hogy elég lesz egy felszínes kivonatot készíteni egy egyébként nagyon jó könyvbõl, akkor nagyot tévedett.
9/10
eIemes 2015 okt. 05. - 13:20:34 9/10
(142/383)
Nem-nem, mondom: nem droidook. Csak krízishelyzetekre vannak felkészítve. Még a sima civil pilóták is.
Kicsivel alább bemásoltam egy repülõgép két pilótájának beszélgerétését -- életük utolsó hatvan másodpercét, tökéletesen esélytelen helyzetben. Kb egy éve a klasszikus vicc ismétlõdõtt meg egy amerikai belföldi légijáraton:
- Itt az utaskisérõl. Ha van önök között orvos, kérem jöjjön a gép elejébe.
- Itt az orvos. Ha van önök között pilóta, jöjjön a gép elejébe.
(Volt pilóta, egy USAF bombázó kapitánya.)

A nemzetközi ûrállomáson is történt már csaknem halálos baleset, legutóbb a hûtõfolyadék szivárgott az egyik ûrhajós arcába: szemébe, orrába, szájába. Nem látott, nem tudott levegõt venni és nem tudott beszélni -- és így jutott vissza a légzsilipbe. Ha egy pillanatra is pánikba esik, meghal. Nem droid, csak megtanultak uralkodni az érzelmeiken és megtanulták kezelni saját stresszreakcióikat. Tanulás és gyakorlás.

----

A filmmel kapcsolatos megjegyzéseid egy részével egyetértek. A film készítõinek egyensúlyoznia kellett a hitelesség és a dráma között, és igyekeztek a hitelesség mellett maradni, amennyire lehetett.

"Ezt a szituációt még a legstabilabb pszichéjû ember sem vette volna tudomásul sztoikus nyugalommal" - sztoikus nyugalomról szó sem volt, csak arról, hogy a rendkívüli helyzetet hogyan kezeli egy olyan ember, akit igen alapos válogatás után felkészítettek arra, hogy rendkívüli helyzetekben is a megoldást keresse.

"a filmélmény csorbát szenved egy hibás rendezõi döntés miatt" - ebben egyetértünk: azok a hatások, amelyek a könyvben hatásosan tartották fenn a feszültséget, a filmben nem jöttek át (a videonaplót kifejezetten nem tartottam szerencsés eszköznek)

"egy dráma jellegû filmben miért sikerül szinte minden elsõre" - könyvben nagyon sok kudarccal kellett szembenéznie (pl. elrontotta a Pathfindert, amivel a Földdel rádiózott, felborult a marsjáróval stb), a filmben asszem csak a hidrogénrobbanás volt, meg a légzsilip leszakadása (ezt utóbbit is lehetett volna drámaibban megjeleníteni)

Összességében sok mindenben igazat adok neked a filmmel kapcsolatban, viszont mindezeket nagyban kompenzálja az, hogy a lehetõ legnagyobb mértékben tartották magukat a mûszaki lehetõségekhez / korlátokhoz szinte az összes részletben.
xdm 2015 okt. 05. - 13:08:30
(141/383)
Na nem volt ez rossz. Egyszer simán meglehet nézni, annyira nem unalmas. Viszont a karakterek, az egész NASA ábrázolás, meg azok a "poénok" érthetetlenek számomra. A nasa mint balfácánok gyülekezete, nem értem miért, mintha tényleg gyökereket vennének fel kizárólag. Egy humoros rész nem volt a filmben, csak az erõltetett vicceskedés. Gyanítom, hogy az egész szándékos volt, ez a humorosan állunk hozzá a balesethez, csak ez így se dráma,se scifi, nemtom. Ûrhajós robinson. Ezt egyébként maga ridley is megjegyezte. Talán azt az érzést akarta kelteni a nézõkben, hogy magadra mindig számíthatsz, és sosincs vesztes helyzet, még ilyen rohadt messze se, se az ûrben lebegve. Gyakorlatilag anit-gravity, ahol pont az ellenkezõje a közlés. Gondolom a poénkodás erõltetése is ezért volt. Olyan jó hangulatúra akarta minden áron, de valahogy mégse lett az sztem. Lehet, hogy az egész azért készült, hogy a lakossággal megetessék miért is lesz adóemelés amerikában, mivel a NASA irgalmatlan pénzeket nyel be. Ûrkutatás propaganda :D Ismerve az USA-t simán bennevan.

6.
5/10
Goodfella 2015 okt. 05. - 12:30:30 5/10
(140/383)
Túlhypolt átlag scifi, avagy álmosító Számkivetett az ûrben. Az Interstellar is tele van túlmagyarázással és laikusok számára érthetetlen dolgokkal, de nem ilyen mértékben, ill. a Csillagok között - tõl kaptam néhány kimagasló fénypontot, óriási zenét, jó színészeket és egy ütõs befejzést. A Mentõexpedíció esetében a viszonylag érdekes elsõ 50 perc után elképzelhetetlen mértékû unalom és logikátlanság következik, persze minden történés érthetetlen zagyvaságokkal megmagyarázva, a jelenetek teljességgel oda nem illõ zenékkel tarkítva. Innentõl kezdve Ridley Scott kb ugyanaz a kategória nálam rendezõként, mint Willis színészként; bármi új tõle, hanyagolandó. A Prometheus is egy nagy nulla volt sajnos.
5/10, nem ajánlom, legalábbis moziban nem. Pénzkidobás.
Atesz1987 2015 okt. 05. - 12:04:41
(139/383)
Még egyszer mondom, ez nem egy rossz film. Kifejezetten jó film. De nincs olyan jó film, mint amit a körülmények alapján várnánk. Ugyanilyen jó film lett volna fele ennyi pénzbõl neve nincs rendezõvel, és szereplõkkel. Ha beülök egy nagy költségvetésû, érdekes témájú Ridley Scott filmre, amiben Matt Damon a fõszereplõ, akkor én többet várok. Azt várom, hogy szemtanúja legyek egy klasszikus születésének. Nem egy egyszerû középszerû filmet akarok ilyen költségvetés mellett, ilyen volumenû stábtól. A legjobb film is keserédes ízt hagy maga után, ha nem váltja be az ígéretét. Nem vagyok film sznob. Épp most néztem meg a San Andreast, és maximálisan meg voltam vele elégedve. Pont annyit kaptam tõle, amennyit ígért. Nem egy korszakalkotó film, de nem is akart az lenni.
Atesz1987 2015 okt. 05. - 11:51:30
(138/383)
Gondoltam, hogy azzal jössz, hogy ezek asztronauta droidok, és nem éreznek semmit... Ezt a szituációt még a legstabilabb pszichéjû ember sem vette volna tudomásul sztoikus nyugalommal. Ez nem egy pillanatnyi stressz helyzet, amit akkor és ott tiszta fejjel meg kell oldani, hanem évekig tartó. Én hívtam már mentõt több balesethez is, hívtam mentõt halott akasztott emberhez (az egészségügyi dolgozó(!) nem tudta mi a teendõ, tõlem kérdezte, hogy mit tegyünk), vágtam el a saját csuklómat lemez sorjával, és mindig higgadtan, és tiszta fejjel cselekedtem amíg arra volt szükség. De úgy fél órával késõbb, mikor már minden rendben volt, nem kellett uralni a helyzetet, azért csak magamba roskadtam egy kicsit. Elhiszem, hogy valaki a legnagyobb trauma közepette sem bizonytalanodik el, és profin teszi a dolgát, de azt nem, hogy késõbb is röhögve veszi tudomásul, amin keresztül ment. De tegyük fel, hogy elfogadjuk, hogy valaki rezzenéstelen arccal veszi tudomásul, hogy a Marson maradt tök egyedül, élelem nélkül, és még vagy 4 évig nincs kilátásban a megmentése. Ha én ezt az alaphelyzetet nem akarom egy CGI akció scifi szintjére süllyeszteni, akkor nem választok ilyen sztoikus fõhõsöket. Ha drámát akarok csinálni, akkor a fõhõsök nem lehetnek droidok. Szóval vagy a pszichológia nincs a helyén, vagy az alapkoncepció. A lényeg, hogy a filmélmény csorbát szenved egy hibás rendezõi döntés miatt. Arra meg végképp nem találom a választ, hogy egy dráma jellegû filmben miért sikerül szinte minden elsõre, és magától értetõdõen. Hol itt a dráma? Egy könnyed limonádé film, ami nagyon messze van a drámától. Persze ettõl még jó, csak nem ér 9-10 pontokat, mert akkor az igazi dráma filmek, mint a Számkivetett hány pontosak?
9/10
eIemes 2015 okt. 05. - 09:40:33 9/10
(137/383)
szeretném megismételni (a minap egyszer már írtam): NEM GÉPEK.
érzelmek nélküli emberek sem alkalmasak ilyen feladatra.

az érzelmi önszabályozás azt jelenti, hogy érzelmileg nehéz helyzetekben sem viselkednek kontrollálatlanul. bármi meglepõ, ez (egyrészt) nem ritka, másrészt a lelkileg egészséges embereknek így kell viselkedniük. a hollywoodi filmekben szoktak az átlagnál gyakrabban érzelmileg instabil fõszereplõket megjeleníteni. talán ehhez vagyunk túlságosan hozzászokva. lásd még amit alább írtam ipari balesetrõl.
9/10
eIemes 2015 okt. 05. - 09:35:52 9/10
(136/383)
Na ez a rész nekem is hiányzott, szerintem szándékosan hagyták ki (korhatáros lett volna)
5/10
Kolókapitány 2015 okt. 05. - 09:19:18 5/10
(135/383)
Tegyük, fel , hogy ezek az emberek szinte már gépek. Nem az a fõ gond, hogy Mark nem tört össze, hanem nem lett érzékeltetve , hogy mekkora a Mars-Föld távolság, mekkora az ûr, hogy mit jelent több hónapot úgy eltölteni, hogy egy sivatagban vagy és körülötted semmi más élõlény, akivel beszélhetnél, hogy a családod otthon van és azt hiszi meghaltál, SPOILER a legénységnél is tök természetes volt, hogy mindenki megy tovább, pedig ott voltak a kisgyerekek stb.stb. Martinez meg a nõje közötti párbeszéd is tök erõtlen volt. Tehát oké , hogy õk gépek stb. , de én egy pillanatig nem tudtam így belehelyezni magam a szituációba, nem szívott be a dolog, tudtam, hogy a moziban ülök és egy filmet nézek.

(A könyvben szerintem a legerõsebb rész , amikor Johannson beszél az apjával arról, hogy még nem megy haza, de ne aggódjon, mert õt választották ki arra, hogy mindenképpen hazaérjen, ha valami gigszer miatt nem jut el hozzájuk az élelem.... Na nekem az ilyenek nagyon hiányoztak. )
9/10
eIemes 2015 okt. 05. - 08:53:42 9/10
(134/383)
"Ha szerinted ebben a filmben átjön a két év marsi magány"

A Számkivetettben csomagszállító cég alkalmazottja, Joe Sixpack került egy lakat nélküli szigetre.

A Marsiban egy ûrhajós maradt magára. Az ûrhajósjelölteknél már a kiválasztás során is fontos tényezõ a személyiség stabilitása és az érzelmi önszabályozásra való képesség, a kiképzés során fokozott hangsúlyt helyeznek arra, hogy rendkívüli helyzetekben hogyan kell cselekednie. Számos példa mutatja a kiválasztás és kiképzés hatékonyságát - és számos példa tanít arra, hogy hol és mit lehet még javítani.
9/10
eIemes 2015 okt. 05. - 08:47:56 9/10
(133/383)
Az ûrruhában kb 1 bar nyomás van (a világûrhöz képest), tehát 1 bar nyomáskülönbség fújja a levegõt kifelé a lyukon. Az ûrruha tartályaiban néhány órára elegendõ oxigén van (ami normál nyomáson néhány köbméter).

Az autó gumijában kb 2 bar nyomás van (a körülötte levõ levegõhöz képest). Ha kicsavarod a szelepet a felfújt gumiból (a gumiszerelõk ezt csinálják, amikor én a csóró autós csak egy felnikészletet tartok ezért novemberben és áprilisban át kell szerelni a téli-nyári gumikat), 2 bár nyomáskülönbség fújja kifelé a levegõta kb 4 mm átmérõjû lyukon.
Atesz1987 2015 okt. 05. - 07:56:07
(132/383)
Az ûrben, mint tudjuk vákum van. Tehát nincs levegõ. Azon a kis lyukon olyan erõvel robbant volna ki a nyomás, hogy levitte volna az egész kesztyût. Arról nem is beszélve, hogy ökölbe szorította a kezét, és úgy fogta be a lyukat...

Ha szerinted ebben a filmben átjön a két év marsi magány, akkor nézd meg a Számkivetett címû filmet.
10/10
Évibébi 2015 okt. 04. - 20:51:17 10/10
(131/383)
Ez egy 10 pontos film nálam is. Mozivásznon, 3D-ben érdemes megnézni. A látvány mellett engem végig lekötött a sztori, végig izgultam az egészet, számomra nem volt kiszámítható a történet. Matt Damon pedig a legnagyobb színészek közé lépett számomra ezzel az alakításával.
Szinkronosan láttuk, Stohl nagyon passzolt nekem most is, de J. Chastain hangja tényleg nem volt telitalálat.
Ridley Scott pedig megint csinált egy nagy mozit.
zegorias 2015 okt. 04. - 16:16:10
(130/383)
A film elsõ fele még lekötött, de a második felében már elvesztettem az érdeklõdésem pedig szeretem a sci-fiket. A könyvet nem olvastam, de a filmes adaptáció összességében ERÕTLENnek bizonyult sztem.

Az viszont kétségtelen, h. ez egy inkább tudományos, mint fantasztikus sci-fi. Nem rugaszkodik el nagyon a valóságtól.
9/10
eIemes 2015 okt. 04. - 13:02:26 9/10
(129/383)
1. Kicsi lyuk
2. Sûrítettlevegõ-tartály és nyomásszabályozó az ûrruhában.

Nekem tetszett, átjött rajta a két év magánytól kicsit besokallt ûrhajós.
8/10
rob83 2015 okt. 04. - 10:55:29 8/10
(128/383)
Valóban lehetett volna izgalmasabb,de unalmasnak nem mondható.Nekem tetszett a film és a 3d látvány nagyon jó volt.10/8
Atesz1987 2015 okt. 04. - 09:04:34
(127/383)
Egy pillanat alatt kiszippantotta volna a ruhájából a levegõt a vákum.
sogam 2015 okt. 04. - 09:00:35
(126/383)
Olvastam egy darabig a hozzászólásokat, de ennek ellenére tegnap beültünk megnézni. Nekünk kellemes kikapcsolódás volt. Persze vannak hibái: A színészi játékok tényleg olyan fapofára sikeredtek és nem sok izgalom akadt a 2 óra alatt, de minket lekötött végig. Nem egy nagy alkotás, de ettõl sokkal rosszabb filmeket láttam mostanság.
Volt egy-két dolog amit nem értettük pl: az elején a legnagyobb viharban hová indulnak?
8/10
keysme 2015 okt. 04. - 00:32:00 8/10
(125/383)
Én most néztem meg szinkronosan, abszolút élvezhetõ volt így is.
fraki 2015 okt. 03. - 23:56:06
(124/383)
"Ha Mark az ûrben kilyukasztotta volna a szkafanderét, azonnal meghalt volna."

Ezt honnan veszed?