Vinogradov 2010 júl. 27. - 21:10:32
(46/106)
Na tessék - nagyon örülök, hogy 100 %-ban sikerült egyetértenünk a filmet illetõen - ilyen eddig meglehetõsen ritkán fordult elõ.

Én eleve szeretem Richard Linklater munkáit, különösen a Kamera által homályosan és az Élet nyomában c. fél-animációs opuszok tetszettek tõle, de hirtelen egy filmet sem tudnék mondani, amely ne sikerült volna legalább nagyon erõs közepesre neki (ezt a színvonalat nagyjából a Rocksuli környékén érhetjük tetten) a Mielõtt felkel a Nap valóban egészen kivételes élményt jelent.

Hogy az általad említett sztorielem mennyiben tekinthetõ szentimentálisnak és mennyiben nem, azon ne vesszünk össze (mint annyi máson :).

Különben is, a fene vigye már el, manapság semmiben sem vagyunk olyan rigorózusak önmagunkhoz, mint, hogy a szentimentalizmus minden apró megnyilvánulásától irtózzunk - ennek semmi értelme...

Ha egyszer elkap minket a szentimentalizmus, hát hagyjuk, hogy istenesen elkapjon - az érzést úgy sem úszhatjuk meg, és ha letagadjuk, azzal legjobb esetben sem használunk a nagy mennyiségben amúgy rendkívül káros lelkiállapot mielõbbi elmúlásának.

A "Mielõtt felkel a Nap..." valóban kicsal belõlünk szentimentális érzelmeket a sok egyéb mellett (megdöbbenés, a szellemi munka élvezete (merthogy, s talán ebben rejlik a legnagyobb erénye, ennek végzésére is késztet minket), gyönyörûség, csodálat stb.), de ez sztem abszolút egészséges szentimentalizmus - hogy kellõképpen földhözragadt hasonlatot hozzak, ez kb. hasonlít ahhoz, hogy a kisgyerekeknek is meg kell enni némi koszt gyerekkorukban ahhoz, hogy késõbb egészségesek legyenek.
10/10
gawi0413 2010 jún. 03. - 00:27:42 10/10
(45/106)
Isteni film. Kitûnõ sztori, jó színészek, hihetetlen szövegek. Romantikus, filozofikus. Teljesen visszaadja most is a 20-as éveim elejét. Sok-sok ilyen filmet szeretnék még látni. Szerintem mindannyiunk fejében lejátszódott már pár ilyen kaland. Az én fejemben az igazi nagy romantikus kaland pontosan ilyen.
Criobs 2010 máj. 28. - 11:16:55
(44/106)
A hozzászólásokat olvasva úgy érzem, sokan kissé túlmisztifikálták ezt a filmet.
Nem mondom, hogy nem jó, de azt sem, hogy tökéletes. Az tetszik benne, hogy nem megy át hollywoodi csöpögésbe, és megmarad a realitások talaján. Az is jó, hogy az egész film 2 ember beszélgetésére és az ebbõl következõ reakcióikra épül.

Az elsõ részt eredetibbnek gondolom, mind színészi játék, mind az elhangzó szövegtartalmak terén. A második rész se rossz, csak abban már több a felesleges tartalom.

A történet mindkét résznél realisztikus, akár az életben is megtörténhet. Velem is történt már hasonló. Épp Bécsben, a filmben is szereplõ Westbahnhofon találkoztam egy sráccal, akit korábban nem ismertem és a felszíntõl relatíve gyorsan eljutottunk a tartalmas beszélgetésig.
10/10
real_madrid 2010 márc. 05. - 19:25:55 10/10 Előzmény Quantumleap
(43/106)
nagyon jó film. fõleg az elsõ rész tetszik, bécset egyébként is nagyon szeretem. viszont a második rész szerintem jelentõsen elmarad az elsõtõl. én azt mondom nem kéne egy harmadik rész.......
10/10
Quantumleap 2010 febr. 11. - 15:43:35 10/10
(42/106)
Tegnap néztem meg.
Én úgy kategorizálnám, hogy realista romantikus film, ami mentes a hollywoodi cukormáztól. És ez a film bizonyíték arra, hogy lehet jó filmet csinálni anélkül is, hogy bárminemü negatív konfliktust belepakolnának. Jár neki a tíz pont. Folytatására is kívancsi vagyok.
kiralyrak 2009 nov. 26. - 19:30:59
(41/106)
Véletlenül tekeredtem erre, kiváncsi voltam, milyen véleményeket látok errõl a filmrõl a "gyerekem lehetnél" korosztálytól, és nagyon örültem, hogy Nektek is ennyire tetszett. Annak idején, amikor bemutatták, a sajtóvetítésen egy életre beleszerettem ebbe a csodaszép, emberi, nem nyálgép, pillanatra sem unalmas szépségbe. Bár ilyen lenne a világ, csajok... Szóval köszönöm Neketek ezt a sok áradozó "kritikát" - engem igazolnak. Amúgy kritikus vagyok:-))) Mármint újságíró:-)
10/10
Zsücc 2009 nov. 26. - 18:59:19 10/10
(40/106)
Juj én tegnap néztem meg, Ethan Hawke-on keresztül találtam ide, és azt hiszem, a romantikus történetek közül, az összes közül, amit valaha láttam, ez a legjobb.
Annyira üdítõ volt, optimista de keserédes egyben... És a legjobban az tetszett benne, hogy bár összeszorul az ember szíve, mégsem a tipikus sírós romantikus nyál, mint amik legtöbbször - hangsúlyozom: legtöbbször, szóval van kivétel -a mozikba kerülnek. Ezt az ember nézi, és csak nézi, és örül, és talán irigykedik, aztán reménykedik és a végén úgy áll fel a fotelból vagy székrõl, hogy vége és mégis milyen jó az egész. Ez az egész olyan könnyen megtörténhet,nem? :D Bármikor, bárhol, bárki lehet a "lelki társ" vagy ilyesmi. Vagy egész egyszerûen valaki, akivel jól el lehet lenni.
A színészek is annyira jól játszottak! És a hosszú jelenetek, hát döbbenet. :D
Ráadásul tele van számomra érdekes gondolatokkal. Újra kedvem lett megismerni az embereket, komolyan. :D Azt olvastam azt hiszem youtube-on, hogy valaki unta az egészet... Szerencsétlen... Találkozott már vajon olyan emberrel életében, aki csak egy kicsit is olyan volt, mint õ? Beszélgetett már vajon vad idegenekkel pár percig, hogy aztán azzal a tudattal menjen tovább, hogy valakit megismert, akivel soha többé nem fog találkozni? Én az olyat, aki nem képes felismerni egy adott kis idõ értékét, a pillanat szépségét, egy ember egyediségét, csak sajnálni tudom. Ez a másfél-két óra, amíg a film tartott, teljesen feltöltött. :)
10/10, egyértelmûen. :)
10/10
kritiza 2009 júl. 31. - 09:40:44 10/10 Előzmény an0nymus
(39/106)
A DVD-üzletek polcairól. :)
9/10
an0nymus 2009 máj. 01. - 15:27:20 9/10
(38/106)
nem tudja valaki honnan tudnam leszedni a filmet.. a folytatasat megtalatam de ezt nem :( lecci. ha vki tud akkor segitsen
10/10
zzoom 2009 febr. 28. - 22:56:42 10/10
(37/106)
nekem csak egy bajom van.. hogy porton nem lehet 10 pontnál többet adni... mert ez a film annál is többet ér
10/10
nagyizi 2009 febr. 16. - 19:58:27 10/10
(36/106)
Csodálatos film!
Nagyon sok korábbi hozzászólással abszolút egyetértek.
Nekem is kedvenc filmem, valószínûleg azért is, mert Celine karakterével abszolút azonosulni tudok: egyszerre bonyolult és egyszerû, naív és bölcs, romantikus, idealista, ...
CSÚCS FILM! (Persze nem biztos, hogy mindenkinek.)
10/10
orsi.papp 2009 febr. 13. - 13:24:47 10/10
(35/106)
Szerintem ez a film 10/10 pont, mert nagyon igazi. Emberi figurák, nem hõsök vagy sablon rosszak, nincsenek benne utolérhetetlen témák, viszont gondolatot keltenek benned is a beszélgetéseik, nem akarja a történetet a rendezõ a szádba rágni, hagyja, hogy te találd ki a be nem mutatott részeket. Olyan ez a film, mint azok a telefonbeszélgetések, amit a kávézóban folytatnak, mintha egy barátjuknak mesélnék el az egyik legfontosabb titkukat, ami persze csak nekik különleges :)
axl3ok 2009 jan. 17. - 03:20:01
(34/106)
Ja köszi:D
mimoza777 2008 dec. 30. - 19:49:36
(33/106)
jaj, dehogy.
1 rész: Mielõtt felkel a Nap
2 rész: Mielõtt lemegy a Nap
10/10
mademoisellemnq 2008 dec. 30. - 18:46:54 10/10
(32/106)
Mielõtt lemegy a Nap - [Before Sunset]
axl3ok 2008 dec. 30. - 18:43:51
(31/106)
Van belõle 2 is?
Milyen címen fut? Mert Mielõtt felkel a nap 2...így nem találtam sehol..
tündemamusz 2008 dec. 15. - 00:27:24 Előzmény zee944
(30/106)
A legtöbb fiatal így ismerkededik. Vagy csak az én világomban? na mindegy. szóval a fenének van kedve újból végighallgatni az egészet. Inkább az lenne az izgalmas ami ezután következik. Ez viszont így unalmas. sablon.
Amikor elsõ szerelemként ismerkedsz így, még új, és különleges, és éséésés. A másodiknál óvatosan mosolygós. A harmadiknál pedig meg már arra vágysz, lennétek már túl az egészen és jöhetne a java!
Na ezzel a filmmel is így vagyok. Mikor végre a java jönne, vége a filmnek.
Remélem választ adtam a kérdésedre.
Habár kissé megkésve... bocsesz! :)
jblack 2008 nov. 10. - 21:31:49
(29/106)
Nem rossz film, nemrég néztem meg most újra. Régebben, amikor kb. 20 éves voltam, akkor jobban tetszett, akkor egyszerûen imádtam. Kezdek öregedni?? :-D
Filmzene megvan, ha esetleg valakit érdekel...
10/10
enber 2008 okt. 10. - 22:45:39 10/10
(28/106)
Ez a film, ugyanúgy mint tizenegy-két éve (amikor utoljára láttam), nagyon-nagy hatást gyakorolt rám. Ráadásul az eltelt idõszakban a saját életembe sokat belecsentem ennek a filmnek a szellemiségébõl (erre, csak most jöttem rá), így nem is tudok mást mondani: 10/10.
Coleman 2008 szept. 29. - 10:00:28
(27/106)
Zseniális film, pedig mennyire egyszerû. Linklater minden idõk egyik legjobb romatikus filmjét rakta össze, hibátlanul tudva azt, hogy mi szükségeltetik ehhez. Van két nagyon szimpatikus színész, egy remek forgatókönyv és egy megfoghatatlan hangulat! Még a legrizikósabb pillanatokat is fantasztikusan oldja meg, így pl. a végét is, ahol minden el van találva, a zenétõl kezdve, az arcokon át, minden. Ez bizony egy kötelezõ film!