Téma: Moszkva tér

SteelDog 2011 szept. 08. - 19:18:43
(111/191)
Megtekintése elõtt egész másra számítottam, elsõ "nézetre" tetszett, azóta... mindig megnézem, ha egy belevaló magyar filmet akarok nézni. Nem tudom, mennyire kultuszfilm vagy klasszikus, egyszerûen életszagú és szórakoztató. Bizonytalan, hogy anno '89-ben ennyire laza gyeplõre lettek volna engedve a fiatalok, mert ennyi erõvel - a minimális korrajzot leszámítva - akár ma is játszódhatna. De nem szabad ennyire "komolyan" venni, hiszen eleve játékfilmnek forgatták, annak pedig nagyon eltalált. Említettem a korrajzot, szerintem e tekintetben nincs szégyellnivalója, bár filmet sosem nézek ilyen árgus szemekkel. A karakterek viszont pont olyanok, amilyenek a középiskolások általában, amilyenek mi voltunk akkor. Sõt, kimondottan tetszenek azért, mert anno szerettem volna egy kicsit én is olyan céltudatos lenni, mint a bemutatott figurák. Mindenkit lehet benne szeretni valamiért, senki sem egyfajta személyiség, hanem legalább 2-2 jegyet visel magában. Noha ilyen bunkó haverokat nem szeretnék, de valahol irigylem õket azért, hogy ilyen nagykanállal habzsolják az életet és nem filozofálnak sokat.

A fõszereplõ figurája ugyan elég passzív, de a film sem õt, sem mást nem helyez elõtérbe. Csupán egy "átlagos" sztori néhány gimnazistáról, akik élik az életüket "majd lesz valahogy" alapon. Persze a jövõ ígérete elõttük is felcsillan, belekóstolnak, aztán... lassan felnõnek. Petya inkább "kamerája" az egésznek, a felvezetõ és a lezáró is egyben, amibõl tömören megismerszik az alapszituáció és hogy kivel mi lett a kilencvenes évekre / ezredfordulóra, "nagykorára".

Minden jó úgy, ahogy van benne. A képek nem akarnak látványosak lenni, egyszerûen csak kifejezõek. Átérzõdik rajtuk a nagy büdös-penészes budapesti "flaszter-feeling", néhány jelenet kimondottan a kedvencem. A zene szimpla hangulatfestõ, nem akar befolyásolni, de nem is pusztán háttérzaj. A színészek meg olyan magától értetõdõen játszanak, mintha nem is játék lenne az egész. Az ebbe a filmbe való teljesítmény talán nem is igényel profizmust, mégsem találtam kicsit se gyengének vagy hiteltelennek a fiatalokat sokadik nézésre sem. Talán ha egyszer ráunok, de akkor meg csak magamat hibáztathatom, minek erõltettem ennyire. Nem is akarom túldicsérni õket: szimpatikusak és kész.

A kedvencem Kigler, de tetszik Royal is, aki ugyan elég magának való figura, mégsem önzõzik; Csömör a sebhelyes, rosszfiús arcával, Petya meg a nem teljesen közéjük illõ, két véglet között vívódó elem, aki valószínûleg nem talált magának jobb társaságot. Hisz a végére meglehetõsen egyedül marad. Ságodi, a pedálgép, a világra nyitott, érzékeny értelmiségi, aki elhiszi, hogy jóindulatúan a maga egyenes, kissé merev képére formálhatja a társait; végül pedig Balla Rita, akinek szende jelensége, hangja akár erõtlennek is titulálható, de már a Kontrollban megfogott a kisugárzása, ami számomra csak intenzívebb a Moszkva tér órája alatt.

Kimondom, na: a srácok bunkósága ellenére szívesen újraélném a kamaszkoromat a film által bemutatott körülmények között egy ilyen csajjal az oldalamon.
Ghanima 2011 aug. 16. - 21:44:27
(110/191)
Bezony... ott, ahol visszamenõlegesek a törvények, ott a rendezõ azonnal "rendezze át" a filmje címét! Mer' ha nem... :-))))
9/10
cubby 2011 aug. 16. - 20:03:59 9/10
(109/191)
n
9/10
cubby 2011 aug. 16. - 19:54:58 9/10
(108/191)
Jó ez a Széll Kálmár tér film :D
9/10
95k-717dk 2011 júl. 07. - 19:03:04 9/10
(107/191)
Nagyon jó film.
9/10
JetiRulez 2011 jún. 26. - 13:47:30 9/10
(106/191)
Ez a film úgy lett jó, ahogy van. Egyszerûen egy életérzés volt már maga a végignézése. Az egyik legjobb magyar film a XXI. századiak közül.
9/10
Numa 2011 febr. 27. - 16:18:16 9/10
(105/191)
Jó film. Jók a színészek, jó a dumájuk!
2/10
bamba 2011 febr. 05. - 13:10:41 2/10 Előzmény Egy a sokból..
(104/191)
lehet , hogy a "célközönség" az a korosztály, de talán ezt inkább azok gondolják, akik nem az a korosztály.
viszont bármely korosztálynak kihagyható.
Egy a sokból.. 2010 nov. 01. - 21:08:55
(103/191)
Szerintem azok tudják átérezni ezt a filmet igazán, akik abban az idõben voltak szintén gimnazista korúak, de gondolom ezzel nem mondtam túl sok újat, csak annyi ,hogy fõképp annak a korosztálynak ajánlatos. Egyébként én is élveztem ezt a filmet, olyan magy. film,amit érdemes megnézni !Össze sem hasonlitható egy SOS szerelem stb c. filmmel/ filmekkel...
10/10
movieman111 2010 júl. 06. - 11:07:10 10/10
(102/191)
Hja Csokibácsi itt is hozza a formáját, Krigler magyar hangja (ha nem tévedek) a "Hideg nyomon" c. filmben szintés el van találva Casey Affleck szerepére. Valaki ezt már esetleg felfedezte ..??
10/10
movieman111 2010 júl. 06. - 11:00:00 10/10
(101/191)
A film a maga kategóriájában böven üti a 9 pontot. Aki a 80-as éveg végén hasonló koru volt mint a szereplök, még többet is. Teljesen autentikus törtenet. Ezt egy 72-es születésü mondja aki szinten megérte az ott történteket jó pár szombaton ...
Aki meg fikázza a filmet az ne is nézze végig, hanem jöjjön rá, hogy más kategóriás filmekre érett.
Az Üvegtigris 1-hez mérem mint az elmúlt 10 év legjobb alkotását. A többi nyálas produkció meg sem közeliti ...
Uff
22nevada22 2010 jún. 15. - 00:14:47
(100/191)
Ekkora kalap sza...mócát! Sem a szleng, sem a ruházat nem hiteles - egyedül az akkori maszekok pofátlansága stimmel. A történet halálosan unalmas, lapos. Ez kultuszfilm? Jézusom! Akkor már százezerszer inkább a Ballagás - ami ugyanilyen sz*r volt, csak jóval elõbb készült.
DeNiel 2010 máj. 04. - 13:50:14
(99/191)
Már régóta megszerettem volna nézni, de csak ma sikerült.
Osztom a többség véleményét. Eléggé jó film. =) Alapjában véve a történet átlagos. Bár miért kéne mindig valóságtól elrugaszkodnak lennie? Nekem kifejezetten tetszettek a filmben szereplõ karakterek.

Végszóként: végre egy színvonalas magyar filmet néztem meg, ami szerintem önmagában nagy szó.
9/10
mordotz 2010 ápr. 06. - 23:41:17 9/10
(98/191)
Egyik olyan magyar film amiben a szereplõk nem mesterkélten és túljátszottan beszélnek, hanem valóban természetesen hat a játékuk. Számomra talán a legjobb magyar film.
serpentfly 2010 márc. 29. - 15:18:54
(97/191)
Egyik kedvencz filmem, meglehetõsen sokrétûen értelmezhetõ. Meg hát kultuszfilm is, azért is szeretem annyira.
7/10
Iryx 2010 febr. 07. - 16:51:39 7/10 Előzmény jikov
(96/191)
Egy 7pontost azért tudtam adni a filmnek. Nézhetõ, sõt, élvezhetõ, ha ötletét és kidolgozását tekintve nem is Overnight.

'89-ben érettségiztem, azt hiszem, Török Ferenc is, megnéztem, egy évben születtünk. Különleges év volt '89....
Kár azon vitatkozni, lehetett-e akkor valakinek 18 évesen Ladája vagy sem. Nagymamák már akkor is szerethették örült módon az unokáikat, és igenis meglephették õket érettségire vattacukorral, pecsétgyûrûvel, csõvázas hátizsákkal vagy kockaalakú piros Ladaautóval. Ez helyén van.
A pirostelefon szimbólum, minisztériumos Marikával a vonal végén a kedvencem :-)

A "jelmezekrõl" - furcsa így írni, hiszem ami a filmben jelmez, az nekünk ruha volt, vagy cucc, vagy frizura- ha a fejen lévõ valamink is a jelmez része. Szóval nem ártott volna picit jobban utána járni, élünk még egy páran abból a korból, és emléxünk is :-)...
Legreprezentatívabb:
Nem olyan bugyink volt, mint Zsófinak :-) Nem. Olyan az anyukánknak volt. A pántos bugyi volt a divat :-)

és... nem a magyar érettségit törölték el, hanem a matekot, de ez nem probléma, ennyi alkotói szabadság engedélyezett.
Hétköznap estére pont jó film.
jikov 2010 febr. 06. - 18:15:53
(95/191)
Kigler nem a fõszereplõ volt, hanem egy mellékszereplõ..
EGyébként ez a kép, ami ki van rakva, nem volt a filmben, mert ott Kigleren van egy ing ugyanebben a szituban.
jikov 2010 febr. 06. - 18:11:51
(94/191)
Hát ez a film egy nagy rakás xar. Nagy reményekkel vágtam neki, azt amikor vége lett,m csak lestem, hogy ennek itt és most vége? Azt így hogy? :) Igazából a film semmirõl nem szólt, a Moszkva térrõl meg aztán végképp nem. Nem mellesleg én hiteltelennek is érzem a filmet. Egy Kigler féle prosztót max. szakmunkásképzõbe vettek volna fel még a 90-es években is, nemhogy még a rendszerváltás elõtt. És valahogy furának érzem azt is, hogy 18 évesek csak úgy kaptak "világútlevelet", azt utazgathattak szerte Európában..
A fõszereplõ srác béna volt sztem. Igazából egyedül Kigler karaktere volt hiteles, vagy jó színész a csávó, vagy csak tényleg egy paraszt, és magát adta :))
Sajnos, ismét nem tudtam pozitívan csalódni a magyar fimgyártásban..
kocamama 2010 febr. 03. - 15:42:44
(93/191)
Nem egy nagy durranás, egyszer meg lehet nézni. A pesti gimnazisták életérzése tõlem távol állt. A karakterek elég jók, a film végi narrátoros szöveg elég idióta. A párizsi kiruccanás nem tudom mennyire volt jellemzõ a 89-es fiatalokra.
AvatáR Gil Maerth 2010 febr. 03. - 11:42:46
(92/191)
internet: túl a nagy vizen már voltak csirái.

mobiltelefon: én emléxem, hogy úgy 94 táján már hordozható akksival voltak az elsõk és borzasztó drága volt az egész. És csak a nagyon gazdagok vették státusszimbolumnak.
sokan nem is értették minek nekik ilyen.

számítógép: Akkoriban a C-64 volt a király. a PC nagyon gyerekcipõben volt (asszem 286-osok, 386-osok már flangáltak)

De más volt!