Téma: Napok romjai

10/10
-greghouse- 2013 jan. 25. - 21:08:41 10/10
(63/123)
Ez egy zseniális, csodálatos film, a mai brit film két legnagyobbjával, két kedvencemmel, Sir Anthonyval és Emma Thompsonnal. Nem szabad kihagyni. Minden díjat, sõt annál többet is megérdemelt (volna).

************SPOILER*****************
A vége nem hepiend, érzékenyebb lelkûek akár a papírzsebkendõt is készíthetik, és mégsem csöpögõs mint az amerikai filmek, csak szomorú. De gyönyörû, mindenkinek ajánlom.
*********SPOILER VÉGE*****************************

MAGÁÉRT BESZÉL. LÁTNI KELL.
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 23. - 19:01:36
(62/123)
Persze, teljesen igazad van mindenben, amit írsz. Sajnos már régen láttam a filmet, nem emlékszem, milyen lelkiállapotban hagyta végül a film Stevenst; amit írtam, az inkább általános tanulság.
És persze hogy egy jó párkapcsolat nem alamizsna; csak arra nem lehet várni, hogy az majd boldoggá tesz, mert anélkül képtelenség boldognak lenni. ("Extra Hungariam non est vita, si est vita, non est ita.") Valami igazságot magunkban kell találnunk, és akkor találjuk meg, ha képesek vagyunk õszintén szembenézni magunkkal. Ez nem könnyû, de mégis, minden csakis itt kezdõdhet el. Enélkül akármit építenénk is, rombadõlne - mint ahogy romba is dõlt az eddig építmény, ugye, és Stevens itt ül eddigi napjai romjain. Eddig csakis a külvilág elismerésébe kapaszkodott, és meg kellett öregednie, hogy felismerje, ez nem volt elég, ez nem tette boldoggá. Pontosan ebben a magával õszintén szembenézõs állapotában nyílik meg az út és a lehetõség arra, hogy önmagában rátaláljon az életöröm és békesség forrására. Persze nem biztos, hogy megtalálja. De legalább elindult a jó irányba.
Ha Miss Kenton megvárta volna, és most szabad lenne, akkor talán Stevens most belé kapaszkodna, és csak gazdát váltana. Eztán Miss Kentonhoz idomulna. És akkor ugyanúgy nem lenne boldog. Persze nem biztos, semmi sem biztos.
Corpse Bride 2012 okt. 23. - 09:36:15
(61/123)
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 23. - 01:53:47
(60/123)
"Ezek csak talmi illúziók, kitöltik a múló idõt, de nem töltik fel a bensõdet, azt Miss Kenton tehette volna meg..."
Miss Kenton nem tudta, és semmilyen szín alatt nem lett volna képes feltölteni Stevenst. Az lett volna csak az igazi illúzió... Az értelmet, a szeretet, a megbocsátást, az erõt, a békét stb mindenki csakis saját magában találhatja meg, azt egyetlen ember sem ajándékozhatja másnak. Akármennyire is próbálkozik vele, nem fog sikerülni, és erre épp ez a film jó példa. Lehet, hogy sokkal kevesebbnek fog tûnni az, amit Stevens egyedül elér a maga életében - de azt legalább biztosan el fogja érni. Magától éri el, és nem más adja neki, mint egy koldusnak.
Stevens óriási fejlõdésen megy keresztül a film során, hiszen legalább eljut annak a belátásáig, hogy korábban rosszul döntött. Ez az élet egyik legnagyobb felismerése, innen már csak jobb jöhet. Itt nyílik meg a lehetõség arra, hogy jobb döntéseket hozzon valaki, mint addig. Amíg ezt az ember nem ismeri fel, addig hiába repül a sült galamb a szájába, mit sem ér vele. Olyan nagyon nem kell sajnálni Stevenst - az élet nem ért véget a számára, hanem bizonyos értelemben csak most kezdõdik.
Ha valaki tevõlegesen elkezd változtatni az életén (és Stevens elkezdte azzal, hogy felkereste Miss Kentont) - azt már nem nagyon lehet megállítani. Az már addig fog próbálkozni, amíg valahogy jobb nem lesz.
Stevens végre feladta az önhazugságot önmagával kapcsolatban; ez nagyon nehéz, és ha valaki végre eljut erre a pontra, ha többé már nem hazudik magának, ha nem ámítja magát, az már könnyebben mozdul el a jó irányba. A hazugság fenntartása viszi el az életenergia döntõ részét.
offtopic
mandulavirág 2012 okt. 23. - 00:28:19
(59/123)
az életnek sosem késõ értelmet adni.
Sindel 2012 aug. 01. - 16:18:29
(58/123)
Nagyon szépen köszönöm neked, és a privátot írónak is! Köszönöm a DVD felajánlójûnak is, de szerencsére bizonyos... khmm, webáruházakban beszerezhetõ, ha megcsináltatom a számítóhépem, meg is rendelem, és bepótolom az élményt :)
9/10
Smonika 2012 júl. 31. - 18:33:23 9/10 Előzmény Sindel
(57/123)
Szia, felvettem dvd-re, ha akarod, elküldöm szívesen.
10/10
MondTeCarlo 2012 júl. 31. - 17:16:53 10/10 Előzmény Sindel
(56/123)
Figyelem!! SPOILER!!
A hanulatot nehéz leirni ,hisz mûvészi!Megbeszélték a multat és sétáltak egyet!Miss Kenton elmondta, hogy észre sem vette mikor megházasodott, megszületett a lánya aki most terhes és nagyon várja az unokáját. Nem akarja elhagyni,elköltözni..Idõközben megszerette a férjét is a maga módján. Egy szép búcsú után (a kapcsolatukra jellemzõ módon) elválnak útjaik .De ezt nehéz igy leirni hisz a szereplõk és a rendezõk mesteri módon zárják le a filmet.A lényeg ez..
Sindel 2012 júl. 29. - 22:46:54
(55/123)
Sziasztok! Nagyon örülnék, ha valaki egy Spoilerben, vagy privátban leírná a végét! Mikor leültek a kávézóban, egy mondat se esett még és megszakadt az adás, csak a stáblistánál jött vissza :((
Köszönöm szépen!
fzoltan 2012 júl. 29. - 12:46:58
(54/123)
Kihagyhatatlan, többször is "megnézendõ" film. A remek magyar szinkron külön élvezet.
Pakó Erika 2012 júl. 29. - 11:08:27
(53/123)
A regény is csodálatos, érdemes elolvasni, de az eredeti cím valahogy úgy szól, hogy "A komornyik utazása"
10/10
sanderb 2011 szept. 21. - 10:34:24 10/10
(52/123)
Összeszokott alkotói gárda emlékezetes alkotása. Izgalmas kort idéz, káprázatos vidéki Angliát mutat be, ahol a Boldog Békeidõk a csúcsra juttatják a decens és bigott jellemvonások versengését. Izgalmas, üde párbeszédek gazdagsága húzza a történetet, amelynek így egyetlen üres perce sincs. A két fõszereplõ nagysága, színészi tudása, alakítása egyenesen világbajnok! Végig tapintható a megidézett kor, s a történetben rejlõ feszültség legapróbb morzsái is. 10/10 - gondolkodás nélkül!
10/10
Lara. 2011 jún. 29. - 16:54:49 10/10
(51/123)
Fantasztikus film. Egyszerre, párhuzamosan ábrázolja a szolga és gazdája jellemét - azt merevséget, ami hasonlatossá teszi Lord Darlington és a komornyik életét: a vágyaik nem teljesülnek be, hiszen mindketten rossz ügyet "szolgáltak", õk - bár bûnös, és esendõ -, de nem rossz emberek. A komornyik tekintélyelvûsége, ridegsége nem engedi közel a boldogsághoz; Lord Darlingtont pedig a naivitása, a jóakarata vezeti félre. Anthony Hopkins és Emma Thompson csodálatos párosa emeli még magasabb szintre James Ivory filmjét.
10/10
mérlegelõ 2011 máj. 09. - 20:55:22 10/10 Előzmény Mike088
(50/123)
Nagyszerû összefoglalás a film hangulatáról, mondandójáról, talán csak azt kérdõjelezném meg, hogy Mr.Stevens számára a végén egyáltalán adódHATott volna-e alternatíva?! S itt most nem csak a Miss Kentonnal utalásszerû szavakkal "nyugtázott" másképp kanyarodó múlt folytathatatlanságára gondolok, hanem komornyiki mivoltára is.
8/10
Mike088 2011 ápr. 28. - 01:12:54 8/10
(49/123)
Rég láttam már olyan filmet ami ekkora ûrt hagyott a lelkemben és ilyen szívbemarkolóra sikeredett.
Spoiler: A beteljesülés hiánya már ott érzõdött amikor Miss Kenton a könyv után érdeklõdött érezvén azt,hogy a nem teljesen szõrösszívû komornyikban mély érzelmek lapulnak és ebben nem is tévedett. A borosüveg elejtése is valahol ezt szimbolizálja, hogy Stevensben kavarognak a gondolatok de egyszerüen a kötelességtudata a hûsége és a célorientáltsága annyira erõs volt hogy ez nem volt képes szavakban megnyilvánulni a nõ felé . A film végén már egyértelmûvé vált,hogy ugyan mindketten szeretik egymást de Stevens nem hagyja maga mögött az eddigi életét hiszen számára az egész élete a KÖTELESSÉGRÕL szól. Az érzéseim ellenére nem tudom elítélni ezért. A filmet nyomasztó mivolta miatt nem tudnám mégegyszer megnézni ezért az összhatásért 10/8 adok.
offtopic
sofi 72 2011 jan. 10. - 18:56:06 Előzmény filmbarbár
(48/123)
Nahát!!!!!!!!! Most megleptél azzal, hogy még nem láttad!! Hogy lehetséges ez???? Irigyellek érte!!!!:)))

Úgy ahogy mondod, letaglózó film!! Ha végig tudod majd (reméljük minél elõbb) nézni, 1000000%-ék, hogy rád is nagy hatással lesz, mint ahogy említetted, hogy már az eddig látott részlet is tetszett!!! Azóta sikerült megkapnom a zenéjét is!! Fantasztikus, elsöprõ, felkavaró az is!!:)))

Engem iszonyatosan felzaklat, bármikor is nézem, tök mindegy, hogy már láttam többször is!!!! Kész vagyok tõle!!:))

Ha sikerült megnézned, kíváncsi leszek a véleményedre!!:))

Jó szórakozást hozzá!!:DD
filmbarbár 2011 jan. 09. - 23:32:12 Előzmény sofi 72
(47/123)
Nemrégen sikerült rátalálnom a 'Napok romjai'-ra egy régi videó kazettán. Nagy élvezettel és izgalommal figyeltem, addig amíg váratlanul véget nem ért a kazetta. Még jócskán lehetett hátra belõle, úgy hogy muszáj volt lépéseket tennem, hogy beszerezzem ezt a remekmûvet. Letaglózóan jó volt, de nem szeretnék elhamarkodottan nyilatkozni a filmrõl...

Te csak magyarul láttad? Ilyen színészekkel, kötelezõ lehet eredeti nyelven is megtekinteni. Alig várom! :)
sofi 72 2010 jún. 12. - 19:45:56
(46/123)
Talán azért nem írtam eddig ehhez a filmhez semmit, mert egyszerûen nem mertem, sõt most is "félve" nyilvánítok véleményt, mert akkora alkotásnak tartom (szerintem nem vagyok egyedül!!)hogy szinte érinthetetlennek tartom, mint nem sok dolgot az életemben!! És kicsit félek, ha megpróbálom leírni amit én láttam benne, csak egy szánalmas lepusztított "csontváza" lesz annak, amit valójában el lehetne róla mondani!! Lehet, hogy túl nagy szavakat használok, de tényleg így érzem. Azon gondolkoztam, hogy vajon hol áll ez a film a "kedvenclistámon"?? És ki kell mondanom, hogy az ELSÕN! Ez jó csomó éve változatlan. Voltak felvillanások, de rövid idõ múlva megint csak ez az alkotás kúszott vissza alattomosan az elsõ helyre!!! Sajna a könyvet nem olvastam, de biztos hogy meglesz az is!!!!

Szóval....

Elõször még fiatalon láttam, amikor sokkal kevesebb tapasztalatom volt úgy általában az élettel kapcsolatban, de már akkor is annyira megérintett, felzaklatott a realitása, szomorúsága a saját magunkra erõltetett kötelességtudat, az általunk tudatosan állított korlátok miatti boldogtalanság ábrázolása, hogy a pulzusom az egekben volt, és a film után egyszerûen nem tudtam elaludni...azon gondolkoztam, hogy Én is elrontottam-e már az egészet, vagy még nem késõ!!??

Nekem nem csak tisztán egy szerelmi vergõdést mutatott, hanem arra "tanít", hogy az ÉLET rohadt rövid, és az adódó boldogságmorzsákat amik nagy ritkán bepotyognak, fel kell szedni, nem halogatni, nem mindig az elvárásoknak megfelelni...mert ha késõbb vissszatekintünk, csak egy elfecsérelt életet láthatunk magunk mögött, amiben szinte részt sem vettünk a másoknak való "megfelelési vágy" miatt!!!! Mindezt Hopkins és Emma tökéletesen leadta. Persze ott van a szerelmi szál is, ami ugyanúgy tökéletesen volt ábrázolva. Hopkins tehetetlen gyávasága...és felvett álcája, ami miatt néha kedvem lett volna benyúlni a képernyõn keresztül és jó erõsen megragadni a tökéletesen kikeményített gallérját, esetleg egy jól irányzott "ébresztõs pofont" lekeverni!!! De a végén tulajdonképpen megvolt a katarzis, mert belátta, hogy hibázott. Természetesn KÉSÕN, mint ahogy az életben is általában lenni szokott. De ebbõl szoktunk ugyebár tanulni!! Neki nem volt több esélye. Elúszott a hajó, kész vége!!!

Szóval ez a mû, kötelezõ "léleképítõ" tananyag!!
A zenei aláfestés is természetesen tökéletesen kifejezõ, borzongató....

Szóval ébresztõ....csak 1x élünk, és az amúgy is nehéz hétköznapokba be kell csempésznünk egy kis engedetlenséget is, ami természetesen nem szó szoros értelemben értendõ, (bár az sem árt:D) csak magunkról szól, kell, hogy szóljon!!! Talán egy kis egészséges egoizmus?? Nem tudom.

Talán újra megnézem a napokban és akkor majd TALÁN megtudom válaszolni magamnak, hogy hogyan és mit is kéne tulajdonképpen...???

Ennyi
10/10
Diosz 2010 márc. 15. - 12:45:01 10/10 Előzmény sala1992
(45/123)
A könyvbõl szerintem kiderül, hogy Mr. Steewens szeretet Miss Kentont, de ezt a visszaemlékezései során sosem mondja ki, de azt igen, hogy valószínûleg sokszor másképp kellett volna cselekednie. A könyv Mr. Stewens érzelmeit árulja el, a film pedig Miss Kentonét.
A filmbõl pedig egyértelmûen kiderül szerintem hogy Ms. Kenton szerette Mr. Stewenst. Fantasztikusat alakított Emma Tompson.
*** Spoiler ***
A könyvben pedig ki is mondja ha azt vesszük, amikor a buszmegállóban várnak, Mr. Stewens - miután tudja hogy már háromszor is otthagyta a férjét Miss Kenton - nagy nehezen megkérdezi , bántották-e (mármint a férje). "Nyilván azt akarja tudni, Mr. Stewens, hogy szeretem-e a férjem. " Aztán beszélni kezd. És kimondja: " "Ez persze nem jelenti azt, hogy nem akadnának olyan pillanatok, nagyon is keserves pillanatok, amikor az ember azt gondolja magában:"Istenem, milyen borzalmasan elrontottam az életemet!" És mindenfélék eszébe jutnak egy másfajta életrõl, egy JOBBFAJTA életrõl. Például arról az életrõl, amelyet önnel élhettem volna, Mr. Stevens."

A film most nincs itthon, így nem tudom, abban is szerepel-e így, ahogy a könyvben.

Minden esetre elmondható, hogy a film és a könyv is zseniális!!!!
Pierre75 2010 febr. 16. - 21:30:37
(44/123)
Sajnos a film fordításában van egy fontos hiba: szinte szinonimaként használja az inas és komornyik szavakat.
A komornyik az Wodehouse Jeeves-sze, míg a komornyik az itt Hopkins, máshol pedig Stokes.

Sajnálom kicsit, hogy nem Sinkó szinkronizálta (nekem õ a favorit), bár Reviczky is jó volt. Az Árnyékországban pedig Szersén Gyula volt Hopkins magyar hangja, aki szintén nagyon jól oldotta meg.