Téma: Oldboy

9/10
kgyuri0 2009 jan. 24. - 02:08:28 9/10
(83/223)
Na jó, legyen 9!
9/10
kgyuri0 2009 jan. 24. - 02:05:46 9/10
(82/223)
Lehet, hogy a Bosszú ura óta kicsit megbarátkoztam a rendezõvel, a problematikával, de ahogy annak minden érdekessége elismerése melett is csak 7pontot tudtam adni, most 8 és 9 között vacilálok.


De, szuper!
Az ember tudattalanjának elemzése és hatásos, elmélyült és kidolgozott taglalása. Azért a sok vér, mert ez a veszély-félelem-vér-halál komplxum az emberi psziché örök velejárója.
Hát persze , hogy a görög sorstragédiákat idézi, ha Freud nem találta volna meg az egész jelenséget és nem a görögök alapján nevezte volna oedipusinak, akár Dae-su ról is elnevezhették volna.Persze õ már lekésett. Aztán bevallom, nekem az európai mentalitás ebben a kérdésben(is) rokonszenvesebb. a görögök nyomán ezt az egészet lehet nagyobb alázattal s racionalitással,s némi humorral is kezelni, ezek a távolkeletiek a japános bushidó-mániájukkal kicsit idegesítõek, mondjuk a másik szereplõ(Woo-jin) kérdése jogos: „a nõvéremmel szerettük egymást mindennek tudatában, ti nem tudjátok?” túl sok az üvöltözés, bár a tarantinoi humor felé itt is vannak csápok, de azért a „Bosszú urában” több volt szembetûnõ. Végül is a befejezés ambivalens, egyik érvényes értelmezés, hogy egymáséi lesznek.. A kultura kialakulásában a vérfertrõzésnek komoly szerepe volt, úgy rémlik.
heyjoeee 2009 jan. 24. - 01:35:23
(81/223)
Szerintem..szerintem aki eddig nem szerette az ázsiai filmeket akkor az most meg fogja szeretni, az biztos ..mert ez a film lenyûgözõ!!
..én személyszerint úgy voltam vele hogy najó belenézek de egy olyan 10 perc után átkapcsolom,
..nem így történt.végigültem és a 2óra játékidó 20 percnek tünt
a befejezés hihetetlen (a hetedikkel, a hatodik érzékkel és a velencei kalmárral vetekszik)
NAGYON JÓ film!!!
perry 2009 jan. 23. - 23:10:47
(80/223)
Teljességgel igazad van, bár kicsi én :) inkább arra gondolt,hogy a médiából mindent visszakaphatunk. Színházi közvetítés, romantikus film és még sok csodát, de erõszakot és vért is.
A valóság is csak akkor döbbent meg minket ha az zsigerileg éljük át, szülõk halála, velünk vagy szeretteinkkel kapcsolatos tragédiák.
Dante Pokla /és nem a tûzhányós/ mellett is ott van a Paradicsom és szörnyen ciki lenne ha mindent ki tudnánk kerülni.
Szóval, holnap is fogunk közlekedni, vállaljuk az úttesten való átkelést, nem beszélve el engedjük gyermekeinket -igaz záros határidõvel-
bulizni.
Éljük tovább az életünket.
Ja és megnézzük utána a Bosszú asszonya és a Bosszú ura mozikat és csendben megszámoljuk saját "alkatrészeinket".:)
offtopic
delamico 2009 jan. 23. - 21:22:36 Előzmény perry
(79/223)
Ez tényleg így van, ahogy mondod (a világgal kapcsolatban), viszont megjegyezném, hogy a médiában a világnak kizárólag a negatív történéseit kapod vissza. Ami egyfelõl hasznos, mert óvatosságra int (persze ez is túlmehet egy egészséges határon), ellenben azt sugallja, hogy jó dolog nem is történik és ha mégis, akkor az ember annak sem tud örülni, mert a rosszat - minthogy Dante is a Poklot írta le (kedvenc magyartanárom mondása) - könnyebben lehet hatásosan megmutatni, egyúttal nehezebben elfelejteni. Elvégre mért dicsérném meg a gyerekemet a szép félévijéért is, ha leordíthatom, hogy "nem mehetsz ide meg ide, mert a francia lány is..."?
offtopic
delamico 2009 jan. 23. - 21:15:26 Előzmény sushi
(78/223)
Ahha, ahha.
delamico 2009 jan. 23. - 21:13:05
(77/223)
Nos, természetesen ez is egy szempont és igazad is van (nekem ez továbbra sem tudott rontani a filmen).
sushi 2009 jan. 23. - 19:54:51
(76/223)
egyszerûen fenomenálisan tökéletes...
perry 2009 jan. 23. - 16:48:01
(75/223)
A film mentegetése nélkül a borzalmak a mindennapjainkban velünk élnek. Könnyedén lehet megölni a pénzbeszedõt majd lebetonozni, vagy kilépve egy autóból 4 -n megerõszakolni majd megfojtani egy 14-15 éves lányt, és létezik az ausztriai rém, hogy a szomszédba is átmenjünk. De visszatérve hazánkba emberek szívfájdalom nélkül támadnak meg 60 70 éves embereket tanyákon
elhagyott helyeken, halálra verve õket.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a mindennapjainkban már szinte csak nyugtázzuk a véresebbnél véresebb drámákat.
Annyira töményen kapjuk a médiából, bulvárból és más kommunikációs csatornákból, hogy fel sem tûnik.
Valószínûleg sokaknak az Oldboy túl sok is lesz: amin nehéz csodálkozni. Túl sokkoló, ráadásul jellegzetesen ázsiai módon kegyetlen - és ez most nem sztereotípia! -, és ha ez nem elég, még túlbonyolított is. Megint mások imádni fogják, hiszen ez végre egy igazán eredeti film, amelynél egy percig sem tudni, hogy mi fog következni, és amely képes olyan erõs hangulatot teremteni, ami valóban rabul ejti a nézõt.
Persze azon is el lehet vitakozni,hogy szerintem is feleslegesen sok dolgot vágtak le különbözõ szereplõkbõl - persze nem igaziból -, és az igazság pillanata kicsit sokáig tart. A filmnek tulajdonképpen akkor kéne véget érnie, amikor a gonosz felfedi sötét titkát - amit kicsit egyszerûbben is megtehetne, de ettõl még az Old Boy tényleg egyedi, különleges és hihetetlenül izgalmas alkotás.
10/10
od.gszal 2009 jan. 22. - 22:21:42 10/10
(74/223)
Nagyon jó film.
delamico 2009 jan. 22. - 17:19:04
(73/223)
Szerintem indokolt volt. Határozottan megvolt az oka és a célja is. Azon kívül, hogy undorító volt, nem volt különöseb baja. Kellett az oda. Ez egy mûvészfilm. És ilyen a stílusa. (SPOILER ^^) Nyelvkivágós, vérfröcsis, gyomorforgatós, japános. Ahogy az Amélibe is kellettek azok a kavicsok, ide is illik a nyelvmetélés.
9/10
Bartuc 2009 jan. 21. - 22:59:18 9/10
(72/223)
Jajj, ne csináljátok már a fesztivált, hogy egy *spoiler* nyelvkivágás mindenkinek tönkretette a napját, olyan iszonyatosan durva jelenet volt. Azon túl, hogy dramaturgiailag beleillett a filmbe (evergreen egyáltalán nem lett meggyõzve Oh Dae-soo kutyás jelenetétõl, sõt, egyenesen kiröhögte, ha emlékeztek rá), azt a célt szolgálta, hogy éreztesse velünk, nézõkkel, hogy mennyire fontos neki a lánya, mennyire el van keseredve, mennyire fél, ha ekkora áldozatot képes érte hozni. A rendezõ ezeket az érzéseket akarta belénk plántálni, azt akarta, hogy megértsük Dae-soo-t, együtt érezzünk vele, bele éljük magunkat a helyébe. És ezt sikeresen el is érte, hiszen mikor látjuk közeledni az ollót, és végignézzük, ahogy Dae-soo összenyomja azt, akaratlanul a saját szánkban is érzünk "valamit". Összeszorul egy pillanatra mindenünk. Épp ez a cél, ez a naturalizmus lényege, és higgyétek el, ha nem lett volna ez a jelenet, a film vége senkinél nem ütött volna akkorát. Mondhattok bármit. A levezetõ képsorok a téli tájjal, a fehér szûziességet árasztó dominanciájával nyugalmat árasztanak, minden lassan történik, a kamera alig mozog. A rendezõ idõt, és teret ad, hogy feldolgozzuk a megelõzõ, felkavaró képsorokat. Eléri, hogy nem csak láttuk a filmet, hanem át is éltük. És ez így. Volt. Jó.

(Vagy mégis, hogyan oldattátok volna meg?

-Figyelj már Woo-jin! Tudom, az egész életedet erre a bosszúra tetted fel, de legyél már ilyen köcsög, ne mondd már el neki. Leszek a kutyád, ha akarod.
-Hmm, nah jól van, ez tényleg nem lenne valami szép. *telefon felvesz* Tod mit, inkább ne nyissátok ki a dobozt!

Vagy kevésbé lett volna naturalista? Akkor meg - a fentebb leírtak miatt - semmi értelme nem lett volna az egésznek.)
delamico 2009 jan. 21. - 20:42:39
(71/223)
Szeret valaki tobzódni az ilyesmiben? (a rendezõn kívül..) Nem. Mármint csak a magam nevében beszélve nem. De belefért a filmbe, megvolt a kellõ hatása/célja/oka.
delamico 2009 jan. 21. - 20:20:12 Előzmény zee944
(70/223)
és akkor..SPOILER
szerintem dramaturgiailag belefért, viszont tényleg gyomorforgató volt. Kissé groteszk volt utána 10 perccel ebédelni. És megvolt az a pontja (a nyelvkivágásnak), amikor az ember belegondol, hogy vajon most sikerül megállnom, hogy ne hányjam el magam?..
8/10
zee944 2009 jan. 21. - 20:14:30 8/10
(69/223)
***SPOILER*** Úgy emlékszem, amikorra kivágja, addigra már a lelkére beszélt a fickónak, elbizonytalanította, kimerítette, vagy valami ilyesmi. Már nem emlékszem pontosan, mindenesetre nagyon úgy éreztem, hogy nem volt már dramaturgiailag indokolt, hogy nekiálljon durvulni. A naturalizmusnál pedig valahol mégiscsak meg kéne húzni egy határt. Ez már kicsit sok, és csak még tovább tolja az ingerküszöbünket. Nem jó.
offtopic
delamico 2009 jan. 21. - 20:12:52
(68/223)
és ezért is, bár fenntartom, hogy ez a billentyûzet hibája volt..
offtopic
delamico 2009 jan. 21. - 20:12:08
(67/223)
*sóhajt* igen. Elnézést. SPOILER
|
|
·
offtopic
delamico 2009 jan. 21. - 20:11:07
(66/223)
*sóhajt* igen. Elnézést. SPOILER
|
|
·
8/10
zee944 2009 jan. 21. - 20:09:43 8/10
(65/223)
***SPOILER***
|
|
|
V
delamico 2009 jan. 21. - 20:09:40
(64/223)
Ami nekem nem igazán tetszett, azok a flashback-ek voltak. Jobb megoldás kellett volna, az illett volna az egészhez.