Téma: Oldboy

Ljerk 2018 máj. 10. - 14:47:32 Előzmény istenaldja
(203/223)
Nem mocsokról van szó, hanem tabukról - vagy hallgatnia kellett volna a tabut meglátó embernek, vagy ha a törvény bünteti - akkor feljelenteni. Ehhez képest a legostobább módon pletyka szinten terjesztette, azaz a közösség száján terjedt a hír , amit semmilyen módon nem lehet már jóvátenni - hiszen még büntetést sem lehet érte kapni és elviselni, csak Örök életre szenvedni, ez a "főgonosz" motivációjának az oka. Korea ilyen tekintetben rendkívül szigorú "konzervatív" ország, mindennek meg van a helye - ezer éves családfák, klánban elfoglalt helyzet, ki kivel házasodhat, kinek milyen az megítélése.
1/10
istenaldja 2018 ápr. 28. - 13:36:51 1/10
(202/223)
Pokolian rossz, szörnyen ostoba, minden ízében valószerűtlen, kínosan művészkedő, pusztítóan értelmetlen, mérhetetlenül gagyi film. Egyet tud, bepalizni a tömérdek sznobot, aki azt hiszi, hogy minél tragikusabb, durvább, betegebb egy mű, annál művészibb. Tragikus, durva, beteg hipokriták, a legidiótább ürügyekkel terjesztik a mocskukat. Ezt a filmet különösen nagyra tartják, mivel egy pillanatra sem méltatja figyelemre, hogy elképesztően csodás, hatalmas, titokzatos, végtelen változatosságú világban, azon belül is a Föld nevű édenkertben van. Csakis a poklára függeszti szemeit, ahol a képzeletszegény, absztrakt, erőltetett, irreális jelenetek ugyanazt az állóképszerű örökkévalóságot mutatják: a főhős végtelenül szenved és végtelenül kiszolgáltatott, a főgonosz meg végtelenül kegyetlen és végtelenül hatalmas, és semminek semmi értelme. A háttérsztori, a motiváció, a pszicho-thriller-közhelyek, a kulturális utalások mind ürügyek, hogy ezzel az undorító dögunalommal traktáljon.
Zahire69 2018 jan. 07. - 10:23:25
(201/223)
Az I saw the devil klasszisokkal jobb, eleve a fõhõs sokkal szimpatikusabb mint ez a ránézésre tíz év szigorítottat érdemlõ ( egyébként jó ) színész.
Querelle82 2018 jan. 07. - 10:16:37
(200/223)
Beteg egy film az már biztos. Puzsér meg elmehet az anyja picsájába.
1/10
L-m-89 2017 aug. 13. - 17:37:47 1/10
(199/223)
Egyszer kint voltam az utcán még gyerekként és egy kb akkora pici forgószelet láttam, mint én voltam... Az szórakoztatóbb volt ettõl a filmtõl. Bugyuta, cseppet sem élvezetes, az a tipikus \"csak úgy megy valami, duruzsol, de dunsztod sincs mi a fenének nézed\" érzése van közben az embernek.
A gyönyörök kertje 2017 aug. 13. - 17:35:59
(198/223)
Zsenialis alkotas! Park Ur kitett magaert a rendezessel. A thrillerek kiralya ez a film minden bizonnyal, de legalabbis benne van a vilag Top 5 legjobbjaban.
Megegyszer mondom, ZSENIALIS!
10/10
Yoshi-Hashi 2017 júl. 02. - 21:00:55 10/10 Előzmény wendauria
(197/223)
"Beteg lélek alkotta, és nincs benne semmi felemelõ vagy katartikus." - Imádom, amikor a szögfejû vaskalaposok elvárnák a normatív (elõíró) etikát minden filmtõl a deskriptív (leíró) helyett. Szerintem az az igazán beteg, aki szerint egy filmnek csak felemelõ és katartikus dolgokról volna szabad szólnia, és akik dögunalmas tanmesékké változtatnák a mûvészetek minden válfaját.
Ugyebár akkor az Oidipusz-legenda is "beteg", mert "nincs benne semmi felemelõ vagy katartikus"?
wendauria 2017 jún. 08. - 08:06:42
(196/223)
A film egyszerûen beteg. Beteg lélek alkotta, és nincs benne semmi felemelõ vagy katartikus. A vége is lent marad a mocsokban. Talán azoknak a nézõknek nyújt valamit, akik maguk is hasonló beteg komplexusokkal küszködnek.
10/10
K.Patrik19 2017 febr. 10. - 23:20:17 10/10
(195/223)
Most nincs idõm hosszabban leírni a filmet és a véleményemet. A lényeg, hogy nagyon sokan szidják (természetesen azok vannak többségben akik Hollywood-i limonádék elfogultjai), viszont ha eltérünk kicsit a megszokott nyugati (mind amcsi, mind Európa) akkor ez egy nagyon erõs, fontos, tartalmas film, amit egyedivé tesz ez a sok durva jelenet. Mert hát ugye nem megszokott ilyet látni.
A bosszú, mint fõtéma és maga a film is nagyon tetszett. Sajnálom, hogy ilyen sokára néztem meg, de megérte. A rendezõnek is megnézek még pár filmjét.
10/9 a véleményem szerint, rég adtam ekkora pontszámot.
mapon28 2017 jan. 20. - 00:10:36
(194/223)
Oh Dae-su -- Odysseus
Talán nem véletlen a hangzásbeli hasonlóság
6/10
ResidentEvil 2017 jan. 03. - 00:46:32 6/10
(193/223)
Ritka nagy baromság a film ..kap egy 5-öt.
ElektorKalandor 2016 szept. 30. - 08:14:50
(192/223)
Sokat látott thiller rajongó vagyok, más mûfajt nem is nézek. Nyugati thillereken nevelkedtem.
Három részletben futottam neki ennek a filmnek, nem volt rám túl nagy hatással, talán a nyugati séma vonásait kerestem benne, nem tudom. A téma tetszett, a megjelenítést azonban sokszor nem tudtam hova tenni.

Összefoglalásképpen azt tudom mondanui, megérte megnézni, viszont (bár 34 éves vagyok) úgy gondolom, ehhez a filmhez nem vagyok "felnõve".
nickerer 2016 szept. 23. - 11:11:24
(191/223)
Beteges film, gusztustalan, gyomorforgató. Tabu. És nem csak utalnak rá, hanem premier plánban megnézetik. Az ázsiaiaknak van ilyen beteg lelke, hogy pl. élõ állatot megesznek, vagy az élõ halat megsütik, és még él, amikor feltálalják. No, ez más, de ehhez hasonló szintû gusztustalanság. Sajnos most egyre több filmben divatos lett ez, mint csavar, de én inkább hányok tõle, és bánom, hogy a filmet megnéztem. Ami amúgy nem lett volna rossz, kár volt ezzel elrontani.
Ljerk 2016 aug. 29. - 16:28:01
(190/223)
Aki szereti az ilyen elborult koreai filmeket, annak itt a The Front Line (2011) - egyszerû háborús mozinak indul, de aztán újabb és újabb történetsíkok jelennek meg a háború poklából.

http://www.imdb.com/title/tt2007387/
Edmond Dantes 2016 aug. 29. - 10:54:11
(189/223)
Mint sokunk "õsanyja", Agatha Christie írta nem egyszer: régi bûnnek hosszú az árnyéka. Hogy kinek mi számít bûnnek és mekkora bûnnek, az gyakran relatív. Pár hete látott film (Már megint Te) http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=112294 is valami ilyesmirõl szól, persze az Oldboynál jóval barátságosabb dimenzióban bemutatva; mint amott (56) írtam "a mindenkori kamaszok ravaszul avagy primitíven kegyetlen iskolai és azon túlmutató ártani tudását/akarását...középiskolai éveink alakulása egész életünkre kihatással van." Nincs ez másként a Cannes-ban díjazott koreai opuszban sem.

S ha a bûn relatív, akkor a reváns mértéke is relatív. Chan-wook Park filmjében -Verlaine/Tóth Árpád szavaival- konokon és fájón, hajjaj, de mennyire nagyon fájon erõs a reváns! Hogy ki kin vesz revánsot és kié a jogos(abb) reváns, az maradjon jótékony homályban (spoiler lenne), de a rendezõ és operatõre nem válogat az eszközökben. Másik klasszikusunkat citálva: Halálhörgés, siralom zajlik. Mindez egy viszonylag egyszerû történetbe ágyazva, aminek követését azonban az összetéveszthetõ ázsiai arcok és az idõsíkok lassan már kötelezõ váltogatása nem könnyíti meg. Ráadásul a film bemutatása óta feltört az ún. skandináv thriller, amikben ugyancsak régi bûnök hosszú árnyéka vetül reánk és a skandináv krimikben is véres, horrorisztikus jeleneteken kell (stílszerûen) átverekednünk magunkat a megoldásig.
Ha választanom kell, maradok az utóbbiaknál...de náluk = skandinávoknál is csak módjával, mértékkel.
10/10
Yoshi-Hashi 2016 márc. 03. - 12:54:47 10/10
(188/223)
Azzal együtt, hogy erõszakos, cseppet sem öncélú. Az egésznek van valami beteges, fekete humora - mint amikor az öngyilkosjelöltet otthagyja a tetõn a p.csába, vagy amikor megdolgozza a nyikhaj fiatalokat.
Corpus 2016 febr. 16. - 16:03:58
(187/223)
Ez nagyon 'beteg' film... Talán írta is valaki korábban, kevesebb több lett volna.
Az utángyártott valóságközelibb, szerintem.
8/10
Mizar 2016 jan. 19. - 21:11:25 8/10
(186/223)
Végig fenntartotta az érdeklõdésem, pedig nem vagyok az akciójelenetek rajongója. Együtt tudtam érezni a fõhõssel, pedig nem volt az az erkölcsi mintakép. Hitelesnek éreztem, magával ragadott a hangulata, és nekem nem tûnt túlzásnak a sokak által emlegetett "áldozata" sem - az én értelmezésemben.

SPOILER
Nem hiszem, hogy Oh Dae-soo olyan nagyon megváltozott volna a film végére, mindvégig hû maradt önmagához, és valóban a bosszú vezérelte minden tettét, kivéve talán a megalázkodó részt. Ott viszont nem találtam annyira túlzónak a nyelv kivágását sem, hiszen ha a lány megtudta volna az igazat, szerintem öngyilkos lett volna. Azért gondolom így, mert a fõgonosz célzott rá korábban, hogy vagy õ hal meg a végén, vagy a lány. Ha így nézzük, megcsonkította magát, csak hogy a lány éljen. Mivel a lányt végül nem kergették halálba, így a fõgonosz halt meg a korábbi kijelentésének megfelelõen. A fõgonosz pedig semmilyen erkölcsi fölényt nem gyakorolhatott az okoskodása révén, mivel önimádó, nárcisztikus testvérpár voltak a húgával, akik egymásban is csak önmagukat látták és imádták. Hol volt ez az igazi szeretethez képest?
Kíváncsi vagyok, hogy a végén úgy hipnotizáltatta-e magát, hogy utána esetleg fennmaradhatott a vérfertõzõ kapcsolat. Lehet, rávallana, de azért ezt túlzásnak érezném.
5/10
m3246 2015 dec. 13. - 23:43:02 5/10
(185/223)
Biztos bennem van a hiba fáradtan álltam neki a filmnek és hát ez a vágott szemûek ugyanúgy néznek ki, így elvesztettem a fonalat egy idõ után ki kivel van... olyan érdekes film 5/10
1/10
idõjós1010 2015 nov. 22. - 22:23:14 1/10
(184/223)
A történet jó, de ezek az ázsiaiak annyira másképp viselkednek, mint egy európai, vagy amerikai, hogy számomra teljesen befogadhatatlan volt. Van ennek egy amcsi változata is. nekifutok annak. Ezt KB 30 percig bírtam.