Téma: Országúton

*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 16:09:47
(35/95)
Persze, igazad lehet..., de ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a Vitákra vonatkozó megjegyzésed helyes lenne...; Épp ez a mostani filmes definicióval kapcsolatos replika vica-verza, bizonyítja, hogy mennyire fontosak lehetnek az értelmes vélemény-ütköztetések..., Hidd el, hogy a kritikusok zöme, még mindig nincs tisztában teljesen azzal, -és a kérdéses táma sokszínû aspektusait is ékesen bizonyítja- hogy voltaképpen hogyan értelmezze, és hova is helyezze ezt a hatalmas filmalkotást;... Több szakértõ is úgy gondolja, és e-szerint kategorizál is, hogy az olasz neorealizmus korszaka, az ..50-es évek elején lezárult..., viszont sokan, - többekközött Én is -- úgy vélekednek, hogy nem lehet egzakt,határvonalat húzni..; és erre éppen az egyedi, fellinis, 'mese' szerû légkörrel a föld felett lebegõ "La Strada" az ékes bizonyíték, a már korábban említett okok miatt...;
zszoltan 2007 nov. 03. - 13:37:52
(34/95)
OFFTOPIC
Amennyiben ez a film tényleg olyan zseniális, mint az itt néha felbukkan, akkor szerintem nem szerencsés a topic-ját 'felhigítani' ilyen nem lényegtelen, de az ide látogatók többségét feltehetõen nem igazán érdeklõ vitákkal, mint hogy neorealista-e.

Mondja a bagoly a verébnek... :) (De attól még igaza lehet.)
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 13:08:21
(33/95)
(kiig.) "...irrealisztikus..."
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 13:03:20
(32/95)
Na látod, akkor még'is csak jól sejtettem Én, hogy kollegák vagyunk...,(!) :))) ...,
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 12:58:11
(31/95)
(off.) ...Jó, rendben van, ezt legközelebb mellõzöm...! Elnézést!,, ((!))

peace
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 12:52:15
(30/95)
Nézdd, a 'minden ízében neorealista', lehet, hogy némi ´´költõi´´ túlzás volt,..., de csak a 'minden ízét...' leszámítva...,:
Az azonban egyáltalán nem kizárt, Fellini lelkivilágának ismeretében, hogy a Nagy Mágus, már az ..50 évek elején, közepén is esetleg ösztönösen igyekezett valamelyest eltávolodni a valóságtól, és ezért hatja, lengi át az egész történetet, valami -valóban- meseszerû atmoszféra...,
Ez viszont, ellentétben az elõbb leírtakkal, most csak egy teljesen személyes impresszió a részemrõl...( )
De Én természetesen, szívesen tovább vitatkozom Veled is, vagy akár mással, errõl a kérdésrõl, mert kétség'kívül eléggé komplex, és bonyolult,- már ami Fellinit, és a neorealizmushoz való viszonyulását illeti...; ( ...nota fix:... Persze mi az ami nem összetett, és bonyolult, ebben a világban...,,,(?!)
(...és ez most megint csak egy ´´költõi kérdés´´volt a részemrõl...,)
- excuse -
8/10
efes 2007 nov. 03. - 12:52:06 8/10
(29/95)
azt hiszem nekem szólt, a 'csoda milánóban'-t én citáltam ide.
amenyiben te vagy a filmértõk és esztéták jelentõs része, akkor nyilván igazad van, ám azért mégis figyelmedbe ajánlanám még egyszer ezt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Neorealizmus

azért ütöm a vasat, mert én anno, amikor vizsgáztam olasz filmtörténetbõl és belefutottam ebbe a fellni és a neorealizmus témába, én is jól leneorealistáztam fellini elsõ mûveit. honffy tanár úr meg jól az orromra is koppintott, nagyjából azokkal a szavakkal, amelyek a link mögött olvashatóak... :)) szóval így. :)
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 12:26:21
(28/95)
Te tényleg teljesen zavarodott vagy,; mind Fellini-t, mind az olasz neorealizmus-t illetõen...; Elõször is: A 'Csoda Milánóban' jócskán bõvelkedik fantázia-motívumokban, épp úgy, mint irrelisztikus (néhol szürreális) jelenetekben; még'is a fimszakértõk zöme, neorealistának aposztrofálja... (hoppá !!!, míly meghökkentõ, nemde bár...!)
Másodszor: A 'La Strada', a mesének tûnõ, individualista stílusjegyeket magán viselõ történetkeret ellenére is, és - mint kitalált történet is -
abszolute realsztikus, és valóságos képet ad, az ..50-es évek Olaszországáról, konkrétan a legkiszolgáltatottabb nincstelen alsó néprétegek helyzetérõl,..., kilátástalanságáról, szegénységérõl, nyomoruságáról, már-már azt nem is - csak - realista képekkel, hanem inkább kifejezetten naturalistán
ábrázolva...
Az pedig, hogy anno dominie, a kritikusok, hogy vélekedtek a filmrõl,- megjegyzendõ- rendkívül ellentmondásosan, semmi érdemlegeset nem jelent...!
8/10
efes 2007 nov. 03. - 12:09:42 8/10
(27/95)
neorealizmusról nagyjából minden, digitális dióhéjban: http://hu.wikipedia.org/wiki/Neorealizmus
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 11:50:50
(26/95)
( megjegy.)Ez a válaszom, természetesen Redfield nebulónak szólt...!; :)
*Bátorszív* 2007 nov. 03. - 11:45:11
(25/95)
A hozzászólásod elsõ fele meglehetõsen érdekes.(!), :)..., De mivel szubjektív véleményrõl lévén szó, ezért senki sem támadhat le érte.; de az egészen bizonyos, hogy az összes filmtörténész, illetve - esztéta elnézõen megmosolyogja, velem egyetemben, és az is biztos, hogy a magas mûvészetre fogékony lelkületüek is alposan meghökkennek rajta, és heves vitára ösztönöz minden igényes mozi rajongót...,(!)
A második felével, viszont, nagyjából, (hellyel-közzel) - natürlich - ( so summarize ) Én is egyet'értek...;

De azért azt merem remélni, hogy számodra is egyértelmû,((faktum)) evidens, hogy ez a hatalmas film, bizony minden ízében _neorealista_;(!), mert ha nem, az komoly (súlyos) mozitörténet ismereti hiányosságokat jelentene...; ( ! )
8/10
efes 2007 nov. 03. - 11:27:29 8/10
(24/95)
..impresszionista.
8/10
efes 2007 nov. 03. - 11:26:53 8/10
(23/95)
jaja, fellini kb annyira neorealista, mint festészeti analógiával élve, van gogh és gauguin impresszionalista... azért is, mert a neorealizmus ekkoriban már kifelé futott, persze, vannak stíluselemek, amelyek abszolúte a neorealizmushoz köthetõk, de egy neorealista filmben sosem fordulhatott volna elõ ilyen individualista jellemábrázolás, mint pl. zampano esetében.

persze, van köze fellininek a neorealizmushoz, hogyne lenne, dolgozott rosselini és de sica mellett is, de õ már tovább gurult ezen az elsõsorban a háború utáni évekre jelemzõ stíluson. az országúton 1954-ben készült, a mágikus realizmus (nem összekeverendõ a csoda milánóban lírai realizmusával..:) nekem is megfelelõ stílusdefiníció.
9/10
Paul Ricard 2007 nov. 03. - 10:42:09 9/10
(22/95)
Ha egészen pontosak akarunk lenni ez a film mágikus realista(magic realism), de természetesen hatott
rá az akkoriban Olaszországban divatos neorealista stílus is. Másrészt annakidején Fellinit éppen amiatt támadták a film kapcsán, hogy eltávolodott a neorealizmustól, hiszen tulajdonképpen egy mesét vitt vászonra, amely bármely korban és helyen játszódhatna és a szereplõk is egy-egy embertípus lemodellezésének tekinthetõk. Ezek után igencsak
felelõtlen kijelentés, hogy ez egy "neorealista remekmû"! Ja, és a sértegetéseket máskor légy szíves hagyd el...
Redfield 2007 nov. 03. - 08:01:15
(21/95)
Szimpatikus és unszimpatikus volt az a karakter. Pont, amilyennek lennie kellett. A filmbõl számomra valóban hiányzott valami. Fellini-tõl ez az elsõ amit láttam, és nem tudom, hogy minden filmje ilyen e? De összességében tetszett, csak lehet, hogy nem ártott volna neki, ha 15-20 évvel késõbb készül el. Ez az egész ránézésre még Chaplin-re enged asszociálni. Azt viszont el kell ismernem, hogy a háromszög kitûnõen lett ábrázolva, a története, amit bemutatott, és a karakterek maguk fantasztikusak. Csak valami hiányzott...

Egyébként számomra valami olyasmit mondott a film, hogy az élet örök, otthontalan utazás, de ha elfáradunk, akkor meg kell állni, hogy pihenjünk, és hogy tartozzunk valakihez, mert utunknak se célja, se értelme nem lesz talán.
*Bátorszív* 2007 nov. 02. - 22:46:54
(20/95)
(kiig.) upsz.! ...az alábbi mondatom¡¡ közepén lévõ "...egyben..." kihagyandó! :))
*Bátorszív* 2007 nov. 02. - 22:38:51
(19/95)
Te ezekszerint nem vagy tisztában a neorealizmus fogalmával, öcsi...! Javaslom, hogy sürgõsen keress fel egy filmesztétát, aki majd felvilágosít ez ügyben, mert ha ilyen oktondi kijelentéseket teszel, akkor kultúráltabb körökben körberöhögnek...!
Ez a Fellini film száz'százalékig neorealista, - és mint azt mondottam egyben ennek a filmtörténeti korszaknak a non plus ultrája is egyben-...;
A Nagy Mágus neorealizmustól gyökeresen eltérõ sajátságos, vizionárius, fantázia-, és álomképekkel, valamint absztrakt motívumokkal teli meghatározó, hosszú korszaka, a 'Nyolc és fél'lel kezdõdik...Az addigi Fellini filmek egyértelmûen neorealisták, -- talán -- a rendezõ elsõ(debütáló,) kissé túlszatirizált 'Fehér Sejk'címû komédiáját leszámítva...;

Azt viszont Én sem értem, hogy miért kellett újraszinkronizálni a mozitörténet egyik legnagyobb alkotását, mert ezekkel a dilettantisztikus szinkronhangokkal gyalázatosan lerontották a film összhatását...;(!)
( that's shame!)
eroberter 2007 nov. 02. - 21:57:32
(18/95)
Gondolom mert az megkopott, sérült, recseg-ropog, frászkarika tudja... de állítólag a DVD-n az van...
Lyanos 2007 nov. 02. - 20:16:27
(17/95)
Tudja valaki, vajon miért nem az eredeti szinkronnal (Zampano -Mádi Szabó Gábor, Gelsomina - Hacser Józsa, Bolond - [nem emlékszem]) ment a film? Valami szerzõi jogi izé miatt, vagy csak úgy újraszinkronizálták?

Egyébként a fõszereplõnõ arcjátéka remek volt.
9/10
Paul Ricard 2007 nov. 02. - 18:44:37 9/10 Előzmény *Bátorszív*
(16/95)
Ez a film minden csak nem neorealista!
Egyébként egyetértek veled! :)
Bár engem kifejezetten idegesített a Giulietta Masina által játszott Gelsomina karaktere. Nem tudom ti hogy vagytok vele?