Téma: Országúton

offtopic
Vackor1 2023 jún. 04. - 22:19:03
(95/95)
Én hajnali 3-ra tettem volna a kezdést, addig meg mehetett volna végig vmi "híradó" meg nagy vagy , főzőműsor , magyarország szeretlek, stb....
10/10
tóthlászló 2022 jan. 14. - 12:33:49 10/10
(94/95)
A filmek értékessége azon mérendő, hogy mennyire állják ki az idő próbáját. Az Országúton bizony kiállja. Többedszer látva sok évi szünet után ma is odaszögezett a képernyő elé a rendezés, Quinn éas Masina művészete. Csak azt nehéz eldönteni, hogy Gelsomina öntudatra ébredése vagy Zampano tragikus felismerése a fontosabb szál. Az is érdekes, hogy ebben az 1954-es filmben mennyire jelen vannak Fellini későbbi látomásszerű képei. Amúgy: https://videa.hu/videok/film-animacio/orszaguton-1954-teljes-film-110-perc-12-even-aluliak-szamara-a-megt-EvMYTU9grR9sCOTU
10/10
az anyád 2020 dec. 12. - 12:42:50 10/10
(93/95)
Az egyik legjobb film, amit valaha csináltak. Akinek nem tetszik, annak nem tetszik, nincs itt mit csinálni.Ha valakinek van hozzáférése, dobjon egy vesszőt a megfelelő helyre, mert nem hiszem, hogy így gondolta a szerző: "[...]durva érzelmeket megvető Zampanóról[...]".
6/10
Joan Fontaine 2020 okt. 27. - 10:58:39 6/10 Előzmény Kubrick\'s Napoleon
(92/95)
Igen, most, hogy eltelt egy kis idő, és az évszak is borúsabb már :)
én is látom, hogy némileg indulatos a hozzászólásom, viszont olvasom alant, hogy másokkal is előfordult ez. A filmek a vergődést és a céltalanságot hivatottak bemutatni, és azt, hogy a benne ábrázolt karakterek nem is akarnak mások lenni, és nem is akarnak helyrejönni, mert nem ez a feladatuk.
Ugyanakkor az emberben van egyfajta ösztönös késztetés arra, hogy ami elromlott, de még javítható, azt megjavítsa-talán ezért írtam, amit írtam.
Életem folyamán többször is láttam ezt a filmet, gyerekként a szüleim extatikus véleménye árnyékolta le, hogy milyen fantasztikus és mennyire megrázó. Valamint adott volt egy zene, az egyetlen tényező, aminek a fénye nem változott az eltelt idő alatt.
Akkor , erős befolyásoltság alatt azt gondoltam, hogy fantasztikus alkotás, de az nem a saját véleményem volt. Ez utóbbi, amit felnőtt fejjel írtam, ezek már a saját, felnőtt gondolataim, mert sok év elteltével egy nagy horderejű dráma valahogy összement számomra átlagossá. Talán mert régen még kicsi voltam ahhoz, hogy a súlyát elbírjam, és inkább távolról csodáltam, most meg már van a hátam megett szenvedés, ezért látom őket gyarlóbbnak, mint valaha. Remélem, eme kis fejtegetés most nem hullámvasút szerű. :) Bár a hullámvasút jelzőt nem értettem pontosan.

A Cabiriát is elkezdtem megtekinteni, de nekem nehéz Julietta Massinát nézni, nehéz azokat a gesztusokat kibírni röhögés nélkül-sajnos nem vagyunk egyformák.

Joan Fontaine a kedvenc színésznőm volt, ezért bátorkodom a nevét használni. Hasonlít egy családtagra, akit nagyon szerettem, plusz van a tekintetében valami fennkölt kifinomultság és lelki tisztaság, ami a mai világból már eltűnni látszik. A Manderleyt- nagyon szeretem, az arra hivatott topikban cseveghetünk róla. :)
offtopic
Kubrick\'s Napoleon 2020 okt. 25. - 20:46:23 Előzmény Joan Fontaine
(91/95)
Egy határozottan komplex személyiség hatását kelted. Nem tudtam megállni, hogy ne mosolyogjam meg hozzászólásodat, részben azért, mert egyetértek vele, részben azért, mert ilyen hullámvasútszerű hozzászólással ritkán találkozik, s végül, de nem utolsósorban azért, mert egy ilyen felhasználónévű egyén egy ilyen film alá egy márciusi napon csak akkor kommentelhet 6/10-es értékeléssel, ha bekövetkezik a csillagok együtt állása. És nem, nem viccelek, most tényleg elgondolkodtatott a véleményed, olyannyira, hogy most addig fogom nézni ezt a Joan Fontaine képet, míg kigondolom, hogy hogyan menne végbe a Rebecca közös kibeszélése egy havas téli délutánon, mikor szinte vágni lehetne a friss levegőt.
offtopic
Edmond Dantes 2020 márc. 13. - 22:32:34
(90/95)
"...csak elvétve..." = ha elvétem :-) és mert "soha ne írd/mondd azt, hogy soha" ...
Edmond Dantes 2020 márc. 13. - 17:36:14
(89/95)
Nos, olvasva néhány fanyalgó beírást: ezért nem vagy csak elvétve nézek meg régi filmeket. Még kamaszkoromban láttam az Országúton-t és életre szóló élmény és emlék maradt bennem. Kb. az egyetlen film, ha visszagondolok, amit illetve amiben akit megsirattam. Masina alakítása filmtörténeti pillanat volt. V o l t! És ezért nem adok igazat a fenti beharangozónak sem: "Vannak filmek, amelyek beépülnek életünkbe, hiába változik az idő, az ízlés és a technika, kopásmentesen szépek maradnak, akárcsak legigazabb emlékeink."
Nem, ilyen filmek nincsenek. Ábrándokba ringathatjuk magunkat, nosztalgiázhatunk elmúlt fiatalságunk felejthetetlen filmes (és más) élményein... csak éppen hazudunk magunknak. De minek?
6/10
Joan Fontaine 2020 márc. 13. - 07:26:01 6/10
(88/95)
Egyik szereplő sem volt életképes, mert mentálisan erősen sérültek voltak, ezt hitelesen mutatja be a film.
Kifejezetten dühítő volt, hogy a lánynak többen is felajánlottak lehetőségeket, a cirkuszosok, az apácák, még a bolond is, és ő egyikkel sem tudott élni. Sopánkodott, hogy semmihez sem ért, semmire sem jó, de nem igazán tett egy lépést sem, hogy bármit is elsajátítson. Főzni már igazán meg lehetett volna tanulni, és egy kicsit nőnek lenni is. Nem kellett volna állandóan sopánkodni, meg bosszantani egy olyan embert, aki eleve agresszív és antiszociális. Ha megvetette a pasast, akkor miért kullogott utána, mint egy kóborkutya? Miért csimpaszkodott rá? Szeretetből? Hogy lehet egy ilyen embert szeretni? Az első verés után le kellett volna pattanni. Persze ezt csak olyan ember tudja végig gondolni, aki normális.
Egyébként ki nem állhatom G. M. gesztusait, itt sem szíveltem.

Zampanonak eleve pszichiáterre lett volna szüksége, hogy a személyiségzavarátból kikecmeregjen, és normális életet tudjon élni-de ugye ez akkor nem volt adott, tehát ő is beleragadt a saját mocsarába, ami lehúzta.

A Bolond pedig, minden szimpátia ellenére egy megbízhatatlan, könnyelmű kis lény volt, akire nem nagyon lehetett volna számítani, egyébként meg magának köszönhette a sorsát, mert hülyékkel nem kellett volna kikezdeni.
Szóval tényleg elég bosszantó nézni a cselekvésképtelen, változtatásra képtelen vergődéseket, de talán pont ez volt a film célja, mert, mert az életben is így történnek a dolgok. Okulni viszont lehet belőle.
1/10
Liza94 2019 júl. 08. - 12:33:29 1/10
(87/95)
Unalmas ennek a rossz arcú majomnak, és ennek a szerencsétlen, bamba nőnek a története. Olvasom mennyire fel van magasztalva a színésznő.
Jó lenne egyszer Szeleczky Zita, Tolnay Klári, Sulyok Mária, Mezei Mária, Dajka Margit, Kiss Manyi, Ruttkai Éva hasonló egekig magasztalását olvasni, még akkor is ha ők nem Fellini-nék.
gangapurna 2015 jan. 15. - 09:05:55
(86/95)
Középszerû film, Gelsomina bárgyú karaktere kifejezetten idegesített.
4/10
valkoinen 2014 júl. 26. - 19:19:05 4/10
(85/95)
Ennyi egekbe magasztalás után többet vártam tõle, nem különösebben fogott meg. A zenei betétek jók és a "bolond" karaktere is nagyon el lett találva. Beszédtémát ad a film, de számomra egy cseppet se volt katartikus. Összegezve: részemrõl középmezõny...
10/10
breeder 2014 máj. 27. - 19:32:11 10/10
(84/95)
Azt hittem a Cabiria éjszakáit nem fogja ez a film felülmúlni! De tévedtem, mert kb ugyanaz a színvonal!:DD Egyszerûen imádni való film, pedig az Anthony Quinn alakította Zampano egy igazi kõbunkó! :) Gelsomina és a Bolond viszont igazi mesevilágot varázsolt. Jó volt õket nézni! Egyedül azt sajnáltam, hogy mire igazán felpörögtek volna az események, már vége is lett a filmnek. No de így is szép, kerek volt a sztori, és sokat lehetett belõle tanulni. ***SPOILER***A Bolond egyénként jókat mondott, csak Gelsomina nem fogadta meg. Ha egy kicsit önzõbb, akkor otthagyja a fenébe Zampano-t és vagy a Bolonddal, vagy a vándorcirkusszal tart!***SPOILER VÉGE***

10/10
9/10
convar 2013 dec. 29. - 20:56:08 9/10
(83/95)
Elsõ felindulásból kevesebb csillagot akartam adni rá, olyanokba belekötve hogy pl. miért nincs kicsit jobban kibontva Rosa története (hisz soha nem tudjuk meg hogy pontosan mi történt vele, miért halt meg), meg hogy oly hirtelen van vége...

Késõbb aztán, ahogy "leülepedett" bennem a film term. mégegyszer átgondoltam és azt mondtam magamnak ezekre hogy: ugyan már.


Giulietta Masina am állandóan egy barátomat juttatta eszembe, annyira hasonlítanak egymásra. Ez mondjuk tényleg nem könnyíti (ill. könnyítette) meg a befogadást, a beleélést a történetbe, ha emiatt gondolatban kiszakadva a film világából, folyton-folyvást a privát életedre asszociálsz - de ez megint csak nem Felliniék hibája. Ill. hát senkié.


9/10
10/10
beszelo86 2012 okt. 25. - 11:39:01 10/10 Előzmény oimuka
(82/95)
Másik kedvenc-Fellini filmem. :)
10/10
oimuka 2012 szept. 12. - 16:06:32 10/10 Előzmény dantonb
(81/95)
A filmet teljes egészében feltöltöttem a youtube-ra.
Mindenkinek jó filmnézést!

http://www.youtube.com/watch?v=gzfxukZC0zQ
10/10
dantonb 2012 febr. 08. - 01:49:17 10/10
(80/95)
Fellini zseni volt ,így kell filmet csinálni az emberi lélekrõl és értékekrõl egy mindennapi történet apropojával.Massina nem igaz, hogy mennyire aranyos,de atöbbi színész is remekel.
yoz007 2012 febr. 06. - 21:21:54
(79/95)
A filmtörténelem egyik legnagyobb remekmûve!!!
Az egyetemes intelligencia része
(kellene, hogy legyen) mindenkinél!
10/100
10/10
oimuka 2011 nov. 27. - 09:52:31 10/10
(78/95)
A filmet teljes egészében feltöltöttem a youtube-ra.
http://www.youtube.com/watch?v=WPssmVvPQaM
10/10
sanjust 2011 máj. 24. - 23:10:18 10/10
(77/95)
Ez az a film, amit mindenkinek kötelezõ látni ,mert páratlan.
10/10
drabál 2010 dec. 24. - 00:20:44 10/10
(76/95)
A film talán Fellini legjobb filmje.Ha csak ezt csinálta volna ,már akkor halhatatlan lenne.
Maga a sztori nem bonyolult,de az egész hangulata a színészek játéka az elkerülhetetlen tragédia a lélekábrázolás döbbenetes és megrázó.
Többet ér mint százezer erkölcsi prédikáció,és tanítás.