Téma: Parkoló

parkoloantifan 2019 márc. 02. - 13:58:10
(30/50)
„Volt olyan filmed, amit nagy bukásként éltél meg?

Volt. A Parkoló. Miközben ez szerintem az egyik legjobb filmem. Nagyon-nagyon mély fájdalom volt, hogy ez ennyire nem jutott el a közönséghez. Ebben nem csak mi – bár nyilvánvalóan mi is – hanem a forgalmazó, és még sokan mások is vastagon benne vannak. Ott nagyon megtanultam valamit. Bár azt gondolom, hogy ez egy jól elmesélt történet, és nagyon pontosan kifejezi azt, amit én látok magam körül és látok saját magamban, ennek ellenére ez nem érdekli az embereket. Egy üres foghíjtelken van egy negyvenes pasi egzisztenciális válságban, és ez nem érdekli az embereket. Meg kell tanulni, hogy ha fontos számunkra az, hogy nézőnk legyen, és ezt más embereknek csináljuk, és számomra ez fontos, akkor ugyanezt a történetet kicsit másképp kell elmesélni. Úgy kellett volna elmesélni, hogy mások számára is vonzó legyen, de mégis ugyanazzal az üzenettel és érzéssel tudjon a végén kijönni a néző. Nagyon sajnálom, hogy az egyik legjobb filmem bukott meg a mozikban nézőszám szempontjából. Nem szoktam egyébként kommenteket olvasni a neten, nem is vagyok fent közösségi oldalakon sem, de egyszer a feleségem mutatta, hogy valaki azt írta, micsoda rossz hülyeség a Liza, a rókatündér, pedig vannak még jó magyar filmek, például a Parkoló. Akkor nevettem, hogy végre valaki megértette a lényeget és, ahogy a Liza, a rókatündér férfi főhőse a finn western zene egyetlen magyar rajongója, úgy valahol a világban a Parkolónak is van egyetlen egy rajongója, úgyhogy mégis volt értelme.”

Akinek nem lenne világos az író véleménye, aki ma a filmalap forgatókönyvfejlesztési igazgatója, azaz a magyar forgatókönyvírás feje, annak lefordítom: a közönség a hülye. Ugyanilyet már az mmka idejében is olvastam, de akkor mi is változott? (Semmi, ezek az emberek voltak ott is a húsosfazék körül.)

Önmagában ez nem lenne annyira rossz film, de ilyen alkotói felhangokkal így mégis a legalja.
10/10
Roni72 2018 ápr. 28. - 08:19:31 10/10
(29/50)
Régóta nem követem a magyar filmgyártás "remekeit": *nagyon* meglepett, amikor az egyik "jegyzett" ismerősöm 4-et is ajánlott a viszonylag újak közül (ezt, a Kincsem-et, a Vizsgá-t, és az Aranyélet sorozatot) - és tényleg, mindegyik kiváló a maga nemében.
Ez a film azért üt nagyot, mert abszolút életszerű, rólunk szól, tükröt tart elénk.
*SPOILER*
Nagyon tipikus a "mélyről jött", végletekig önző újgazdag bunkó figurája: ez a motívum tényleg minden ilyen emberben benne van valamiért, valamilyen mértékben. (Volt pár ilyen főnököm...)
A másik oldalon a kisember, aki akárhogyan is húzza meg magát, nem tud elbújni a korrupt világ elől. (Lásd még Hamvas Béla, Tiszapalkonya...)
A kezdő jelenet viszont totál nem illik a filmbe: hogyan kerülhetett egy ilyen gyengécske, túljátszott, erőltetett poén egy ilyen mélyen drámai filmbe... érthetetlen :-O Ettől azt hittem, hogy típusos "üvegtigrises", tömény proletárgiccs mélyrepülés lesz ez a film is: egy második ilyen "ütésnél" alighanem abba is hagytam volna a nézését.
10/10
Cukros csirkecomb 2017 okt. 24. - 01:23:36 10/10
(28/50)
Nagyon jó film, tele jó gondolatokkal. Önvizsgálatra késztet. Nálam vajon mi lenne a B megoldás az A problémára? Vajon az lenne-e a legjobb megoldás?
*
SPOILER!
A legjobb a szétverni / nem szétverni dilemma volt a végén. A nézõ önmagán is elgondolkodhatott, míg a történet tovább haladt. :)
agarik 2016 nov. 18. - 11:26:19 Előzmény Sonny_Burnett
(27/50)
Kivéve hogy mégis minõsülhet emberölési kísérletneka halott ember lelövése, mivel a SZÁNDÉK megvolt, csak egy körülmény azt meggátolta (jelen helyzetben hogy az illetõ már eleve halott volt, DE amirõl illetõ nem tudott, így vélelmezte hogy életben van, mégis tüzet nyitott rá).

HA a te verziódat néznénk, akkor viszont a halottgyalázás tényállását lehetne ráhúzni, ami megint a halott/nem-halott ÉS szándék párosításon értékelendõ. Ha a szándék vizsgálatát elvetjük, akkor a holttest lelövése automaikusan kimeríti a halottgyalázás tettét.
10/10
Endrev 2016 okt. 18. - 21:58:09 10/10
(26/50)
Végre egy magyar film, amire büszkék lehetünk! Nem a szokásos lúzerfíling, a kamerahasználat is ott van, a dramaturgia is. Le a kalappal! Van remény! :)

Megadtam a 10-est.
Csonger 2016 márc. 15. - 11:06:47
(25/50)
Köszi. :)
Tehát visszaélés már az is, ha csak egyszerûen nálam van a pisztoly az utcán, de nincs engedélyem?
Sonny_Burnett 2016 márc. 14. - 20:48:16 Előzmény Csonger
(24/50)
Nagyjából jó nyomon jártál. :)

A "halott ember megölése" lényegében a legtipikusabb példája az ún. alkalmatlan kísérletnek. Ha csak definíció szintjén nézzük, megölni kizárólag még élõ embert lehet, tehát az emberölés bûncselekménye csak abban az esetben valósul meg, ha az áldozat még életben van - a halott ember lelövése nem minõsül emberölésnek, de még kísérletnek sem (hiszen annak is alkalmatlan volt).

A lõfegyverrel való visszaélés viszont minden bizonnyal megvalósult, hiszen a fegyverhasználat mindenképpen jogellenes volt, ráadásul - mint tudjuk - az elkövetõ már nem is volt rendõr, így valószínûleg nem is lehetett volna nála a pisztoly. Az ilyen bûncselekmény nem kapcsolódik sértetthez, mint az emberölés.
Csonger 2016 márc. 09. - 01:55:09
(23/50)
Jó film ez, nem kiszámítható cselekménnyel.
Ötletes a morzézó kávéfõzõ meg az a motívum is, hogy a betondzsungel közepén élõ ember csak a magas ház ablakán tükrözõdve láthatja a napfelkeltét.
A Mustang szép (fõleg a hangja), de szerintem a riasztó csippanása eléggé illúzióromboló egy ilyen autó esetén (értem én, hogy kell a riasztó egy ekkora értékbe, de ne csipogjon - persze a sztori miatt csipognia kellett, elfogadom).

Vicces a stáblista, mintha az egész film egy családi vállalkozás lett volna. :) Mindenkinek ugyanaz a vezetékneve.

A stáblista végén köszönetet mondanak x-nek, y-nak, ott van felsorolva egy tucat név, de az egyikhez azt is odaírják, hogy õ a Mustang tulajdonosa. Na most vagy írják oda mindenkihez, hogy miért jár nekik köszönet, vagy ne írják oda senkihez! De ez így nekem kicsit narcisztikusnak tûnik. Tudja meg mindenki, hogy az enyém ez a gyönyörû szép Mustang! Pffff....

----SPOILER----
Ha van itt jogász, árulja el, hogy mi van olyankor, ha az ember lelõ egy halottat? Emberölés nem történt, hiszen a gazdag pali már halott volt. Gyilkossági szándék volt ugyan, de az sem az "áldozat" irányába szólt. Még csak fegyverrel való visszaélésrõl sem lehet szó, mert hát hogyan élsz vissza a fegyvereddel egy halottal szemben? Szóval mi van ilyenkor?
9/10
idõjós1010 2015 dec. 29. - 10:51:44 9/10
(22/50)
Azt hittem több szálon futó történetet kapunk, vagy sok apró kis történést a parkolóba, kb mint Lali büféjébe (üvegtigris), de nem így lett. Nekem tetszett egyébként nagyon így is, bár Imre (Szervét Tibor) végsõ tettét véleményem szerint nem indokolták kellõképpen a történtek. Szóval a film végén picit zavartan néztem.
8/10
peterp 2015 dec. 23. - 23:13:53 8/10
(21/50)
Elõször is nagyon jó és elgondolkodtató film. A fényképezés meg természetesen zseniális! Kicsit lassú, de ez illeszkedik magához a témához.

Ja, egyébként nagyon idegesít, mikor valaki úgy kezdni hogy: "Ahhoz képest, hogy magyar film..." Szerintem igen is nagyon sok jó magyar film van... De ez csak zárójelben jegyzem meg.
8/10
Kis Pal 2015 okt. 11. - 20:14:17 8/10
(20/50)
Van atmoszférája. Lassú folyású, olykor már kissé erõltetetten,de azért nem bántóan az. A figurák valahogy egyszerre reálisak és földtõl elrugaszkodottak. Dicsérjem én is a fényképezést? Miért ne. Jók a képek. Fõleg a lepra foghíjtelek-helyszínhez képest.
Gondolatokat generáló, szerethetõ film. Nem hibátlan, de nem baj.
8/10
h.tibi91 2015 szept. 20. - 12:21:39 8/10
(19/50)
Nagyon tetszett. Végtelenül nagy öröm számomra, hogy végre a magyar filmek is tudnak újra jók lenni, és nem arról szól, hogy dohányzunk káromkodunk és iszunk benne mindezt mûvészetként beállítva.
Mély mondanivalóval van megáldva a film, és a felszínes nézõt is megérinti talán.
A két különbözõ világ, és ehhez tartozó értékrend ütköztetése nagyon jól szemléleti azt, hogy bizonyos frusztrációk hátterében milyen lelki okok állhatnak valamint, hogy a számunkra értékes dolgok is elillanhatnak, átrendezõdhetnek, ha az élet úgy hozza.
Tartalmas mondanivalóval és kifejezetten jó alakításokkal bír a film, így az erre nyitottaknak, vagy érzékenyeknek kifejezetten ajánlom!
8/10
5/10
quokka 2015 aug. 23. - 21:18:17 5/10
(18/50)
Óriási hiba, ha egy film elsõ 20 percében nem történik semmi, ami felkeltené az ember érdeklõdését. A Parkoló sajnos elköveti ezt a hibát, és bár a fényképezés, a beállítások remekek, nagyon lassan, nehézkesen indul el egy kissé szürreális sztori egy erõltetett, mondvacsinált konfliktussal a két fõszereplõ között. A film közhelyes szimbolizmusa (gerlék, a távoli tájak képeinek vetítése, a jéghideg, steril irodai környezet stb.) csak tovább ront a helyzeten, így engem 20-30 perc után elveszített a film, onnantól már csak hideg távolságtartással tudtam végignézni. A vizuális elemek sajnos nem elég erõteljesek ahhoz, hogy önmagában képesek legyenek bevonzani a nézõt (hiába a szép operatõri munka). Pedig összességében kifejezetten szimpatikus lenne az alkotás, nem egy bugyuta, ripacskodós közönségfilm, de nem is egy szûk rétegnek szóló mûvészfilm. Az elejétõl fogva érezhetõ, hogy itt valami mást fog látni a nézõ, mint amit megszokott. Mégis, a történet önmagában kevés, a mondanivaló és a sztori nem alkotnak organikus egységet, sajnos kicsit brainstorming-, házi feladat ízû a dolog, látszik, hogy voltak jó ötletek, de túlságosan hiteltelen a konfliktushelyzet ahhoz, hogy az ember azonosulni tudjon vele, bele tudja élni magát a szereplõk helyzetébe. És végig érezni, hogy itt lesz valami magasztosabb mondanivaló, amit ebbe a sajnálatos módon erõltetett történetbe belegyömöszöltek az alkotók (a Kontrollnál volt ugyanez az érzésem). Nincs egyetlen maradandó jelenet, egyetlen jó mondat, megjegyezhetõ beszólás sem, amit hazavihetne magával az ember. Miklauzic Bence kétségkívül tehetséges, de úgy érzem, ez a próbálkozása inkább rövidfilmnek lett volna jó, nem pedig egész estés mozifilmnek. Kár érte.
7/10
Rahar 2015 aug. 07. - 19:02:08 7/10
(17/50)
Kifejezetten egyedi filmnek tartom. Jó volt megtekinteni, végig lekötött, vártam, hogy merre megy tovább a történet.
Összességében csak a karakterek voltak nekem nagyon irreálisak, valamint az alkotás atmoszférája enyhén fogalmazva is nyomasztó.
ALDO 2015 aug. 04. - 14:59:47
(16/50)
Nekem valamiért tetszett a film. Legalább nem Fenyõ Ivánt meg Csányi Sándort tuszkolták bele valami romantikusnak és humorosnak szánt hulladékba, ahol két percenként az ember pofájába tolják a szponzorok nevét.
Visszatérve a Parkolóra: nyilván nem sok pénzt szántak rá, a helyszínek sem voltak valami változatosak, a történetet kb. három mondatban össze lehet foglalni, sõt néha kifejezetten lassúra sikeredett, ennek ellenére a színészi alakítások rendben voltak és volt benne némi drámai hang, ahogy a két férfi összecsap egy látszólag nevetséges dolog miatt.
10/6,5
7/10
Gladyator 2015 jún. 10. - 22:49:58 7/10
(15/50)
Nem egy vidám film, de nekem bejött, fõleg tekintve hogy magyar(Lássuk be nem vagyunk egy filmnagyhatalom).
Költségvetése megegyezik nagyjából egy asylum filmével, ahhoz képest meg egyenesen zseniális :)
Noha nem vagyok filmes, de azért csak megnézném már hogy erre hova lehetett eltenni ~1millió dolcsit :D

Az elején kicsit lassúnak tûnt a film, de késõbb már nem nehéz azonosulni ezzel a gondolkodásmóddal, inkább hagy idõt az embernek hogy átgondolja az eseményeket/párbeszédeket, amire szükség is van hogy igazán élvezni lehessen ezt a kesernyés moviet..
Kiemelném a színészi munkát,a helyenként zseniális fényképezést, és a szövegezést.

Kicsit nagyon is a passzol a köztudottan boldogtalan magyar image-hez, itt se nagyon van boldog figura/jelenet.
Elõrébb tartanánk ha ez csak filmen lenne..
No mind1, akkor is:
7 pont.
9/10
neofery76 2015 jún. 10. - 10:33:36 9/10
(14/50)
Szerintem is nagyon jó film.De csak azok értik akik tudnak elvonatkoztatni a mai CGI semmitmondó fos igénytelen Hollywood mázas szarjaitól.Azok annyi érték nincsen mint 1 meleg teában.
6/10
pihes 2015 jún. 07. - 15:30:00 6/10
(13/50)
Átadja a magyar filmek ízét, életérzést.

Túl, nem értékelném...
10/10
Handabandita 2015 jan. 31. - 12:18:57 10/10 Előzmény adamnagysweetmovie
(12/50)
Lehet, hogy kevesen vagyunk ezen a véleményen, de nekem is tetszett a film. Többek között az itteni hozzászólások és néhány kritika miatt kicsit fanyalogva, végül is azért mentem el megnézni, hogy láthassam végre újra, ne csak színpadon, hanem mozivásznon is ezeket a színészeket. Végül jó érzéssel, azzal a tudattal jöttem ki a moziból, hogy egy jó filmet láthattam. A sztoriötlet valóban nem a legnagyobb durranás, de egy erõs forgatókönyvvel és rendezéssel tényleg jó kis filmet készítettek belõle. Szerintem a színészek is remekül hozták a karaktereiket, egy percig sem éreztem az erõltetett karaktereket és játékokat, amikrõl az egyik kritikai portál írt. Az operatõr nevét azt hiszem külön érdemes lenne megjegyezni azért a nem kevés gyönyörû felvételért, amit abban a lepukkant a Kertész utcai parkolóban készített. Persze, ez csak az én véleményem, de szerintem kár kihagyni, mert jó film.
10/10
adamnagysweetmovie 2015 jan. 30. - 09:11:23 10/10
(11/50)
Lehet, hogy bennem van a hiba (túl sok filmet nézek, elemzek), de nekem kifejezetetten tetszett, mondhatni kilóg a magyar filmek átlagából.
Szerintem végig fenntartja a feszkót (na jó, néha azért leül), de emellett a karakterek, motivációk is folyamatosan változnak, a miliõ is szépen kiépített (koszlott Budapesten egy parkoló-oázis) - szóval egy mélyebb lélektani vagy akár egy társadalmi drámaként is mûködik.
Talán túl sok a dráma és egy kicsit túlcsavarják az elég valószínûtlen alapkonfliktust, de ami a Zöld sárkány gyermekeiben rossz volt, az kimaradt (szentimentalizmus, infantilizmus), ami meg jó, az felerõsödött (emberi kapcsolatok összetett elemzése).
Az, hogy ezen itt csak fanyalognak, azt mutatja, hogy a sok mocsokban, szétesett-szétvert kultúrában a mûveletlen közönség az értékeket is képtelen már felismerni - nos ez is egy kis modellje jelenlegi állapotainknak...