10/10
DrAnthony 2011 dec. 19. - 21:17:15 10/10 Előzmény andrew60
(75/135)
Alapmû. Mindenkinek kötelezõ. Nem a "melegek" vagy "heterók" miatt... A téma, a mondanivaló nem ez, ennél sokkal több...
Peppo 2011 dec. 19. - 21:16:15
(74/135)
SPOILER lesz benne!

A film majdnem 20 éve készült. Akkoriban már a legfontosabb dolgokat tudni lehetett az AIDS-rõl. (Pl. azt is, hogy nem terjed kézfogással.) Gyógyszer viszont nem volt, még a tünetek enyhítésére se nagyon, ezért a társadalom rettegett tõle. És attól is, aki megkapta. Az illetõt azonnal kiközösítették, mindenki elfordult tõle a család és az igazi barátai kivételével. Ez a rettegés ma is létezik, de az akkori szinthez képest sehol nincs. Ma már, bár a betegség még mindig gyógyíthatatlan, egy AIDS-es kilátásai sokkal jobbak. Tovább élhet, és tovább maradhat tünetmentes. A társadalom is elfogadóbb lett velük szemben, bár a távolságtartás ma is megvan, de nem akkora. Ma már nincs az a hisztéria, mint akkor. '93-ban viszont úgy néztek rájuk, mint a leprásokra.

Mivel a betegség fõleg a homoszexuálisok (és drogosok) között terjed, ez is csak növelte az amúgy is erõs ellenszenvet a betegek irányába. A homofóbia ma is létezõ jelenség, de akkoriban még sokkal jellemzõbb volt.

A kettõ együtt gyakorlatilag a civilizációból is kizárta az embert. Egy "AIDS-es buzi" az emberiség legalja volt a társadalom szemében.

A film csak annyit próbált meg bemutatni, hogy õk is emberek. És azt, hogy az elõítéletekkel mekkora szenvedést okozunk, egy egyébként is szörnyû sorssal megvert embertársunknak. Van neki baja ezek nélkül is épp elég, de még az emberi méltóságát is elpusztítjuk.

Az Oscar Hanksnek szerintem jogos. Nagyot alakított, de nem csak õ, a többiek is. Nekem kifejezetten tetszett az a jelenet, mikor az ügyvédnõ megjegyezte halkan, hogy utálja ezt az ügyet. Ott egy pillanatra belõle is kijött az ember. Mert tény, hogy amit csinált, az ocsmány dolog volt, és nem lehetett rá büszke.
Szerintem nem túlzó a D.W. hozzáállásában beállt fordulat sem. A film cselekménye több hónapon át tart, ez alatt folyamatosan szembesült az ügyfelét ért megaláztatásokkal, és emberként is megismerhette. Tulajdonképpen az ügyben végig a saját elõítéleteivel szemben is küzdött. A végére talán legyõzte õket. Elõfordulhat, még ha kissé hálivúdi is.

Lehet azt mondani a filmre, hogy liberális propaganda. De szerintem ez nem igaz. Mert nem túlzó, egyszerûen csak elmond egy történetet, amely sajnos hihetõ.

Nagyon tetszett Springsteen Philadelphia címû száma is. Azon ritka esetek egyike, mikor a betétdalért járó Oscart nem tudom vitatni. Megérdemelte. Még ma is sûrûn hallani a rádiókban, és szerintem még sokáig fogjuk is.

Nálam 10/10 a film. Ajánlom mindenkinek, és remélem, a jövõben egyre kevésbé lesz aktuális!
andrew60 2011 dec. 19. - 20:36:38
(73/135)
A témáért én sem rajongom, de az óriási alakítások miatt megnézem.
Kb. 8-10 éve láthattam,Hanks,Washington játéka és persze Springsteen
zenéje CSODA
10/10
adél82 2011 dec. 19. - 20:06:34 10/10
(72/135)
Szeretem ezt a filmet.
10/10
Ford Mustang 2011 dec. 19. - 19:42:44 10/10
(71/135)
Fordítók szinte mindig minden filmnek adnak valami idétlen magyar alcímet.
csubli 2011 dec. 19. - 17:59:25
(70/135)
Itt inkább a Forest Gump, a Ryan közlegény megmentése címû filmeket érdemes megemlíteni.
teebchee 2011 dec. 19. - 17:46:41
(69/135)
mi ez az idióta cím,hogy az érinthetetlen?kinek az agyából pattan ki az eredeti filmcímet látva ez a marhaság?
8/10
greghouse 2011 dec. 19. - 16:59:52 8/10
(68/135)
Én még csak azt sem mondom, hogy utálom általában a homokosokat. Szerintem maradjon a négy fal közt, mit csinálnak, (bár õk már ezt is megkülönböztetésnek érzik), azért talán nem kellene parádézni, nem tudom, mi lenne, ha heterók is felvonulnának az Andrássy úton szexi cuccban szexet imitálva...Valószínûleg semmi, mert nekünk nem engedélyeznék.
...Tehát csináljanak akármit, de otthon. azt viszont tartom, hogy nem természetes dolog. Lehet, hogy nem betegség, nem bûn, csak genetikai torzulás, nem tudom, de nem véletlen van férfi és nõ.
....A film viszont kétségtelen nagyon jó, bár szerintem itt nem Hanks kapta az Oscart valójában, hanem a téma. (Volt már ilyen...)
10/10
cseléd 2011 dec. 19. - 10:54:59 10/10
(67/135)
Ez az egyik film, ami miatt megkedveltem Tom Hanks-et. A többi : "Számkivetett", "A terminál", "Kapj el, ha tudsz", "A da Vinci-kód","Egyik kopó, másik eb", "Joe és a vulkán", "A szerelem hullámhosszán". El kell ismernem : jó játékos. Denzel Washingtont meg nem láttam még rosszul játszani - intelligensen old meg bármilyen feladatot. Nehéz téma. Az. Bármilyen kirekesztettség az. És a legtöbbször nincs segítség. Egyedül kell megküzdened - magadért. E.lõbb-U.tóbb elvonulnak a felhõk. De néha jótékonyan takarják a Napot. Aki látni akar, Napba nem tekint - mert az vakít.
BEN1986 2011 jún. 13. - 19:05:10 Előzmény M.Zs.F
(66/135)
Aki HIV fertõzött igaz elél több tíz évig, de vannak olyan betegek akiknél kialakulhat egy daganat a betegség következtében. Bedagadt nyírokcsomók. Sajnos a kábítószeresek körében is elterjed az AIDS, közös tûhasználat során, bár azért ma már más a helyzet szerencsére.
10/10
M.Zs.F 2011 jún. 12. - 21:19:24 10/10 Előzmény BEN1986
(65/135)
Magyarországon a regisztrált HIV+ férfiak 70-80%-a (homo)szexuális úton "szerezte" be ezt az apróságot, a nõknél ez az arány kb 50%. Arról speciel még nem hallottam, hogy bármiféle ellenanyag lenne. Jah és abszolút nem kell azért annyira tragikusan felfogni ezt a betegséget. Ha választani lehetne 100-szor inkább lennék HIV+, mint mondjuk rákos. Az egy sokkal kinzóbb és keservesebb dolog.
BEN1986 2011 jún. 12. - 11:38:44
(64/135)
A mai AIDS betegek több évtizedig is elélhetnek. Borzasztó egy betegség és a legtöbb fiatal a sok drogozás miatt kapja el. Állítólag van valami új ellenanyaga. A vírus gyengített változatát adják be a betegeknek, hogy ezzel védekezzenek az erõsebb vírus ellen. Ha tényleg van már ellenszere akkor azért már elkezdhetnék gyógyítani az embereket, nehogy már az a rohadt pénz legyen akadály. Hihetetlen ez a világ!
10/10
M.Zs.F 2011 jún. 12. - 10:02:40 10/10
(63/135)
Sajnos rosszak az értesüléseid. Az AIDS ma még gyógyithatatlan betegségnek számit, nincsen rá gyógyszer. Kezelni és szinten tartani lehet (bár ezt az állapotot még nem AIDS-nek nevezik, hanem HIV+ a neve) gyógyszerekkel, de sajnos még hivatalosan az orvostudomány nem fejtette meg a betegség gyógyitását. Azért mondom, hogy hivatalosan, mert a nemhivatalos értesülések szerint valóban van már rá gyógymód, csak még nem lenne elég nagy üzlet elõrukkolni vele, ezért nem teszik. Ezt én csak pletykaként hallottam, és én speciel nem is hiszem el. Jah és a HIV+ emberek kezelése, gondozása, és a gyógyszerei a mai állás szerint ma Magyarországon ingyenesek.
BEN1986 2011 jún. 11. - 22:08:31
(62/135)
Az ID Discovery-n láttam egy mûsort amiben 1969-ben egy 16 éves fiú belehalt a betegségbe és az orvosok nem tudták mi okozhatta a halálát. Csak sok év múlva állapították meg egy teszt során, ugyanis a srác szerveibõl, vérébõl mintát vettek és lefagyasztották. Ma már nem halálos kór az AIDS, de aki megbetegszik annak sokba kerül a kezelés. Olvastam hogy havi 1 milla. Az állam nem gondol azokra akiknek nincs annyi pénze?
10/10
M.Zs.F 2011 jún. 10. - 21:51:37 10/10
(61/135)
Számomra alapmû. Úgy ahogy van mestermû, és nem csak azért ahogyan el van készitve, hanem azért is, amit be akar mutatni. Akárhányszor láttam a filmet, soha nem az jutott eszembe, hogy arról szólna, hogy bemutassa egy AIDS-es buzi utolsó napjait, hónapjait.

Film a gyengédségrõl, a szenvedélyrõl, az érzékenységrõl, a finomságról. Csupa olyan dologról, amibõl nekünk melegeknek talán kicsit több jut, és éppen emiatt vagyunk erõsebbek, ugyanakkor gyengébbek, bánthatóbbak is.

10/10
icecream14 2011 máj. 28. - 20:42:49 Előzmény robinho1983
(60/135)
Nem értetted a film lényegét, ha emiatt leveszel 2-õt...pff
8/10
robinho1983 2011 máj. 27. - 21:05:46 8/10
(59/135)
Nagyon jó film, kevés ilyen van. Egy dolog miatt nem 10-es, hanem csak 8as nálam.
***moderálva*** Bocsi, melegek, ***moderálva***.. mind1, mindenki érti. És pont az ilyen filmek miatt gondolom, hogy ennyire elszaporodtak a ...-ok.
Szóval 10/10-2
Io 2011 jan. 21. - 16:31:12
(58/135)
Köszönöm! Igyekszem megtartani. :)
Azért mindig van valaki a fiatalságon kívül is, akit nem árt felvilágosítani.
És e fim esetében nem csak az AIDS-rõl. Hanem mindarról, amit írtál, és amivel teljesen egyet értek.
Io 2011 jan. 19. - 20:02:01
(57/135)
1. Mért akar dolgozni? Talán, hogy érezze, még ember.

2. Ma is így állunk az AIDS-es betegekhez. Kirekesztjük õket, mert félünk. Nem alaptalanul. Egy szörnyû betegség.
Ezért fontos a felvilágosítás. Ahogy Te is mondtad „Persze, a filmet meg kellett csinálni, szükség volt a felvilágosításra, de másra nem nagyon alklamas. „
Szerintem, aki megnézi ezt a filmet, még inkább óvatos lesz, és akkor a film már el is érte egyik célját.

3. „ Nincs ebben semmi hátborzongató vagy emberileg elítélendõ.” Jó, hogy le nem dobatod a Tajgetoszról. Talán még az is emberibb lenne, mint a diszkrimináció, a megvetés. Pláne ha nem is tehet a fertõzésrõl.


Ez egy igen is nagyon jó film! A fiatalságnak látnia kellene.
Io 2011 jan. 19. - 19:54:17
(56/135)
Hát hallod, Te nagyon finoman fogalmaztál.