Téma: Pi élete

10/10
filmrajongo87 2013 jan. 19. - 19:32:25 10/10
(101/401)
Üdvözlök minden kedves olvasót, kommentelõt! :)

Közel 2-3 éve nem jelentkeztem be, azonban a "ti" hozzászólásaitokat általában elolvasom. Szeretem látni azt, hogy ki hogyan vélekedik egyes filmekrõl, ki milyen értékrendek, érzések, indulatok, hovatartozások, politikai nézetek.. stb. alapján alkotnak véleményt az egyes mûalkotásokról :) Azért mûalkotásról beszélek mert, minden egyes film más és más célból és okból próbálja megmozgatni a célközönségét, ami nem is olyan könnyû. Vannak olyan filmek, amelyek vágyakozásokra, vágyódásokra épülnek, pl.: kalandvágy, szerelmi-érzelmi vágyakozás, az ismeretlenség megismerése. Egyes filmek csak szórakoztatnak, kikapcsolnak. Úgy vélem, hogy mindegyiknek megvan a maga helye, ideje. Én személy szerint, mindegyiket szeretem nyitott vagyok feléjük, úgy ülök egy új film elé, mint egy "tisztalappal" született kisbaba, aki most tanulja az elsõ szavakat és befogad még mindent. Sajnos mostanában azonban már "kezdek felnõni" mert nem hallok semmi újat. Most azonban hallottam egy új szót, és epedezve vágyakozom rá, hogy elsajátítsam. Pí élete...

Elõször is ami legjobban megfogott benne,az az hogy nem próbál ránk erõltetni semmit, egyszerûen tökéletes. Az elején a történet bevezetéseként feldobja a labdát magasra, az indiai gyermekkor elmesélésével. Itt már számíthatunk rá, hogy nem is olyan biztos, hogy egy szokványos kalandfilmmel, látványfilmmel lesz dolgunk. A film végéig azonban ezt a látszatot tartja fenn és nem is akárhogyan..gyönyörû képekkel, zenékkel.., a folyamatos spiritualitás szálak nyitva tartása mellett. Nem mondja azt, hogy A vagy nem mondja azt, hogy B. Te döntöd el, hogy A vagy B, esetleg A és B vagy akár C,D...stb. A film végén azonban, nem akar megvezetni minket és szájunkba tenni egy amúgy is már megrágott csontot, amit mi még tovább rághatunk ha van hozzá gusztusunk, hanem egyszerûen csak új (vagy valakinek régi) csontok tárházát hagyja elõttünk. Esetleg olyan csontokat is mutat, amire még maga az író vagy rendezõ sem gondolt..:)

Mostanában sokat foglalkoztat, hogy miben higgyek, sajnos eléggé szkeptikus vagyok a vallásokkal szemben. Pedig semmi jogom nem lenne hozzá, mert egyiket sem ismertem meg igazán. Azonban az elmúlt évtizedekben a tudomány egyre több magyarázatot talált az életre és az élet keletkezésére, a föld születésére, amely körülbelül annyira emészthetõ és hihetõ mint maga a vallás. De mivel ezek törvényszerûségekkel bizonyíthatók, ezért számomra ez a magyarázat a legelfogadhatóbb. Nem is tudok és akarok más magyarázatot elfogadni, ez egy nagy hiba. Általában a szûk látás mód - és ha belegondolunk minden dolog ami zárt (személyiség, gondolkodásmód, érzelmek) - nem jó. Most viszont a film által kaptam egy új szemléletet, hogy máshogy nézzek a vallásokra és emellett talán megkaptam az lét egyik legfontosabb kérdésre is a választ. Mi az élet értelme. Nagyon egyszerû szó, és már évezredek óta ismerik, a legtöbb régi gondolkodásmód és vallás már jól ismeri, valamilyen megfogalmazásban, körítésben ugyanaz a szó jelenik meg..ez az EGYENSÚLY, Az aranyközépút,Ying-Yang..stb. kinek hogy tetszik :)Minden vallásnak, gondolkodásnak megvan a létjogosultsága egymás mellett, elfér:) a legfontosabb, hogy tartsuk meg az egyensúlyt az életünkben. Ne próbáljunk, meg más lenni, legyünk lehetõleg a tiszta énünk. Egyensúlyban a környezetünkkel, a társainkkal, az ellenségeinkkel egyszerûen a mindenséggel. :)

Nem tudom, mennyit tudtam hozzátenni a gondolataitokhoz. Igazából ez is egy látásmód nem tudom, hogy jó-e vagy rossz. Azt viszont tudom, hogy nekem sokat adott. Sajnálom, hogy nem mindenki érezhette ugyanezt a felemelõ érzést amit kaptam a filmtõl, de még semmi sem késõ:)

UI.: Ja és 10/10. :)

Szép napot nektek!:)
Gondolat98 2013 jan. 18. - 14:34:18
(100/401)
Úgy ültem be a moziba, hogy "na, most látni fogok egy kellemes, állatos, érzelmes, néhol látványos kis filmet". Aztán erre mi történik? Szinte az ellentéte. Azt hittem, hogy kis túlzással 90%-ban a látványra fognak alapozni, mivel úgy gondoltam, hogy a sztori önmagában elég unalmas lenne("...227 napig tengõdik a tengeren...").
Egy percig sem unatkoztam. Ha éppen egy kis ideig nem történt semmi érdekfeszítõ, még akkor is azt vártam, hogy mikor ugrik elõ ez, mikor süllyed el az, mikor csap bele a villám abba, satöbbi. Szóval ezzel a "kellemes" jelzõ kihúzva. Állatos? A film szinte teljes egésze egy fiúról és egy bengáli tigrisrõl szól. Már a megfilmesített történet szerint. Ám mikor a végén kiderül a csattanó...az "állatos" jelzõ is értelmét veszti e film kapcsán. Érzelmes? Végig azt vártam, hogy (kis túlzással) mikor borul a tigris Pi nyakába hálájának jeléül. Aztán rá kellett döbbennem a csúf igazságra; a film egyik fõ mondanivalója az, hogy vadállat és ember között sosem lehet barátság. Nem mellesleg a bengáli tigris éppen eléggé kimutatta a háláját azzal, hogy nem ette meg 227(!) nap alatt a fiút.
Na igen, látványos. Ez stimmelt.
Összegezve; nagyon tetszett a film. Mikor hazaértem, és a filmrõl kérdeztek, csak annyit mondtam: "Nem akarok beszélni róla." Olyannyira megérintett.
Ezüstliliom 2013 jan. 18. - 12:24:02
(99/401)
És ez a hozzászólásodból egyértelmûen ki is derült, csak Sz. Péter volt figyelmetlen.
Ezüstliliom 2013 jan. 18. - 12:21:42 Előzmény totokacsa_904
(98/401)
"Itt elvesztettem a lelkesedésem a könyv iránt, mert a realisztikus túlélõdráma átment mesébe, és eltûnt belõle a feszültség, ..."

Látod, ízlések és pofonok... Engem pont az kedvetlenít el, ha túl realisztikus valami, a mesés dolgok sokkal jobban szórakoztatnak. A könyvben a sziget volt a kedvenc részem.:)
lacee83 2013 jan. 17. - 23:38:38
(97/401)
Érdekes film. Miután megnéztem megállapítottam egy kukkot se értek belõle, totál nem erre számítottam. A látványra koncentráltam és egy kalandfilmet vártam.
De ahogy elolvastam a hozzászólásokat már tisztább a kép és ha más szemmel néztem volna a filmet talán nekem is átjön hogy mit is akar mondani. Teljesen elhittem a mesés történetetet a csónakban történt állatos részeket. Bár néhány ponton azért lehet hogy az erõs túlzások pont arra hívnák fel a nézõ figyelmét: "hogy ezt ugye már tényleg nem hiszed el?" pl a rengeteg manguszta honnan a fenébõl került oda, a repülõ halak sokasága, húsevõ sziget?!.
Az egyetlen dolog ami sejtette velem a film mélységét (amit elsõ megnézésre nem értettem meg) az amilyen élményszerûen elõadja a japánoknak a történetet ami a valóságban történt(?). Ez gyanus volt, de eszembe sem jutott hogy az igazi eseményekben nem volt tigris.
Nem tudom más filmet ami mély filozófia tartalmakat rejt pl A forrás teljesen megértettem... de itt aztán jól elásták
10/10
d112 2013 jan. 17. - 14:40:08 10/10
(96/401)
Kifejezetten jó film, összetett mondani valóval... egyértelmû meg kell nézni.
Ezüstliliom 2013 jan. 15. - 00:36:47 Előzmény Scarecrow
(95/401)
SPOILER
A könyvben azért nem bújik elõ a tigris az elején a vászon alól, mert tengeribeteg, és csak késõbb szedi össze magát. Lehet, hogy a filmen ezt nem sikerült érzékeltetni.



Hû, de késõ van! Na, majd holnap folytatom a topik olvasását...
Ezüstliliom 2013 jan. 15. - 00:33:31
(94/401)
Én még csak a könyvet olvastam, de annak az értelmezése számomra ugyanez, amit a filmrõl írtál.:) Nálam is nyitva marad a kérdés, hogy melyik a valódi történet, bár hajlok rá, hogy a tigrises, vagy legalábbis szeretném hinni, hogy az.:D

Ej! Úgy látom, kis híján lemaradtam a filmrõl. Remélem, még elcsípem valahol... Már tényleg csak szerdáig játszák Pesten?
10/10
Greg86 2013 jan. 14. - 23:32:29 10/10
(93/401)
A film is, a könyv is nagyon jó. Nem értem miért ilyen alacsony itt az értékelése. Minimum 8-at kéne erre adni mindenkinek. Nekem egyébként 10/10. Mindenképp megéri.
10/10
erszil 2013 jan. 14. - 21:46:09 10/10
(92/401)
Csodás, kihagyhatatlan film, inkább felnõtteknek! Jó hogy láthatjuk, kár, hogy jobban nem reklámozzák, mindenképpen érdemes 3D-ben nézni. A könyvet is el szeretném ezek után olvasni. Csak ajánlani tudom mindenkinek!
10/10
10/10
zimzum1111 2013 jan. 14. - 17:58:39 10/10
(91/401)
Igaz.
Mindenkire.
A katarzis, ami igazán változást hoz az életünkben. Aki ezt felismeri nyertes, aki nem az nem ébred föl itt az anyagban.
Buddha óta van ez így...
fkritika 2013 jan. 13. - 10:10:31
(90/401)
Tegnap sikerült eljutnom a moziba megnézni, nem számítottam nagy dolgokra a látványon kívül, de valahogy az embert mégis megfogja a film.

SPOILER
Ang Lee egyszerûen fantasztikus amit kihozott egy ilyen történetbõl és ahogy utal a dolgokra amit az ember csak akkor ért meg ha teljes egészében oda figyel a filmre pl.: hogy a tigris nem néz vissza a végén. Sikerült neki keretbe foglalnia a filmet a történet csak a végén lesz teljesen tiszta ezért közben nagyon kell ügyelni a legkissebb részletekre is , hogy megértsük. A történet a fordulatokkal teli megmutatkozik benne az emberi akaraterõ, szeretet és a gonoszság is. A látvány pedig fantasztikus amikor a medúza mezõnél vannak és átugrik felettük egy bálna akkor sok embernek tátva maradt a szája a moziban. A pozitív dolgokon kívül kicsit hosszúra sikeredett sok volt benne a felesleges rész aminek tényleg semmi értelme nem volt csak a látvány ...

Összességében 10/8
offtopic
Sz Peter 2013 jan. 12. - 21:59:41
(89/401)
Na most ha belegondolsz, univerzális (mindenkinek tetszõ) filmet lehet készíteni?
A célközönség filmenként változó. Ez pl nem neked készült. Csak erre magadtól kellene rájönnöd, mielõtt a kemény "kritikát" leírod. ;)
Guru26 2013 jan. 12. - 21:28:20
(88/401)
Rendkívül vontatott,UNALMAS film! Ez nektek a jó?????? Manapság egyre szarabb filmeket készítenek...
Olympos 2013 jan. 11. - 21:31:40
(87/401)
Jó, hogy több emberben eltérõ szemléletet hozott ki a film.

SPOILER!
Szerintem nem is kérdés, hogy melyik az igaz: a macskás történet vagy a rideg valóság?

Ezt a megválaszolt kérdést a kis sziget már tényleg véglegesen eldönti: a húsevõ virágban talált fog, a sok manguszta, a savvá váló víz mind-mind csak mese, csak a földet és a rajta élõ embereket, azok cselekedeteit és ennek következményeit mutatja, szimbolizálja
A tigrises történet megmutatja, hogy a vallás bennünk él: lehetnek az istenek sárkányok, görög óriások, maga szél, tûz, víz...vagy akár egy bengáli tigris...a történet szebb és érdekesebb lehet, ha az emberi jóságot ezen karakterek mögé bujtatjuk. Egyébként senkit nem érdekel(ne).

Számomra a legfontosabb mondanivaló: hogy az isten te vagy, rajtad áll, milyen világban élsz és hinned kell valamiben, de ha az az emberi jóság, akkor legyen az!
kovanda 2013 jan. 11. - 16:19:41 Előzmény zsotis
(86/401)
Jó film. Sokáig gondolkodtam rajta. Talán kicsit hosszú.
Sz Peter 2013 jan. 10. - 21:44:56 Előzmény Tyomus
(85/401)
Látom lejött a lényeg! :)
Scarecrow 2013 jan. 10. - 19:19:02
(84/401)
11 Oscar díj jelöléssel (Legjobb film, Legjobb rendezõ, Legjobb adaptált forgatókönyv, Legjobb operatõr, Legjobb látványterv, Legjobb vágás, Legjobb filmzene, Legjobb betétdal, Legjobb hangvágás, Legjobb hangkeverés, Legjobb vizuális trükk kategóriában) a második legközkedveltebb film a zsûri által Spielberg Lincolnja után. Gratulálunk Ang Lee :D
3/10
Tyomus 2013 jan. 10. - 18:41:56 3/10
(83/401)
****SPOILER****


Túlhypeolt giccses story, egy elkényeztetett identitászavaros indiai kisfiúról szól, amiben elmeséli hogy lehet megúszni egy gyilkosságot ha õrültnek állítja be magát a tigris?.... (és hogy két órán keresztül borzalmas indiai akcentussal töri az angolt)

A túlzott CGI tovább rombolja az amúgysem túl jó összképet, de végül összeszenvedett egy 10/3-at a "nem várt" fordulattal.
Ízlések és pofonok.
Scarecrow 2013 jan. 10. - 11:39:59
(82/401)
Igen, ilyenkor szólni kell. Én Szolnokon néztem meg, és a reklámok alatt kétszer is elment a kép. Mindenki csak ült, és várt, én álltam fel mindkét esetben, és szóltam a személyzetnek, hogy valamit csinálnak. Elõfordulnak hibák. Olyankor reklamálni kell, elvégre kifizettem a jegyet :D