Téma: Pleasantville

10/10
trev márc. 18. 23:38:32 10/10
(48/48)
Hihetetlen, hogy nem ismertem eddig ezt a filmet. Kiűzetés a Paradicsomnak csúfolt fekete-fehér pokolból, avagy Ádám és Éva önismereti forradalma (még almába harapós jelenet is van). A fasiszta párhuzam is találó színes hab a tortán. Remek film!
Blasius Biagio 2022 dec. 12. - 00:30:29
(47/48)
A végét láttam csak sajnos. Jó film szerintem ezek alapján, de végig meg kellene nézzem, majd azt követően értékelem (5/10 csillag feletti ez biztos). Nekem az 1984 c. film -George Orwell regény adaptáció- erősebb a témakörben az eddig látottak alapján. A gondolatmenetben csak ott látok némi buktatót, hogy a történelem tanulságai sajnos nem teszik jobbá a világot és újra és újra megtörténnek az események. Ráadásul pont a filmben a pozitív főszereplő által megemlített emberi természet miatt. Végig kell nézzem az elejétől kezdve, az ötlet és a megvalósítás tettszik, a színészek is jók benne.
gmadlo 2022 dec. 11. - 17:52:47 Előzmény leho
(46/48)
folytatnám: a legtökéletesebb világból is kitörhet a fajgyűlölet és a fasizmus, ha nem figyelünk oda.
Xxy92 2022 dec. 10. - 05:15:33
(45/48)
December 11. - Vasárnap
21:25 DUNA Televízió

Különleges filmcsemege reklám nélkül : )
Annabella3 2021 dec. 20. - 22:45:25
(44/48)
A tokeletesseg csak illuzio.
10/10
szepipiktor 2019 jún. 11. - 17:57:44 10/10
(43/48)
Ezen a filmen nem tudok a kákán csomót keresni! Hiszen csak egy fikció, így értelmetlen logikai síkon vizsgálni.
Egyszerűen tökéletes!
A szerlők - a mellékszereplők is - többet nyújtanak, mint számos szuperprodukció sztárjai.
A doktor szöszi ilyen szerepben???
"Drágám! Megjöttem" Macy...
És azok az apró életigazságok kifordítva, hogy miért járnak a fiatalok a KÖNYVTÁRBA?!, Hogy "mi van a főút végén?"
És az alap: "színeseket nem szolgálunk ki!"
Hadik70 2018 jan. 26. - 18:15:48
(42/48)
Ritka eredeti film, az egyik kedvencem, igazán inspiráló az egész történet.
1/10
Hematit1 2018 jan. 10. - 14:06:46 1/10
(41/48)
Ekkora hülyeséget már régen láttam! Még háttér zajnak sem jó ! Idõpocsékolás ! Menjetek inkább sétálni!
offtopic
kata3 2013 jún. 21. - 20:48:58
(40/48)
Fúúúj, de jó! :-)
grace08 2013 jún. 21. - 20:22:27
(39/48)
:-) ez vicces.
offtopic
zottyo534 2013 jún. 21. - 19:50:42
(38/48)
Valamint az MTV legjobb csók díját érõ alakítása:
http://www.youtube.com/watch?v=w346OpfkAJM
kata3 2013 jún. 21. - 19:17:53
(37/48)
Tobey Maguire, még a Pókember elõtt: http://www.youtube.com/watch?v=YMAqmYE53wE
karlitomarsh 2013 jún. 21. - 18:49:20
(36/48)
"Ott van a helye a filmtörténet legjobb fantasy-jei közt, végigrepülünk azon a két órán, és kapunk egy olyan metaforikus eszmerendszert, ami hiába erõltetett, nem tudunk vele igazán vitatkozni, és ami egy film élvezetének szempontjából fontosabb: nem is akarunk."

http://rewatch.blog.hu/2013/06/21/pleasantville_305
9/10
leho 2013 ápr. 12. - 14:33:04 9/10 Előzmény oncogito
(35/48)
Szerintem alapvetõen téves ez az értelmezés. Az egy dolog, hogy a "színes" megjelenésével fel lesz forgatva a városka élete, ha úgy tetszik bûnöket kezdenek elkövetni az emberek, de ezek a bûnök emberiek, abszolút hozzánk tartozóak. A fekete-fehér persze a biztonságot is jelenti, de a gyávaságét is. Akik ebben az életben élnek, azoknak az élete rendkívül monoton, jelentéktelen és képmutató is. A férjét megcsaló nõ boldogtalanul él, engedelmeskedve egy negédes, tkp. elviselhetetlen eszménynek. A fiatalok nem hallgathatnak rock and rollt vagy nem eshetnek szerelembe, a festészet után vágyakozó büfés nem engedheti szabadon a képzeletét, stb.
9/10
leho 2013 ápr. 12. - 14:06:20 9/10 Előzmény Eneh***
(34/48)
Már bocsánat, de a konzervativizmus nem azonos a begyöpösödöttséggel, ill. -- ha már itt tartunk -- pl. a liberalizmus se azonos a neoliberalizmussal. Nem szerencsés itt politikai (vagy akként is értelmezhetõ) fogalmakat használni.
Eneh*** 2013 febr. 23. - 17:22:54 Előzmény oncogito
(33/48)
Érdekes meglátás. Igazad van, mondhatja ezt is a film.
De persze, mondhatja azt is, ahogy elõttem már írták, hogy az emberek kilépnek "mûéletbõl, mûvilágból, a megjátszott tökéletességbõl".
Tipikusan az a film, amit minden ember a saját világnézetéhez kapcsolva értelmez.
Az én véleményem például az, hogy negatívként állítja be hagyományos, konzervatív értékeket, egy filmsorozat mindig mosolygó, élettelen szereplõiként, majd csõcselékként ábrázolja azok képviselõit, és pozitívként a liberális felfogást, feleség félrelépését, és szintén "kiszínesedésként" azt, hogy másnap a meztelen képét az egész utca megtekintheti...
És ahogy mondod, valóban elgondolkodik az ember, hogy kell -e neki a "szép színes világ"... Persze, persze hogy kell, mert olyan szépen ábrázolták ezt a filmben is, az utca és a virágok színessé válásával...
9/10
leho 2012 dec. 09. - 21:53:54 9/10
(32/48)
Kiváló, forradalom a legjobb fajtából!
kovi.zsolt 2012 jún. 27. - 14:00:54
(31/48)
megunhatatlan
még egy filmet sem néztem meg ennyiszer
Shaba 2012 jún. 11. - 11:23:25
(30/48)
Ami ezt a filmet és magamat illeti, én jóval kevesebb fennköltség mentén kódolom vissza, jóval laposabb, földközelibb pályán indítva látom és magyarázom a történet általam kihüvelyezett mondandóját.

Amerikáról és fõként Amerikának szól. Létezik egy idealizált, az átlag amerikai közép- és alsó-középosztály tudatában épített és táplált Amerika-kép(zet), amit Pleasantville (léte, alakjai és sztorija, amit bámulni, figyelemmel kísérni lehet, valamint álmodozni rajta, még akár továbbképzelni is) testesít meg és fest elénk. Homogenizált életvitel, egysíkú, sablonos, idillikusan simára csiszolt napok, ohne érdemi konfliktusok és izgalmak - mindez szigorúan fekete-fehérben, épp mint az erre fogékony szemellenzõsök és korlátoltak önimádó, kényelmes és langyos dagonyává tapodott Amerika-képe. (Vö.: az oly sokat emlegetett oklahomai tramplik, arkansasi tapló farmerek öncélú puritanizmusban oldott, merev társadalmi dogmáktól kondicionált, kikezdhetetlen én- és USA-képe. A világról, a glóbuszról semmi.)

A színesedés, az öntudatra és a világra ébredés, a kíváncsiság legyûrhetetlen bizsergése, a szenvedélyek valós, életalapú megélése, valamint a magukra, nemkülönben környezetük egyre nyilvánvalóbb szépségére, összetettségére rátaláló karakterek, mikor a rájuk szabott szerepsablonból kilépnek, majd egymásnak feszülnek - ez a valódi, az életteli Amerika, amilyennek az alapító elmék mindig is álmodták, és amilyennek mai napig is megélik és propagálják mindazok, akik mernek színekben (azaz klisétõl és monolitikus eszmevezéreltségtõl eltérõen) élni, érezni, álmodni és - ami a legmerészebb szakítás ezzel a korlátolttá tökéletesített világgal - szólni is róla. Akik készek a szónak átvitt és egyúttal legszorosabb értelmében is színt vallani.

Mikor ez megtörténik, a konyhakészre csomagolt válaszok, melyek rendre önmagukba térõ sorsokat és életet kódolnak, szétpattannak a semmibe, és az öntudatra ébredt, szépségében megcsodált, izgalmas, egyszersmind veszedelmes, talányosan színes lét szinte csak kérdéseket vet fel, bátor nem-tudást hoz, merész bizonytalanságot és annak csodálkozva történõ, ámde önfeledt és önkéntelen átélését. Ez Pleasantville, melynek képe, vágya minden emberi lényben és társadalomban ott lappang, s hol felüti fejét, hol elcsitul, mégis mindig, végestelen át meg át kell élni, és folyton meg is kell új álmokkal haladni. Épp mint a mesék valósága mindannyiunk személyi identitásában. Boldogtalan, aki mesék nélkül nõtt fel, szerencsétlen, akiben felnõttként sem sajdul meg egy-egy hajdani mesealak és történet egykori csodája és magáévá tett szépsége, gyermeki igazsága, de élhetetlen, aki csak a valamikori mesékre építi mai mindennapjait. Az élet több annál. Igaz, és ezt hangsúlyozom újfent, mesék (álomtöredékek) nélkül átkozottul szegényes és elkeserítõ.

Mert felnõtt mesékre is szükség van. Lehetõleg nem egy rugóra járva és - színesben.
James Uram Benson Madame 2012 jún. 10. - 22:46:47 Előzmény oncogito
(29/48)
SPOILER

Ez érdekes magyarázat, de a változást el kell fogadni. Burokban élni nem jó, gondolkozni és felfedezni dolgokat viszont nagyon is. Másfelõl fontos üzenete a filmnek a másság elfogadása is, ezt nagyon ügyesen vitték bele.