Téma: Pleasantville

10/10
oncogito 2012 máj. 06. - 20:23:40 10/10
(28/48)
Hatalmas film!
Szerintem sokan nem értik a lényegét. Megpróbálom leírni, hogy én mit értettem belõle. Talán még az író, a rendezõ sem ezt sugallja, de nekem ez jön át.
De nem tudom másként, csak ha minden további írásomra kiteszem:

- SPOILER! -

Úgy vélem, sokan nem értenek majd egyet velem, de ez nem vélemény kérdése, az érzéseimet mondom el, amit racionális érvekkel nem lehet cáfolni.
A fekete-fehér világ az igazi, az eredetünk, az ember életének kezdete.
Amikor még kisgyerek módjára, ösztönösen élt a világban. Nem kellett törvény, nem kellett rendfenntartás, mert ösztönösen tudta, mi a dolga, mi a helyes, mit kell tenni, mi a szenvedés nélküli édeni boldog élet. Nem firtatta a miértet, élte a biztonságos és boldog életet. A fekete és fehér az egyszerûség jelképe, a bûntelenségé, a szenvedésmentességé és a tökéletességé.
A tûz hiánya nem csak színhiányt jelent, hanem a szenvedés hiányát is, mert a tûz éget, pusztít is. Meleg volt anélkül is, étel, ital, fedél megvolt, de nem volt szenvedés, nem volt pusztulás.
Kívülállóként ez borzalmas és élhetetlen. De csak a megrontott kívülálló szemével.

Nem véletlen, hogy mikor jelenik meg az elsõ színes virág. Úgy láttatja, hogy a fizikai szerelem beteljesülésével, pedig a paráznaság, a szabadosság, az igazi felelõsség hiánya, a következményekkel való abszolút nem törõdés. Ez elkápráztat, ez a színesség teszi a tulajdonképpeni bûnös világot csábítóvá. Kárpótlásul a bûnért. Amikor a színek megjelennek, mindig valami rossz történik. Házasságtörés, szabadosság -- és amit nehezen fog fel az ember, az olyan tudásnak a megszerzése, amivel nem tud igazán bánni. Hiszen tény, hogy minden emberi találmány, minden fordítható rosszra is és fordítják is.
A szín elkápráztat - az embert így kápráztatja el a megszerzett tudása. Tudja a jót, de teszi a rosszat, mert pillanatnyilag csodás érzést ad. Egy kisgyerek kezébe nem adnak gyufát, nem engedik veszélyes helyre. Az ember is kis gyerek még a világ egészéhez képest.
Igen, tudatosan vállalja a veszélyt, a szenvedést, a nélkülözést, a betegséget, csak tehesse amit akar.
Aztán minden erejével szabadulni igyekszik a veszélytõl, kisebbíteni akarja a szenvedést és szüntetni a betegséget. A tudásával akarja elérni -- pedig a megoldás az ösztönös, egyszerû és tiszta élet, a fekete-fehér.
Amikor tudatra ébred az ember, azaz amikor a filmben minden egyszerre cinessé válik, egyszerre törvények is kellenek, hogy szabályozható legyen az élet. De senki nem tartja be, mert minek, mert a színek elkápráztatnak.
Az egész világ, a természet egyszerre színessé - azaz bûnössé vált. És viseli annak minden gyötrelmét olyan görcsösen, hogy ragaszkodik minden szenvedéshez inkább, mert úgy elkápráztatják a színek, hogy azt hiszi, ez az igazi világa.
Nem tudom, ki hogy volt vele, de én szinte szomjaztam a fekete-fehéret és reménykedtem, hogy legalább egyvalaki marad ilyen. De a világ valóban egészen bûnössé lett- és ragaszkodik az ember a bûneihez, mert azt hiszi ez az élhetõ világ.
Pedig ez a káprázat, minden igazságtalanságával, gyötrelmével, szenvedésével és tragédiáival.
Választani kell, ki hova akar tartozni: a színes és káprázatos pillanathoz, ami pusztuláshoz vezet -- vagy a fekete-fehér egyszerû igazsághoz, ami igazi élhetõ életet ad és örökké...
Lehet kinevetni, lehet hozni egy rakat ellenérvet, de én az utóbbit akarom!

- SPOILER - vége
1/10
offtopic
csikosi 2012 márc. 18. - 10:58:11 1/10
(27/48)
Nem mondom, hogy nem jó a film, de ha már harmadszor adják, hát akkor unalmassá válik ez a mesefilm!
EZ OLYAN EGYSZER NÉZZÜK MEG!
Üdv:
10/10
fredi60 2012 márc. 11. - 11:00:10 10/10 Előzmény olang
(26/48)
10/10
csineva-xx 2012 márc. 05. - 20:23:08 10/10
(25/48)
Nagyon jó kis film!
Számomra valahol itt kezdõdik A FILM - tartalmas, de mégsem nehéz, súlyos; hanem játékos, huncut, jó értelemben egyszerû!
Nekem speciel J-P Jeunet filmjei jutottak eszembe róla, de azért azoknak a nyomába érni igen-igen nagy kihívás, pláne, amerikai mûként.....
8/10
Frank92 2012 febr. 24. - 23:53:31 8/10
(24/48)
Érdekes film volt.
Egyik üzenete szerintem az, hogy nem szabad félni a változástól, mert az sokszor lehet jó is.
Ezen kívül egyértelmûen megjelenik benne a fajgyûlölet témája is, ahogy azt itt is írta valaki lejjebb. Amikor égették a könyvtár könyveit, na az pl. egy valós történelmi esemény megjelenítése volt, ami 1933-ban történt Berlinben, ugyebár a hírhedt náci könyvégetésrõl van szó.
olang 2012 febr. 24. - 23:40:06
(23/48)
Egész aranyos kis film volt.

A végén, amikor a feliratokat kezdik futtatni, egy nõi énekhang szól alatta. Nos az a szám egy régi-régi Beatles szám. Nem tudom, mi a cime, de tudom, hogy az.
10/10
technokrata 2012 febr. 24. - 14:43:52 10/10
(22/48)
Hatalmas film! A mondanivalója is aktuális. Sajnos... És úgy érzem, hogy ez nem is fog változni... Mindenesetre nagyszerû alkotás, kitûnõ színészek elõadásában.
kata3 2011 okt. 08. - 23:33:21
(21/48)
jeffero 2011 okt. 08. - 22:22:23 Előzmény zottyo534
(20/48)
Érdekes, hogy most sem idõben kezdték, pedig több netes mûsorújságban is 21:00-ra jelezték, de valószínûleg a DunaTV elkalkulálhatta az eredetileg kiadott mûsortervet, és a Ray Cooney: A miniszter félrelép c. színházi közvetítést 2 és fél óra helyett csak 2 órára számolták. Pedig az adatlapon 150 perc van jelezve... Ezért csúszott a Pleasantville kezdése, és a többi mûsor is utána.
Egyébként én is nagyon kedvelem ezt a filmet, sõt az egyik kedvenc színésznõm, Reese Witherspoon is szerepel benne.

A történet (az eleje mindenképp) hasonlít a Teledili (Stay Tuned) c. 1992-es filmre, abban is egy tévészerelõ hoz új távirányítót, miután a tévéõrült emberke belekerül a tévémûsorba, és egyre furább próbatételeket kell kiállnia.
Kicsit olyan az egész, mintha valami Végtelen határok vagy Alkonyzóna történetet néznénk, vagy akár mintha a Sliders sorozat hõsei egy fura alternatív valóságba csöppennének. Egy tanulságos történet a valóság értelmezésérõl, az önmegvalósításról, a megszokásokról és a várakozásokról, amelyek alakítják életünket. Na meg persze megmutatja, hogy nem csak nézni kell a mûsort és ennek élni, hanem élnünk kell a saját életünket is. Manapság egyre inkább tévéfüggõk az emberek, köszönhetõen a sok csatornának, a különféle valóságshowknak, és talán a sorozatoknak is, amelyekkel teli van az egész napi mûsor.
Ford Mustang 2011 okt. 08. - 17:59:26
(19/48)
Jó kis film, kár, hogy egy idõben a Helter Skelterrel.
offtopic
zottyo534 2011 okt. 08. - 14:53:39 Előzmény meteorológus
(18/48)
/\
I
Ahogy ide van írva.
DUNA TELEVÍZIÓ: Szombat (Október 8.) 21:00
Ford Mustang 2011 júl. 02. - 23:25:44 Előzmény meteorológus
(17/48)
Mûsorújság ma este 9-re írta a Duna tv-re.
Akkor nem adták le ezek szerint.
meteorológus 2011 júl. 02. - 21:11:24
(16/48)
Te meg milyen "többi jóval"-ról beszélsz :) ??? Mikor lesz a "Pleasantville" és melyik adón :) ?
Ford Mustang 2011 júl. 02. - 15:07:35 Előzmény kritiza
(15/48)
Ez bizony tényleg jó film, csak természetesen egy idõben a többi jóval........
9/10
kritiza 2011 jún. 01. - 00:18:43 9/10
(14/48)
Nagyon szerethetõ film, akár többször is szívesen megnézem. Itt kedveltem meg Tobey Maguire-t is.
Zsákos ember 2010 jan. 01. - 18:17:19
(13/48)
Nagyon jó filmszatíra !!!
Fiona Apple is nagyon jó ! http://www.youtube.com/watch?v=8gLWTtlMwo4&feature=related

Nézzük együtt ! :)
umma 2010 jan. 01. - 12:48:54
(12/48)
Miért volna logikai hiba? Egy játékfilmet láttál, ami eleve nem a valóságban játszódik, ráadásul nem is törekedett a valóság illúziójára, a sztori kimondottan szürreális. Nem csupán Pleasantville valótlan, hanem az a kiinduló állapot is, ahonnan bele lehet ugrani a tévébe meg onnan visszatérni. De ha ilyen valóság sem létezik, akkor miért ne maradhatna a virtuális szereplõ Pleasantville-ben?
Hisz a film éppen arra épített, hogy a srác számára Pleasantville a valóságot jelentett, sõt valódibb valóságot, mint ami körülvette.
A vége nem logikai hiba, hanem arra figyelmeztet, hogy EZ EGY FILM, NEM A VALÓSÁG. Pont olyan gesztus, mint amikor a Pretty woman végén benyögik, hogy ez Hollywood, itt minden lehetséges.
Hogy úgy mondjam: önreflexiós gesztus.
9/10
gabree 2010 jan. 01. - 12:06:49 9/10
(11/48)
szeressük nagyon:D ;)
9/10
Spooner 2009 márc. 22. - 09:29:38 9/10
(10/48)
szerintem ez egy nagyon jó film. emléxem régebben még nem tetszett, elõször az HBO-n láttam..., de ma már tökre bejön :-D
kaizer chiefs 2008 júl. 02. - 19:48:17
(9/48)
Hát mindennek lehet mnodani ezt a filmet, de átlagosnak nemigen. Szerintem az alkotók az amerikai stúdiógyártás keretein belül elég sokat kihoztak a filmbõl. Azért maradandó alkotásnak én sem tartom.