Téma: Psycho

10/10
-greghouse- 2012 dec. 05. - 22:59:35 10/10
(141/241)
Nem sokat lehet hozzátenni, abszolút "svájci óra" precizitással kidolgozott remekmû. Nekem is a legborzalmasabb mikor megfordul a szék, persze a zuhanyzós, és a legutolsó zárókép, mikor "elmosolyodik..."
Perkins valószínûleg azért tudta ilyen zseniálisan eljátszani a szerepet, mert õ maga is kettõs személyiség volt, egyrészt a biszexualitása, másrészt az önbizalom hiánya (imádták a nõk és lábai elõtt hevertek, neki mégis voltak gátlásai). A tekintetével, az arcán éppen csak megránduló izmával is játszott.
...De ne felejtsük Orson Welles filmjének, Franz Kafka regényébõl készült "A Per"-nek a fõszereplését sem, Joseph K.-t, abban is zseniális. Ízig vérig mûvész volt. A nõktõl saját elmondása szerint mindig kisség ideges lett, pedig hát nem sokan voltak, akiket Brigitte Bardot és Jane Fonda is környékezgetett. Zenélt, három albuma jelent meg.
..És ebben a filmben azért ott van Janet Leigh is, (Jamie Lee Curtis anyja) aki gyönyörû - egész a zuhanyzós jelenetig.
Abszolút 10-es.
10/10
olahmiki1959 2012 dec. 05. - 20:54:19 10/10
(140/241)
A filmtörténet egyik, ha nem a leghátborzongatóbb jelenete, amikor a csaj a végén lemegy a pincébe, és megfordítja a széket - most is beleborzongtam, amikor ezt leírtam, komolyan mondom, nem igaz, - a film pedig összességében pedig minden szempontból egy tökéletes remekmû.
A hajszálpontosan felépített dramaturgia, Anthony Perkins minden túlzás nélkül zseniálisnak nevezhetõ színészi alakítása, - azt hiszem, a pályájának a csúcspontja volt ez a film, - a pillanatnyi kihagyás nélküli feszültség, azoknak a jeleneteknek az egész sora, amelyek ma már klasszikussá váltak és amelyeket a világ minden valamirevaló filmmûvészeti fõiskoláján tanítanak, az ugyancsak hátborzongató, a történethez tökéletesen illeszkedõ, azt megtámasztó zene, és nem utolsósorban Hitchcockk zseniális ötlete, hogy nem színesben, hanem fekete-fehérben forgatta le ezt a nyomasztó filmet, amely eszköztelenségében is tökéletes, és talán éppen ezért vonult be annyira emlékezetesen a filmtörténetbe.
Személyes véleményem szerint, - bár a Psycho-t általában thrillernek, pszichothrillernek, esetleg horrornak tartják, - a film bõven megüti azt a színvonalat, amely alapján akár mûvészfilmnek is tekinthetjük.
Ez az alkotás egy gyerekkorában az anyja által terrorizált, és ezért végzetesen eltorzult, és megbomlott személyiségû fiatalember gyilkossá válásának hátborzongatóan hiteles, és drámai története, Hitchcock pályájának pedig talán a csúcspontja, és a filmtörténet egyik legzseniálisabb, az évtizedek alatt semmit sem öregedõ, minden alkalommal ugyanolyan élményt nyújtó alkotása.
Egyértelmûen 10 pont, nem is lehet más.
Tibag05 2012 dec. 05. - 17:44:51
(139/241)
Elõször a Phaedra-ban láttam Õt! Ritkaság számban ment anno!
lotto 2012 dec. 05. - 17:33:37
(138/241)
Hát ez a film fóleg a mûfajában ALAP/ etalonnak számít!!
Már 1960-ban olyan moviet csinálni, ami a mai napig is nagyot üt, ez ritka mint a fehér holló!
10/10
-greghouse- 2012 dec. 05. - 17:20:49 10/10
(137/241)
Nincs mit hozzáfûzni. Nem véletlen választották meg minden idõk legjobb filmjének legutóbb (váltogatják egymást a Casablancával), én évek óta nem merem behúzni az áttetszõ zuhanyfüggönyt, inkább feltörlök utána. És hogy a zenéjét már hány filmben idézték....De újszülöttnek....kötelezõ, abszolút.
offtopic
kõmacska 2012 jún. 14. - 22:51:04
(136/241)
ez jó kép
offtopic
kõmacska 2012 máj. 19. - 23:56:45
(135/241)
te jó ég, kész horror, amikor az élet másolja a filmet: http://www.stop.hu/bulvar/fejvesztve-menekult-a-betoro-a-halott-miatt/1041122/
9/10
vlad90 2012 márc. 09. - 10:34:07 9/10
(134/241)
Ez egy kicsit furcsa lett. Szóval sok más klasszikustól eltérõen a popkultúra egyik alapja lett.
9/10
vlad90 2012 márc. 09. - 10:31:02 9/10
(133/241)
Ez a film többet ad, mint napjaink legtöbb pszicho horror próbálkozása. Nem csak egy klasszikus, hanem szinte a horror szinonimájává vált. Sok filmhez hasonlóan a popkultúra egyik alapja lett.
goodboy 2012 jan. 25. - 05:40:49
(132/241)
Én a minap olvastam a regényt amibõl a film készült. Hát alapjába véve nem egy nagy durranás, néhol vontatott az egész. Tulajdonképpen, ha Hitchcock nem filmesíti meg és nem csinál belõle ilyen jó filmet ma már nem is emlékezne a regényre senki. A legmeglepõbb pedig számomra az volt, hogy a könyvben Bates egy 40-es éveiben járó kövér, zömök szemüveges ember. Hitchcock mégis egy fitatal Anthony Perkins nevû színészre osztotta a szerepet. A többi már történelem.
brrrrrrrrrr 2012 jan. 24. - 23:34:09
(131/241)
Nekem viszont totál para az egész, a zene kikészíti az idegeimet. Nekem rémisztõ a hintaszék, a paróka és a történet.
1/10
Gottmituns88 2012 jan. 24. - 23:30:41 1/10
(130/241)
Rendkívül rossz ez a film. Közepes elvárásokkal vágtam neki, mert bár több forrásból is hallottam ,hogy nagyon jó, mégiscsak 52 éves cucc. Fekete-fehér volt, és érdektelen, érdektelen színészekkel. Az erõszakos jelenetek ábrázolása rettenetes, nem ijesztõ. Tehát thrillernek és horrornak nem jó, de legalább semmi másra se. És ha már unalmas a film, legalább jó hosszú is, 106 perc, amit sose kapok vissza az életembõl. Az az idegesítõ zene pedig egyfolytában szól, még a kínosan hosszú ideig mutogatott összepakolás és autóvezetés közben is. Talpas egyest adtam rá, életemben elõször olyan dühítõen gyenge. Tarkón csapnám egy tükörponttyal, aki ezt összehozta.
arebaba1234 2011 ápr. 20. - 19:56:14
(129/241)
nekem az egyik kedvencem.
10/10
Hannibal Lecter 2010 okt. 04. - 00:40:56 10/10 Előzmény indienemesh
(128/241)
Akkor néhány szót a zuhanyzós jelenetrõl: Abban a korban nem lehetett másként leforgatni, ebben igazad van. Biztosra veszem, hogy a cenzúra megint eljátszotta volna a népért aggódót (mert mi lesz ha meglátnak egy meztelen nõt) de aztán Hitchcock nem azt a módszert választotta, amit sok más filmes, hogy lefizeti õket, hanem, hogy bszák meg, megmutatja, de úgy, hogy se a kés behatolása, se azok a test területek nem látszódnak, ami valamiért felháborítja az embereket. A jelenet nagyon összetett, több szálon kötõdik a gyilkosság és a szexualitás. Hetekig forgatták a jelenetet és a végén úgy vágták össze, hogy véletlenül se tûnjön annak, ami, ezzel pedig egy olyan üzenetet küldött a sápítozó világnak, amin még ma se nagyon gondolkodtak el. Minden idõk leghíresebb jelenetét úgy alkotta meg, hogy amit látunk, voltaképpen nem látjuk. Ami nem látható, az bennünk mozdul meg, az összetartó erõ benne a megdöbbenés vagy a feszültség, ami akkoriban másként hatott, mint ma.
Elég abba belegondolni, hogy Marion ott látta, ki támad rá, õ már tudta, amit mi csak késõbb fogunk. SPOILER (de nem tudom minek, van olyan aki ezt nem látta?) Szóval õ akkor értette meg, hogy együtt evett vele, hogy az anyja nincs is, az egész filmet egyszerre értette meg.A gyilkolásnál a kés Norman pénisze, csak így képes egy nõbe hatolni. A nõ a leszúrása között, érdemes megfigyelni, kissé úgy nyög, mintha éppen a szexet élvezné. - Spoiler off
Szóval a fürdõs jelenet ezért is fontos. Én azért tisztelem a psycho-t mert az egyik legeredetibb, ha nem a legeredetibb film, amit valaha is csináltak. Annyi szimbolika, rejtett utalás van benne, amit elsõre nem is gondolnánk. És az üzenet elég egyértelmû: Nem minden zsákutcából van kiút. Az a beszélgetés pedig Norman és Marion között egyszerûen filmtörténelem, zseniális minden szava.
10/10
tyrichie 2010 szept. 16. - 17:57:45 10/10
(127/241)
Láttam az összes részét és az újat is, de mindközül az elsõ rész a legjobb. Le a kalappal Hitchcock elõtt.
7/10
indienemesh 2010 szept. 16. - 16:28:23 7/10
(126/241)
Nekem az egész nem volt elég ijesztõ. Persze nem volt azért piskóta, pl. akkor kirázott a hideg, amikor "SPOILER" a végén berohant a pincébe nõi ruhában Bates... aza az arc ijesztõ volt nagyon."SPOILER VÉGE" Meg inkább megmosolyogtam a zuhanyzós jelenetet is, nyilván nem lehetett akkoriban ezt jobban megcsinálni, de nem volt túl paráztató. A történet amúgy jó volt, meg Bates karaktere. Elismerem, hogy klasszikus, de akkor is maximum csak egy hetest kaphat tõlem.
10/7
feketevipera 2010 szept. 04. - 22:53:44
(125/241)
Mondjuk ha valaki megnézi Hitchcock munkásságát, akkor eleve rájön arra, hogy a Mester a filmjeiben nem a horrorok stílusában "ijesztget" (én legalábbis nem láttam még tõle ilyen filmet, igaz, pl. a Madarakban van egy rész, a kivájt szemû ember, de az még mindig enyhe rémisztgetés a több liter mûvérhez, kaszabolós gyilkosokhoz stb. képest). Hitchcock pont azért zseniális, mert az erõszakot lehetõleg a minimálisra csökkenti a filmeken, itt gondolkodni is kell, finoman sejtet dolgokat, és ez adja meg a feszültséget. Egyébként ne gondold, hogy ez nem "felfoghatatlanul nehéz téma". Bizonyos szempontból az. Azért felfoghatatlan, mert - ha nagyon sarkítottan akarok fogalmazni - bárkivel megtörténhet. Gyakorlatilag bárki lehet áldozat, de akár gyilkos is. Lehet a szomszéd, a szülõ, a gyerek, a tanár, a rendõr, a hotelportás, a halál szinte elérhetõ közelségben van. Látszólag hétköznapi emberek, de... Bizonyos szempontból pont ezért felfoghatatlan és hátborzongató. Másrészt viszont az is igaz, amit írtál, hogy megnõtt az ingerküszöbünk, és sokan tényleg nem hatódnak meg az ilyesmin. A horrorok, véres híradórészletek pont azért ideálisak a ma embere számára, mert tálcán hozzák elénk a szenvedést, gondolkodni nem kell, csak bámulni és borzongani. Leegyszerûsített adrenalinszint-növelés, ennyi a lényegük. A Psycho viszont a thriller és a lélektani dráma határán egyensúlyoz, de inkább a thriller felé hajolva. Egyszóval biztos, hogy nem fog mindenkinek tetszeni, viszont aki érzékeny a mûvészibb hajlamú filmekre, az minden bizonnyal értékelni fogja.
10/10
Hannibal Lecter 2010 szept. 04. - 22:15:42 10/10 Előzmény feketevipera
(124/241)
Ez így van és teljesen felesleges is azokat gyõzködni akik belezõs darabolós baromságokat várnak ettõl a filmtõl. Mondjuk csak a készítés dátumát kellene megnézniük és máris érthetnék, hogy ez egy más korszak volt. Ezek a filmesek még azért voltak zsenik, mert nem a végeredménnyel (vér folyik, tök mindegy miért) hanem az elõzménnyel (vér "fog" folyni) fílingel elérték a kívánt hatást. A mai emberek ingerküszöbe tényleg magas és sajnálatos a filmszakmára nézve, hogy a nézõk nagy része a ráhangolódásra már teljesen képtelen. Mi a tragikusabb, ha a fílinget nem érzik át, vagy ha folyamatosan a saját fajtájának belezését akarja nézni? A Psycho, már maga a cím is utal rá, túl mutat a következményen, egyenesen az emberben lévõ iszonyatot, a félresiklást ábrázolja. Mindenkinek azt tudom ajánlani, hogy elõítéletek nélkül üljön le a filmtörténelem egyik legeredetibb alkotása elé és érezze át. Dobjuk le a híradók közben magunkba kondícionált 30 gyerek felrobbant de nem hat meg féle mentalitást és próbáljunk belekerülni az ábrázolt szituációba. Kultuszfilm lett a Psychoból, de be kell ismerni, hogy ez a horrornak, esetleg a thrillernek egy olyan változata, amire tényleg a közönségnek csak egy része nyitott és nem azért mert felfoghatatlanul nehéz téma, hanem mert az átérzésére képesek száma egyre csökken. Már egy ideje nem találkoztam a pszichothriller szóval, de ez pont az. Én a folytatásokat se bántanám, de azok már inkább annak a generációnak készültek, akiknek a gyerekeik ma a porton nem értik a pszicho mûvér,mûbél hiányát.
9/10
PivarnyikKrisz 2010 aug. 29. - 16:00:09 9/10
(123/241)
Úgy ültem le megnézni ezt a filmet, hogy egy nagyon régi filmet fogok látni, de olyat ami a világ egyik legjobb thrillere. Legalábbis az egyik leghiresebb.
Csak jót hallottam róla, pl mondjuk a szüleim akik annak idején látták, azt mondták nagyon jó. És igazuk volt!
Nagyon jó film volt.
Tetszett.
Nem számíottam nagyon véres,kaszabolós,ijesztõ jelenetekre,olyanokra amilyenek fõképp a mai filmekben vannak. (Mondjuk én nagyon szeretem az olyanokat!)
Nem is voltak a Psychoban ilyenfajta jelenetek,de nagyon-nagyon tetszett... Szerintem az eleje elég lassan indult,de a híres "zuhanyzós" jelenettõl kezdve rendesen beindultak az események.
A film engem teljesen lekötött, és mégegyszer mondom hogy nagyon tetszett.
10/9!!! nekem.
sk98 2010 júl. 27. - 11:48:21
(122/241)
Tudom, ezt már mindenki ismeri, de annyira jó: http://www.youtube.com/watch?v=uQyd1wN-qew