Korni1 2006 dec. 28. - 07:14:17
(15/135)
Kedves rph,
Hoffmann egyébként egyike a fantasztikus irodalom legnagyobbjainak, Freud sok tételéhez A homokember címû, egészen elképesztõ novellája volt az alap. De én is nagyon jól emlékszem arra, mennyire utáltam Az arany virágcserepet és semmit nem értettem az egészbõl gimnazista koromban. Persze, meg sem magyarázták, csak dolgozatot írtunk belõle. Hoffmann nagy író, csak kb. húsz évvel késõbb kellene olvasni, alapos pszichoanalitikai ismeretekkel felvértezve. Próbálja meg A homokembert! De tényleg kell hozzá háttérismeret (Oedipusz-komplexus, kasztrációs félelem, duplikátum-képzés stb.) Üdv. :)
Korni1 2006 dec. 28. - 07:07:24
(14/135)
Egyre többen vagyunk, ez nagyon jó.
Ahogy tegnap néztem a filmet, és szinte fizikai fájdalmat okozott a szereplõválasztáson "megfelelt" gyerekek elképesztõen hamis játéka, valamint az a számomra érthetetlen elgondolás, hogy szinte egykorú színészek egymás szüleit-gyerekeit keltik életre, hát... Nem tudom, és valóban nagy baj van az utószinkronnal is, nem is értem, hogyan lehetséges mindez.Minél elõbb mûsorra akarták tûzni? Persze, nagyon örülök, hogy van ez a sorozat, de elszomorít az igénytelenség.
Kedves gimnazista!Önnel is egyetértek sok mindenben, és mindenkinek azt üzenem, végig kellene gondolni ott a minisztériumban, melyik iskolatípusban milyen kötelezõ olvasmányoknak mikor és hogyan van értelme... Az a legnagyobb baj, hogy a nagy döntésekbe nekünk nincs beleszólásunk, bár a felsõoktatási törvényt - tanszékvezetõként- el kellett olvasnom és véleményt is kellett hozzá írnom, ugyanúgy elfogadták, mintha semmi negatív véleményt nem írtunk volna nagyon sokan, akik benne vannak a rendszerben... Jó lenne összehozni egy nyílt levelet az OM-nek, amiben leírjuk a problémáinkat.
Nem best of Jókait gondoltam, hanem kivonatot, magyarázatokkal. Az nem ugyanaz, és a koncepció is más. De látom, nagy tabut kezdtem boncolgatni, sokakat sért a véleményem, felháborítónak tartják az álláspontomat. Szeretném, ha tudnák, nem sértegetem sem Jókait, sem a magyar klasszikusokat, de eltérõ véleményem van az irodalomtanításról,a nyelvtantanításról már nem is beszélve, amit évtizedek óta szinte számûztek a középiskolákból, és ez meg is látszik a diákokon, akiknek ha azt mondom, birtokos névmás, határozatlan névelõ, alárendelõ összetett mondat, azt hiszik, valami rosszat vacsoráztam tegnap. :(
Ezzel legalább annyit kellene foglalkozni, mint a kötelezõkkel.
bobe 2006 dec. 28. - 04:50:16
(13/135)
Nekem is sok bajom van a tv játékkal. A Régimódi történet nálam azon könyvek közé tartozik, amelyeket 3-4 évente újra olvasok. Ezt a regényt is igen jól ismerem, illetve azt hittem eddig, hogy ismerem. Hát nem.
A 3. részig semmi érdemleges , vajon a másik 3 részbe belefér Kis Kálmánka és gyermekei, nevezetesen Lenke egész élete. Pedig az az érdekes és nem az, hogy a tiszteletes engedi-e megcsókolni a kezét vagy nem.
Thonuzaba 2006 dec. 27. - 22:17:24
(12/135)
Elolvastam mind a 21 hozzászólást és az alábbnikat fûzném hozzá az itt kibontakozott vitához:

Nem vagyok sem tanár, se bölcsész, de úgy gondolom, hogy amiatt, mert esetleg elavult a Jókai mûvek nyelvezete még nem indok arra, hogy számûzzük mûveit az alapfokú irodalomoktatásból. Lehet, hogy nem épp a Kõszívû ember fiai a lehetõ legjobb választás az általános iskolás korú gyermekek számára, de ilyen indokkal pl. Balassi Bálint mûveit is ki lehetne hagyni. És gondoljunk csak arra, hogy közel 150 év múlva Szabó Maga mûveinek nyelvezete talán ugyanolyan ódivatúnak fog számítani, mint amilyennek ma Jókait tartják. Mert hát ugyebár a nyelv változik, nemde?

"Látjátuk feleim szümtükhel, mik vogymuk: isá, por ës homou vogymuk"

De sokat értenénk ma a Halotti beszéd szövegébõl, ha nem lenne hozzá külön lábjegyzet!

Amúgy pedig nem hinném, hogy egy alsó tagozatos gyermek pl Cervantes mûvének olvasása során megértené, hogy mit jelképez Don Quijote -nak a szélmalmok lapátja ellen vított küzdelme. Õ még csak egy mesét lát benne és én is csak azt láttam annak idején. De ez elég is akkor, amikor az olvasást még csak tanulgatja az ember.

És nem mondhatom azt sem, hogy gyermekfejjel nagy lelkesedéssel vágtam neki a fentebb említett Jókai mûnek, de biztos vagyok benne, hogy a regény elolvasása által egy nagyszerû élménnyel lettem gazdagabb.
A mû olvasása közben ugyanis annyira elszabadult a fantáziám, hogy szinte már nem is a betûket, hanem képekek sorozatát láttam magam elõtt, mintha csak filmet néztem volna, a saját rendezésemben. (A Várkonyi-filmet teljes egészében mind a mai napig nem láttam.)

Az a vélemény pedig teljességgel felháborít, amely szerint Jókai mûveit akként kellene tanítani, hogy a mûveibõl összeollózott részekbõl egy "Best of Jókai" -t hozunk léte. Az õ munkásságát - szerintem - nem lehet úgy kezelni, mint egy popzenész pályafutását.
hun905 2006 dec. 27. - 19:42:49
(11/135)
Összecsapott a film amit az utószinkron szinte teljes hiánya vagy amatõr volta jelez. A szereposztás kész röhej. Nem tudom, hogy a Gubás Gabit miért nem lehettett pár évvel öregebbé maszkírozni. Most az Eperjes fiatalabbnak néz ki a lányánál.
x-tro 2006 dec. 27. - 16:04:23
(10/135)
Az elsõ két rész alapján nekem speciel az Abigél jobban tetszett, de azért ez sem rossz, csak kicsit nyers még... Bereményinek vagy több, vagy kevesebb idõ kellett volna az utómunkára..:)

Koncz Gábor baromi jó, élete egyik legjobb alakítását hozza, tévésorozatban legalábbis. Szirtes Ági mindig is jó volt, ez a komorna-szerep neki már bejáratott is, nem tud hibázni. Nagy Ervin nagyszerû. Derzsi is, jó õt látni nagy(obb) szerepben, megint. Szami már régen sablonos sajnos, de ezt a kalmár-figurát még jól csinálja. Nekem sajna a Gubás Gabi kilóg, és kifejezetten izzadságszagú, olykor ügyetlen teljesítménye sokat ront a az összképen. A másik, aki ront ezen, az kedvenc operatõröm, a Kardos. Ez még nem biztos azonban, mert anyámék öreg tévéjén úgy tûnt, homályosak a képei, majd ma eldõl.
Sac 2006 dec. 27. - 14:32:22
(9/135)
Üdvözlök mindenkit! Nagyon érdekes vita alakult ki a filmmel/irodalommal kapcsolatban! Én egy gimnáziumi diák vagyok, és nagyon-nagyon szeretem az irodalmat. Mindíg megpróbáltam elolvasni minden kötelezõ olvasmányt, és be kell valljam, sok volt köztük a számomra nagyon is tetszõ! Viszont maximálisan egyetértek azokkal az elõttem szólókkal, akik azok pártján vannak, akik szerint nem megfelelõ könyveket olvastatnak a bizonyos korú gyerekekkel. Nekünk is kötelezõ olvasmány volt a Kõszívû, és hát mély nyomokat hagyott az életemben... Azt teljesen megértem, és elfogadom, hogy meg kellene ismernünk az irodalom nagyjait, még akkor is, ha az "olvashatatlan", legyen az a stílusa, cselekménye miatt is. Én abban látom a problémát, hogy nincs elég ideje arra egy magyartanárnak, hogy kellõ mélységekben tudjon foglalkozni egy mûvel az órákon. Az egész év egy rohanás, és csak arra van idõ, hogy írjunk XY mûbõl egy dolgozatot, és aztán már megyünk is tovább. Délutáni szakkörök meg nincsenek... Hogyan lehetne felkelteni a diákok érdeklõdését, ha nem jut rá idõ, hogy megbeszéljék a korrajzot, hogy miért írta pont azt az író, miért választotta pont azt a stílust, stb... És igaz az is, hogy nem a korukhoz illõ dolgokat olvasnak a gyerekek! Nekünk 2. osztályban el kellett olvasnunk a Pinokkiót, tele fekete-fehér rajzokkal. Mi értelme volt? Miért nem lehetett volna valami színes mesekönyvet a kezünkbe adni?! Sokkal inkább megkedveltem volna az olvasást... Ha valaki olvassa ezt a hozzászólásomat, nagyon örülnék, ha megosztaná velem a véleményét róla, mert lehet, hogy rosszul látom a dolgot, és már igen régóta foglalkoztat a téma... :-) Köszi
Abelinda 2006 dec. 27. - 10:54:39
(8/135)
Remélem eszébe jut majd valakinek kiadni dvd-n a sorozatot, mert nagyon tetszik.
Korni1 2006 dec. 27. - 09:09:23
(7/135)
Kedves rph, látja, Ön sem olvasott el mindent egyetemista évei alatt... :) Nem is lehet, egyébként, ez teljesen egyértelmû. Egyébiránt a 11 híres regény magyar irodalomból is létezik, valamint drámákból is. Jókaival kapcsolatban pedig az elavult fogalmat a nyelvezetére értettem, a cselekményszövésére, nem pedig azokra az erkölcsi fogalmakra, amiket Ön is említett, ha ezt gondolnám, nagy baj lenne velem... :)
Azt viszont továbbra sem gondolom szerencsésnek és elõre vivõnek, hogy fõképpen általános iskolásoknak szánt kötelezõ olvasmányok javarészt a XIX. századi magyar irodalomból kerülnek ki. Ez a gimnazistákra is áll. Én mindig is nagyon jó tanuló voltam, édesapám is magyar tanár volt, minden kötelezõ olvasmányt elolvastam minden létezõ iskolatípusban. Ezt csak azért mondom, hogy lássa, nem olvasás-ellenes vagyok, éppen ellenkezõleg; a fõiskolásokat is megõrjítem néha szerintem az állandó kultúra-csepegtetésemmel, de ezt missziónak érzem. Csak éppenséggel meg kell találni azokat a regényeket, amivel elérjük a célunkat.
Kedves mattakaq, teljesen egyetértek, köszönöm!
Üdv mindenkinek, és várjuk a ma esti Régimódi történet-adagunkat!!!
Korni1 2006 dec. 26. - 16:21:13
(6/135)
Sajnos, félrertett, de nem baj, és azt sem bánom, hogy felháborodott a véleményemen, mert tanárként nekem sem volt könnyû ezt kimondanom. De próbálkozott már felsõ tagozatosokkal Jókait olvastatni ???? Vagy gimnazistákkal? Tanárként valóban az a dolgunk, hogy megszerettessük és megértessük a diákokkal az irodalmat, de nem kellene annyira ridegen meghúzni a vonalakat... Sejtettem, hogy vihart fogok kavarni, nem lep meg. Egyébiránt semmi rosszallót nem írtam Jókairól, csak azt, hogy elavult. Ez a véleményem, és ezen nem változtatok. Összeállíthatnának mondjuk kivonatokat egyes regényekbõl, annak talán (talán!) lenne értelme. De ezt sem merik megtenni. Ebbõl pedig nem az következik, hogy minden jó és színvonalas, ami új, újabb Jókainál. Ezt sem írtam, ha jól emlékszem. Nem megerõsítésként írtam a mondanivalómhoz, hogy a franciák mennyire szeretik Szabó Magdát, csak megemlítettem, mert nagyon jó, ha egy magyar írót más országokban is nem csak ismernek, ha nem szeretnek és olvasnak is.
Láttam az M1-es színházi közvetítést én is, köszönöm, de filmen még jobb lenne, mert ha az ember nem a színházban ül, hanem a képernyõ elõtt, nem az igazi egy elõadás, legalábbis szerintem. De nem volt rossz!
Kedves rph! Nem Ön ellen írtam, hanem a gyerekeinkért! És hát tényleg nem vagyunk egyformák, én is tiszteletben tartom a velem szembeni lesújtó álláspontját. Minden jót.
czimpa 2006 dec. 26. - 14:50:40
(5/135)

Végre egy film amirõl lehet beszélni!
Sajnos az elsõ részt elmulasztottam rögzíteni. Tud e valaki abban segíteni, hogy mikor lesz esetleg ismétlés az mTV-n.
Köszönettel, Imre.
Mindenkinek békés ünnepeket!
Korni1 2006 dec. 26. - 11:07:19
(4/135)
Az az igazság, hogy nem csak tanárként látom és érzem mindezt (felsõoktatásban tanítok, a hallgatók alig olvasnak valami értlmeset, sajnos), hanem a saját 15 éves gyerekemen láttam, vele együtt szenvedtem végig, amikor felsõ tagozatos korában Jókaival szenvedett. Én írtam helyette az olvasónaplót, és nem szégyellem, mert még nekem is nehézséget okozott. Nagyenyedi két fûzva, satöbbi... Nem azt akarom ezzel mondani, hogy ezeknek a regényeknek nincs értékük, dehogyis nincsen, de a helyükön kellene õket kezelni. És akkor talán a gyerekeink, tanítványaink valóban olvasnának, és nem csak bulvárlapokat... A minõséget a gyerekek egybõl kiszúrják, élvezik, szívesen olvassák, nézik. Milyen jó lenne, ha Az ajtót is megfilmesítenék. Egyébként Szabó Magdát nagyon szeretik a franciák is, minden jobb könyvesboltban ott Az ajtó, ott van Márai...
jnzs 2006 dec. 25. - 22:28:42
(3/135)
Nem tudom, kinek hogy tetszett az elsõ rész. Számomra nagy élmény volt. A szereplõk, a hangulat, a képi világ .....!!! Alig várom a többi részt.
Korni1 2006 dec. 25. - 11:06:11
(2/135)
Én is nagyon örülök, hogy tévéfilmet készítettek ebbõl a szép regénybõl. Szabó Magda nagy kedvencem, talán minden regényét olvastam, egy-két kivétellel, nagyon várom a Für Elise második részét. Ajándékba kaptam mostanában az Abigél hangoskönyv változatát, Piros Ildikó olvassa fel a regényt, napok óta hallgatom, ahogyan az egykori Zsuzsanna nõvér meséli el az egyik kedvenc történetemet. És már DVD-n is lehet kapni,végre!
Ami a kötelezõket illeti, tanárként mondom, hogy nagyon egyetértek, ugyanis a mai fiataloknak lassan olvashatatlan, mert érthetetlen Jókai regények helyett éppenséggel Szabó Magdát is be kellene iktatni, hiszen ki tudná letenni az Abigélt, Az ajtót, vagy a Régimódi történetet????? Ebbõl legalább emberséget, humort és álhatatosságot tanulnának a gyerekek. Mint ahogyan Ottlik Gézától, például. Vagy szegény Lázár Ervintõl. Mindig csak azt van értelme kötelezõvé tenni, amit el is olvasnak a diákok, mert hozzájuk (is) szól, mert olvasmányos, mert szép. Akkor õk is olvasnának. Eljárt az idõ néhány kötelezõ olvasmány felett, csak bátorság kellene hozzá, hogy változtassanak.
dijacska 2006 dec. 20. - 19:57:44
(1/135)
teljesen osztom az elõttem szóló véleményét!
aznap amikor megtudtam, hogy vetíteni fogják, egész nap azzal idegesítettem a férjemet, hogy szerezze meg nekem a filmet, mert szeretném látni... Szabó Magda a #1 kedvenc írónõm, szerintem gimis kötelezõ olvasmány is lehetne simán a Régimódi történet.. milyen jó kis dolikat lehetne írni belõle :D :D

nagyon örülök és nagyon-nagyon várom már!!
igazi karácsonyi ajándék lesz, köszönöm mtv1!!!!