síva72 2009 febr. 10. - 22:10:27 Előzmény feketevipera
(211/2171)
Jót nevettem. Elképzeltem amint a Sztojka-Raffael stb.családtagok az adóbevallás fölött görnyedeznek és töltik,töltik..
atti1974 2009 febr. 10. - 22:08:19
(210/2171)
2802 hsz.
atti1974 2009 febr. 10. - 22:04:36 Előzmény fresia
(209/2171)
És mi a megoldás?ugorjatok át a heti hetes topicra,és olvassátok el az én gondjaimat a cigókkal,és mondjátok el,mi a megoldás...
offtopic
marteeka 2009 febr. 10. - 22:02:34
(208/2171)
Nem tudom merre laksz, de jól megy arrafele. Bár délvidéken is kezdenek feltörni az effélékre, de még nagyrészt a mercik az urak, kocsiban és nyakláncmedálon is. :)
feketevipera 2009 febr. 10. - 20:55:03
(207/2171)
Számomra az sem világos, hogy ha köztudott dolog volt, hogy bûnözõk, miért lehettek szabadlábon. (Jó, ez részben költõi kérdés, a válasz ismert.) Ha Te véletlenül elrontanád az adóbevallásodat, rögtön a nyakadban lihegne az APEH. Az ilyeneket persze a kutya se ugatja meg. Tényleg kíváncsi lennék arra, hogy mibõl kaparták össze a kocsira, a házra valót. Arra is kíváncsi vagyok, hogyan menekülhettek el az országból, illetve hogy a hatóságok miért hagyták futni Sztojkát. És persze az is érdekes, hogy egyáltalán miért menekültek. Hiszen valószínûleg nem ez volt az elsõ emberölés az életükben. Most mégis úgy gondolták, hogy eltûnnek. Vajon miért? És persze nekik csak úgy lehet késsel a kezükben szaladgálni? Õk bárkibe beleköthetnek, akár az utcán, akár egy szórakozóhelyen? Neked viszont nincsen jogod megvédeni magad, mert az már "önbíráskodás", illetve annak a szegény bûnözõnek megsérted az emberi jogait. Furcsa országban élünk, ahol a "megélhetési bûnözés" fogalmával törvényi alapot és lehetõséget biztosítanak egy BÛNCSELEKMÉNY elkövetéséhez. Ezt a törvényalkotó hölgyek és urak nem érzik furcsának? Valószínûleg õk is meggondolnák, ha nem védené õket az IN-KAL, ha olyan helyen laknának, ahol nap mint nap "eltûnik" valami szorgos egyének jóvoltából. Egy idõ után valószínûleg õk is kiakadnának, és feladnák a küzdelmet. Kérdem én: mi az erõsebb ebben a "demokratikus" országban: a magántulajdon és az egyén védelme, avagy a bûncselekmény elõsegítése és az arra való felbujtás? Politikai elitünk és a "balliberális" értelmiség tkp. bûnt követ el, amíg életben tartja és támogatja a "megélhetési bûnözés" fogalmát. Nagyszerû hordószónokaink (TGM és társai) már többször bebizonyították, hogy mennyire az emberi értékek mellett állnak. Olyan dolgokról beszélnek, amiket soha életükben nem tapasztaltak meg testközelbõl, mégis azt hiszik, hogy feltalálták a spanyolviaszt, és megpróbálják rákényszeríteni másokra az õ elképzeléseiket. (De mit is várjunk olyanoktól, akik fennen hirdetik, hogy "a magyar vidék életképtelen" - hát ha azzá teszik, akkor tényleg az lesz.) Kíváncsi lennék, mennyi idõt töltöttek el egy borsodi vagy szabolcsi kisközségben, hogy megtapasztalják a valóságot. (Ld. Wahorn András esetét, aki szintén az "önbíráskodás" szószólójává vált néhány heti/havi vidéki tartózkodás után.) Könnyû nekik a szobájuk fedezékébõl osztani az észt, de valójában õk is felelõsek a jelenlegi helyzetért. Ezt szégyellik bevallani, ehelyett mutogatnak a többségi társadalomra, hogy "hádde kérem, ezek a gonosz magyarok nem akarják tolerálni, hogy mindent elvisznek a kertjükbõl, rosszabb esetben akár ki is végzik õket". Álljon már végre elõ egy balliberális értelmiségi vagy akárki, és mondja azt, hogy "hibáztunk, jóvátesszük". Amíg ezt nem teszik meg, semmi nem fog változni.
fresia 2009 febr. 10. - 20:53:47
(206/2171)
Kérlek rá, hogy nézd meg feltétlenül, mert most az egyszer, azt hiszem, van amirõl talán kevesebbet hallottál, mint én, de lehet, hogy megint tévedek, mint oly sokszor. :)
Nem akarok már nagyon hozzászólni az itt elhangzottakhoz, de mivel annyiszor felmerült ez a "fuksz" /tudom, nagyon részletkérdés/, de nem biztos az, hogy az mind valódi!
Sõt...
Az indiai nõkön megcsodáljuk, tudjuk, hogy náluk ez hagyomány, a család a nõkre aggatja a vagyonát. Azt gondolom, a cigányoknál is innen eredhet ez a szokás és kedvelik a színpompás ruhákat, ha tiszták, ebben miért kellene asszimilálódniuk??? Mint Franciaországban, nem olyan régen volt hasonló probléma...
A másik: a médiában, filmekben való szerepeltetés, nem azért kellene, hogy másként ítéljenek a cigányok tettei felett, hanem, hosszú távon /talán csak nemzedékek múlva/, jelentkezhetne a hatása. Etalonoknak a cigányok számára és nekünk, is, hogy jobban elfogadjuk Õket.
Az Audikhoz: hidd el, annyira azért nem vagyok naiv, sõt, meggyõzõdésem, hogy azoknak a cigányoknak, akik azzal járkálnak, nagyon sok hasonló "kaliberû" fehér "ismerõsük" van.
Tudom, most, nagy a népharag és attól is tartok, mint sokan rajtam kívül, hogy nem csak a nemzetközi megítélésünk lesz még rosszabb, hanem a mi indulataink is sokat rontanak az amúgy is elmérgesedett helyzeten. Nem szeretnék olyan országban élni, ahol nemzeti gárdisták masíroznak, pedig engem nem hiszem, hogy "bántanának". De ebben sem lehetek biztos, ha a nyilvánosság elõtt ezt le mertem írni, jut eszembe. Én meg ehhez vagyok "kicsi", azt hiszem. :( Megkaptam én már másoktól is, hogy miért védem a cigányokat /zsidókat, stb/, talán én is az vagyok, esetleg "közöm van" hozzájuk, pedig ebbõl nekem semmi hasznom. Gyerekkoromban is "igazságos jános"- nak hívtak...., lehet, még mindig nem nõttem fel, talán, mert ebben sem akarok. Ez a hozzáállás, ami itt is, sajnálatomra, megnyilvánul, nem lehet "A" megoldás!
marteeka 2009 febr. 10. - 19:42:02
(205/2171)
Az A la cartot most nincs idõm visszanézni, de amint meglesz beszámolok, hogy sikerült-e megértenem az álláspontodat :)
marteeka 2009 febr. 10. - 19:40:23
(204/2171)
Ezen én is szoktam gondolkodni. Ezért nem is veszek olyan Audit, még a végén engem is összefüggésbe hoznak ilyesmikkel. Pedig nekem még van bejelentett munkahelyem is :)
marteeka 2009 febr. 10. - 19:37:54
(203/2171)
Igen, úgy akartam írni, hogy nem zavarna, ha... csak aztán már nem nem javítottam ki, de a lényeget érted. A fegyverkezés sem, de az idealizmus sem jó dolog. Bár én is adok mindenkinek egy plusz esélyt, de attól többet nem.
Ostobának azért semmiképp nem neveznélek, legfeljebb kicsit naivnak :)))
síva72 2009 febr. 10. - 19:33:32
(202/2171)
Ja. És mondja már meg nekem vki, hogy mibõl vesznek ezek olyan Audit, amivel elkapták õket az A2-en??? Merthogy életében nem volt 1 perc bejegyzett munkahelye, ellenben többször ült már rablásért, súlyos testisértésért. Vagy ez a szerény, rendes családok ismérve? Ahogy az is, hogy ezt a szegény, ártatlan embert már a Pirgel család kiirtásával is összefüggésbe hozták.
marteeka 2009 febr. 10. - 19:27:34
(201/2171)
Azt mondja a még körözött anyja a tévének, hogy "mi egy tisztességes, szerény család vagyunk" - tessék minket békén hagyni. Legalább a tévések elõtt leaggathatta volna magáról a fukszokat, mert annyi volt rajta, mint öt tisztességes, szerény család összes tagján egybevéve.
fresia 2009 febr. 10. - 18:19:22 Előzmény marteeka
(200/2171)
Marteeka! :)
Neked külön még annyit, azt hiszem, igen, hogy én idealista vagyok - ha engem szúrnának le, akkor is az lennék, ha netán túlélném. Nemcsak idealista, hanem ostoba is vagyok, effelõl nincsenek kétségeim, mint oly sok mindenben. :))))))
Bécsbe pedig csak kétszer voltam, nem bevásárló körúton - engem az is bánt, sokszor, amikor a magyar üzletekben jön utánam szintén, a biztonsági õr...:(
fresia 2009 febr. 10. - 17:56:15
(199/2171)
Sziasztok! :)
Ma természetesen elaludtam, ezért nagyon késõn néztem meg a reagálásaitokat.
Idõ hiányában nem is tudtam, mikor fogok tudni válaszolni rá, de most hallgattam meg a M1- en az A la carte február 5- i adásának ismétlését, ebben a fõ téma az, amirõl itt is beszélgettünk.
Igaz, az ebben nyilatkozók is csak beszélnek...
De szó esik benne Amerikáról, az elmúlt évtizedekben a négerkérdésben történt változásokról, a jelenlegi elnökválasztás jelentõségérõl és várható újabb pozítív hatásáról az USA és a világ politikájában a globálisnak mondható "kisebbségi" problémákban.
A cigánybûnözéssel való szembenézésrõl és okairól, a szegregáció megszüntetésének szükségességérõl, az állami szerepvállalás megváltoztatásáról, a magyar - cigány ellentét elmélyülésérõl és ezt kiváltó okokról...., a problémák halmozódásáról- ha nem teszünk semmit, stb. Sok olyan kérdésrõl, amit, mi is érintettünk.

Azt hiszem én, ehhez nem tudnék még sokat hozzátenni.
Esetleg azt, hogy a mûsor végén elhangzott, az a tudom, közhelynek számító mondat, amiért ebben a kérdésbe én egyáltalán beleszóltam, pedig véletlenül keveredtem ebbe a topicba /egy másik filmhez érkezett hsz- okat szerettem volna megnézni, amihez már írtam/: az erõszak erõszakot szül.

Aki esetleg nem látta volna, annak fel is teszem az A la carte mûsorának linkjét, ha megnézitek, talán igazat adtok nekem, hogy miért nem szeretnék külön - külön válaszolgatni a hozzászólásaitokra:
http://www.mtv.hu/videotar/?id=37714
offtopic
Sz23 2009 febr. 10. - 17:49:43
(198/2171)
*megemlítik (bocsánat)
erroris 2009 febr. 10. - 17:49:10
(197/2171)
Egyetértek!A jogok és a jogokhoz való követetelések nem egyenesen arányosak egymással!Nyilván az 5 gyermekes család ugyanazzal a 180k huf-al nem fog ugyanazon a színvonalon élni mint a gyermektelen egyedülálló!De az út ami ehhez a pénzhez vezetett lényegesen könnyebbnek tûnik a tanulatlan,gyerekgyártóknak!A zenével kapcsolatban pedig annyit mondanék,hogy a vérükben van,ugyanúgy ahogyan a tánc.Ez egy kitörési lehetõség,hogy tisztességesen éljenek.Olyan mint pl. a Fülöp-szigeteken a biliárd,vagy a Kajmán szigeteken a szörf.
Sz23 2009 febr. 10. - 17:37:27 Előzmény marteeka
(196/2171)
Ja, a cigányzenérõl és zenészekrõl meg csak annyit (ezt másik topicon már említettem), hogy mi sokéves zenetanulás mellett sem fogunk annyit tudni a zenérõl, mint õk... Le a kalappal elõttük!
Sz23 2009 febr. 10. - 17:28:37
(195/2171)
Meg most már én sem szeretném túlbeszélni ezt a témát, de pl. ha egy körözésnél meg említik (bemondják a tévében pl.) hogy az elkövetõ fehérbõrû, kb. 180 cm magas, szõke, kékszemû, (szemüveges:D), akkor miért nem akadtok ki?
Sz23 2009 febr. 10. - 17:25:37
(194/2171)
De sajnos igaza van.
offtopic
Sz23 2009 febr. 10. - 17:22:49
(193/2171)
Ezt az egséz roma-ügyet marha könnyen rövidre lehetne zárni: se negatív, se pozitív értelemben ne érje õket diszkrimináció. (És ezt úgy mondom, hogy vannak cigány ismerõseim!)
De bocs, ha én 2 diplomásként közalkalmazottként bruttó 140000-t keresek (ill.keresnék,mert most más területen dolgozok), a szomszéd meg ugyanennyit karol fel 5 gyerekkel, úgy hogy még a 8 általánosa sincs meg...
Plusz felvételinél ELÕNY a roma származás, és tudok mondnai egy csomó olyan munkahelyet is, ahonnan fehéreket szórtak ki, hogy romákat vegyenek fel-mert ugye, õk diszkriminálva vannak...
És amíg én azon gürizek, hogy rendbe tegyem a saját életemet (Kezdjük az olyan apró dolgokkal, mint mondjuk a kert és az udvar, de azt is ideértem, hogy 30 leszek, és nincs gyerekem, mert eddig nem mertem bevállani), másnak meg 20 éves korára van 3-4...
Menjenek õk is dolgozni, legyenek olyan jogaik, mint nekem, de könyörgöm, ugyanolyan kötelezettségeik is!!!
(És ez vonatkozik ugyanúgy az ingyenélõ nem-romákra is!)
Na, ez az én véleményem.
feketevipera 2009 febr. 10. - 11:28:57
(192/2171)
Igazából nem tudom, hogyan lehetne megoldani a problémát. Nagyrészt magukon a cigány embereken is múlik, hogy mi, magyarok hogyan állunk hozzájuk. Van pl. az a cigány ismerõsöm, akirõl beszéltem. Cigány, de nem "úgy" cigány. És már olyan, mintha magyar lenne. Ha kezet fogunk, nem az jut eszembe, hogy egy "putriscigányhoz" érek hozzá, mert nem is az. Ki tudott emelkedni, a családja is becsületes. Sõt azt kell, hogy mondjam, hogy õt egyedül merném hagyni a házunkban, míg néhány magyart nem. Csakhogy ehhez neki is tennie kellett. Nem hõzöng, nem verekszik, becsületesen él. Csak sajnos amíg 100 cigányból 98 nem így tesz, addig a magyarság óhatatlanul is általánosítani fog. Amíg azt látod, hogy 100 cigányporta közül 98-on a kosz, a rendetlenség uralkodik, addig nem hiszem, hogy a két nép közelebb kerülne egymáshoz. A legtöbb cigány sajnos nem kíván alkalmazkodni a "többségi" társadalomhoz, pedig úgy érzem, hogy a magyarság már sok esélyt adott nekik. Ott van pl. az általad említett integráció, ami elvben nagyon szép, de ahhoz nekik is tenniük kellene valamit. Sokan nem is akarnak élni a tanulás által nyújtott kitörési lehetõséggel, sõt még az igyekvõket is visszahúzzák. Képtelenek megérteni azt, hogy egy államban a törvények minden állampolgárra vonatkoznak, és hogy nem élhetnek a saját törvényeik szerint. Lassan ideje lenne nekik is bizonyítaniuk azt, hogy megérték az eddigi erõfeszítéseink. Amíg õk nem hajlandóak közeledni a többségi társadalom életformájához, addig nem sokat remélhetünk. Kis hazánkban sokféle népcsoport él, és nem igaz, hogy a magyarság kirekesztõ, idegeneket elnyomó lett volna, hiszen évezredeken keresztül bárki jöhetett ide. Letelepedhetett itt román, szlovák, török, bolgár, örmény, zsidó, cigány, mindenféle náció. A legtöbbjük nagyjából asszimilálódott is, velük nincs is probléma. A cigánysággal kapcsolatban viszont civilizációs különbségek adódnak (legalábbis véleményem szerint), akik egyszerûen nem hajlandóak elfogadni a letelepült életmódot, a kulturált együttélés szabályait. Úgy gondolja a többségük, hogy nekik csak jogaik vannak, kötelességeik nincsenek. Megélhetési politikusaink pedig még rá is játszanak erre, hiszen a szavazat mindennél fontosabb. (Sajnos a többségi társadalmat is igyekeznek elbutítatni, "fogyassz, és szavazz rám" - ez lehetne a jelmondat.)
Összességében annyit mondanék, hogy az integráció nem rossz elképzelés, csak bizonyos megszorításokkal. Olyannal pl., hogy csak azt támogassák, akin látszik, hogy tenni akar. Aki nem is akar kikerülni a mocsokból, azt hagyni kell, mert teljesen értelmetlen. És még egyszer hangsúlyozom: a cigányságnak is tennie kellene valamit azért, hogy a többségi társadalom jobban elfogadhassa õket. A másik dolog pedig az lenne, hogy a politika hagyjon fel az egyoldalúsággal. Nem csak azt kell szajkózni, hogy a felvonuló "gárdistások" megfélemlítik az embereket. Az én szememben legalább annyira félelemkeltõ, ha 15-20 kigyúrt cigányember jön velem szembe. És itt jön megint a politikai elit és az azt kiszolgáló "értelmiségiek" felelõssége, akik ránk szabadították a "megélhetési bûnözõket", most pedig tehetetlenül széttárják a karjukat, és azt mondják, hogy "bocs, de oldjátok meg a problémáitokat". Nyilvánvalóan az sem segít a problémák megoldásán, hogy olyanok adják a jobbnál jobb ötleteket, akik életükben talán egy percet sem töltöttek cigányok között. A Rózsadombon vagy a Lauder iskolában nem találkozhattak cigányokkal, mégis õk a megmondóemberek, akik a többségi társadalomra akarnak rákényszeríteni bizonyos dolgokat. Pedig ha jobban meggondoljuk, õk is diszkriminatívak, hiszen sokszor elitiskolába járatják a gyerekeiket, ahol egyetlen cigány gyerek sincs. Vagy ha találkoztak is életükben cigányokkal, az 30-40 éve lehetett, amikor még teljesen más életvitelt folytatott a cigányság nagy része. Õk soha nem fognak találkozni azzal, hogy egy egész év munkáját viszik el egyetlen éjszaka, amit egy szerencsétlen idõs ember termelt meg. Õk nem fognak találkozni azzal, hogy a nyílt utcán vagy a vonaton megfenyegetnek, hogy elvágják a torkodat, ha nem adod oda nekik az értékeidet. Õk nem fognak találkozni azzal, hogy fényes nappal megvernek a saját udvarodon, aztán másnap már az utcán röhög a szemedbe az elkövetõ. Akit ilyen sérelmek érnek, annak hiába próbálják megmagyarázni, hogy vannak becsületes cigányok is. Ha 10 cigánycsalád közül 9-nél azt látod, hogy nem tanulnak, nem dolgoznak, nem is akarnak ötrõl a hatra jutni, akkor az nyilvánvalóan nem azt fogja elõsegíteni, hogy a két népcsoport közeledjen egymáshoz. Szóval szerintem itt az ideje annak, hogy a cigányság és a vezetõik is tegyenek valamit önmagukért.