Téma: Sátántangó

drProktor 2013 ápr. 16. - 11:38:21
(70/110)
Szaracen (69.hsz) által adott link igen érdekes,
csak két adalék:
1. NewYork-i egy alkalommal történõ vetítésre volt aki,
LosAngelesbõl repült a nyugati partra csak azért, hogy megnézhesse;
2. BradPitt egy általa adott partyn vetítette le a filmet.
A 3. adalék: az egyetlen magyar film a világ 200 legjobb nem angol nyelvû filmjében.
Hát, ha mást nem tudok fölhozni mellette a számodra, legalább azon gondolkodj el,
hogy lehet-e, hogy tkp. mindenki hülye, csak te és az ellene ágálók látják jól?

A beszédstílus kérdéséhez: Nekem is föltûnt, éppen Irimiás.
Õt VígMihály alakítja, aki azonos a film( és Tarr állandó) zeneszerzõjével,
nem ismerem a karriertörténetét, lehet, hogy képzett színész, aki „elmutált”
a zeneszerzés területére, inkább fordítva gondolnám: zeneszerzõnek remek,
színészként nem hallottam még róla.
Ahogy nem kell egy remek zeneszerzõnek okvetlenül színész módján artikulálnia,
ugyanúgy nem kell egy önjelölt megváltónak, botcsinálta prófétának sem, sõt.
(Nézd meg a híveit, a többi szereplõt, mint ha egy Brueghel képrõl léptek volna le).
Ez szerintem csak is így hiteles!
Más: Az orvos szerepében Péter Berling „remekelt”, hallottál róla valaha is?
Sztem egy gondos válogató munkával megtalált külföldi félamatõr.
És ki a „magyar hangja”? Kállai Ferenc , a kor egyik legnevesebb színésze,
egy ilyen dagadék „noném” figurához!
Szóval sztem ne gondold, hogy ha Tarr úgy gondolta volna,
nem kaphatta volna meg a kor legszebben beszélõ magyar színészeit.
Ismét más: Petrina szerepében nem más domborít, mint dr. Horváth Putyi!
Róla mit tudsz? Nagy magyar színész? Lehetett volna helyette pl. Zenthe Ferenc,
nem akarnám poraiban megbántani, de gyanítom így jobb a film.
Eleve egy ember ezt a nevet választja nyilvános használtra: dr. HorváthPutyi!
Ez csak jó ember lehet.
brixbrax 2013 ápr. 15. - 23:44:56
(69/110)
Végignéztem, de õszintén szólva nem tudom, hogy mit láttam. De végignéztem a 7 órát, és ezt nem tenném egyetlen másik filmnél sem. Lehet, hogy egy hatalmas blöff, lehet, hogy nem. A film cselekményére rá lehet húzni a szétesés megformálását meg ilyeneket, de szerintem a rendezõ szempontjából itt a cselekmény is teljesen közömbös volt, csak egy apropó volt a képi világ létrehozásához, tulajdonképpen bármi más is lehetett volna.

Ami viszont egyértelmûen nem tetszett, az a szereplõk erõltetett és természetellenes beszéde. Ez biztos nem volt szándékolt, és pl. az Irimiást alakító színész is úgy beszélt, hogy azzal egy iskolai színjátszókörbe sem nagyon férne be. A forgatókönyv szerint Irimiás egy nagyon karizmatikus személy, de ez itt nyomokban sem látszott.

A film hangulatában erõsen a Sztalkerre hasonlít, csak szerintem Tarkovszkij filmje sokkal összeszedettebb és mélyebb, és nem ennyire l'art pour l'art. De nem bántam meg, hogy megnéztem.
temps 2013 ápr. 15. - 23:04:12
(68/110)
Rossz, dekadens, deprimáló, halál-szagú, undorító - és végtelenül unalmas. Nem csoda, hogy Aczél beintett Tarrnak és nem hagyott jóvá egy ilyen förtelmet. Részemrõl maradok a magyar filmmûvészet 1990 elõtti remekeinél.
adamnagysweetmovie 2013 ápr. 15. - 22:12:41
(67/110)
A stanglis Laca volt, a Felugo.
Az aktualitása igaz, Irimiásba a mai elvtársakat, a film készítése idejének (1994) haszonlesõit és a Krasznahorkai-mû (1986) rendszerváltás elõtti elvtársait is bele lehet érteni.
Na ez az igazán sátáni.... Ez az örökérvényûség, hogy a szétesés is még szétebb tud esni.
drProktor 2013 ápr. 15. - 21:48:51
(66/110)
Elõször is a macska. Én is nagy macskabarát vagyok, rémes volt nézni ahogy a kislány nyûtte az állatot,
bár szerintem akkor még csak kedveskedett neki, igazából nem tudni, mikor szánta rá magát a mérgezésre.
Na de viszont egy jó film olyan, mint maga az élet, de hát az élet sem végtelenített ejakuláció, nem arról szól, hogy orrba-szájba csak élvezünk, mert minden mindig nagyon jó.
Nem, vannak borzalmas dolgok, a filmben is, ettõl az csak erõteljesebb.
Én az én macskámmal nem mernék így bánni, megharapna, vagy karmolna,
tkp. fantasztikus egy gyerekkel ezt az állatjelenetet megcsinálni!
Egyébként biztos vagyok benne, hogy a cica túlélte a filmet!(vagy nem. . . )
Én úgy tudtam, most látom elõször egyben az egészet, ehhez
képest szinte minden jelenet valahonnan ismerõs volt.
Olyan ez a film, mint a Biblia, az sem arra van, hogy az ember nekiáll és végigolvassa,
azt olvasgatni kell. Aztán az ember otthonosnak érzi magát benne(vagy alappal, vagy anélkül).
Most pl. úgy jártam, hogy nagyjából 3 után elaludtam(amikor s doktor töltögette a pálinkát)
(a végét csak másnap tudtam dvd-rõl megnézni)
Ezzel együtt azt is megemlítem, hogy fél3 körül
(amikor a hajnali kisváros fõterére bevágtattak a lovak(amelyek elszabadultak vágóhídról)),
szóval akkor az jutott eszembe, hogy de kár, hogy már csak másfél óra van hátra,
mert annyira föl volt dúsulva a cselekmény ötlettel, hol humoros, hol költõi pillanatokkal.
Másrészt olyan az egész, mint egy opera
(Tarr meghatározó alkotótársa a zeneszerzõ!)
három fölvonás, mindegyikben központi szerepe van egy tangó-harmonikán játszott zeneszámnak
(sátántangó-harmonika!) az elsõ két felvonásban tánc a kocsmában, a harmadikban már csak egy közjáték).
A kiszolgáltatottság, az emberi sors tragédiája.
És érdekes, hogy Irimiás és két társa sem egyértelmûen negatív szereplõk. Ki ne látná beléjük a FizeSS vezetõit? Teszem azt!
Ja, és szerintem a második táncjelentben én fölismerni véltem Tarrt a szereplõk között,
szerintem õ volt, aki egy stanglit egyensúlyozott a homlokán. Igazam lehet?
pneklara 2013 ápr. 15. - 15:36:14
(65/110)
Bocsánat! Csak most látom, hogy voltak merész emberek. Akkor olvasgatok:)
pneklara 2013 ápr. 15. - 15:34:13
(64/110)
Megnézte valaki így, éjszakai mûszakban? Érdekelne, hogy képes-e a tartalom hajnalig ébren tartani a figyelmet?Lehetne kérni egy déli kezdést valamikor? Mindenesetre beteszem megfigyelõbe, talán olvassa valaki illetékes.
offtopic
adamnagysweetmovie 2013 ápr. 15. - 14:04:23
(63/110)
Ettõl még Kálomista mondhat rá dehonesztáló megjegyzéseket, nem?
Éshát nézzük meg, ki dörgölõzik jobban a mindenkori állami pénzcsaphoz:J
Szaracén 2013 ápr. 15. - 13:28:14
(62/110)
Itt egy blogbejegyzés arról, miért is válhatott világszerte kultikus filmmé a Sátántangó, miért szerepel egyedüli magyar filmként minden idõk elsõ száz nem angol nyelvû filmje között:
http://filmvilag.blog.hu/2013/04/14/a_satantango_kultusza
adamnagysweetmovie 2013 ápr. 15. - 11:23:04
(61/110)
Nyilván, aki negatív véleményt formál, az azonnali válaszokat vár, könnyen emészthetõen, szarik a filmmûvészetre, szarik arra, hogy náluk civilizáltabb nézõközönség hogyan ítéli meg.
Az is segít a gyors falhoz állításban, hogy Tarr nem rejti véka alá véleményét a filmszakma bedöntése, lejáratása ügyében. Erre pedig mostanában rásütik, hogy nemzetgyalázó...
Igaz, hogy õ már a 80s évek óta folyamatosan jelzi, hogy itt baj lesz, de aki fikáz, az csak a legutóbbi 1-2 évre emlékszik.
Area51 2013 ápr. 15. - 11:17:17
(60/110)
Érdekes véleményt alkotni egy film mondanivalójáról, ha egy 420 perces mû 10 percét vesszük alapul. Nyilván meghallgatom mindenki véleményét, aki vette a fáradságot, és megnézte. Beláttam már az elsõ óra után, hogy ezt a kietlenséget, sivárságot csak ezekkel a képi elemekkel, illetve ilyen hosszan lehet csak bemutatni. Egyértelmû, hogy azok, akik tudatosan csak egysíkú filmnézést vállalnak fel (amolyan gyorsan emészthetõ, szórakoztató filmeket, amelynek teljesen jogosan megvan a maga ideje és helye), nehezen mondanak jó véleményt egy hasonló filmrõl. És hogy mi a jó film? Minek van mondanivalója? Meg kell nézni sok száz válogatott filmet, és utána kapásból tudja az ember. Én a könyveknél is úgy vagyok, hogy nem mindenevõ vagyok, hiszen pár ezer könyv adatik meg, amit ki tudok olvasni életem során. Ezért néztem meg a Sátántangót. Hajrá Tarr Béla!
Mars84 2013 ápr. 15. - 10:22:05
(59/110)
Hát ez a film borzasztó! Én pont ott kapcsoltam oda amikor a macskát kínozta a gyerek. (Remélem nem nyírták ki a macskát csak a film kedvéért)
Mi volt ennek a filmnek a mondanivalója??
Ez filémûvészet??
Sok elvont agyú .....!
adamnagysweetmovie 2013 ápr. 15. - 10:00:40
(58/110)
Gratulálok a kitartásodért.
Bár te sem írtál a mondanivalóról, szerintem nagyon súlyos és fájóan aktuális a története.

Kíváncsi vagyok, hogy akik eseménytelennek, öncélúnak bélyegzik, egyáltalán megértették-e, milyen struktúrában épül fel a film (ismétlések, eltérõ nézõpontok)...
...illetve mi maga a cselekmény (a közösség szétesésének/szétverésének módszeres, ördögi folyamata, a kiszolgáltatottságba betoppanó hamis megváltó, aki hamis reményt kelt, kihasznál, szétver és spiclivé tesz).

Persze nem adja magát könnyen a film, dehát egy pokolra szállás általában nem könnyû és gyors. Van, ahol 22 évbe is beletelik...

Amúgy a cselekmény követésében sokat segít a port tartalomleírása, mert az (felháborító módon) valóban leírja a film teljes tartalmát.
De mégsem sikerül elbasznia a film megnézését, mert a lényeg a hogyanban van.
Szaracén 2013 ápr. 15. - 08:43:22
(57/110)
Most kicsit álmos vagyok, negyed ötig tartott a film...
Egyszer az életben rá kellett szánni ezt a hét órát. Sok minden nem szerepel a Port címlapján, pl. Krasznahorkai gyönyörû szövegét mondó zengõ bariton tulajdonosa bizony a városvédõ Ráday Mihály. Aztán itt van az egyik epizódszereplõ, a fegyverszakértõ, akit Pauer Gyula szobrászmûvész alakít. Pauer Gyula fél éve, hogy elment, a budapestiek számára legismertebb alkotása a Duna-parti cipõk, õ egyébként a film képzõmûvészeti koncepciójának kidolgozásában is részt vett.
A kislányt alakító Bók Erikára a tekintetébõl azonnal ráismertem, pedig a Torinói lóban már felnõtt nõt játszik (A londoni férfiben is szerepel, de azt sajnos még nem láttam). Úgy látszik, Bók Erika ugyanaz Tarr Bélának, mint Czinkóczi Zsuzsa Mészáros Mártának.
Akik úgy érzik, hogy Tarr Béla filmje öncélú mûvészieskedés, azoknak üzenem, hogy ez az érzés természetes, ez a film nem adja meg magát egykönnyen. Bár hallottam olyan külföldi filmkritikust, aki évente egyszer megnézi a Sátántangót, én nem hiszem, hogy valaha még egyszer rááldozok egy éjszakát. De azért nagy élmény volt.
drProktor 2013 ápr. 15. - 01:46:37
(56/110)
Akáreki akármit mond, szuper ez a film!
Felllini 2013 ápr. 15. - 01:28:30
(55/110)
már rég meghalt a magyar filmipar nincs magyar filmgyártás ezek nem filmek amiket most csinálnak szánalmas és visszataszitó a mostani filmek nagyrésze tele mocsokkal és xarral ezek nem szinészek hulladékok tisztelet a kivételnek nem volt nagy szám se a kern se a bujtor már akkor is szar volt a filmgyártás
1/10
csendlerbing 2013 ápr. 15. - 01:15:05 1/10
(54/110)
Nem tudom, hallottad-e, láttad-e azt az (egyik utolsó) interjút Hernádi Gyulával, Jancsó egyik állandó szerzõjével, amikor bevallotta, hogy az utolsó filmjeikben már sokszor blöffölnek. Forgatókönyv van ugyan, de egyiknek eszébe jut, hogy most milyen jól mutatna itt egy piros helikopter, és beteszik. Vagy hogy Bujtor István percekig csak azt mondogatja, menjen oda, jöjjön ide, Hernádi szerint ez idõnyerés volt, míg ezeket forgatják, valami csak eszükbe jut. Persze, a lila entellektüell sznoboknak mindenki bunkó paraszt aki nem emel szobrot Jancsónak és Tarr Bélának. (Jancsó filmjei, talán az Égi Bárány-ig, egész jók voltak szerintem, aztán... )
Visszamehetnénk oda, hogy mi a mûvészet.
Én azt hiszem, az, amit a fizikára is mond egy egyetemi tankönyv az elõszavában:
"Fizika az, amit a fizikusok kutatnak."
Ezek után: mûvészet az, amit annak tartanak az emberek. De attól még nem feltétlen jó.
mli818 2013 ápr. 15. - 00:40:59
(53/110)
Ez egy parasztvakitás.Azt hiszi nagy mûvész mert csinál egy saját maga számára is megmagyarázhatatlan mondvacsinált bármit belemagyarázható filmet közpénzbõl, mostmeg csodálkoznak ha a filmmûvészetire nem adnak pénzt állambácsiék.
Ilyen alkotásoknál nyúlják le a nagy állami támogatásokat, a filmet meg negyedannyi pénzbõl készitik el.
Lásd Koltai fia esetét.
Ezért haldoklik a magyar filmipar.
Megélhetési Filmcsalók, szemfényvesztõk, Jancsófélék stb....
1/10
-greghouse- 2013 ápr. 15. - 00:26:27 1/10
(52/110)
Állítólag provokálni akar a filmmel. Hát az sikerült. Bár ennyi erõvel jól orrba is vághatná azt a pár embert, aki végignézi, és sokkal olcsóbb lenne az adófizetõknek (merthogy ez a Duna tévén megy, és vajh ki adhatott rá pénzt?)
Azért mindennek van határa, és nem érdekel, hány egyetemen tanítják Tarr Bélát. Megírhatná ide valami sznob, hogy mitõl zseniális ez a film?
...Mert az, hogy valaki elõször csinál valamit, az már nem érdekes. Kandinszkij vagy száz éve fogott egy vásznat és befestette tiszta vörösre. Ma persze felbecsülhetetlen az értéke. De ha én most befestek egy ugyanolyan vásznat ugyanolyan tiszta vörösre, még zsákvászonnak sem veszik meg. Tarr csinált egy bosszantó, unalmas, érdektelen filmet, amit illik sznob körökben imádni.
...Azért, ha belegondolunk, már Bunuel is provokált, az Andalúziai kutyában, de õ meg tudta oldani egy rövidfilmben, és érdekes, õt is tanítják, és valamiért az az érzésem, hogy õt akkor is tanítani fogják, mikor T. Béláról már azt sem tudják, eszik-e, vagy isszák.
...Bunuel trilógiája, vagy minden filmje talán provokáció (a szürrealizmus akkor annak számított), ugyebár a vacsora, (A szabadság fantomja), mikor minden felcserélõdik, az elegáns szmokingos vendégek az asztal körül ülnek, de nem széken, hanem vécén ülnek, és titokban a vécére zárkózva esznek, stb.), de azoknak akármilyen bizarr, de volt cselekménye.
..Lehet, hogy itt az a provokáció, hogy qrrrvára unalmas minden, és csak a sötét van és csak a kilátástalanság, és csak a piálás, és sár, és köd, és minden, oké, DE MIÉRT HÉT ÓRÁBAN?????
...Sajnálom, azt nem ismerem el, hogy VAGY mûvészfilm valami VAGY olcsó akciófilm/vígjáték, egy csomó átmenet van. És attól mert valaki valami szokatlant csinál, még nem lesz önmagában mûvészet sem.
Kövezzen meg aki akar, ez ROSSZ. UNALMAS, ÉRDEKTELEN.
rixo 2013 ápr. 14. - 23:41:41
(51/110)
Ha egyszer sikerül végignéznem, majd referálok. Eddig többszöri nekifutásra max. 2 órán át bírtam, pedig vevõ vagyok a filmmûvészet különlegességeire, de ez a film még nem megy... Pedig Tarr Bélát mindenféle rangos filmiskolában tanítják. Asszem, még nem értem meg ekkora magaslatokra...