Téma: Saul fia

8/10
sáfrányka 2015 máj. 23. - 14:08:04 8/10
(52/612)
Megkérdezhetem miért kell még a bemutató elõtt értékelni egy filmet??? Ráadásul elõítélet alapján?
Pfff.... Eddig azt hittem, hogy a port.hu-ra értelmes emberek regisztrálnak, akik a érvekkel, ellenérvekkel magyarázzák el egymásnak mit is gondolnak az filmekrõl, AZOK MEGNÉZÉSE UTÁN!! Úgy tûnik tévedtem...
offtopic
Edmond Dantes 2015 máj. 23. - 11:20:45
(51/612)
off
Óóó, most látom, szösszentél meg egyet "válasz" gombbal. Igazán megtisztelõ. Én is "válasz"-olok.

Elõször javaslom elolvasni pl ezt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Tiszaeszl%C3%A1ri_v%C3%A9rv%C3%A1d
Ha tiszaeszlári vagy, szólj! Mert Tiszaeszlár, az más: a heliocentrikus világkép szt a Naprendszer központja, ahonnan a SE-ügy is talán másképp látszik. Máshonnan viszont úgy látszik, mint egy olyan folyamat elsõ eseménye, amely folyamat, meghagyom, kisebb (ne aggódj, nem túl nagy) kitérõkkel ugyan, de jól követhetõen vezetett 1920-hoz, 1938/39/40-hez és 1944-hez. Értve ugye?

A Hitler-filmeket (nagy a gyûjtemény?) ne égesd el, különösen A bukás-t ne. Lehetséges h "én ilyen korlátolt vagyok"...de kommentelni két egyszerû oknál fogva most tudok: a) most van 21. szd b) 20. szd-ban nem volt internet/komment (19.szd-ban pedig, ha..khm..netán volt internet, még nem éltem)
Edmond Dantes 2015 máj. 23. - 11:02:30
(50/612)
1) NEKED semmit n e m "emlegettem fel", még kevésbé "folyamatosan" viszont:
2) 11-esemre "elfelejtettél" válaszolni, pedig "válasz" gombot nyomtam...mondjuk nem is csodálom h "elfelejtettél". Nem láttad a filmet és kész. Nem szégyen és nem is kellemetlen, csak gáz olyasmibõl levonni (kedvenc?) következtetéseidet, amit nem is láttál. Ez sem lep meg, nem vagy vele egyedül...sajnos.
3)"neked már két szalonképes kommentedet törölték innen,.." megnyugtatlak, maradt még...-képtelen is, pl 53, ami:
4) ráadásul jelentõs fogalmi hibát is tartalmaz, segítek: http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%96sszeesk%C3%BCv%C3%A9s rájöttél, mi a "gond"? Kulcsszó: "titkos". Nyílt, deklarált szövetségek, szövetségi rendszerek nem "titkosak". Összeesküvés-elmélet, na az más. Az már inkább a te világod.
Jelenleg csak és kizárólag 11-esem kérdése érdekel (egy kicsit): láttad már?
Magdi 2015 máj. 23. - 08:51:45 Előzmény perry
(49/612)
Köszönöm. Tényleg eléggé lehetetlennek tûnik.
1/10
offtopic
tesz-vesz 2015 máj. 23. - 07:53:07 1/10 Előzmény Edmond Dantes
(48/612)
"...Solymosi Eszterrõl is jól jönne egy minimum objektív változat...": NO COMMENT. Netán pl Szálasiról is kér(j)ünk egy "minimum objektív változat"-ot?"

miért ne legyen objektív? vagy az összes hitler-filmet égessük el?
te tényleg ilyen korlátolt vagy? neked nem kéne kommentelni a 21. században
1/10
offtopic
tesz-vesz 2015 máj. 23. - 07:47:33 1/10 Előzmény perry
(47/612)
Gondolom, és ez csak egy teória a világméretû cionista összeesküvés okán -írná néhány fórumozó-"

ja, végülis az hogy az usa látja el mérhetetlenül nagy anyagi támogatással és fegyverekkel folyamatosan izraelt, az nem összeesküvés..
de mit szólnak ehhez az amerikai adófizetõk?

" miért nem készítenek filmet?"

ne legyl már ilyen naiv, mert nem érdeke senkinek, mert akinél a pénz van, azt ez nem érdekli. milyen teóriáról? milyen összeesküvésrõl is beszélünk tehát?
1/10
tesz-vesz 2015 máj. 23. - 07:39:11 1/10 Előzmény Juhász Dávid
(46/612)
így van, köszönöm szépen, van még remény .
mi ez a két utolsó film?
offtopic
Edmond Dantes 2015 máj. 22. - 12:52:52
(45/612)
off
Errõl a következõ, még gyerekkoromban hallott "bon mot" jut eszembe. Isten azért teremtette az embert, mert csalódott a majmokban...ezt követõen minden további próbálkozással felhagyott.

Lehet h a fentiek jelen topik beíróira is vonatkoznak? Természetesen magammal kezdve! :)
szingh 2015 máj. 22. - 06:58:56 Előzmény nuiii
(44/612)
Ennyi. Hiszen ez a majmok bolygója. Pont annyira értékes és használható vélemény a látatlanban, az odu félhomályából küldött gyûlölködõ egy csillag, mint a te kompenzáló tizesed. Kár érte. A korlátoltaknak mindösszesen annyit mondanék: a film nem a holokausztról, nem zsidókról, még csak nem is magyarokról szól. A film az emberrõl szól. És ez sosem tetszett a majmoknak.
10/10
nuiii 2015 máj. 21. - 16:58:39 10/10
(43/612)
3,2 pont? ennyien látták már és tényleg ilyen rossz vagy ennyi a majom, aki irigyli a film sikerét? so port.hu.
Edmond Dantes 2015 máj. 20. - 11:14:15 Előzmény eIemes
(42/612)
Talán nem is kell különösebben mentegetõzni v magyarázkodni egy bennünket, magyarokat, magyarországiakat nagyon is érintõ toposz akár átvitt-egyetemes értelmû, akár konkrét, helyhez/idõhöz/eseményhez...h o z z á n k köthetõ feldolgozása miatt. Múltunk, történelmünk legnagyobb emberveszteséggel járó, õszintén kibeszéletlen, tisztába-nem-tett szakaszáról van szó, melyben -minden, ezt letagadni, elfedni, elterelni, bagatellizálni, másra kenni akaró szándék ellenére- vaskosan felelõsek vagyunk.
"Tagadás, bûntudatkeltés és bûntudat, cinizmus... mind félrevezet,...": igen, a történteket letagadni, elfedni, (zuluzással, egyebekkel) elterelni, bagatellizálni, másra kenni, NEM s z a b a d(na).
A fõszereplõvel készült friss riport itt:
http://www.atv.hu/videok/video-20150520-cannes-az-eselyesek-kozott-a-saul-fia
perry 2015 máj. 19. - 23:57:50 Előzmény Magdi
(41/612)
A film igazi drámája a küldetés /temetés/ végrehajtásának lehetetlensége. 10 zsidó embert kell szerezni , hogy a szertatás létre jöjjön. A halottat le kell mosdatni és kitlit adni rá / halotti ruha/. Egyszerû deszka koporsóban helyezik el. A rabbi búcsúztatja és kántor énekli az ide vágó éneket majd kadist mond és eltemetik a halottat.
A film képei /haláltábor/ tényleg csak díszletek. Az igazi tragédia és a tartalmi része vagy mondanivalója a végtisztességhez való eksztatikus ragaszkodás, lehet ezt tradíciónak nevezni vagy emberi elszántságnak, ne tán a küldetés õrületének nevezni.
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 19. - 18:08:07
(40/612)
Nem olvastam el?
A 27-es hsz-od két sor összesen! ;)
offtopic
eIemes 2015 máj. 19. - 18:04:04
(39/612)
kétszer vagy háromszor írtam, hogy a holocaust a HÁTTÉR, de nem a TÉMA :-)
tudom, hogy nagyon hosszút írtam, nem neheztelek, amiért nem olvastad el.
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 19. - 17:36:27
(38/612)
Elég lett volna ha elolvasod itt a port-on, mi a film sztorija.
Akkor biztosan nem írtad volna, hogy nem holocaust témájú.
eIemes 2015 máj. 19. - 12:42:09
(37/612)
A rövid történetnek csak az a szerepe, hogy rámutat egy kevésbé közismert zsidóságra.
A történet ugyanis a film fõszereplõjének egy kb 15 éve megjelent könyvébõl származik

(Jónéhány évvel ezelõtti elõdaásaiban Pálferi idézett többször ebbõl a könyvbõl, nem
is néztem utána, csak most láttam, hogy ki a szerzõ és mennyire fiatal.)

Azt gondolom, hogy a második világháborús haláltáborok mély traumát jelentettek Európa számára (abban az értelemben, hogy a kultúra és a humanizmus fellegváraként nem tudtuk elképzelni magunkról, hogy erre képesek vagyunk). Ezzel a traumával NAGYON NEHÉZ szembenézn, sok a vakvágány. Tagadás, bûntudatkeltés és bûntudat, cinizmus... mind félrevezet, és valamiképpen közös bennük a gyermeki gondolkodásmód, a "jók" és a "rosszak" világa, ahol önmagunkat a "jók" között szeretnénk elhelyezni.

A traumából a kiutat a felnõtté válás jelenti. Megtapasztalni és felismerni önmagunk korlátait. Megszabadulni attól, hogy álszent módon tökéletességet várunk el mindenki MÁSTÓL, csak önmagunkkal szemben vagyunk megbocsátóak és megengedõek...

***

A zuluk tragédiája számunkra túlságosan távoli. Meghalt húszezer japán a négy évvel ezelõtti cunami során? Szegények. Felrobbant egy atomerõmû, mert a tartalék hûtõrendszert elárasztotta a tengervíz? Hoppá, itt is van egy atommerõmû pár tíz kilométerre. Ez már közel van. Ez az, ami érinti az európai embert. Bizony, ilyen haszonelvûek vagyunk.
Edmond Dantes 2015 máj. 19. - 12:04:27 Előzmény eIemes
(36/612)
bocsánat, a "válasz" gombot az elõbb rossz helyen nyomtam meg, ha lehet, kérném ez alattit törölni!

tehát elemesnek:
Tiszteletreméltó és színvonalas az érvelésed 28/35-ben és jó a 36-os történet :)
Ám egy zulu v egy palesztin bemutatása NEM a fesztivált nem érdekelné: nagyon sok nép, népcsoport, nemzet, nagyon különbözõ bõrszínû, vallású stb ember ill a róluk készült alkotás/ok eljut/nak fesztiválokra és díjakat is kapnak.

Hanem azokat a hszókat NEM érdekelné és nem is érdekli, akik klaviatúrájukat egy (1) "témára" hegyezik ki...éspedig (33-as kérdését idézve) úgy, hogy magát a filmet nem is látták
eIemes 2015 máj. 19. - 11:14:50
(35/612)
Egy történet:

"Egyszer apám elvitt kirándulni. Ötéves ha lehettem. Szólt, hogy készítsem össze a hátizsákomat, de ne legyen túl nehéz, mert hosszú és meredek lesz az út. Ügyesen, takarékosan pakoltam. Minek vigyem az egész térképet, gondoltam, az is csak nehezék. Ollót ragadtam, és kivágtam az útvonalat, amerre a túrát terveztük. Másnap úgy a túra felénél kéri apám a térképet, mire én az elõvettem az ujjnyi, kanyargó papírcérnát, tessék, ime a térkép. De már akkor is én sejtettem, hogy nem lesz ez így jó. A térképnek nemcsak a megteendõ útvonalat kell ábrázolnia, hanem az eltévedés összes lehetõségét is, hisz azok viszonypontként szolgálnak a helyes iránytartáshoz."
eIemes 2015 máj. 19. - 09:49:24
(34/612)
Van egy film típus, amiben a jók harcolnak a rosszakkal (a konfliktus csúcspontján jók legyõzik a rosszakat, esetleg ideiglenesen a rosszak gyõzik le a jókat, vagy a rosszak gyõznek, de a jók erkölcsi fölénye nyilvánvalóvá válik, stb).

Az ilyen filmek a gyermek világképét tükrözi. Piroska és a farkas, Jancsi és Juliska (meg a vazsorrú bába) stb.
A felnõtt, érett személyiség, aki képes az önreflexióra és empátiára, már tisztában van azzal, hogy a "jó" és a "rossz" nézõponttól függenek, hogy mindenkinek vannak személyes vágyai és érzései, mindenkinek megvannak a belsõ küzdelmei, félelmei, szorongásai, élményei és emlékei. Vagyis nincsenek "jók:" valódi emberek vannak.

Ezek a "jó emberek", vagyis a valódi emberek, akik már egyszerû szociálpszochológiai kisérletekben (Philip Zimbardo kéthetesre tervezett börtönkisérlete a Stanfordon, vagy tíz évvel korábban Stanley Milgram áramütést szimuláló kisérletei a Yale-en) 90%-ban képesek voltak kivetkõzni jóemberségükbõl és néhány nap alatt brutális börtönõrökké váltak, annyira eldurvultak, hogy Zimbardo egyik munkatársa (késõbbi felesége) Maslák Krisztina kérésére a hatodik napon a kisérletet félbeszakították. Milgram kisérletében ezek a "jó emberek" kétharmada (abban a hitben, hogy a felelõsség nem õket terheli) képes volt biztosan halálos 450 voltos áramütést mérni. És ezek a "jó emberek" nem tanulatlan janicsárok voltak, a kisérlet résztvevõit az egyetemen toborozták. "PARANCSRA TETTEM." Milgramot az akkoriban zajló Eichmann-per inspirálta a kisérlet elvégzésére, azt akarta megtudni, hogy ez a jelszó, "PARANCSRA TETTEM" mennyire hatásos. És látjuk, csak nem hisszük el.

Az a film, amiben nem a "jók" harcolnak a "rosszak" ellen, hanem amely a felnõttek ábrázolásmódjával mutatja be, hogyan éljük át a konfliktusokat és a kríziseket, hogy saját belsõ párbeszédünk milyen elképesztõ mértékben képes felülírni a "békeidõben" szilárdnak hitt erkölcsi elveinke, ha sikerül olyan hátteret találni, és olyan ábrázolásmódot találni, ami a nézõket a székbe szögezi, és olyan színészi játékot kipréselni a fõszereplõkbõl, ami nekünk, nézõknek segít a belsõ küzdelmek átélésében: jó film.

Amiket én eddig ELOLVASTAM a filmrõl, abból számomra ez szûrõdött le.

De elfogadom, hogy akinek kalapács van a kezében, mindent szögnek néz.
offtopic
Magdi 2015 máj. 18. - 21:58:10
(33/612)
De hát mi az a temetési szokás, ami kötelezõ, és ott megoldható?