Téma: Solaris

1/10
Rövid G. atya 2015 dec. 23. - 08:36:49 1/10
(75/95)
Olvasd el a könyvet, esetleg nézd meg a Tarkovszkij-féle filmet!
10/10
kahnforver 2015 dec. 23. - 00:46:02 10/10
(74/95)
Egy zseniálisan megrendezett alkotás,csak ajánlani tudom mindenkinek. George Clooney nagy alakítása. Végig érezni lehetett a film alatt a misztikusságot. A képi világ a lilás színekkel a hirtelen vágásokkal a színészi alakításokkal tökéletes. Mindent kihoztak ebbõl a filmbõl amit lehetett. Egy igazi érték. Vérbeli sci-fi és egyben hatalmas szerelmi töltete van.

10.9-es
1/10
Rövid G. atya 2015 dec. 21. - 16:42:24 1/10
(73/95)
Lem vajon mit szólt ehhez a ...hoz? No nem nyilvánosan, hanem magában.
Tarkovszkij meg biztosan forog a sírjában azóta is. Ez egyszerûen borzalmas. Pedig már nem emlékszem sem a könyvre, sem Tarkovszkij filmjére :(
Kolókapitány 2015 aug. 17. - 19:50:27 Előzmény dexpunk
(72/95)
Kb. egyetértek. Sajnálom, mert a könyv után izgatottan ültem neki, kíváncsi voltam, hogyan nézhet ki, amit eddig csak képzeletben láttam. Kris lehetett volna egy fiatalabb színész, de Clooney se volt rossz. Nem értem miért kellett kinyírni rajta kívül az összes karaktert. Aki itt Rheya néven szerepel nagyon rosszul lett castingolva. Amikor megláttam kb. eldõlt, a film megítélése nálam. (Scarlett Johannson telitalálat lett volna ) Az a baj , hogy voltak olyan kiemelkedõ jelenetek , amik azt súgják, hogy lehetett volna ez egy kiváló film, olyan , mint amilyen a könyv. De sajnos túl rövid volt, sok jó rész kimaradt és tényleg csak egy leegyszerûsített szerelmi dráma lett.

A '72-es verziót még megnézem hátha az hûbb a könyvhöz.
offtopic
Aszpirin 2014 dec. 18. - 18:00:40 Előzmény dexpunk
(71/95)
A Tarkovszkij-féle Solaris-filmet láttad?
dexpunk 2014 dec. 08. - 10:45:57
(70/95)
Brrr... Sonderbergh úr készített egy feldolgozást, csak közben kiherélte a regényt.
Elhiszem, hogy sokan gerjednek Klúni úr hátsó fertályára (miért lett "Kris" helyett "Chris" Kelvinbõl???), és az esélyegyenlõség nevében dr. Sartoriusból csináljunk egy túlsúlyos, afroamerikai nõt Gordon (Gordon? WTF?!) néven - de ez nem a Solaris. Lem regénye a megismerés korlátairól, egy idegen fajjal való kapcsolatteremtés lehetetlenségérõl szól, erre szinte csak "ürügy" a fõhõs szerelmi tragédiája - itt viszont kapunk egy tömény Romana-regényt, zavaró szentimentalizmussal.
A regényben a Solaris egy élõ, dinamikus, szörnyûséges, ugyanakkor csodálatra méltó plazmaóceán, amely észbontó jelenségeket produkál - itt meg egy jellegtelen, kék golyóbis.
klinkóné kovács katali 2014 nov. 30. - 17:57:51 Előzmény equinox13
(69/95)
MINDENT érdemes elõször elolvasni....Nincs olyan hogy egy feldolgozás egy könyvbõl ,ami szeletek vesz ki egy regéynbõl ,több lenne mint egy könyv maga..Az a többszáz oldalas cizellált elbeszélés,részletezés,gondolatok az események mögött adják meg azt hogy élj a könyvvel.A film csak egy sovány kivonat.Nem is lehet más ..idõkrlátai miatt.És még ne beszéltünk az egyéni fantázia szabadságáról..milyen az az idegen??Neki csápos..neki légnemû..és nekem??:D
klinkóné kovács katali 2014 nov. 30. - 17:54:19 Előzmény equinox13
(68/95)
Én is azon ritkabékák közé tartozom mint te..elõször volt a Lem alapkönyv ,aztán a kétrészes változat majd ez..Szerintem sem érthetõ az egész ,ha csak ezt a részt ..változatot nézi meg az ember...Nem hisze hogy így érthetõ lenne az egész komplexitása...a könyv zseniális...a régi feldolgozás sokkal közelebb áll...ezt ha valaki ,csak ezt nézi meg szerintem érthetetlen szinte.....Ha valaki fel akar dobódni ,az hagyja ki ezt a filmet,mert eléggé érvágós.És mindezek közben zseniális..mint minden Lem....
Aszpirin 2014 nov. 09. - 19:06:53 Előzmény equinox13
(67/95)
A "Randevú a Rámával"-t (Arthur C. Clarke) már nagyon régóta meg akarják filmesíteni, lásd IMDb. Nagyon-nagyon kiváncsi vagyok arra is, bár lehet, hogy csalódást fog okozni...
Aszpirin 2014 nov. 09. - 19:04:26 Előzmény equinox13
(66/95)
Egyetértek veled, én is elõbb olvastam, aztán láttam a Tarkovszkij-félét (zseniális szerintem), végül sok-sok évvel késõbb a hollywoodi változatot.
Nem rossz ez sem, sõt, ha belegondolok, hogy mikre aggatják rá manapság a "sci-fi"-jelzõt, a hollywoodi Solaris-változat kifejezetten a jobb scifik közé tartozik...
Persze megértem a Tarkovszkij-változatot kedvelõk ellenérzését is...
10/10
equinox13 2014 okt. 26. - 19:10:52 10/10
(65/95)
Még annyit, hogy nem csak Stanislaw Lem mûveit nehéz filmre vinni.
Arthur C. Clarke 2001 Ûrodüsszeiá-ja (Stanley Kubrick) sem egy könnyen emészthetõ darab, ha elsõre próbálja valaki magára húzni... Pedig az is etalon a klasszikus SciFi irodalomban.

Mindig érdemes elõbb elolvasni az alapmûveket!
10/10
equinox13 2014 okt. 26. - 19:01:07 10/10
(64/95)
Ha ezt a változatot valaki vontatottnak és unalmasnak érzi, annak eszébe se jusson az eredeti, kétrészes, Tarkovszkij rendezte filmet megnézni...
Én gyerekkoromban a könyv (Stanislav Lem) elolvasásával ismerkedtem meg a történettel, ami a klasszikus értelemben vett "fantasztikus irodalom" (és nem egy közönséges és hétköznapi sztori, amit csupán Földön kívüli környezetben forgatnak...). Félelmetesen jó ötlet, csodálatos történetbe csomagolva; igazán lebilincselõ mû.

Ez után Tarkovszkij filmje telitalálat volt számomra; sikerült a könyv minden fontos gondolatát vászonra és hangszalagra vinne. Az a filmváltozat (azaz az eredeti) valóban "vontatott", de a vontatottságnak mindig megvan az oka és szerepe. Így kerek és egész.

A Clooney-féle változat viszont már csak a történésekre figyel (talán, hogy a film kissé pörgõsebb legyen, bár sokaknak még így is unalmas), és nem közvetíti Lem leglényegesebb gondolatait az emberi pszichikumról, viselkedési mintákról, a Solaris óceánjának a reakcióiról, a Solaris és az ember kapcsolatáról. Így teljesen kiüresedik Lem mûve, megmaradt a váz, tartalom nélkül...

A fenti negatívumok ellenére a film nézhetõ, de csak az érti igazán, aki - hozzám hasonlóan - végig ment a történet megismerésének fenti stációin.
condrix 2014 aug. 14. - 09:44:39
(63/95)
Lem: Solaris = örök darab.
Tarkovszkij: Solaris = hatalmas mozi.
Ez meg itten egy hálivúdi fos.
(Persze ez mind csak magánvélemény)
Damill 2014 aug. 13. - 05:58:53 Előzmény Újvállalkozó
(62/95)
Meg van csinálva pedig a film, nem tudom, hogy nem tetszhetett ennyire. A vége nekem olyan lezáratlannak, üresnek tûnt, de aki szereti a Moon, a Sunshine, vagy Event Horizon jellegû ûrhajós drámák hangulatát, annak ez a film is kötelezõ.
1/10
Újvállalkozó 2014 máj. 30. - 17:43:13 1/10
(61/95)
1/10

Unalmas, vontatott, nem szól semmirõl sem. Ne nézze meg senki sem!
borkasztik 2014 máj. 11. - 22:11:52
(60/95)
Én régen láttam már ezt a filmet, de csak arra emlékszem hogy nagyon unalmas volt, vontatott és fél óra múlva kikapcsoltam az egészet. Valahogy most se volt nagy kedvem megnézni :) Talán egyszer mégis, hátha megváltozik a véleményem róla :)
1/10
Nagylaci213 2014 máj. 11. - 22:06:28 1/10
(59/95)
Kamasz koromban láttam a Tarkovszkij feldolgozást. Élmény volt. Leírom, hogy mire emlékszem máig is, mit véltem érteni belõle. Kicsit más, mint Wiki-n olvasható „bûn és bûnhõdéses” story.
SPOILER
A két részes film elsõ része a földön követi a Kelvint, aki hosszú ideig képes elgyönyörködni természeti szépségekben… falevelek között áttörõ napsugár, tükörsima vízbe hulló cseppek hullámai… csodás felvételek…
Dögunalmasak. A nézõk közül a szünetben sokan távoznak a moziból.
A film második része egy intelleigencia-gyanús bolygó közelében az azt megfigyelõ ûrállomáson játszódik, pergõsebben fordulatosabban az elsõ részénél. A személyzet rokonai, ismerõsei torz alakok képében materializálódnak, kivéve a Kelvin feleségét.
A „vendégeket” a bolygó hozza létre az agyakban elraktározott emlékekbõl, információkból így értelmet nyer a film elsõ része: a jövõben, a felgyorsult világban többnyire felületesek leszünk, nem vesszük észre a szépséget az érzelmeket.
Kelvin, a kivétel, alkalmas arra, hogy a legtöbb információt adja át földünkrõl a Solaris-nak.
A végén, úgy tûnik, vissza érkezik a Földre, de a film elsõ részében is mutatott szobából az ablakon kinézõ Kelvint mutató képen látjuk, hogy nem kint, hanem bent esik rá az esõ… és az arcán arcán a megértés és beletörõdés…, majd lassan-hosszan távolódó kamera mutatja a Solaris bolygón azt a szigetet, amelyet Kelvin emlékezete alapján…
Voltaképpen egy kapcsolatfelvétel kezdete két intelligens világ között…

Egyszersmind olyan elgondolkoztató kritika, hogy elrohanunk a csodák, a szépségek mellett, a jövõben(?) felületesek leszünk, összességében szegényedünk… már 1975-ben is

És ma? Pecás vagyok, a parton elnézegetem az egymással szemben bukkoló kacsákat, a pókot, ahogy az esti szürkületben alig két óra alatt megszövi éjszakai vadász-hálóját… Nézem-látom „hogy fecseg a felszín és hallgat a mély” és eszembe jutnak emlékek, csodák, na meg racionálisan új eredeti ötletek…
http://www.jatektan.hu/jatektan/____2012_006/galambosdi.pdf
Otthonülõ 2014 máj. 11. - 16:55:29 Előzmény Ze74
(58/95)
Nekem sincs fõiskolai végzettségem, mégis tetszett és izgalmasnak találtam a filmet.
Bár inkább az eredeti orosz változatot.
Otthonülõ 2014 máj. 11. - 16:51:55 Előzmény atiali
(57/95)
Akkor nézz inkább lövöldözõs akciófilmeket!
2/10
m3246 2014 jan. 06. - 16:49:53 2/10
(56/95)
GC ismét bebizonyította mennyire nincs semmi keresnivalója az ûrben és hogy mennyire "fantasztikus" színész :) Ez a film nagyon közelrõl súrolja a nézhetetlen kategóriát, pedig én aztán bírom a sci-fi-t. Igazán szar, döglesztõen unalmas hányadék. Ha vagy annyira bátor, hogy nekiállsz mert nem hiszel nekem és 20 perc után nem látod mi sül ki belõle, higgy nekem kapcsold ki és nyertem neked egy órát a hátralévõ életedbõl :) Csak azért nem 1 pont, mert azt örökkön-örökké kibérelte magának a Die Hard 5! 2/10