10/10
fuge7 2009 jún. 17. - 22:57:57 10/10 Előzmény Scrab5
(60/300)
nyilván minden diktatórikus jellegû rendszer a 70-es években a hidegháborút és a gonosz kommunistákat juttatta az amerikaiak eszébe. de szerintem meg pont ez a film mutatja meg azt, hogy még Amerikában, a szabadság földjén is vannak ilyen elnyomó rendszerek, amelyek sárba tiporják és semmibe veszik az alapvetõ emberi jogokat és méltóságot. és ez sajnos nem politikai berendezkedéstõl függ, és az emberek ösztönösen harcolnak ez ellen, a világ minden pontján.

zseniális ez a film, csak szemellenzõ nélkül kell nézni. ennyi.
10/10
Bence17 2009 márc. 03. - 18:32:33 10/10
(59/300)
Úgy gondolom nem kell különösebb kommentár egyszerûen ZSENIÁLIS!!10/10
9/10
moffancs 2009 febr. 27. - 17:29:46 9/10
(58/300)
Megrázó és nagyszerû film! J N itt is félelmetesen jó!
10/10
Scrab5 2009 febr. 27. - 13:58:04 10/10
(57/300)
Aki még nem látta a filmet az NE OLVASSA EL! Nézze meg minél hamarabb és majd utána:)


-------------------------------------------------

Sok véleményt olvastam már errõl a filmrõl, de csak nekem tûnik úgy hogy a kommunizmusról szól? 1975-ös a film, hidegháború, a nagy kapitalizmus-kommunizmus harc idejében.

-Nincs szabad választás. Szavazások vannak, de csinálhatsz bármit, úgyis az lesz amit a vezetés akar.
-Nincs szólásszabadság. Mindig a nõvér mondja meg, hogy milyen témákban folyjon a beszélgetés.
-Nincs magántulajdon. Ahogy nálunk a földeket, itt a cigarettát vették el és bár élvezheted a hasznát de csak úgy és akkor amikor õk akarják.
-Tiltják a csoportosulást. Megtiltják nekik, hogy a fürdõben kártyázva mindenféle "bûnös" dologról beszélgessenek.
-Nem mehetsz el. Bár a filmben többen is vannak olyanok akik elhagyhatnák a kórházat, mégis abban a tudatban tartják õket hogy sokkal jobb itt nekik, ezért úgy bírják maradásra õket, hogy tulajdonképpen azt hiszik saját akaratukból vannak ott.
-Ha megpróbálsz elmenni azt a családod bánja. Billy-t is ezzel tartották ott, hogy ha elmegy azzal csalódást, fájdalmat okoz az anyjának.
-Megfosztanak a szabad akaratodtól. Azt kell csinálnod amit a vezetés mond, úgy kell élned, úgy kell cselekedned. Mindennemû ellenpróbálkozást könyörtelenül levernek.
-Az emberek teljesen normálisak a filmben!! Ezt meg is említik hogy senki sem bolondabb vagy hülyébb a kinti világban élõknél.
-A vezetõk félelmet keltenek bennük a kinti világról, csak a rosszat mondják róla. Versenyhelyzet, túlzott szabadságjogok - bûnözés.

És rávilágít: Ez a rendszer sokaknak tökéletes, le lehet élni így egy életet boldogan, viszont a kreativitást teljesen kiölik az emberekbõl, akiben akár egy csepp önmevalósítási kényszer is van az képtelen így létezni.

A vezetés egyébként nem gonosz, egyszerûen õk abban a téveszmében élnek, hogy tudják mi a jó a másiknak, csak jót tesznek az emberekkel azáltal hogy megmondják, hogy éljenek, és ehhez elengedhetetlen a fokozott ellenõrzés, a külvilágtól történõ elzárás.

És ami a leginkább arra utal hogy nem egy szimpla kórházról van szó: Itt remény sincs arra, hogy "meggyógyuljanak" az emberek, és aztán a szabad világban éljék a hátralévõ életüket.
10/10
acidphase 2009 jan. 19. - 20:06:30 10/10
(56/300)
tegnap neztem meg kb huszadjara a filmet, en pl a film hatására akartam kiolvasni a könyvet..

wise a te kérdéseidre meg ott vannak a válaszok a filmbe csak a lényeget nem sikerült átvenned.

j.n. mcmurphy szerepeben pedig a filmtörténet 10 legnagyobbb karaktereinek egyike imho.

10/10
mimoza777 2008 dec. 31. - 00:36:26
(55/300)
Kiborítóan fájdalmasan ALAP FILM!
Mindenkinek ajánlom.
8/10
zee944 2008 dec. 28. - 14:28:26 8/10
(54/300)
Sztem sem _annyira_ jó a film, mint állítják róla. Nem teljesen kerek az egész, részleteiben kidolgozatlan. Ezzel együtt remek.

SPOILER
A legnagyobb problémának azt látom, hogy Ratched nõvér karaktere nem tûnik igazán gonosznak. Épp csak egy hajszállal megy a "csak a munkáját végzi"-szinten túl.
6/10
Wise 2008 dec. 28. - 13:55:41 6/10
(53/300)
életem egyik nagyobb baklövése volt, hogy elõbb olvastam a könyvet mint a filmet láttam volna, mert a könyv nagyon tetszett, de se J.N. se az egész film nekem nem adta át se a mondani valót se a dolgok árnyalatát, csak egy összecsapott valami, és valahogy elfuseráltnak éreztem az egészet. persze azzal is tisztában vagyok, hogy ez a sorrend miatt van.

***SPOILER***
a filmbõl nem derül ki, hogy miért kell kitépni azt a hatalmas vasat, miért kell McMurphynek totálzittyóvá válni, az indián és az összes "beteg" mit is köszönhet egy bûnözõnek, mitõl omlik össze a fõnéni hatalma, lényegében semmi, csak minden nagyvonalakba, és az édeskevés, a könyv után!
***SPOILER***

Hozzáteszem, az is igaz, hogy ha az egész könyvet akarták volna filmre vinni azt szinte csak sorozat formájában tehették volna, és ahhoz képest, hogy 2 órás film, egész jól össze lett rakva, de CSAK ahhoz képest... így nálam 6/10
Italo Balbo 2008 dec. 23. - 21:18:48
(52/300)
A regényt nem olvastam, a filmet most néztem meg. Logikának vagy következetességnek nyomát sem láttam. Agyonhájpolt.
8/10
Krivosein 2008 dec. 23. - 14:21:56 8/10
(51/300)
Én alapjában egy vidám filmre számítottam, háát... nem volt az. de nem aludtam el rajta még hajnali 3kor sem ami nagy szó, tehát mégis jó volt XD Viszont... értem én hogy McMurphy nem volt elmebeteg és segíteni akart a többieknek meg minden. Node a többiek azért mégiscsak ténylegesen betegek voltak, és nekem annyira nemis jött át hogy most õk a normálisak és mi kintiek vagyunk a rosszak. Mondjuk a nõvér álláspontjával is maximálisan nem értek egyet, de ez más tészta. a Remény rabjaival tudnék némi párhuzamot vonni, mert börtön-elmegyógyintézet, és mindkettõben az emberiesség van feltüntetve, node a börtönben mégse fogyatékosok vannak. Ilyen szempontból ez egy szélmalomharca McMurphynek... Még ha ki is engednék a kezelteket sem tudnának "normális" életet élni.. szerintem 8/10
offtopic
Heathcliff 2008 nov. 26. - 23:57:26 Előzmény efes
(50/300)
Még most is Eperjes játssza McMurphyt? Én toleráns vagyok. Csak attól durrant el az agyam, amikor Pitti Katalin volt Szaffi. Hogy Eperjes még mindig McMurphy, az rendben van.
Egyébként pedig olyan vidéki bugrisnak, mint én, Eperjes-Bujtor is közvetíheti a kultúrát. :)
10/10
yippikaya 2008 nov. 26. - 14:01:36 10/10
(49/300)
A legszebb film amit eddig láttam. Félelmetesen jó.
10/10
offtopic
efes 2008 nov. 10. - 13:07:31 10/10 Előzmény Heathcliff
(48/300)
Ja, arról beszélek. Lehet, hogy a közönség felállva tapsolt, de azt azért tudjuk, hogy a közönség elsõsorban szórakozni, de legfõképpen tapsolni megy színházba..:) A Szami amúgy jó volt, aláírom. Sõt, tán még az elõadás is jó lett volna, ha nem olvastam volna a regényt és nem láttam volna elõzõleg legalább 3-4szer Forman filmjét. De így akarva akaratlan hasonlítgat az ember, és Bujtor rendezése ezt nem állja.
10/10
Crush 2008 nov. 09. - 13:36:04 10/10
(47/300)
Király film.
offtopic
Heathcliff 2008 nov. 09. - 12:33:22
(46/300)
Na ja, kb. ennyit tudok róla én is.
8/10
offtopic
zee944 2008 nov. 09. - 12:16:19 8/10
(45/300)
Ha az árnyalatoktól eltekintünk, ugyanazt mondjuk.

Ellenben azt megjegyezném, hogy a pszichiátria erõsen a gyógyszerezésre épül, ellentétben a pszichológiával.
Heathcliff 2008 nov. 09. - 12:09:57
(44/300)
http://www.tenyek-tevhitek.hu/
A honlap nem pszichiátria, hanem gyógyszeres kezelés ellenes. Tehát vitátokban valahol félúton áll. Szendi is azt vallja, hogy ha valaki depressziós, akkor az az élete rossz körülményei miatt van, nem dilibogyókkal kell helyrehozni, amik viszont egész biztosan súlyosan károsítják a pszichét. Egyébként Csernus és Feldmár (hogy a legismertebbeket említsem) is nagyon gyógyszer-ellenesek.
Sõt, Feldmár szerint nincs is tudományos meghatározása sem a depressziónak, sem a skizofréniának. A depresszióról pl. azt mondja: az az állapot, amikor valaki rájön, hogy egész addigi életében szerepeket játszott, és most nem tudja, kicsoda is õ valójában. A skizofréniát pedig a környezet okozza, és a beteg családjának kéne érte mélységesen szégyellnie magát. http://tudastar.googlepages.com/feldmar
Egy ismerõsöm mesélte, hogy egyetlen füves cigitõl három napig a klinikai depresszió állapotába került: úgy érezte, a világ összes fájdalma beleköltözött, és nem tudta, mikor múlik el ez az érzés.
Tehát a szerekkel óvatosan kell bánni.
8/10
offtopic
zee944 2008 nov. 09. - 11:55:38 8/10 Előzmény Geri23
(43/300)
Mivel mindenki visszaszólogat neked, reagálok én is, hogy legyen ellenvélemény: noha sarkítasz, és egyébként sem hiszem, hogy alá tudnád támasztani, amit állítasz, lényegében igazad van.

Mégegyszer: igazad van.
offtopic
Heathcliff 2008 nov. 09. - 11:48:55 Előzmény efes
(42/300)
Lehet, hogy sz.rul rendez Bujtor: azért foglalkoztatja a téma, mert egyszer, nagyon régen már játszotta az indiánt, akkor McMurphy Eperjes volt. A közönség felállva tapsolt, csak nem lehetett rossz.
10/10
acidphase 2008 nov. 09. - 08:06:37 10/10
(41/300)
ulj le ricsi, egyes!