Téma: Szédülés

10/10
eucrow 2008 dec. 19. - 19:13:05 10/10
(29/69)
Nekem leginkább -a hangulat mellett- a történet mélysége tetszett.
Ha már az érdekességeknél tartunk, a Faith No More 97-ben csinált egy klipet a Last Cup Of Sorrow-ra. Ez egy rövid remake és paródia egyben, Jennifer Jason Leigh játssza Kim Novak szerepét. Azoknak nem ajánlom, akiknek a Vertigo szent és sérthetetlen, a Faith No More stílusához és addigi klipjeihez viszont passzol.
mpy 2008 nov. 13. - 22:21:52 Előzmény nekemindegy
(28/69)
Késõn kaptam észbe, az NBC leszedette a Youtube-ról. A logikáját nem értem, ki fogják adni pénzért az alternatív befejezést???
nekemindegy 2008 jún. 24. - 10:12:19
(27/69)
Egy érdekesség: Hitchcock két különbözõ befejezést csinált a filmnek, egyik amit ma is láthatunk, ha megnézzük a mozit a másik pedig ez:
http://www.youtube.com/watch?v=thuJFJ2Lyyw&feature=related
10/10
mérlegelõ 2008 jún. 02. - 02:25:41 10/10
(26/69)
Ha Hitchcock a maga mûfajában "Himalája", akkor ez
a "Mt. Everest"...
10/10
husztimeri 2008 ápr. 06. - 08:50:02 10/10
(25/69)
Amikor elõször láttam, anno, régi moziterem, zsúfolt nézõtér....stb, alig voltam 14 éves. Felét sem láttam mert nem mertem odanézni :-)). Sokáig kerestem ezt a filmet, és amikor megtaláltam nem is tudom hányszor megnéztem, de újra és újra megnézem, ha valamelyik csatorna mûsorra tûzi!
Csak ajánlani tudom mindenkinek :-)
VADÓCFIU 2008 ápr. 05. - 22:43:59
(24/69)
osztom a véleményt:)) igen nagyon jó film.......
a következõ linket ajánlom a vertigót kedvekõ embertársaimnak uganis,egy srác pár éve elment a forgatási helyszínekre kemarájával és a jelenlegi állapotában lefilmezte a környéket:)) számomra lenyûgözõ volt.......
kérlek nézzétek meg..hihetetlen hatása van a múlt és a jelen összefonódásának egy ugyanazokon a helyeken.......please:)
http://www.youtube.com/watch?v=r9CMQC97VQs
10/10
efes 2008 ápr. 05. - 17:50:37 10/10
(23/69)
Tananyag.
10/10
felh 2008 ápr. 05. - 17:23:56 10/10
(22/69)
Remek színészi játék, kiváló rendezés.
Sokadszorra is élvezhetõ!!!
zszoltan 2007 aug. 19. - 14:02:04
(21/69)
A 'Szédülés' egy igazi mestermû. A többrétû mondanivalóját remekül támogatja a szinte tökéletes kivitelezés. Remek képek, ügyes apró utalások segítik a nézõt végig képben maradni. A történet maga korántsem egyszerû, de a Mester zseniálisan építette fel a filmet hozzá. Amikor az ember éppen kezdené elveszteni a fonalat, akkor egy kicsit megáll magyarázni. De mindig csak annyit mutat meg a sztoriból, amennyit feltétlenül szükséges.
A zene nagyon szépen illeszkedik a filmbe, de nem éreztem kiemelkedõ a szerepûnek. (A 'Marnie'-ban viszont a hangulatot kifejezõ zene gyakran többet mondott minden vizuális és szöveges információnál.) Ez leginkább a film felépítésének dicséretére válik: a 'Szédülés' nézése közben a cselekmény követése mellett nem marad idõnk a zenére külön figyelni, de végig érezzük rendkívüli hatását.
Nagyszerû a karakterek ábrázolása is. A szereplõk egymáshoz való viszonyát remekül mutatja be a kiváló színészi játék és a jól megírt szöveg együttese, (kis képi rásegítéssel) jól kiemelve a fontosabb momentumokat. De hiába is fejtegetném oldalakon keresztül a jobbnál jobb jeleneteket, az sem lenne képes pótolni a filmtõl kapott élményt.
Röviden: ezt a filmet látni kell. Drámai jeleneteiben egyaránt megjelennek mindennapi kapcsolataink, hóbortjaink és az embert megtörni is képes hatalmas érzelmeink. Mondhatni, kötelezõ darab.

Forma:4 + Tartalom:3
10/10
*Bátorszív* 2007 aug. 01. - 01:40:19
(20/69)
Nekem is igazítanom kell...; (plusz egy ' r ' betû csak; de gyakran elõfordul ez a 'gyors-írókkal')
A zeneszerzõ teljes neve: Bernard Herrmann

Elismerem Herrmann zeneszerzõi talentumát, de a 'Vertigo' esetében megkellene hallgatnom külön a movie-score-t, a film megtekintése nélkül, hogy eldöntsem; szép-romantikával, vagy szépelgõ-romantikával telített e a film zenéje...
(A suspense-es, és tremolo-s részek, persze kétségtelenül nagyon hatásosak...)
*Bátorszív* 2007 júl. 31. - 04:34:40
(19/69)
A 'Psycho' valóban népszerûbb a 'Vertigo'-nál; De ugyanakkor a története is egyszerûbb...-- Nem hordoz olyan látens, (rejtett,) többrétegû értelmezési lehetõségeket, mint a 'Szédülés'... -- a horrorisztikus story 'magáért beszél'... ...
Anthony Perkins alakítása, pedig egyszerûen félelmetes...(- ez vitathatatlan...; - - )
A zene, is (- B. Hermann, -) remek, és kellõképp idegborzoló...; A hegedûk szaggatott visítása, majd a nagyvonósok, súlyos, mély, moll-akkordjai felejthetetlenek... ...;

Abban viszont verdeleth-nek igaza van, hogy a 'Szédülés' Hitchcock 'legmélyebb' filmje.;
verdeleth 2007 júl. 30. - 01:56:18
(18/69)
szerintem ez Hitchcock legmélyebb, legmeglepõbb filmje.Abszolút élvezhetõ sokadszorra nézve is.
*Bátorszív* 2007 júl. 30. - 01:37:25
(17/69)
Elõre is elnézést kérek, Tisztelt Moesko 'fotómûvész-úr'! ;) :))), de hadd keljek ezennel most Hitchcock védelmére...! ( Pedig (É)én több olyan filmjét is pimaszul kritizáltam, melyeket a rajongói nagyra tartanak, és dicsõítenek...-- mea culpa (!)-- ...)

... Ez a film, - hidd el ! - a pszicho-thrillerek talán legjobbika...; Kétségkívül idõtálló mestermû.;
Véleményem szerint, 'the best of Hitchcock'...;
Megkockáztatom még azt a megállapítást is, hogy egy sajátságos, pszichologizáló 'mûvészfilm'-nek is titulálható.;
... Javaslom, hogy késõbb, ha kedved, és idõd lesz rá, mindenképp nézdd meg legalább mégegyszer...(!) Mert ez tipikusan egy többször nézhetõ, sõt! többször nézendõ,(!) 'többrétegû' mozi,; amely nem tárja fel feltétlenül elsõre a nézõnek minden 'titkát'... ...;
...üdv...
*Bátorszív* 2007 júl. 29. - 03:45:31
(16/69)
(u.i.) ...Még annyit jegyeznék meg, hogy Kim Novak szintén minden 'manírizmus' nélküli, természetes játéka is, már-már 'közelít' a tökéleteshez... ... ;
*Bátorszív* 2007 júl. 24. - 10:30:39 Előzmény *Bátorszív*
(15/69)
(kiig.) ,---> -- "... dramaturgiai súlypontozások..."

-- " ... mentesek minden modorosságtól..."
*Bátorszív* 2007 júl. 24. - 10:23:34 Előzmény kaliko
(14/69)
Én már negyedszer láttam... ... ...; :)
kaliko 2007 júl. 23. - 10:08:11
(13/69)
Én véletlenül maradtam fenn, majd leragadtam e remekmûnél! Most hulla vagyok, de ezt nem lehetett kihagyni!
*Bátorszív* 2007 júl. 23. - 02:47:03
(12/69)
Hát igen! Ami jó, az jó; azt el kell ismerni... Mégha a maga misztikus thriller kategóriáján belül, akkor is... (éppen errõl beszéltem a múltkor a tárgyilagos, illetve (pro, vagy kontra)személyes véleményt illetõen...;
Jók a drámai súlypontozások, a megfelelõ helyen, a megfelelõ idõben...
James Stewart visszafogott, néha el-el révülõ játéka is imponáló...
A Hitchcock által a két évvel késõbb a 'Psycho'-ban elõször alkalmazott 'vörös-hering' effektust, (- a szakmabeliek nyilvánvalóan tudják, hogy mirõl beszélek... - Eltéríteni a témát az eredeti medrébõl, hogy aztán egy teljesen más irányba folytatódjon tovább- -) itt még hiába is keresnénk, de nincs is rá szükség... A drámai "szédítõ" spirál, szinte önmagát fejleszti,- építi- és tartja fenn a helyes ütemben alkalmazott 'suspense' érzületét.;
A dialógusok is kifejezetten életszerûek, és általában mentesek a minden modorosságtól...;
A romantic-feelinges zene viszont nem tartozik a film erényei közé; de ez a kor zenei izlését figylembe véve, megbocsájtható...
Talán a történet vége egy csöppet érzelgõs, de a film erényei ezt kompenzálják...;

(Hitchcock egyébiránt nyolcvanegy éves korában, pár hónappal halála elõtt kapta meg a 'Sir' 'lovagi címet'; 1980-ban... ... ...;- - -)
*Bátorszív* 2007 júl. 18. - 14:24:38
(11/69)
Off... :) Ugyan, szóra sem érdemes... Már hozzászoktam az ilyen gyenge poénokhoz...
Bár szívesen replikázhattam volna vissza; hogy 'Hitchcock nem érdemli meg az Én figyelmemet...' :P
De igazad van; minek szócsatába bonyolódni... (?!) ... ;) :)
...üdv... :)
zszoltan 2007 júl. 18. - 13:52:35
(10/69)
OFFTOPIC
Szívesen küldenék neked egy elnézõ mosolyt erre a gyenge és szükségtelen poénra, de sajnos csak a sima mosoly jelét ismerem.
:)