Téma: Szédülés

10/10
claro 2014 máj. 27. - 17:56:57 10/10
(49/69)
Amikor elõször láttam, hajnali órákban ment valamelyik adón. Talán az idõpont miatt, de nagy hatással volt rám. ..azóta az egyik legjobb H. filmnek tartom, közvetlen a Manderley ház asszonya után. Jobban tetszik, mint a Psycho.
Gina424 2014 máj. 26. - 16:18:35
(48/69)
Így ötven év távlatából is élvezhetõ volt ez a film...
Sadenal 2013 máj. 21. - 13:36:28
(47/69)
Érdekes egy film volt, de úgy tûnik neki kell majd esnem még egyszer mert a film 2. felénél kicsit elveszítettem a fonalat és tisztulnia kell még a képnek. Nem is pontozom. :)
8/10
TheMZPERIX 2013 ápr. 06. - 23:56:54 8/10
(46/69)
Megnéztem a filmet és egy jó darabig nem értettem. Nagyon zavarosnak tûnt.
Aztán rájöttem, hogy ez talán az õrület része. Így jobban be lehet vonni a nézõt, az õrületbe.
Nem a legjobb Hitchcock film, amit eddig láttam, de érdemes megnézni.
Mondjuk eddig csak a Psycho-t, az Idegenek a vonaton-t és ezt láttam tõle (meg részleteket a Madarakból)
Happyendre számítottam valamiért, de aztán rájöttem, hogy ez mégis csak egy Hitchcock alkotás. :D
8/10
Filmx 2013 márc. 11. - 07:38:47 8/10
(45/69)
Nagyon jó film, és ami fontos: nem volt kiszámítható.
G-x 2012 júl. 27. - 20:19:26
(44/69)
Hát Hitchcocknak volt ideje mindenre, ez kétségtelen. Ma ezt a filmet (ahogy tanítják) egy órába bele lehetne sûríteni, de itt mindennek megvan az üteme. (J.S. kiszállásai a kocsiból, vezetése) Szóval nincs elkapkodva. A Psychonál "rosszabbat" vártam, anno ez nagy film lehetett, az van, hogy ez egy olyan mûfaj (krimi,misztikus thriller,horror - madarak,psycho), ami annyit változott az évtizedek során, mára megvannak a szabályszerûségei, kliséi, hogy egy "B" kategóriás rendezõ is megcsinálja ijesztõbbre, de akkor Hitchcock a legnagyobb újítók egyike volt. 7/10
LexH 2012 jún. 28. - 17:13:45
(43/69)
A hozzászólásokban említett operatõri hatást "varióval", "zoomolással" érték el, nem kellett hozzá "fahrt". Nagyon egyszerû módszer, de Hitchcock ezt is "szédületesen" használta.
Érdemes elgondolkodni, milyen lenne a film hatása, ha a közepén "nem lövik le a poént". Szerintem ma így lenne érdekesebb, de akkoriban alighanem meg kellett magyarázni a nézõknek egy idõ után, hogy mirõl is van szó.
6/10
convar 2012 jan. 28. - 18:54:33 6/10
(42/69)
SPOILER


Csak két észrevétel, ami szemet szúrt :D

- azért ilyen sincs hogy ne venné észre vki ha ennyire közelrõl, mindenféle rejtõzködés nélkül figyelik :)

- a másik, a kedvencem, amivel állandóan lefegyverezte a nõt: "Nem lehet ez ekkora gond magának." Akármit kért, ez mindig bevált :D


SPOILER VÉGE
6/10
zoli28 2011 jan. 18. - 10:40:36 6/10
(41/69)
Számomra egy picit csalódás volt a film. Az elsõ felében egyszerûen nem értettem, hogy valójában mi is történik, olyan értelmetlennek tûnt az egész.
Amikor kiderült a csavar (aki látta, tudja, mire gondolok), onnantól kezdve kezdett izgalmassá válni a dolog, de akkor sem annyira, mint amennyire vártam.
A vége is olyan kurta-furcsára sikeredett.

Kim Novak viszont varázslatosan szép volt. :)

6,5/10
99x 2010 nov. 08. - 21:11:26
(40/69)
Az elején még kissé kételkedtem, de meghozta a várva várt hatását, mert nagyon nagyon tetszett.

Spoiler

Nekem nem tûnik összecsapottnak a vége. Kissé rémisztõ a nagy feketeségbõl elõtörõ apáca, vele szemben a bûntudatban forró nõ hirtelen megilyed és kiugrik.
Egyébként ennek van egy alternatív befejezése is. Talén egy perccel hosszabb. A nõ szintén kiugrik a toronyból, az apáca megkongatja a harangot, és Scottie visszamegy a szemüvegeshez, aki itallal kínálja és egy szót sem szólnak.
Blackders 2010 jan. 17. - 10:53:19
(39/69)
Spoiler

Lehet csak belemagyarázás, de az apáca elvileg jó és mégis halált okoz, még ha nem is direkt.Irónia :) - Isten nem ver bottal!
És mi a frászt keres ott?
Lehet hobbycsillagász vagy csak éjfélkor harangozni akar.De szerintem nincs összecsapva - a 2 halál ugyanolyan hosszú.
Egy kérdés: Amikor mennek a spanyol városkába, a belsõ felvételnél -
Rossz oldalba megy a kocsi, ez baki?

Nekem bejött - és az a zoom-olás tényleg nagy megoldás!
nusrath 2009 nov. 26. - 10:58:50
(38/69)
tetszett!!
SPOILER

jó film, csak a végén nem értem miért esik le megijed nõ? vagy lelöki? az kissé zavaros számámomra meg kicsit eröltetett is talán:(
ez elrontotta kicsit
offtopic
pozsizsuzsi 2009 szept. 01. - 11:26:26
(37/69)
:) Nem is tudtam, hogy jaws shotnak hívják. Ez tetszik.:)
Nem nagyon tudom/akarom elmondani, hogy mire gondoltam, egyrészt mert találgatás a hogyanja, és lehet, hogy ostobaság, másrészt jó lenne egy felvételen alaposabban megnézni, de nekem határozottan nem zoomos technikának tûnt.
wim 2009 aug. 31. - 13:39:17
(36/69)
A Ragyogás elején nem valami hasonló van? Lehet, hogy rosszul emlkékszem.
offtopic
pozsizsuzsi 2009 aug. 31. - 12:43:08
(35/69)
És, ha igazam van, az effekt még úttörõbb, mert nem létezett még hozzá a technika. Ha felvételem lenne, kikockáznám, de szerintem igazam van.
offtopic
pozsizsuzsi 2009 aug. 31. - 12:15:42
(34/69)
Azt nézegettem én is, és úgy láttam, hogy a makettet manipulálták, kézivezérlés. Hol volt még akkor a cápás frásztkapás Brody chieffel a napozószékében....
Easy Rider 2009 aug. 30. - 17:31:17
(33/69)
a Szédülést minden idõk egik legjobb filmjeként tartják számon. többek között az Oscar-díjas Szabó Istvánnak is az egyik kedvenc filmje. a már sokszor agyon-vissza felsorolt Hitchcockra jellemzõ és azóta alapvetõ filmes módszerré vált dolgokon kívül külön megjegyezném a harangtornyos jelenet gumiobjektíves kameramozgását. ez utóbbi technika úttörõnek számított annak idején...
a hangalámondásos elvileg azt jelenti, hogy ugye hallatszik az eredeti hang a szinkron alatt. szerintem ez max. elírás lehet. valószínû, hogy szinkronos lesz a film. érdemes megnézni vagy felvenni, nagy film!
10/10
Gabriella54 2009 aug. 30. - 16:04:17 10/10
(32/69)
tud korán felkelni?!
És mi az, hogy "hangalámondás"? Utoljára ilyet a szépemlékezetû Filmmúzeumban láttunk-hallottunk - elég is volt belõle!
Maga a film isteni, de ilyenkor adni...
Még jó, hogy elõtte Ben Stiller - Robert De Niro!!!
10/10
offtopic
Gabriella54 2009 aug. 30. - 16:01:36 10/10
(31/69)
Megint egy jó film és megint az éjszakai portásoknak vagy éjjeliõröknek! Aki reggel dolgozni megy, hogy a náthába'
blowup 2009 aug. 30. - 10:34:47 Előzmény mpy
(30/69)
Elképzelhetõ, ha azt vesszük hány változatot adtak ki pl. a Szárnyas fejvadászból is, bár ebben Scott kavarása is benne van, Hitchcock meg már nem él ugye.De egy évfordulóra fel lehet hergelni a rajongókat egy alternatív változat kiadásával----> a róka+a bõre.



Fat nó more? Ki az, mi az? :D