parking 2010 szept. 14. - 20:45:04
(32/92)
matuschkapistának :
Az elnevezés általában a hagyományoktól függ, rendszerint a francia gendarme (gens d'arme, fegyveres emberek) volt a minta (Gendarmerie, Jandarma, stb.), a carabineri a karabélyos (=puskás lovas katona) szóból származik, de van "marsalátus", vagyis Marechaussée is a hollandoknál, ahol Napóleon után jobban csengõ nevet kellett találni a csendõrségnek. A spanyoloknál és a portugáloknál Guardia Civil, vagyis õk gárdáznak.

A mi magyar csendõr kifejezésünk ebbõl a szempontból dicséretre méltóan innovatív.
matuschkapista 2010 szept. 14. - 20:01:35
(31/92)
Tudtommal Gendarmerie magyar fordítása a Csendõrség, és ebbõl származik a zsandár szó.
FaTraktor 2010 szept. 14. - 19:45:31
(30/92)
Jancsónak kevés jó filmje van és ez ide tatozik. Az egyetlen szépséghibája a dolognak, hogy valóban nem csendõrök, hanem zsandárok voltak akkoriban.
parking 2010 szept. 14. - 19:37:09
(29/92)
Jancsó a film készítése elõtt elolvashatta volna az ide vonatkozó történelmi tényt, mely szerint a Magyar Királyi Csendõrség 1881-ben alakult, a film meg 1869-ben játszódik.Véleményem szerint a szocrendszer kérésére csinálta, hogy megutáltassák az emberekkel azokat a "csúnya galád" csendõröket. Zsandárokat kellett volna megjelentetni és nem ebben az egyenruhában ! Hiteltelen !
7/10
Gustaff 2010 szept. 04. - 19:08:09 7/10
(28/92)
Ezt a fenti filmismerteto cikket jo lenne lecserelni mert tele van Spoilerrel. Vagyis vegig elmeseli a filmet...
offtopic
Segítõ Béka 2010 júl. 22. - 21:58:22 Előzmény matuschkapista
(27/92)
ezért olyan furcsa.

hogyhogy a többi szemét, ez meg jó?
valaki lehet segített neki
perry 2010 júl. 14. - 09:27:18
(26/92)
Volt szerencsém átolvasni hozzászólásaidat:
"Bagoly mondja verébnek , hogy nagyfejû"!:)
Részemrõl is Ad acta .
matuschkapista 2010 júl. 14. - 08:01:38
(25/92)
Kóros nagyképûséggel milyen az élet? Arra nem gondoltál, hogy ez a fórum arra szolgálna, hogy egy filmrõl mondd el a véleményedet és nem rólam?
Mielõtt leírtad a szót, cezarománia, utána néztél, legalább a jelentésének az értelmezõ szótárban? Más kérdésem nincs és a továbbiakban válaszom sem, mivel Perry mester lelkivilága eléggé kívül esik az érdeklõdési körömön.
perry 2010 júl. 14. - 01:51:40
(24/92)
Nehéz lehet ilyen idült cezaromániával együtt élni.
matuschkapista 2010 júl. 13. - 22:57:34
(23/92)
Porig vagyok sújtva ettõl a gyilkos iróniától. Minden világos csak egyet nem értek: ki kérdezett?
perry 2010 júl. 13. - 21:55:30 Előzmény matuschkapista
(22/92)
Úgy gondolom költõi túlzás ennyire "mély" esztétikai állítás.
pirki 2010 júl. 13. - 18:13:59
(21/92)
Minden idõk egyik legjobb mozija , a színészek is kivételes tehetségûek , ma már ikonná nõttek.Meg kell néznia filmet! A mezítelenség csak annak marad põre pucérság, aki nem akar mögéje látni, a képi világ egyik eszköze, ebben a filmben is kiválóan használják, mint eszközt valami más érzékeltetésére.És egy elõzõ hozzászólóra reagálva, ha én festek, sokszor egy leplattyant cseppbõl lesz valami nagyszerû ötlet, vagy"nem is tudom, miért került a képre éppen az a valami", persze, én csak amatõr vagyok, de a férjem profi zenemûvész-zeneszerzõ, az alkotás folyamata mindenkinél más,sokszor csak késõbb kap jelentõséget egy-egy mozzanat, vagy épp nem is az alkotóra hat oly erõsen , hanem a nézõre.Mindenki nézze meg:10 pontos.
matuschkapista 2010 júl. 13. - 14:02:10
(20/92)
És talán Jancsó Miklós egyetlen jó filmje. Az összes manírjának, ami máshol felesleges és idegesítõ, itt funkciója van, beépül a filmbe.
Sikerült az elnyomó mechanizmusnak, a megtorlásnak egy idõtõl és helytõl független sûrítményét bemutatni és érzékeltetni.
Az akkori hatalom azért akadt ki rajta, mert még elég közel volt 56. Mindenki az akkori megtorlásokra asszociált.
Jancsó boldogabb lehetne, ha ez az egy filmje készült volna el és a hegedülõ, meztelen keblû lovak kimaradtak volna az életmûbõl.
10/10
stampo 2010 márc. 27. - 16:51:31 10/10
(19/92)
A film a mindenkori elnyomó hatalom mûködésérõl szól, koroktól és elõjelektõl függetlenül. Ettõl volt aktuális akkor is, amikor készült, és - sajnos - valószínûleg ezért marad aktuális egészen addig, amíg forog a Föld. A téma és a mondanivaló önmagában kevés, a Szegénylegények ezen kívül a tökéletes rendezés és a rezdülésekig finom színészi játékok miatt mestermû. Hajlamos vagyok azt gondolni, hogy a film születésekor egészen kivételes volt a bolygók együttállása. Nincs értelme megpróbálni: utánozhatatlan!
offtopic
pozsizsuzsi 2010 febr. 25. - 22:19:35
(18/92)
Ez nincs is állítva.
offtopic
Segítõ Béka 2010 febr. 25. - 22:13:21
(17/92)
na ne mondd
te már csak tudod
offtopic
Segítõ Béka 2010 febr. 25. - 22:13:01 Előzmény pozsizsuzsi
(16/92)
az ösztön és a tehetség nem egyenlõ a véletlen szerencsével
offtopic
pozsizsuzsi 2010 febr. 22. - 10:31:18
(15/92)
Szerintem az az alkotás, amit a tökéletes tudatosság irányít, az mondjuk az ügyes könyvelés. Engedtessék meg a mûvésznek az ösztönösség szabadonengedése.
Segítõ Béka 2010 febr. 22. - 10:20:47
(14/92)
véletlenül kialakulhatnak mûvészi, okos gondolatok
de ha már véletlenül alakult ki, legalább az alkotója tudja, hogy miért is létezik még mindig, és a létezésének oka, nem az, hogy "véletlenül".

a mûvészet megcsúfolása, ha olyan dolgok késztetnek elgondolásra amiket a szerzõ nem tudatosan épít bele, mégis megdicsérik ezért a szerzõt.
a véletlen és a szerencse nem érdemel sem dicséretet, sem érdemeket.
10/10
bbblll 2008 szept. 03. - 21:02:47 10/10 Előzmény x-tro
(13/92)
Igazad van. A meztelenség jelentése mindig attól függ, milyen környezetbe helyezi a rendezõ.
Az Így jöttem c. filmben a meztelen nõ futása felszabadult, boldog rohanás, az életörömöt fejezi ki. Itt a nõi test szépségét, az életrõt, a termékenységet jelképezi.
A Szegénylegényekben a meztelen lány lehajtott fejjel, megszégyenülve lépked a csendõr oldalán. Egyenruhák között, pattogó vezényszavak hangzanak. A lányt vezényszóra belökik a csendõrök közé. Csak a vesszõk sziszegése hallatszik, majd a lány hisztérikus jajveszékelése. Ez a futás tragikus, a teljes kiszolgáltatottságot, az elnyomók embertelen kegyetlenségét jelképezin.
Az Így jöttemben a lány elmenekül a fiúk elõõl, a szegénylegényekben nincs menekvés, holtan esik össze.