Téma: Szellemkutya

8/10
Mákostonhal 2007 dec. 25. - 15:16:16 8/10
(18/118)
Nagyon nyugis, mondhatni lírai jellegû alkotás. A film együtt lélegzik Whitakerrel. Ebbõl a szemszögbõl az egész film nyer egy igazán egyedi, eddig sosem látott hangulatot, ami sokáig fogva tartja a nézõt. Ez köszönhetõ még az RZA nevû úrembernek, aki nagyon fasza zenei szólamokat kerített a film alá, ettõl az egész pozitív értelemben még el vontabbá válik. A filmet nézve olyan érzésünk támadhat, hogy most egy jó kis nyugodt egy helyben lazulás következik, talán még el is bóbiskolunk. De nem! Az elsõ gyilkossággal újabb, még jobb irányt vesz a film, amitõl egyszerre válik pihentetõvé, szórakoztatóvá, sõt még izgalmassá is. Az egész annyira stílusos, még sem túl stilizált. Az operatõri munka gyönyörû és légies, a rendezés erõteljesen mûvészi, a mondanivaló pedig egynél sokkal többszöri megnézést kíván. Ez utóbbi hol rejtett, néhol keresztény szimbólumok által történõ utalásokban keresendõ, hol pedig a "Szamuráj könyve" által, Whitaker tolmácsolásában leljük meg. Jim Jarmusch nem igazán kajtatott Hollywoodban sztárocskák után, az alakítások mégis nagyon hitelesek. Az akció jelenetek páratlanok, a fényképezés teszi azokat stílusossá. A film egyébként azzal is lenyûgöz, hogy nagyon bennsõséges az állásfoglalása, kizárja a külvilágot, és leginkább a fõszereplõ és a többi karakter viszonyára, konfliktusára helyezi a hangsúlyt. Talán lesznek olyanok, akik kicsit katyvasznak érzik a filmet, mert elég sok minden keveredik benne, van itt fekete-szamuráj, aki hip-hop zenét hallgat, rajzfilmeken tengõdõ vén mafia tagok, na és galambok, amik az egész filmben szimbólumot képeznek. Én speciel ezt inkább a sokoldalúság számlájára írtam, nem is véletlenül, ugyanis a film meglehetõsen egyedi. A Szellemkutya az ezredforduló egy el feledett, alul értékelt gyöngyszeme. Ki hagyhatatlan. 85%
rrrrzzzz 2007 dec. 09. - 20:23:18
(17/118)
Forest Whitaker egyik kedvenc színészem, valahogy nem játssza túl a szerepeit. Rossz filmben még nem láttam, bár lehet, hogy bennem van a hiba. Ebben is hozza a tervet.
Yula 2007 nov. 16. - 09:28:12 Előzmény Indigo
(16/118)
Nincs igazad. Egy film akkor igazán jó, ha személyes élményt képes nyújtani. Szerintem ebben a filmben egész más kontextusban szerepelnek a galambok, mint a Szárnyas fejvadászban. Én nem igazán a béke szimbolumát láttam benne itt, de ez mindig személyes következtetés, értékelés kérdése, ezért nincs jelentõsége, ha különbözõképpen értékelünk egyes árnyaltabb filmes üzenetet.
Mindenesetre az egyik kedvencem. Végre nem az a szájbarágós, a rosszfiúk rosszak, a jók meg jók, hanem sokkal komplexebb, nincs túltöltve felesleges dialógusokkal, képes kommentekkel, a nézõt is alaposan megdolgoztatja. Valóban érdemes többször megnézni.
zszoltan 2007 jún. 07. - 10:10:54
(15/118)
Valószínû, hogy a kritikusok az elsõ megnézés után írtak róla kritikát. Ami persze elég helytelen, de ugye az idõhiány... És a magabiztosság...
Indigo 2007 márc. 20. - 21:53:46
(14/118)
Nem hinném, hogy ennyire nézõpont kérdése. De majd döntse el mindenki saját maga, hogy igazam van :)
blowup 2007 márc. 20. - 21:31:06
(13/118)
Nézõpont kérdése, ki beszél marhaságokat. Aki összehasonlítja a kérdéses jeleneteket, majd eldönti saját maga.
Indigo 2007 márc. 20. - 21:20:28
(12/118)
Nem tudom, mi nem volt szalonképes, de mindegy. A lényeg, annyi, hogy marhaságokat beszélsz...
Indigo 2007 márc. 20. - 19:57:12
(11/118)
**moderálva** Ennyi.
blowup 2007 márc. 20. - 18:37:27
(10/118)
Ezen a filmes fórumon talán nem kellene visszamenni a Föld keletkezéséig, abban a kontextusban ahogy a galambot a Szellemkutyában láthattuk, Ridley Scott követte el elõször a FILMIPARBAN! következésképpen az idõben utána forgatott FILMEK!(és nem történelmi vonatkozások) plágiumot követtek el.Ennyi.Amúgy a ki- , és átforgatást, valamint a böszmeséget is te kezdted.:(
Indigo 2007 márc. 20. - 16:14:14
(9/118)
Ne magyarázz bele a mondandómba olyat, ami nincs benne! Kiforgatni más mondandóját szvsz k***a nagy böszmeség...
Az szúrt szemet, hogy egy több ezer éves, filmekhez NEM kötõdõ jelkép használatát szimpla plágiumnak vélted, holott a galamb pl. már az ókori Egyiptomban is szimbólum értékkel bírt: a halhatatlanság madara volt. Akkor ezek szerint Ridley Scott-ot is lehetne plágiummal vádolni, nem? Egy közismert jelkép használatára egyébként sem lehet ráfogni, hogy plágium, mert nem történt semmilyen lopás... Egyébként egy szóval sem állítottam, hogy a filmben békeszimbólumként volt jelen, csupán példaként hoztam fel, hogy nyugaton békeszimbólumként ismerjük. Ebbõl te hogy szûrted le, hogy én a filmben békeszimbólumnak láttam??
blowup 2007 márc. 20. - 15:42:52
(8/118)
Szvsz meg az a böszmeség, ha valaki úgy nyilatkozik vmirõl, h nem is látta azt (ha mégis, akkor meg nem érti) amirõl nyilatkozik---> nem békeszimbólumként volt jelen!
Indigo 2007 márc. 19. - 22:39:39
(7/118)
Ez nem csupán egy filmes szimbólum! A történelem során a galamb a különbözõ kúltúrákban különbözõ dolgokat szimbolizált. (A nyugati kultúrákban leginkább békeszimbólumként ismerjük). Így aztán tökmindegy, hogy filmben melyik rendezõ lõtte el elõször a galambos témát, azt állítani, hogy ezek után az összes többi plágium... enyhén szólva is böszmeség...
blowup 2007 márc. 19. - 22:12:22 Előzmény Mákostonhal
(6/118)
Úgy rémlik a galambos témát már 82-ben lelõtte Ridley Scott a Szárnyas fejvadászban Rutger Hauer örökérvényû alakításával, na onnantól kezdve az összes többi csak plágium.De ezt leszámítva szeretem a Szellemkutyát, fõleg Forest Whitakert, elõször talán a Síró játékban jegyeztem meg, na az se semmi, ja és Charlie Parkerként is jó volt.
x-tro 2007 márc. 18. - 16:41:26 Előzmény amatõõr
(5/118)
Na, hát azt a kritikust se érdemes ezután olvasni, aki ezt a filmet lehúzta...:/
10/10
DP@i 2007 márc. 18. - 15:15:35 10/10
(4/118)
HANGULAAAAT! Pont az a jó, mikor késõ éjjel minden csendes, és reklám nélkül megnézheted. Engedd el magad... add át magad a filmnek - tudom közhely, de nagyon át lehet érezni. Pazar benne Whitaker.
8/10
Mákostonhal 2007 febr. 20. - 22:14:43 8/10 Előzmény Aikidoka
(3/118)
Nekem a zenéje is r***dtul bejött,minden téren,az alapsztori sem épp átlagos,Szellemkutya(Forest Whitaker) lelki békéjének meglelése pedig különösen tetszett...Jaaa és a galamb remek szimbólumértékkel bír,gondoljatok csak a John Woo filmekre...
Aikidoka 2006 aug. 30. - 19:18:38
(2/118)
Jó film, különleges hangulata van. Csak azt nem tudom miért mindig éjjel adják a tévében :(
amatõõr 2006 jún. 19. - 21:38:21
(1/118)
A kritikusok rendesen lehúzták, de nekem tetszettt, szerintem jó film. Érdemes megnézni. Van egy alaphangulata a filmnek, és talán mondanivalója is, de ha pusztán eksönre vágysz, akkor sem fogsz csalódni.